Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.1.2006, 17:23   #81
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Blueboyns me je zaista dirnuo svojim tekstom. Apelujem na one koji uređuju forum da stave da se može birati ćirilica kada pišemo poruke
Stevvan je offline  
Stara 2.1.2006, 17:31   #82
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Citat:
Stevvan kaže:
Blueboyns me je zaista dirnuo svojim tekstom. Apelujem na one koji uređuju forum da stave da se može birati ćirilica kada pišemo poruke
BUAHAHAHAHA

Da neces mozda da ti Voja_M dodje kuci da ti pritisne alt-shift?

Citat:
blueboyns kaže:
Poenta je da je situacija toliko loša da ima likova na ovom forumu koji ne bi čitali post samo zato što je ćirilični...
I naglasio sam da je to samo na ovom forumu (i gde moram) inače naravno da pišem ćirilicom.
Pa ti istraj...
Reloader je offline  
Stara 2.1.2006, 18:53   #83
blueboyns
Član
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Northern Province of the Empire
Poruke: 71
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 24 puta na 9 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku blueboyns
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Ovo je forum o kompjuterima, a ne o važnim nacionalnim pitanjima i ako je ceo latiničan i 100% korisnika piše latinične postove onda ja sigurno necu da ispravljam krive drine i dokazujem nešto.
Ali činjenice su činjenice i ja sam ih samo izneo pošto je ovaj tred o jeziku i pismu...

Pitanje jezika i pisma je vrlo važno državno i nacionalno pitanje i dok se nereši na tom nivou pojedinačni napori su prilično uzaludni.
blueboyns je offline  
Stara 2.1.2006, 19:02   #84
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

A sto si onda zapocinjao politicku raspravu i sta je cije pismo?
Reloader je offline  
Stara 2.1.2006, 19:02   #85
Sale KG
Član
 
Član od: 6.11.2005.
Poruke: 138
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Citat:
VojaM kaže:
U stvari, (ovaj) forum je prvo mesto gde možeš da pišeš ćirilicom a da svi to bez problema vide. To nije moglo lako da se izvede ni na starim BBS-ovima, niti na newsu.
OT:
Neće biti
Sale KG je offline  
Stara 2.1.2006, 19:09   #86
blueboyns
Član
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Northern Province of the Empire
Poruke: 71
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 24 puta na 9 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku blueboyns
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Citat:
Stevvan kaže:
... Apelujem na one koji uređuju forum da stave da se može birati ćirilica kada pišemo poruke
Instaliraš srpsku tastaturu (Serbian Cyrillic) i pritisneš alt+shift kad si u polju za pisanje


evo par linkova sa detaljnim uputstvima:
www.cirilica.org
www.cirilica.com
www.nasepismo.org/

Poslednja ispravka: blueboyns (2.1.2006 u 21:31)
blueboyns je offline  
Stara 2.1.2006, 19:14   #87
blueboyns
Član
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Northern Province of the Empire
Poruke: 71
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 24 puta na 9 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku blueboyns
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Citat:
Reloader kaže:
A sto si onda zapocinjao politicku raspravu i sta je cije pismo?
To nije politička rasprava nego kao što rekoh činjenice su činjenice.
Latinica koju koristimo je hrvatsko pismo.
Tu nema politike to je istorijski fakat!
blueboyns je offline  
Stara 2.1.2006, 19:23   #88
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Pa pisi onda cirilicom

Svako je jak na recima...
Reloader je offline  
Stara 2.1.2006, 19:29   #89
Pantelija
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Poruke: 357
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 8 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Која је мука и мудрост писати са оба писма. Јесте да латиница преовладава у писању, али у ИЦТ-у(ово је намерно остављено) је тешко писати и мењати сваки пут када треба да се нешто напише.

Poslednja ispravka: Pantelija (3.1.2006 u 0:01)
Pantelija je offline  
Stara 2.1.2006, 19:39   #90
sasha vukelic
Banned
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: banjaluka
Poruke: 3.220
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 363 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Citat:
Sale KG kaže:
Ne nervira me, a i zašto bi. Šveđani, Nemci, Francuzi..., svi imaju Win/Lin ili neki drugi OS i veliki deo aplikativnog softvera preveden na sopstveni jezik (sa kompletnim ''help''-om). I što bi sad nekog nerviralo da se to radi i kod nas? Druga je stvar da li treba prevoditi sve ili nešto usvojiti/prisvojiti, to treba prepustiti lingvistima. Pogledajte samo koliko je turski jezik npr., nije jedini, implementiran u srpskom jeziku (sada) tkz. turcizmi. I da li to nekom smeta, da li to vi uopšte primećujete ili mislite da je to izvorni srpski jezik? BRE!!!
svedjani, nijemci, francuzi, italijani... svi oni takodje imaju na svojim televizijama SVAKI film sinhroniziran na njihov jezik. mislim da je to uzasno lose, jer ja recimo znam engleski jako dobro (desetke iz svih engleskih na fakultetu, ako to ista znaci) a naucio sam ga preko filmova i kompjutera.
zamisli da sam koristio domaci windows i gledao samo sinhronizovane filmove? osim sto je glupo, gube se osnovni pojmovi i osjecaji.
sasha vukelic je offline  
Stara 2.1.2006, 23:15   #91
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Možda će Vam se učiniti da je ovo što ću napisati van teme ali nije.

