Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.3.2010, 3:01   #1
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Cowon D2+

Evo, da dam i ja doprinos novootvorenoj sobi. Tema je jedan od najprodavanijih plejera iz firme Cowon, a model je D2+.

Specifikacije


Možete ih naći na stranicama Cowonglobal sajta - http://www.cowonglobal.com/product_w...uct_page_3.php

Istakao bih razlike D2 i D2+ modela, kao što sam to učinio sa generacijama iPoda.



D2:
dizajn/boja, GUI

D2+: dizajn/boja, GUI

*Graphical User Interface

Kao što se može videti, uređaji su prilično slični s obzirom na period koji je protekao između izlaska seniora i juniora. Inače, na stari D2 je moguće instalirati D2+ firmware uz malo truda.

Pakovanje


D2+ dolazi u neupadljivom, belom, kartonskom pakovanju. Unutar njega se nalaze sledeće stvari

  • CD sa pratećim softverom
  • garancija
  • slušalice
  • USB kabl
  • stylus
  • uputstvo
Prilično standardno pakovanje, rekao bih. Voleo bih da se u okviru istog našao i punjač, a ne samo USB kabl, ali šta je tu je.

CD sadrži COWON Media Center – jetAudio, kao i User's Guide.

Slušalice koje se isporučuju uz plejer su vrlo lošeg kvaliteta, počev od izrade, do kvaliteta zvuka. Puno su lošije od SanDiskovih, kao i Appleovih. U svakom slučaju, vredi ih zameniti.

Dizajn i karakteristike plejera


Cowon D2+ je specifično dizajniran plejer. Kvalitet izrade je prilično dobar. Primetio sam malo ugibavanje plastike ali tek nakon godinu dana korišćenja. Plejer je nešto deblji i teži (91g) nego što bih voleo, ali je to posledica velike baterije. Bitno je da je relativno malih dimenzija i staje u svaki džep.



Ekran je 2.5" LCD resistive touchscreen sa 16 miliona boja. Rezolucija je QVGA odnosno 320x240. Na slikama sa testova mi je delovao slabog kvaliteta. Nije loš, ali nije top klasa već solidan. Touchscreen je moguće koristiti i prstima, samo treba malko jače "nabadati" u odnosu na gedžete sa capacitive touchscreenom, poput onih na iPhoneu/iPod Touchu.

Pošto je ekran na dodir resistive tipa, može se koristiti olovčica tj. stylus. Ona se kači sa donje desne strane plejera i ima višestruku funkciju:

  • Za navigaciju putem touchscreena.
  • Zadnji deo stylusa se može „uglaviti“ u plejer kako plejer stajao pod uglom prilikom gledanja nekih video fajlova. Oblikovana je tako da nije skroz trouglasta tj. da se obratanjem različitih strana dobija različit ugao. Veoma praktično i originalno rešenje.
  • Restart plejera.




Mana je što može da izgrebe plejer, ali ne ugrožava ekran na svu sreću.


Sa gornje strane su četiri dugmeta – hold/power, dugme za pojačavanje (+), dugme za stišavanje (-) i menu button (M).
Hold je jako bitan jer je D2+ touchscreen plejer koji često može da odreaguje na dodir dok je u džepu. Hold funkcija se koristi povlačenjem dugmeta na desnu stranu. Pomeranjem dugmeta u levu stranu na kratko, gasi se displej. Dužim držanjem na levoj strani plejer se pali ili gasi. Dugme se posle toga vraća u središnji (nezaključan) položaj.

Stvar koja me je fascinirala u trenutku biranja plejera je to što hold dugme ne mora da vrši svoju funkciju na predviđen način. U podešavanjima plejera postoji opcija user-defined button. Time se podešava funkcija tri dugmeta (+, - i M) koju obavljaju kada je plejer stavljen pod hold mod, tj. zaključan. Ja sam odabrao da plus i minus dugme zadrže svoju funkciju kao kada je plejer otključan (tj. da pojačavaju/stišavaju), da kraći pritisak na M dugme bude pauza, a duži sledeća pesma. Veoma dobra stvar kada je plejer u džepu i kada upravljate „na slepo“. Postoje opcije i da + postane >> tj. forward, a – bude << tj. backward, ali bi to iziskivalo da stalno otključavam plejer što nije baš praktično.



