Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.12.2005, 1:33   #201
mmilos085
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: BronX - Zemun
Poruke: 103
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Marko totalno si upravu, ali ono sto ja zelim da napomenem, je cinjenica da ce uvek biti crackera,tj. ljudi koji ne mogu da budu u timu koji pravi original jer nisu dovoljno dobiri, pa ce svoje znanje da zloupotrebe!
Mozda gresim i sada ocekujem barem x ljudu koji ce mi na to ukazati, ali ja tako mislim...
mmilos085 je offline  
Stara 10.12.2005, 1:58   #202
3dM@niak
Ponosni Eipixovac :)
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Ludnica... Opet :( :( :(
Poruke: 1.212
Zahvalnice: 72
Zahvaljeno 80 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku 3dM@niak
Određen forumom Re: Pirati???

Za ovo dobijash poencic od mene
Extra ideja... ne verujem da je tacno, jer da nisu dobri, ne bi mogli da crackuju 3dsmax sa 100000 linija zashtite... ali, stav je ok: uvek ce biti crackera.
Shto nije opravdanje za pirateriju. Ako ucish max, ok je da kupish pirata. Ako pravish modele i time ZARADJUJSEH: kupi original, ili ti ja licno zelim da te uhvate i zabrane ti da se priblizish kompu u narednih 100 godina. Jer, ako ti pravish neka sran)ca, i ucish Max, oni od toga i nemaju shtete, nego koristi. Ali da KRADJOM njihovog programa zaradjujesh, to je ako nishta drugo odvratno i nemoralno, i treba kupiti original, ako nishta drugo, kao respect onima koji su takav monstruozni program razvijali godinama...

Osvestite se vec jednom: developeri nisu humanitarci, pa da razvijaju software da bi pomogli braci srbima....

Platforma za rad mora biti legalna. Tacka. (ovaj se post ne odnosi ni na koga posebno, vec na sve one koji pirate koriste)
3dM@niak je offline  
Stara 10.12.2005, 2:44   #203
mmilos085
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: BronX - Zemun
Poruke: 103
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

...Hej pa reci to firmama i fakultetima u ovoj zemlji...pola njih ne zna sta je to legalan softver...uzmimo samo za primer kompjutere na cuvenim salterima jedne banke ili poste...ima ih minimum 5 u svakoj pa registracija...

Ja bih naterao ljude koji koriste piratski softver kako bi dosli do profita, da kupe svim tim ljudima original ...

E sada kada su u pitanju fakulteti i vise skole...kako ti da okomentarishes???
Oni povredjuju licenciranje OS[i ne samo toga] a koriste u edukatine svrhe, a tebi uzimaju novac...sta je to pranje novca?
mmilos085 je offline  
Stara 10.12.2005, 3:14   #204
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
mmilos085 kaže:
Marko totalno si upravu, ali ono sto ja zelim da napomenem, je cinjenica da ce uvek biti crackera,tj. ljudi koji ne mogu da budu u timu koji pravi original jer nisu dovoljno dobiri, pa ce svoje znanje da zloupotrebe!
Mozda gresim i sada ocekujem barem x ljudu koji ce mi na to ukazati, ali ja tako mislim...
Ja ni u jednom trenutku nisam rekao da će crackeri nestati, tj. da ih jednom neće biti.Dok god bude komercijalnog softvera, biće i "obijača" istog.E sad da su to baš ljudi koji nemaju znanja, to nije tačno...to su uglavnom dokoni ljudi koji nikada nisu napravili nešto svoje, pa ne znaju ni da cene tuđ rad.Pravi hakeri razbijaju softver za svoju dušu i ne dele crackove po netu.
No, ako neko nije shvatio, ja samo hoću da kažem koliko su sva pomenuta opravdanja nekako bledunjava i neubedljiva, nikako da sad svi odjednom treba da postani fini i kulturni i obavezno kupuju isključivo original softver.Naprotiv, hoćeš da se naučiš da radiš, uzmi pirata pa se uči, koga briga za to, hoćeš da se igraš u svojoj kući, kupi pirata pa se igraj...ali nemoj to da opravdavaš raznim nebulozama...A ako hoćeš sa nečim da radiš, e pa onda bi bilo fer da platiš to čime zarađuješ.Eto toliko...
Marko_L je offline  
Stara 10.12.2005, 11:57   #205
SuperG
Veteran
 
Član od: 16.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.057
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 20 puta na 16 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku SuperG
Određen forumom Re: Legalan Software kod nas!!!

