Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.4.2014, 9:36   #1
slavel
Novi član
 
Član od: 24.12.2012.
Poruke: 10
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Ruski alt linux

Pozdrav svima! Posto sam pocetnik u koriscenju linuxa evo da napisem i nesto iz mog ugla. Unapred se izvinjavam ako nepravilno krositim forum. Ovo mi je drugi put u zivotu da pisem nesto na bilo kom forumu. Nisi se predstavio, ima vec mnogo ovakvih tema, ovu si temu trebao staviti na neko drugo mesto bla bla bla ..... A moram da se izvinem i na dugom tekstu jer znam unapred da cu napisati knjigu. Ja samo tako znam i nikako drugacije. Inace vec dugo vremena kontam da instaliram linux ali me mnogo mrzelo. Sad sam prelomio. Pre nego sto sam krenuo u avanturu guglao sam malo. Procitao sam da neke distribucije linuxa sponzorise majkrosoft. Znao sam da majkrosoft ne moze sponzorisati velike projekte na istoku pa sam odlucio potraziti neki Kineski ili Ruski linux. Inace cuo sam da Rusi imaju veliki broj obozavatelja linuxa pa sam odlucio kod njih potraziti. Nadjem tekst gde pise da je Putin nalozio 2001 drzavnim strukturama kompletno prelazak sa vindovsa na linux i razvoj linuxa. Naravno sto Putin kaze to se i uradi. Ovaj alt linux ima monolitni kernel i KDE graficko okruzenje. Citao sam o ratu izmedju linux korisnika i nacinu pogleda na sam linux i njegovo ime. Na osnovu mojih informacija GNU je pokusaj da se nekad ako bude trebalo u buducnosti linux na Americkim "pravednim" sudovima stavi pod nadleznost Americkih megakompanija. Ne zelim da se prepirem sa nekim, samo iznosim svoje misljenje. I sam Torvald tvrdi kako je to sve linux i ja mu verujem. Mislim da je ovo jedan od razloga sto su Rusi izabrali monolitno jezgro kernela. Odem na sajt alt linux i vidim ima linux i na Engleskom i obradujem se. Skinem neku vrziju 4 i bio sam ubedjen da je to poslednja verzija i probam da instaliram i nece. Probam lajv i nece. Odem opet i nadjem poslednju verziju 6.0.2. Ne pitajte kako sam pogresio! Opet krenem da instaliram i opet bag prilikom instalacije. Zakuje racunar i ceka da ga pomazim. Opet reset i sledeci put uspe. Posto nisam povezao windows i linux da me prilikom starta pita koji operativni zelim da pokrenem, ajmo opet instalacija. Naravno opet iz nekoliko puta pokusavam i uspeh. Neko vreme nisam mogao podici windows ali se to samo od sebe popravilo. Male cikice popravile ... Prvi start linuxa vidim slican kao i wondows. Svetli neka zuta lampica u sis treju, kaze treba abdejt linuxa. Na dva klika prosto ide abdejt, ne treba nista kucati neke naredbe rucno . Radi net sve namestio sam linux. Imam mozilu prosurfam malo, odusevljen. Jedva nadjem rezoluciju da podesim. Da nisam pre upotrebe procitao nesto o KDE ne bi nikad ni nasao. Mis leti prebrzo i to sam polusavao 10 minuta da nadjem i odustao. Promena teksta sa latinice na cirilicu nisam ni pokusavao. Zato i pisem na Eng latinici. Pokrenem neku igru koja je dolsla uz operativni, staru ko Grcka i vidim koci mnogo. Nemam AMD Ati drajver. Katalist sam pokusavao da instaliram bezuspesno. Ovo moje neznanje nema nikakve neze sa "kritikom" linuxa neog samo hocu da opisem kako jedan pocetnik kao ja pokusava koristiti linux. Odusevio sam se sa mogucnoscu koriscenja dva desktopa. Verovatno moze i vise. Kad sam pustio muziku na Amarok plejeru odusevio sam se. Imao sam osecaj da je zvuk na linuxu 100x bolji i jaci. Valjda podesavanje ekvalajzera i same zvucne kartice! Linux je i mnogo brzi od windowsa. Nakon nekog vremena koriscenja su me iznenadile stvari koje su mnogo proste za koriscenje. Samo kucanje naredddbe da se nesto instalira me mnogo podseca na komodor 64 i to mi je nekako mnogo seksi haha! E sad problemi i nedostaci. Ovaj linux zna da zabaguje i nesto nece da radi sve dok se restart ne odradi. Recimo amarok plejer zabaaguje neka opcija i dok se ne restartuje nece proraditi. Opcija za velicinu i sortiranje foldera u home pretrazivacu mi je zabagovala i sve radi samo to ne. Posle restarta sve u redu. Na linuxu mi se desava da su tasteri na "stasturi" nekako preosetljivi. Kucam normalno a on mi otkuca 3 ista znaka za redom. Kad kucam sifru za log moram dobro paziti. Ima podosta bagova ali sam ja prezadovoljan ovim do sad. Evo trazi opet abdejt! Mozda su Rusi sve ovo popravili sa novim abdejtom hahahaha Pozdrav i nemojte mnog da me kritikujete!
slavel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2014, 9:53   #2
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Ruski alt linux