Poslednja ispravka: Partybreaker (11.3.2010 u 3:48)
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Partybreaker na korisnoj poruci:
Marshall George (15.5.2010), Nicklord (20.3.2010)
Stara 11.3.2010, 3:05   #2
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: [MP3 plejer] Cowon D2+

Sa leve strane plejera su ulaz za slušalice (standardan 3.5mm) i otvor iza koga se kriju USB ulaz, TV out i dugme za "hard" reset plejera kada "zaglupi". USB je takođe standaradan, nije proprietary. Može se koristiti bilo koji kabl od fotoaparata i sličnih sprava. TV out iziskuje kabl koji morate kupiti od Cowona da bi radio kako valja. Postoje entuzijasti koji su uspeli to da izbegnu, ali se ja nisam mlatio oko toga.



Sa donje strane je slot za memorijsku karticu. Plejer "guta" SD i SDHC kartice, kao i microSD(HC) sa odgovarajućim adapterom. Moj radi bez problema sa Kingstonovom SDHC karticom Class 4 kapaciteta 16GB. Uz 8GB interne memorije plejera imam 24GB na raspolaganju što je i više nego dovoljno za skladištenje lossless muzike u FLAC formatu, MP3, video klipova... Kada se popuni to izgleda ovako – oko 3500 pesama od čega su 10-ak albuma u FLAC formatu (a ostalo MP3), dve sezone South Park serije (20-ak epizoda od ~50MB), par slika i rečnik. Prilično impresivno s obzirom da sam memorijsku karticu platio oko 2000 dinara.

Uređaj radi i sa 32GB SDHC karticama, tako da je moguće dostići maksimum od 48GB kapaciteta - 32GB SDHC + 16GB interne memorije. Problem se javlja kada firmware ne može da podrži toliku količinu fajlova. Maksimum je 4000 fajlova za internu i 4000 za memorijsku karticu.

Baterija je veoma snažna. Omogućava 52h slušanja muzike i 10h gledanja video materijala. Naravno, u praksi je to manje, ali i dalje odlično. Bez korišćenja memorijske kartice, plejer je izdržao dve nedelje poštenog slušanja muzike dok se nije skroz ispraznio. Uz gledanje video fajlova broj dana se smanjio možda za 2-3. Sa memorijskom karticom teško uspeva više od 10 dana bez punjenja, ali je to i više nego dovoljno. Baterija teoretski nije zamenjiva, ali se jednostavnim otvaranjem plejera šrafcigerom može zameniti bilo kojom litijum-jonskom baterijom mobilnog telefona, recimo.

Slike
, za razliku od video fajlova, ne moraju biti rekompresovane. Prikazuju se slike u JPEG formatu svih rezolucija uz malo čekanje "da se slika iskristališe" kod većih. Prisutne su slide show i zoom opcija. Dok se reprodukuje muzika, moguće je gledati slike bez nekog usporavanja, tako da je i multitask dobar.

Video


Veličina ekrana je, po mom mišljenju prave mere. Video materijal izgleda sasvim dobro uz 30FPS-ova koliko je plejer sposoban da reprodukuje. GoTo funkcija kliktanjem na slajder je veoma brza. Konvertera ima dovoljno. Ja koristim iLove, a moguće je i rekompresija i putem Cowonovog softvera sa CD-a. Prilikom gledanja klipova, takođe je moguće koristiti JetEffect odnosno sva audio podešavanja koja koristite za slušanje muzike.



Poslednja ispravka: Partybreaker (29.4.2010 u 22:27)
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Partybreaker na korisnoj poruci:
Marshall George (15.5.2010), Nicklord (20.3.2010)
Stara 11.3.2010, 3:21   #3
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: [MP3 plejer] Cowon D2+

Audio

Cowon je po pitanju opremanja audio opcijama jedan od najboljih na tržištu. Model D2+ nije izuzetak. Kroz mnogobrojne nove verzije firmwarea, opcije su se poboljšavale i dodavale. Elem, Cowon D2+ je opremljen BBE tehnologijom i tzv. JetEffects-om. U početku sam bio pogubljen u svim podešavanjima, ali sam ga podesio nekako vremenom.