Citat:
Night Hawk kaže:
Imam legalan samo Kaspersky Anti-Virus Personal Pro 4.5.0.94
Da smo neka razvijenija zemlja bio i legalan software rasprostranjen kod nas
I taj Kaspersky si dobio od Jugodate!
SuperG je offline  
Stara 11.12.2005, 14:15   #206
Electric
Član
 
Član od: 11.12.2005.
Poruke: 202
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Legalan Software kod nas!!!

A neka mi iko kaze da ima potrebu da bas koristi ilegalan sw? Sve kompletno moze da vam bude legalno na kompu a da ne date ni cent. I da li vam je sva ta gomila programa koju obicno imate istalirane zaista potrebna ? Koliko od tih programa zaista koristite ili vam sluze "tek da se nadju". To sto ovde ne postoji elementarna svest o postovanju autorskih prava je druga prica. Koristiti
sw na taj nacin je jednako svercovanju u prevozu. Ako si vest - mozes da se svercujes non-stop, ali to nikako nece da znaci da ces udobno da se vozis.
Electric je offline  
Stara 12.12.2005, 5:04   #207
Monk Psycho
Član
 
Član od: 11.12.2005.
Lokacija: Pancevo
Poruke: 269
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 22 puta na 20 poruka
Exclamation Re: Pirati???

Ovo sto sadapisem je upuceno Marku L (nemoj se uvrediti ako kazem nesto lose nisam procitao sve postove stigao sam do 7 strane u 04:15 AM)
Slazem se s tobom da treba imati legalan softver, isto tako se slazem da sebe upropascavamo piratskim verzijama istog.
A sto se tice tvoje ideologije, tu se ne slazem.
Posto sam priznajes da koristis piratski softver, pitacu te samo zasto to radis kada si imao '91 legalan dos?
I rekao si da imas prijatelje preko, zasto ti oni nisu nabavili to sto imas piratsko?!?!?!
Nastavicu u sledecem postu
Monk Psycho je offline  
Stara 12.12.2005, 14:43   #208
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
Posto sam priznajes da koristis piratski softver, pitacu te samo zasto to radis kada si imao '91 legalan dos?
Ne razumem sta hoces da kazes ? Lepo sam rekao da imam nesto piratske muzike u mp3 formatu.Za to imam tri razloga, prvi je taj sto je gotovo nemoguce naci original diskove na kojima je muzika koju obicno slusam. a drugi taj sto mi je mnogo jednostavnije i zauzima mi manje prostora da muziku drzim na desetak diskova, nego da imam 200 i kusur originalnih diskova sa kojih cu slusati po 2-3 pesme.Treci je taj sto mi je mnogo lakse da preko p2p poskidam pesme koje mi trebaju, nego da predjem pola grada da bih ih nasao.To naravno nisu opravdanja, nego razlozi.Ono malo filmova sto imam sam isto tako tutnuo na hard zato sto nemam vremena da idem do bioskopa, niti da trazim original DVD-e po gradu, nego tako neki ortak nabavi film, ja ga iskopiram i tako stoji dok ga ne pogledam, i onda ga obrisem.Sto se tice softvera, ono sto sam morao (za sta nije bilo alternative) sam nabavio legalno, a za sve ostalo koristim besplatne alternative.Vec sam nabrajao ranije u ovoj temi tacno sta koristim, pa ako te interesuje citaj.
Marko_L je offline  
Stara 12.12.2005, 14:55   #209
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pirati???

A to sto pominjes 91' godinu, zaista ne vidim svrhu.kao prvo 91' i uopste sredinom 90-tih godina smo imali jednu paradoksalnu situaciju u zemlji.Naime, bili smo pod sankcijama, tako da je svaka trgovina, uvoz robe, bilo kakva finansijska transakcija izmedju nas i neke druge zemlje bila zabranjena, a u isto vreme u nasem zakonu nije postojao deo koji se bavi kompjuterskim kriminalom, niti autorskim pravima kada je softver u pitanju, tako da po nasem zakonu piratski softver tada nije bio zabranjen.U prevodu to znaci da si u to vreme kojim slucajem kupio ili uvezao original, ti bi ucinio krivicno delo, dok kopiranjem i koriscenjem piratskog softvera ne bi.Dakle, ko god je tada koristio piratski softver, nije cinio nista ilegalno Tek negde 2002. godine softverska piraterija postaje ilegalna i kod nas, i to je jasno definisano u zakonu.Nema tu neke preterane mudrosti.
Uostalom, ja nikad nisam rekao da imam nesto protiv ljudi koji koriste piratski softver u kuci, vec imam protiv ljudi koji tako otvoreno lazu ili koriste neke glupe izgovore ("Nema se para", "Oni su nas bombardovali", "Necu da placam amerima"...).Valjda se lepo kaze koristim zato sto mogu da ga nabavim.Inace ja jos uvek cekam odgovor na pitanje koje sam vise puta postavio na ovoj temi, a to je, ako je vec takva situacija da se nema para za original igru, otkud ti onda 500-600 evra za kompjuter.
Marko_L je offline  
Stara 12.12.2005, 15:04   #210
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pirati???