Kada su slavnog Marka Šagala, ruskog slikara ( Marc Chagall ) posle niza godina provedenih u Francuskoj pitali o njegovim radovima i šta ga čini velikim.
On je odgovorio:
''Na mojim cipelama još vek ima Ruskog blata.''
Simke je offline  
Stara 2.1.2006, 23:56   #92
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Podržavam ono što je napisao do sada blueboyns.

Ja svakodnevno koristim ćirilično pismo i pomalo po potrebi latinicu.
Na forumu koristim isključivo latinično pismo iz razloga što je sve na latinici i što je skoro svi koriste u svojim porukama.

Ja sam rođen i odrastao u višenacionalnoj sredini, išao sam u školu u kojoj su pola odeljenja bila mađarska a pola srpska, na poslu sam u stalnom kontaktu sa mađarima, rusinima, ukrajincima, hrvatima, bošnjacima ... da ne nabrajam dalje i uvek se govori srpski čak i kad sam sam u kancelariji sa šest-sedam ljudi koji pripadaju drugim nacijama.
Šta mi upada u oko.
Nikada mi niko od ljudi drugih nacionalnih pripadnosti nije vratio bilo kakav dokument koji je napisan na ćirilici, niti se sećam da sam čuo bilo kakvu primedbu na račun pisma iako to nije njihov maternji jezik i ne moraju da poznaju ćirilicu.
A ovde nailazim na ljude koji su Srbi, koji su rođeni i žive u srcu Srbije, koji ne vole, ne cene i stide se svoga pisma, pa čak neki i ne znaju da ga pišu.
Sve dalje što bih sada napisao moglo bi da bude ružno.

Ne želim više da kucam o ovome i ne želim da ulazim u bilo kakva objašnjavanja, nekima bih samo savetovao da pročitaju prethodnu poruku i da razmisle.
Simke je offline  
Stara 3.1.2006, 1:16   #93
AxeZ
Banned
 
Član od: 30.12.2005.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 309
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku AxeZ
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Ovi cirilicari zaboravljaju jednu banalnu stvar......cirilicu nisu izmislili srbi, ne koriste je jedino srbi te nemoze biti izvorno izvorno ( i jedino ) srpsko pismo.
Ja bi vama dekretom nalozio da morate da koristite ne glagoljicu, to je suvise fino za vas, vec ono vincansko pismo, pa da vas vidim.
AxeZ je offline  
Stara 3.1.2006, 1:34   #94
101st Airborne
Veteran
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 613
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 36 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Citat:
AxeZ kaže:
Ovi cirilicari zaboravljaju jednu banalnu stvar......cirilicu nisu izmislili srbi, ne koriste je jedino srbi te nemoze biti izvorno izvorno ( i jedino ) srpsko pismo.
Ja bi vama dekretom nalozio da morate da koristite ne glagoljicu, to je suvise fino za vas, vec ono vincansko pismo, pa da vas vidim.

Ako cemo bas u detalje, ovakvu cirilicu koriste jedino Srbi.
101st Airborne je offline  
Stara 3.1.2006, 22:02   #95
blueboyns
Član
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Northern Province of the Empire
Poruke: 71
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 24 puta na 9 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku blueboyns
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Citat:
AxeZ kaže:
Ovi cirilicari zaboravljaju jednu banalnu stvar......cirilicu nisu izmislili srbi, ne koriste je jedino srbi te nemoze biti izvorno izvorno ( i jedino ) srpsko pismo.
Ja bi vama dekretom nalozio da morate da koristite ne glagoljicu, to je suvise fino za vas, vec ono vincansko pismo, pa da vas vidim.
Mogao bi bar nešto da znaš o temi o kojoj pišeš i pokušavaš da budeš duhovit.

Ćirilica koju koristimo jeste srpska prosto jer je takvu kakva je sastavio Vuk Kradžić i nijedan drugi narod je ne koristi u ovom obliku osim Srba.