Equalizer je naizgled standardan – 5 klizača (bandova) poređanih od najniže ka najvišoj frekvenciji uz povećanje od -12dB do +12dB. Tu su i preseti – Metal, Rock, Vocal, Pop, Jazz. Ono što ovaj plejer razlikuje od ostalih su mogućnosti promene frekvencije za svaki klizač pojedinačno:

Band 1 – 80Hz, 105Hz, 135Hz, 175Hz
Band 2 – 230Hz, 300Hz, 385Hz, 500Hz
Band 3 – 650Hz, 850Hz, 1.1KHz, 1.4KHz
Band 4 – 1.8KHz, 2.4KHz, 3.2KHz, 4.1KHz
Band 5 – 5.3KHz, 6.9KHz, 9KHz, 11.7KHz

Takođe se mogu podesiti bandwidth (tzv. Q-factor) za drugi, treći i četvrti band. To znači da će prebacivanjem sa normal na wide pomenuta frekvencija biti nešto izraženija i da će povećati soundstage (nalik na blagi reverb efekat). Jako bitna stvar za bubice koje su slabe što se tiče veličine soundstagea, ali zamerku upućujem tome što nije prisutan za prvi i poslednji klizač.





Pored ovih, pristuno je još štelovanja zvuka. Najbitniji je BBE. On ima vrednosti od 0 do 10 i nalik je na SRS (WOW) efekat kod drugih plejera. Uključivanjem opcije zvuk postaje čistiji, življi, lepši. Teško je opisati, ali ću reći da bi bez BBE koristio plejer sa mnogo manje uživanja.

Mach3Bass je podešavanje za bass slično Sonyjevoj Clear bass opciji. „Pumpa“ frekvencije oko 65Hz dajući onaj duboki, čisti bass i punchy zvuk.

Tu su i 3D Surround (od 0 do 10) i Stereo Enhance (od 0 do 6). Prvi izražava srednje i više tonove (recimo, rifove gitara). Bitan je za in-ear slušalice više nego za klasične bubice jer im balansira bass, dajući i ostalim frekvencijama šansu da dođu do izražaja. Stereo Enhence svaki ton „približi“ uhu i naglasi na onaj kanal na kojem je prisutniji.

O MP Enhance postoji ceo odeljak na sajtu Cowona. Daje zvuku punchy efekat i poboljšava najviše frekvencije. Jako dobar efekat.

Tu je i play speed čiju svrhu nešto i ne vidim. Bude ponekad zanimljivo ubrati pesmu da i pevač sa najdubljim glasom postane piskav ili pak onaj sa piskavim da peva „k’o iz bunara“, ali ništa više od toga.


Opcija Pan pomaže nameštanju jačine zvuka po kanalu. Dakle, možete namestiti da se pesme reprodukuju nešto jače na desnoj slušalici nego na levoj i obratno. Korisno za ljude koji slabije čuju na jedno uho.

Sve kombinacije setovanja je moguće snimiti na deset presetova i učitavati ih po potrebi.



Kako sve ovo funkcioniše u praksi? Neću vas zamarati sopstvenim podešavanjima zvuka, ali ću reći da sam uspeo da namestim do najsitnijih detalja. Samim tim je zvuk za mene veoma kvalitetan. Tačnije, ovo je najbolji plejer koji sam do sad čuo. Distorzija nije prisutna. Wolfsonov čip je odradio odličan posao. Mnogi upućuju zamerke na bass rolloff (zanemarivanje niskih frekvencija) i „hladnoću“ zvuka, ali mislim da to nije izraženo.