Elem, samo ukratko da objasnim zasto pomenuta opravdanja smatram glupim.
Prvo opravdanje "Nema se para" je potpuno bezveze.Kao prvo otkud ti pare za kompjuter koji kosta nekoliko puta vise nego taj softver.Ajde da kazemo da se skrpilo nekih 500 evrica.Pa kako onda ne moze da se skrpi 10-15$ da se kupi original igra.Ne mora bas da se igra najnoviji hit koji kosta 50$ (uostalom za taj najnoviji hit ti treba masina koja kosta preko 700 evra, pa ajd sad objasni to )
Drugo opravdanje "Oni su nas bombardovali" je glupo zato sto nas nisu bombardovali proizvodjaci softvera, vec NATO, na celu sa vladom SAD.Ne verujem da je bilo ko iz Microsoft-a, Adobe-a, ili bilo koje druge softverske kompanije slao avione ili upravljao njima.
Trece opravdanje "Necu da placam amerima, niti zlim korporacijama..." je isto tako glupo, jer uopste nije bitno kome se placa ako placas uslugu ili kupujes prozizvod koji ti treba.Uostalom, kako onda mozes da ocekujes da sutra neko tebi plati za bilo sta sto uradis.Recimo, otvoris prodavnicu, a ja uletim i pokupim sta mi treba, strpam u dzepove i izadjem napolje.Kako bi se ti osecao ?
Jedino cenim ljude koji kazu, "Uzeo sam brate mili taj i taj softver da naucim da radim u njemu" ili ove koji kazu, "Hebi ga, igra mi se ta i ta igra, i jednostavno ne zelim da je propustim, a mogu jednostavno da je nabavim od lokalnog dilera za male pare.".Znaci otvoreno kazes, eto imam gde da nabavim, a ne da nudis neka opravdanja u koja ni sam ne verujes.

Poslednja ispravka: Marko_L (12.12.2005 u 15:13)
Marko_L je offline  
Stara 12.12.2005, 15:38   #211
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
Marko_L kaže:
A to sto pominjes 91' godinu, zaista ne vidim svrhu.kao prvo 91' i uopste sredinom 90-tih godina smo imali jednu paradoksalnu situaciju u zemlji.Naime, bili smo pod sankcijama, tako da je svaka trgovina, uvoz robe, bilo kakva finansijska transakcija izmedju nas i neke druge zemlje bila zabranjena, a u isto vreme u nasem zakonu nije postojao deo koji se bavi kompjuterskim kriminalom, niti autorskim pravima kada je softver u pitanju, tako da po nasem zakonu piratski softver tada nije bio zabranjen.U prevodu to znaci da si u to vreme kojim slucajem kupio ili uvezao original, ti bi ucinio krivicno delo, dok kopiranjem i koriscenjem piratskog softvera ne bi.Dakle, ko god je tada koristio piratski softver, nije cinio nista ilegalno Tek negde 2002. godine softverska piraterija postaje ilegalna i kod nas, i to je jasno definisano u zakonu.Nema tu neke preterane mudrosti.
Znaci hoces da kazes da ko je krao do '91 nema veze, to necemo da gledamo kao kradju a ko krade sad njega cemo da osudimo?

Citat:
Marko_L kaže:
Drugo opravdanje "Oni su nas bombardovali" je glupo zato sto nas nisu bombardovali proizvodjaci softvera, vec NATO, na celu sa vladom SAD.Ne verujem da je bilo ko iz Microsoft-a, Adobe-a, ili bilo koje druge softverske kompanije slao avione ili upravljao njima.
AHA - A to sto je softvare za navodjenje aviona bi Microsoftov, to nista!
Reloader je offline  
Stara 12.12.2005, 16:13   #212
srcko
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 49
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 4 puta na 3 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku srcko
Određen forumom Re: Pirati???