So many misconceptions...

Iako je pohvalno što si ušao u svet linuxa, tvoje shvatanje i rezonovanje je, najblaže rečeno, naivno...

I pored najbolje volje ne mogu da detaljišem i objašnjavam, ali ti savetujem da malo bolje upoznaš materiju, ako već planiraš da iznosiš mišljenje.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
voodoo_ (15.4.2014)
Stara 15.4.2014, 11:21   #3
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Pridružujem se pohvalama.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2014, 15:14   #4
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

@slavel

свака част на храбрости али зар ти није било једноставније да бар прелисташ пар тема по овом форуму и на тај начин утврдиш које дистрибуције би ти биле најоптималније како за твој рачунар тако и за твој ниво знања...
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2014, 19:44   #5
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Pohvale za iznesene utiske ali sledeći put, kad već "pišeš knjigu", udari po neki put i Enter. Ovako je malo teže pratiti tekst.

Elem, zanimljivi prvi utisci ali ne znam što si se uopšte zezao sa distribucijom koja već kod prvog, pa i drugog pokretanja pokazuje da neće da radi kako treba. A ne znam ni što si morao da tražiš distribuciju ko-zna-gde kad imaš gomilu popularnih i ispeglanih distribucija. Kao početnik bi trebalo da ignorišeš proverene i neproverene teorije zavere sve dok ne stekneš dovoljno znanja i iskustva da sam možeš da doneseš ispravan zaključak.

A i to da MS sponzoriše ili ne (ne znam samo što bi sponzorisali) nije bitno jer slobodan OS je slobodan OS.

Da si malo "skoknuo" do Youtube-a mogao si da vidiš kako koje verzije Linux-a i desktop okruženja izgledaju i kako se instaliraju, uključujući dual-boot pa ne bi imao toliko problema. A kad smo već kod problema:
1. Izgleda da su drajveri za ATI kartice užas na Linux-u pa tu i ne treba očekivati mnogo.
2. Makni tu distribuciju ako ti stalno izbacuje neke bagove. Ja imam Mint i nemam nijedan jedini bag. Imao sam Zorin OS i posle dva baga je odleteo sa HDD-a.
Šteta što taj bag nije pokazao u Live verziji pa da ga uopšte ne instaliram.

Što se tiče komplikovanisti Linux-a, vidim da još uvek vlada uverenje da sve moraš da kucaš u Terminal-u da bi završio posao. To nikako da se iskoreni a iskreno mislim da i dugogodišnji korisnici Linuxa odmažu u tome jer su navikli na Terminal pa, kada govore o podešavanju Linuxa i instalaciji/deinstalaciji programa "zaboravljaju" da postoje i druge metode koje se oslanjaju na grafički interfejs.
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2014, 21:14   #6
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

^ U tome i jeste lepota, može kroz terminal a može i kroz GUI, pa biraš. A od ruskih distroa, Rossa(default KDE verzija) nije loša za početnika samo prenagruvana.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2014, 21:52   #7
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

To što je prenagruvano je garant neki špijunski softver, bolje koristiti samo Kineske distribucije, one su najsigurnije.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2014, 22:51   #8
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

^Ti distroi ne puštaju nikud van Velikog Zida. Gledajte prvi program i druga Mao Tze Tunga!!!
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2014, 13:07   #9
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Citat:
blast beat kaže: Pregled poruke
To što je prenagruvano je garant neki špijunski softver, bolje koristiti samo Kineske distribucije, one su najsigurnije.
Sta je prenagruvano? To je 90 odsto stara Mandriva sa preradjenim (preciscenim i poboljsanim) alatima za odrzavanje sistema i dodato je jos par stvari (online storage itd). Radi sasvim dobro i brzo za jednu KDE distribuciju. Postoje i GNOME2 i LXDE varijante (LTS verzija sa pet godina podrske). Dobar, cak odlican distro, nezasluzeno nisko na Distrowatch listi ako je ta lista uopste pokazatelj bilo cega. Alt linux sam svojevremeno probao i bio je takodje veoma dobar (XFCE varijanta).
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2014, 14:36   #10
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