Plejer je opremljen jednim od najjačih amplifiera na tržištu. 37mW po kanalu (74mW ukupno) pri impedansi od 16 oma na 1KHz. To znači da će biti u stanju da pušta dovoljno glasan zvuk na slušalicama visokih impedansi. Volume ima 50 koraka, što je takođe prilično impresivno. Slušati muziku pri jačini većoj od ~25/50 je uglavnom bolno po uši.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Partybreaker na korisnoj poruci:
Aibo (11.3.2010), Doomche (11.3.2010), Marshall George (15.5.2010), Nicklord (20.3.2010)
Stara 11.3.2010, 3:28   #4
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: [MP3 plejer] Cowon D2+

Interfejs

Boot time je prilično dobar. Ne traje više od 5 sekundi ni kada je memorijska kartica prisutna.

Transfer fajlova je drag 'n' drop. Dakle, možete ga koristiti kao klasičan fleš, a uz odgovarajuću verziju firmwarea je moguće i prebacivanje fajlova preko softvera proizvođača. Brzina prenošenja nije preterano velika i iznosi oko 4MB/s. Postoje izvesni problemi pri prebacivanju više foldera/albuma odjednom kada nastaje database corruption. Tako da je preporučljivo biti strpljiv i prebacivati fajlove u koracima od 5 albuma.

UI (User Interface) je prilično specifičan i traži navikavanje. D2+ je uređaj koji zahteva dosta kliktanja. Primera radi, ulazak i biranje pesme može da iziskuje i više od 5 klikova što meni nije problem, ali nekima jeste. Plejer poseduje virtual click koji je osmišljen da bi ekran prikazao što više informacija, a sklonio funkcije kada nam ne trebaju.

Navigacija kroz muzičke fajlove može biti putem ID3 tagova (sortiranih u Artists, Albums, Tracks itd.) ili kroz foldere. U slučaju foldera, odvojena su eksterna i interna memorija.

Cowon D2


Od audio funkcija su tu shuffle, dynamic plejliste (nalik na folder u koji stavljate željene pesme), bookmark (pamti dokle je stigla pesma/audiobook), repeat, A-B. Takođe je moguće izabrati da li će plejer svirati pesme iz jednog foldera, ponavljati određenu pesmu i tako dalje. Korišćenjem touchscreena je moguće „skočiti“ na željeni deo pesme ili video klipa.

Od ostalih interesantnih funkcija postoji fade-in. Recimo, pauzirali ste pesmu i ponovo pritisnete play. Pesma će se postepeno pojačati do odabrane jačine zvuka. Može se izabrati koliko sekundi traje fade-in. Ja ga držim na 1 sec.

Tu su i auto off, sleep i wake up timer, detaljno podešavanje boje fonta biranjem vrednosti crvene, zelene i plave (RGB od 0 do 255 za svaku boju) i tako dalje.



Radio je sasvim solidan. Biranje frekvencije je olakšano time što možete "bocnuti" željenu frekvenciju bez korišćenja fast forward/backward dugmeta.

Snimanje zvuka se vrši u WMA formatu od maksimum 256kbps i mikrofon je malko osetljiviji na pomeranje plejera tokom snimanja.

Čitanje teksta je pregledno, može se izabrati veličina fonta, boja pozadine, auto-scroll, bookmarkovati stranica do koje ste stigli, tu je i GoTo funkcija...

Rečnik radi fino. Ubacio sam Chambersov i količina reči je poprilična uz detaljna objašnjenja sa primerima.

U Utilities folderu su prisutna dva tipa kalkulatora (standardni i scientific), Flash plejer i Notepad. Flash plejer podržava bilo koje igre/aplikacije u SWF formatu. Nisu mnogobrojne i specijalno zanimljive, ali nekad znaju da prekrate vreme. U Notepadu je moguće crtanje raznim bojama i veličinama fonta.

Modovanje

Pored hardverskih modovanja koje sam pomenuo (TV out i baterija), entuzijasti su modovali plejer na razne načine. Najpre su tu mnogobrojni flash skinovi, start up animacije i Rockbox. Moguće je napraviti dual boot Rockbox firmwarea sa postojećim Cowonovim.