@ Marko L
* Evo ja sam zavrsio IV razred i mama i tata su mi kupili kompjuter zato sto sam bio odlican djak. Kada smo kupovali kompjuter neki pokvareni cika nam je ponudio sve najbolje ali posto sam ja ipak jedinac, a i moji roditelji i ja se nerazumemo bas najoblje u kompjutere ipak je tata pristao da mi kupi taj kompjuter. Inace tata mi radi kao cuvar a mama radi na traficii i sada smo se bas stisli zbog kredita koji su moji roditeji uzeli. Sada imam problem sto mi je tata rekao: sine originali su skupi tako da ako budes bio odlican i u V razredu kupicu ti igricu koju ces moci da igras narednih godinu dana (jelte do VI razreda pa opet u krug).

Stavi prst na celo i zapitaj se koliko je ovakvih prica u SRBIJI !?

* Koliko bih po tvojoj preporuci smeo da drzim mp3 pesama, softera i igara na hardu ili diskovima (naravno piratskih) a da po tebi to bude ok, znas ja imam PUNO drugarica i potencijalnih devojaka pa brate i ja zelim da budem neko i nesto u drustvu.

Zasto pravis razliku izmedju onoga sto je ukrao 2 jabuke da ne bi bio gladan i onog sto je ukrao kilogram da bi eto tako probao i bacio ili cak i zaradjivao na tim jabukama. Obojica su lopovi.

* Ajde da uprostimo stvari: 1. Piraterija je zlo i niko nesme da se njome bavi ili 2. cuti i gledaj svoja posla. Korsitim piratski softver i nestidim se toga. Nemam nameru da zagovar nikoga dali da koristi ili ne piratski softver, ali imam svoj stav koji je kristalno jasan. Ono sto mi je zasmetalo kod tovjih postova je to sto ocigledno ni ti sam nemas izgradjen stav povodom piraterije i da su neki tvoji komentari veoma suprotni.
srcko je offline  
Stara 12.12.2005, 16:37   #213
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
Znaci hoces da kazes da ko je krao do '91 nema veze, to necemo da gledamo kao kradju a ko krade sad njega cemo da osudimo?
Hocu da kazem da tada, po nasem zakonu, to i nije bila kradja i da je tada vece krivicno delo bilo kupiti original, nego iskopirati isti.U stvari ovo drugo nije ni bilo krivicno delo.
Citat:
Stavi prst na celo i zapitaj se koliko je ovakvih prica u SRBIJI !?
Srbija je zaista cudna zemlja.Znaci, ima se da se stisne za racunar od 500-600 evra, ima se da se stisne za dobar mob od 200-300 evra, ali kad treba da se da 15-20$ za igru, onda je "E znas li ti kako se tesko zivi u Srbiji ?".
Citat:
Koliko bih po tvojoj preporuci smeo da drzim mp3 pesama, softera i igara na hardu ili diskovima (naravno piratskih) a da po tebi to bude ok,
Sto se mene tice drzi koliko hoces, a da bude ok, ne moze ni ako imas samo jednu.
Citat:
Zasto pravis razliku izmedju onoga sto je ukrao 2 jabuke da ne bi bio gladan i onog sto je ukrao kilogram da bi eto tako probao i bacio ili cak i zaradjivao na tim jabukama. Obojica su lopovi.
Po zakonu jesu, medjutim realno nisu i niko nece da ih gleda isto.Ovaj prvi je to uradio iz nuzde, a ovaj drugi iz obesti.Svako normalan ce primetiti razliku.A ti primeti da igranje najnovije AAA igre od 50$ nikako ne moze biti nuzda.
Citat:
Ono sto mi je zasmetalo kod tovjih postova je to sto ocigledno ni ti sam nemas izgradjen stav povodom piraterije i da su neki tvoji komentari veoma suprotni.
Citiraj prijatelju, citiraj, samo nemoj da izvlacis iz konteksta, nego daj kompletne recenice.Ja nisam primetio da se moji komentari negde sukobljavaju.
Marko_L je offline  
Stara 12.12.2005, 16:42   #214
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
Marko_L kaže:
Hocu da kazem da tada, po nasem zakonu, to i nije bila kradja i da je tada vece krivicno delo bilo kupiti original, nego iskopirati isti.U stvari ovo drugo nije ni bilo krivicno delo.
Znaci da hoces da kazes da sad recimo ubistvo postane legalno, uzeo bi pistolj i krenuo da ubijas bez trunke grize savesti?
Reloader je offline  
Stara 12.12.2005, 16:54   #215
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pirati???