^Najtromiji, najalaviji na memoriju, KDE koji sam ikada probao, nešto kao Vista po tom pitanju. Ali i dalje vrlo user-friendly. Na novijim mašinama sigurno radi pristojno.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2014, 15:37   #11
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
^Najtromiji, najalaviji na memoriju, KDE koji sam ikada probao, nešto kao Vista po tom pitanju. Ali i dalje vrlo user-friendly. Na novijim mašinama sigurno radi pristojno.
Nema KDE distribucije koja na novijem racunaru ne radi dobro. Za stariji racunar, znas i sam odlicno, KDE i nije bas neko resenje. Sto se ROSE KDE tice, nije mnogo veci potrosac memorije od drugih distribucija. Njihov start panel se moze skloniti kao i aplikacija za online storage - backup. Ipak, kako sam pristaica minimalizma operativnog sistema, oko godinu dana sam koristio LXDE varijantu ROSE i imam samo reci hvale za taj distro (LTS varijanta - 5 godina podrske). Softver u repozitorijumima je nesto stariji ali je zato superstabilan. Bagovi isti kao i kod svih Mandrivinih derivata (tu ubrajam i PCLOS, ima iste bagove sa npr GNOME power managerom). Srecom, tih bagova nema mnogo i nisu ozbiljni.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2014, 16:11   #12
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

700MB po bootovanju bez aktiviranog Nepomuka(a bez kog nema smisla koristiti Timeline), bez proprietary drajvera za grafiku nije malo i Kubuntu, openSuse itd su osetno lakši i sa skoro duplo manjim memorijskim footprint-om.

LXDE varijantu nisam koristio.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2014, 16:57   #13
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
700MB po bootovanju bez aktiviranog Nepomuka(a bez kog nema smisla koristiti Timeline), bez proprietary drajvera za grafiku nije malo i Kubuntu, openSuse itd su osetno lakši i sa skoro duplo manjim memorijskim footprint-om.

LXDE varijantu nisam koristio.
Mnogo bre, u pravu si..kod mene, bez vlasnickog drajvera, nije bilo vise od 350-400 MB. Probao LTS Marathon verziju, ne fresh. LXDE Marathon verzija bez vlasnickog drajvera negde oko 120 do 130 MB. A da, obe verzije 32-bitne, to je bitno naglasiti. 64-bitne skoro uvek i trose duplo vise RAM-a.

Poslednja ispravka: Laskaris (28.4.2014 u 17:04)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2014, 23:19   #14
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Ne troše 64bit verzije duplo više RAM-a. Troše više to jeste, ali možda do 20% više memorije. Ja sam probao Rosu LXDE i ok mi je, samo mi nije nudila ništa što nemam na drugim distroima pa je nisam dugo zadržao. A KDE verziju sam digao live par puta i stvarno mi je bloat.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2014, 23:53   #15
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

кад сте већ код руских дистрибуција, да ли је ико користио Calculate Linux?
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.4.2014, 8:39   #16
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Citat:
blast beat kaže: Pregled poruke
Ne troše 64bit verzije duplo više RAM-a. Troše više to jeste, ali možda do 20% više memorije. Ja sam probao Rosu LXDE i ok mi je, samo mi nije nudila ništa što nemam na drugim distroima pa je nisam dugo zadržao. A KDE verziju sam digao live par puta i stvarno mi je bloat.
Sam operativni sistem trosi znacajno vise RAM-a u 64bitnoj verziji. Dodaj na to jos da svi programi u 64bit adresiraju vise memorije i imas potrosnju znacajno vecu. Potrosnja mozda nije duplo veca ali nije ni 20 odsto. LXDE ROSA trosi u 32bit varijanti 120 MB RAM (bez vlasnickog drajvera) a u 64 bit cca 200 MB. To nije bas kozmeticka razlika od 20 odsto. Slicno vazi i za sve druge distribucije. Dodatne aplikacije koje korisnik sam startuje trose u 64bitnoj varijanti od 20 do 50 odsto vise RAM-a.

ROSA KDE nije veci bloat od bilo koje KDE distribucije bazirane na Mandrivi/Mandrake-u. Nije nista sporija od PCLOS, OpenMandrive ili Mageia-e. Mandriva/Mandrake su isli na pravljenje GUI-ja za bukvalno sve sto moze zatrebati korisniku. Toliko alata sa GUI-jem nema ni na Ubuntu-u i derivatima cini mi se.