Poslednja ispravka: Partybreaker (17.3.2010 u 15:57)
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Partybreaker na korisnoj poruci:
Marshall George (15.5.2010), Nicklord (20.3.2010)
Stara 11.3.2010, 3:37   #5
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: [MP3 plejer] Cowon D2+

Cowon D2(+) je jedan od retkih plejera koji možete "oblikovati" kako vam je volja zahvaljujući mnogobrojnim funkcijama. Od mene dobija toplu preporuku. Nažalost, Cowon nije zastupljen u Srbiji, ali svi koji imaju mogućnost nabavke iz inostranstva neka ozbiljno razmisle o ovom mališanu.

Za stvari koje nisam pomenuo i iskustva drugih korisnika možete posetiti Cowonov fan forum - iAudiophile.net.

Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Partybreaker na korisnoj poruci:
Beagle (11.3.2010), Borowatz (12.3.2010), LoshMeeBre (11.3.2010), Marshall George (15.5.2010)
Stara 16.3.2010, 4:16   #6
nightflier
Veteran
 
Član od: 4.3.2008.
Lokacija: Zemun, za sada
Poruke: 580
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: [MP3 plejer] Cowon D2+

A cena?
nightflier je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.3.2010, 16:17   #7
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: [MP3 plejer] Cowon D2+

Citat:
nightflier kaže: Pregled poruke
a cena?
120-150$
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.5.2010, 0:13   #8
nightflier
Veteran
 
Član od: 4.3.2008.
Lokacija: Zemun, za sada
Poruke: 580
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Cowon D2+

Nikako da nađem gde ovo čudo ima da se kupi. Može li na pm neki hint?
nightflier je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.5.2010, 0:40   #9
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Cowon D2+

Kao što rekoh u poslednjoj poruci, Cowon se generalno ne može naći u Srbiji, a kamoli D2+. U inostranstvu ga ima.

Kod nas možeš da probaš preko BMFoto radnje, oni su nekad nabavljali sa ovog sajta. S tim što cenu izraženu u dolarima na sajtu platiš u evrima kod nas, ali je i to ok...

Problem je to što sam ih ja kontaktirao na leto prošle godine i rekli su da više ne posluju na taj način, ali da će se možda ponovo početi. U ovoj temi imaš utiske ljudi koji su na taj način došli ili probali da dođu do plejera.

Inače, plejer je nedavno počeo da "brljavi" odnosno počeo da sam se zaključava i kada je hold dugme bilo na sredini. Probao sam kompresorom da izduvam i očistim četkicom, ali ništa nije bilo delotvorno na duže od 2-3 dana. Onda sam se usudio da iskoristim WD40 i sad radi k'o nov.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2011, 23:59   #10
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Cowon D2+

A evo kako izgleda životinja kad se otvori.



Ne bih se igrao sa ovim da mi nije ispao sa visine od 1.5m pravo na hold/power dugme. Naravno, ono je iskočilo iz ležišta, pa sam morao da ga vratim nekako. Sad je sav rasklimatan, ali upotrebljiv još uvek.

Slika nije lepa kao ovde. Bio sam isuviše nervozan zbog cele situacije, već mi se u glavi motala investicija u novopristigli Cowon C2...
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2011, 0:30   #11
A M G
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika A M G
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 3.100
Zahvalnice: 3.542
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Određen forumom Re: Cowon D2+

Steta za plejer.
Jel je sav rasklimatan jer si ga lose sastavio ili zato sto se pri padu ostetio? Na koju vrstu podloge je pao?
A M G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2011, 0:41   #12
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Cowon D2+

Pao je na parket, onaj klasičan, ne laminat. Nije se oštetio ni najmanje. Nakon otvaranja (3 šrafa), šraf sa strane ima prazan hod. Neće nikako da se zategne do kraja. Stavljao sam vatu, nije uspevalo. Dakle, nije do mene. Uvek je moguće macnuti ga super lepkom da drži, ali uvek postoji šansa da se ponovo nešto slično desi... Pa ne bih da ga konačno zatvaram još uvek.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
cowon d2, cowon d2+, mp3 player, mp3 plejer, mp4 player, mp4 plejer, review, test, user

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Mp3 player maxx10 ŠDK - Foto i audio/video 9 16.6.2009 0:56
Cowon iAudio 7 focuss Foto i audio/video 8 16.8.2008 18:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:17.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com