Hoces li ti prestati da mi stavljas u usta nesto sto nisam rekao.Ako vec pominjes ubistvo, recimo, pecinski covek je bez problema ubijao druge pecinske ljude, i verovatno nije osecao grizu savesti.Medjutim civilizacijski tokovi su doveli do toga da to postane ilegalno, i naravno veoma kaznjivo...Slicno je i sa piraterijom kod nas, iako smatram da je neukusno porediti ubistvo sa bilo cim drugim, pogotovo piraterijom.
Marko_L je offline  
Stara 12.12.2005, 17:06   #216
srcko
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 49
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 4 puta na 3 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku srcko
Određen forumom Re: Pirati???

Zagovaras glasno i jasno da ljudi treba da kupuju originale, da ce to koristiti i nama i nasoj drzavi i naravno onima koji su je napravili, a ti prvi to neprimenjujes. Gde se nalazi ta granica izmedju dobre i lose piraterije? Da li uopste postoji ?
Muzicar koji je snimio album ili pesmu je nameravao da zaradi tako sto ce ta njegova pesma zabavljati druge, da ce drugi nesto smuvati uz nju, itd i da ce naravno za nju platiti. Proizvodjac softvera je takodje nameravao da zaradi tako sto ces mu ti platiti za original bez obizra dali ga ti koristio u komercijalne svrhe, samo vezbao ili ti taj isti stajao na hardu ili cak na polici doveka. Zasto onda opravdavas one koji samo uce na tudjem parcetu plastike a osudjujes one koji na toj istoj plastici zaradjuju. To me buni kod tebe nemas jasan stav. Naravno to si pitanje malopre odbio da komentarises. Iznesi svoj jasan stav ali da ima logike to sto pricas.

Nema ljutis razgovaramo kao normalni, odrasli ljudi (ipak je ovo demokratija) ciji se stavovi mimoilaze. Niti ja imam nameru da tebe ubedim u ono sto ja verujem niti zelim da napustim svoje stavove zbog nekoga koji nemoze cvrsto da me razuveri u ono sto verujem.
srcko je offline  
Stara 12.12.2005, 17:28   #217
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Angry Re: Pirati???

Citat:
Marko_L kaže:
Hoces li ti prestati da mi stavljas u usta nesto sto nisam rekao.Ako vec pominjes ubistvo, recimo, pecinski covek je bez problema ubijao druge pecinske ljude, i verovatno nije osecao grizu savesti.Medjutim civilizacijski tokovi su doveli do toga da to postane ilegalno, i naravno veoma kaznjivo...Slicno je i sa piraterijom kod nas, iako smatram da je neukusno porediti ubistvo sa bilo cim drugim, pogotovo piraterijom.
A hoces li ti poceti sa definisanjem svog stava?