Isto tako latinica koju koriste Hrvati, Slovenci i Bošnjaci je hrvatska jer je sastavio Ljudevit Gaj za potrebe hrvatskog jezika.
I niko drugi je ne koristi osim njih i "latiničara" u Srbiji.

Osnovno latinsko pismo (starih Latina) kao i osnovni oblik ćirilice su nastali od grčkog alfabeta.

Nadjeni zapisi vinčanskog pisma daju jaku indiciju da je upravo ono poslužilo za nastanak grčkog alfabeta.
(inače vinčanska kultura se smatra najstarijom u Evropi, ali je većina lokaliteta na žalost potopljena zbog hidrocentrale)

Razlozi za korišćenje gajeve hrvatske latinice kao naprednijeg pisma su besmisleni.
Ćirilicu koju koristimo sastavio je čovek koji je reformisao i standardizovao jezik kojim upravo komuniciramo. Prema tome primerenija nam je za upotrebu od pisma sastavljenog za potrebe hrvatskog jezika.

Sad ako bi se napravila neka verzija latiničnog pisma koja zaista omogućava lakšu komunikaciju sa svetom, i rad na internetu i kompjuterima
(npr bazirana na engleskom alfabetu) ja stvarno ne bih imao ništa protiv da bude drugo zvanično pismo.
Ali ova gajeva latinica je zaista neupotrebljiva za bilo šta osim da neki nadobudni pokondireni tikvani izigravaju mondijaliste.

Uzgred ako je neko dovoljno glup ili lenj (ili oboje) da ne instalira domaću tastaturu i pritisne alt+shift te uključi domaća slova (latinična ili ćirilična bez obzira) kad piše post, zaista nema šta da traži u tredu koji govori o jeziku i pismu...

Poslednja ispravka: blueboyns (3.1.2006 u 22:08)
blueboyns je offline  
Stara 3.1.2006, 22:08   #96
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

@blueboyns

Nemoj da si baš tako na kraj srca! Nisu hrvati i bošnjaci jedini ljudi koji koriste latinicu. Koristi je grubo i "grubo šacovano" bar više od pola sveta. Dodatna slova kao što su č,ć,ž itd. ne mogu da budu razlog da kažeš da se radi o posebnom pismu.

Čisto mi zapala misao dok sam čitao tvoj post
holodoc je offline  
Stara 3.1.2006, 22:12   #97
blueboyns
Član
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Northern Province of the Empire
Poruke: 71
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 24 puta na 9 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku blueboyns
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Citat:
holodoc kaže:
@blueboyns

Nemoj da si baš tako na kraj srca! Nisu hrvati i bošnjaci jedini ljudi koji koriste latinicu. Koristi je grubo i "grubo šacovano" bar više od pola sveta. Dodatna slova kao što su č,ć,ž itd. ne mogu da budu razlog da kažeš da se radi o posebnom pismu.

Čisto mi zapala misao dok sam čitao tvoj post
Latinica je jako širok pojam. Gajevica jeste posebno pismo jer se njime samo oni služe ostali narodi imaju svoje varijante.

Isto je i sa ćirilicom. Svaki narod koji je koristi ima svoje nacionalne varijante.
blueboyns je offline  
Stara 5.1.2006, 1:06   #98
nsAce
Član
 
Član od: 22.12.2005.
Poruke: 134
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 6 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Naravno da treba pisati cirilicom kad god je to moguce. Mislim da je sam naslov teme pomalo ironican jer treba da izazove misljenje da oni koji pisu cirilicom su zaostali i tradicionalisti koji su zatucani i ne razumeju nista sto se nalazi izvan njihovog dvorista. Oba pisma su ravnopravna pa vi izvolte pisati kako zelite.
nsAce je offline  
Stara 5.1.2006, 4:07   #99
shin-bojan
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 359
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 76 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku shin-bojan
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

A sta tek reci o tvrdotvorini i mekotvorini?
Eh taj Parezanovic...
shin-bojan je offline  
Stara 5.1.2006, 12:51   #100
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Citat:
nsAce kaže:
Mislim da je sam naslov teme pomalo ironican jer treba da izazove misljenje da oni koji pisu cirilicom su zaostali i tradicionalisti koji su zatucani i ne razumeju nista sto se nalazi izvan njihovog dvorista.
Ne, naslov nije ironican i treba da izazove misljenje da su ljudi koji pisu cirilicom puritanci i nista drugo, a ti ako ne znas sta znaci ta rec, uzmi recnik pa pogledaj...

Ionako je i to pozajmljenica iz Engleskog (pure=cisto)...
Reloader je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:10.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com