Sto se ruskih distribucija tice.. Timovi ljudi koji odrzavaju ROSU i Alt su kompetentni i ne sastoje se od jednog jedinog coveka kao sto je to slucaj sa mnogim distribucijama. Na kraju, nije ni bitno odakle distribucija dolazi sve dok zavrsava posao i ima podrsku. Obe ove distribucije nisu bas od juce na linux sceni (ROSA je novija) pa je za ocekivati da su vec stabilne, a zajednica dobro organizovana.

Poslednja ispravka: Laskaris (29.4.2014 u 9:03)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.4.2014, 17:40   #17
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Ruski alt linux

Ласкарис, да ли ти онда пре препоручујеш Росу или Алт?

Преузео сам неку верзију Rosa 2012 LTS LXDE.

Нисам најбоље разумео, да ли Роса LXDE троши више меморије од нпр Лубунтуа или исто?

Шта значи то без власничких драјвера?

Колико ми најмање треба меморије за KDE (имам 1GB меморије)? Да ли ако инсталирам KDE могу да искључим неке ефекте, опције у окружењу и тако убрзам систем и смањим потрошњу меморије и у којој мери, или ми је боље да користим LXDE.
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.4.2014, 19:30   #18
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Možeš KDE okruženje koristiti pod uslovom da je dual core procesor. Ja sam koristio KDE i na laptopu sa dual core procesorom, Intel integrušom i 1GM RAM-a. Naravno, isključio efekte i nema problema. Do duše, LXDE će ti raditi mnogo brže na takvom računaru. Mislim da ti je Cinnamon zlatna sredina između KDE-a i LXDE-a i po izgledu i po zahtevnosti.

Postoje vlasnički i open source drajveri. Vlasnički su oni koje je izbacio sam proizvođač i zatvorenog su koda. Dok open source drajveri su slobodan kod i uglavnom ih razvija zajednica.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.4.2014, 19:33   #19
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

ROSA 2012 LTS LXDE je veoma dobra distribucija - nista losija od Lubuntua, trosi bez vlasnickog drajvera 10-ak MB vise ali i ima vise funkcija "out of the box" u svom odlicnom kontrolnom panelu (Lubuntu i nema kontrolni panel). Kernel je stariji (zvanicni) ali postoji ogroman broj kernela (na njihovom forumu je adresa do repozitorijuma sa "farmom kernela") koje mozes koristiti. Vlasnicki drajver je drajver koji naknadno instaliras a koji je napisao proizvodjac tvoje graficke kartice. on dodatno zauzme pri startovanju jos oko 70-100 MB (npr ATI Control Center zauzme toliko). Ako vlasnicki drajver ne postoji za taj kernel tj Xorg onda koristis prvoinstalirani open source drajver - koji je dosta losiji od vlasnickog za sve novije kartice. Starije kartice (pet godina stare i starije su vec dosta dobro pokrivene i open source drajverom). KDE bez dvojezgarnog procesora ne instaliraj, treba ti i vise RAM za njega. Sa 1 GB RAM preporucujem 32bitni LXDE distro - ROSA 2012 LTS ili Lubuntu 14.04 LTS. Lubuntu ima prednosti ogromne Ubuntu zajednice. Alt nisam probao u skorije vreme (godina dana) pa ne bih da ga preporucujem - bio je dobar, kakav je sada ne bih znao.

Poslednja ispravka: Laskaris (29.4.2014 u 19:46)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.4.2014, 22:59   #20
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Ruski alt linux

Хвала на одговорима. Процесор је Core 2 Duo на 2,8.

Колико сте ви људи испробали тих дистрибуција? Кад сте стигли да инсталирате и испробате све то?

За Lubuntu 14.04 LTS сам написао у теми о Линукс минту да код мене има један баг.
Поновићу то и овде:
Кад у Lubuntu 14.04 LTS у подешавањима изгледа променим боје (нпр боју позадине у прозорима), неће да користи те промене у систему (нпр у фајл менаџеру који долази уз систем). У верзији 13.10 ми је то радило како треба.
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
dual boot - WinXP, Windows 8 i Kali linux technikum Slobodni softver 5 29.11.2013 23:25
Problem oko instalacije Linux Ubnutu-a zvicko Slobodni softver 14 10.8.2012 18:04
Razmena distribucija urke Slobodni softver 9 26.6.2010 1:08
Puppy vodič za preživljavanje (Live linux) CD-USB flash laikexpert Slobodni softver 26 18.9.2009 0:49
Dvorak voli Linux laikexpert Slobodni softver 0 13.3.2009 23:18


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:44.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com