Prvo govoris da nemas nista "zakonski" protiv piraterije (i sam imas nesto pirata) nego principijelno/moralno (ako zaradjujes - kupi program) pa onda kazes
Citat:
Marko_L kaže:
Dakle, ko god je tada koristio piratski softver, nije cinio nista ilegalno
A sad cini - sto znaci - dok se ne donese zakon kradite do sutra iako stetite developerima e sad kad je donet zakon sad cemo da budemo moralisti?
Reloader je offline  
Stara 12.12.2005, 17:44   #218
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
Zagovaras glasno i jasno da ljudi treba da kupuju originale, da ce to koristiti i nama i nasoj drzavi i naravno onima koji su je napravili, a ti prvi to neprimenjujes.
Kako ne primenjujem ? Jesi li ti procitao moje prethodne postove ? U par navrata sam tacno nabrojao ono sto koristim.Nesto sam morao da kupim, nesto sam dobio na poklon, a za sve ostalo koristim besplatne alternative.
Citat:
Gde se nalazi ta granica izmedju dobre i lose piraterije? Da li uopste postoji ?
Ne postoji, postoji samo piraterija koja nanosi vise stete i ona koja nanosi manje.Recimo, neko ko je nabavio pirata za ucenje ce naneti manje stete, nego neko ko taj softver preprodaje.
Citat:
Muzicar koji je snimio album ili pesmu je nameravao da zaradi tako sto ce ta njegova pesma zabavljati druge, da ce drugi nesto smuvati uz nju, itd i da ce naravno za nju platiti. Proizvodjac softvera je takodje nameravao da zaradi tako sto ces mu ti platiti za original bez obizra dali ga ti koristio u komercijalne svrhe, samo vezbao ili ti taj isti stajao na hardu ili cak na polici doveka.
S tom razlikom sto ce muzicar da odradi par koncerata i lepo zaradi (neki muzicari upravo zbog toga potajno podrzavaju piratovanje njihove muzike kako bi ih sto vise ljudi culo), a onaj ko je pisao softver moze da se 'uvati za usi i da igra, jer njemu je jedini prihod upravo od prodaje tog softvera.
Marko_L je offline  
Stara 12.12.2005, 17:57   #219
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
Zasto onda opravdavas one koji samo uce na tudjem parcetu plastike a osudjujes one koji na toj istoj plastici zaradjuju. To me buni kod tebe nemas jasan stav. Naravno to si pitanje malopre odbio da komentarises. Iznesi svoj jasan stav ali da ima logike to sto pricas.
Ja ne opravdavam nikoga.Samo kazem da oni koji uce na piratskom softveru nanose manje stete, nego li ovi sto isti preprodaju ili koriste za zaradu.Takodje me nerviraju ljudi koji dodju i kazu "Ej, pa ja imam softvera u vrednosti od par hiljada dolara, odakle mi pare da sve to kupim ?". Pa sta da mu kazem ? Sta ce bre njemu sav taj softver.To je cisto izivljavanje.Zato i kazem da mogu da razumem nekoga ko hoce da se bavi web dizajnom, pa nabavi piratsku Macromediu, cuti i uci, ali ne i nekog ko instalira 3D Max, AutoCad, Photoshop, Vusial Studio...pa sta ce njemu sve to ? Da nece mozda da bude i dizajner i programer i arhitekta u isto vreme ? Ne znam koliko puta to treba da ponovim.Pa tako je u celom svetu zaboga.I tamo po kucama ima piraterije koliko hoces, ali da vidis nekog da valja diskove na ulici, nema sanse, a pogotovo nema sanse da vidis u nekoj firmi nesto piratsko od softvera, kao ni kod onih koji se ozbiljno bave nekom IT oblasti i zaradjuju na tome.Ne znam sta tu ima nejasno ili kontradiktorno.
Citat:
Nema ljutis razgovaramo kao normalni, odrasli ljudi (ipak je ovo demokratija) ciji se stavovi mimoilaze.
Naravno da nema ljutnje.Eh kad bih se ja ljutio zbog takvih stvari

Poslednja ispravka: Marko_L (12.12.2005 u 18:08)
Marko_L je offline  
Stara 12.12.2005, 18:06   #220
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
A hoces li ti poceti sa definisanjem svog stava?

Prvo govoris da nemas nista "zakonski" protiv piraterije (i sam imas nesto pirata) nego principijelno/moralno (ako zaradjujes - kupi program) pa onda kazes
Ama sta tebe toliko zbunjuje ? I kad sam ja rekao da nemam nista "zakonski" protiv piraterije ? Rekao sam ono sto sam rekao, a to je da tada (pricamo o devedesetim) :
1. Nije postojao zakon koji bi branio kopiranje softvera
2. Nije mogao legalno da se uveze originalni softver
3. Nije bilo legalno da se kupi softver u inostranstvu i unese u zemlju (ili u prevodu to bi se smatralo za svercovanje)
4. Nisi mogao da dobijes licencu za koriscenje programa, jer bi tada firma koja ti istu prodala krivicno odgovarala zbog krsenja sankcija.
Koji tacno deo ti nije jasan ?
Citat:
A sad cini - sto znaci - dok se ne donese zakon kradite do sutra iako stetite developerima e sad kad je donet zakon sad cemo da budemo moralisti?
Pa ne radi se o moralu, nego o zakonu.Upravo je fora u onome sto sam naveo.Danas su druga vremena.Ja ne koristim legalan softver zato sto se gadim pirata ili zato sto sam neki moralista, ili zato sto hocu da bacam pare, vec zato sto je tako po zakonu, i zato sto ocekujem da se sutra meni plati za nesto sto uradim.

Poslednja ispravka: Marko_L (12.12.2005 u 18:12)
Marko_L je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:32.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com