Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.5.2007, 2:40   #1
AnaM
Novi član
 
Član od: 27.5.2007.
Poruke: 16
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Koje driver-e instalirati i kojim redosledom

Ovako, do skoro sam imala komp baziran na AMD nforece 2 cipsetu, i za to sam znala koje drivere za cipset i koje drivere za ostale komponente da instaliram. Ali od pre dva dana imam Intel C2D 6420 procesor i maticnu plocu sa P965 cipsetom,
i ne znam koje driver-e za cipset da instaliram i kojim redosledom, sve mi se cini da mi neki driver nedostaje, iako sam instalirala sve drivere sa cd-a koji sam dobila uz maticnu plocu, sem audio drivera ( njega nisam jer imam Audigy4 ).
Da li moze neko da mi kaze tacno koje drivere da instaliram i kojim redom?
Zaboravila sam da napomenem da ima ata133 hard disk Maxtor od 250Gb, i on je prikljucen na jedinu ide granu koja postoji na maticnoj ploci, i imam sata dvd rezac Nec 7173s.
U Device Manager-u za hard disk mi pise scasi
iako je on ata133:

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	2.JPG
Viđeno:	258 puta
Veličina:	56,3 KB
ID:	8239

A i ovo mi je sumljivo :

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	1.JPG
Viđeno:	233 puta
Veličina:	58,3 KB
ID:	8240

Ostale komponente mozete videti u mom profilu.

Pomagajte molim vas.
AnaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2007, 3:13   #2
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Koje driver-e instalirati i kojim redosledom

Sve je u redu, nema razloga da brineš! Hard je prijavljen kao SCSI zato što je za njegov rad zadužen dodatni kontroler, jer P965 ne podržava IDE uređaje. Ostalih grana ima "mnogo" zato što je svaka rezervisana za po jedan SATA port. Ranije je bilo po 2 uređaja (master i slave) za svaku granu, ali sada toga nema, tako da je broj grana veći. Što se toga tiče, nema baš nikakvih problema a redosled instalacije drajvera nije ključan za stabilan rad, ali je poželjno da bude otprilike ovakav: 1. Čipset, 2. grafička, 3. zvučna, 4. mrežna & ostale integrisane džidža-bidže 5. Sav ostali hardver, bez nekog posebnog redosleda.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2007, 10:36   #3
AnaM
Novi član
 
Član od: 27.5.2007.
Poruke: 16
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Koje driver-e instalirati i kojim redosledom

Hvala za odgovor, bas sam se bila zabrinula, jer vise nisam znala sta da radim, probala sam sve moguce kombinacije instaliranja raznih drivera-a za maticnu, cak sam pravila i diskete za ubacivanje drivera pri instalaciji win xp-a, instalirala win xp sa i bez njih, ali mi se rezac na primer i dalje cudno ponasa, pravi greske pri rezanju na 8x, pa onda ja stavim na 4x da nareze dvd, a on onda jedva odrzava buffer, i na kraju opet ne nareze dobro dvd, pa sam pomislila da nije mozda do nekih drivera koje nisam instalirala, ili da nije smanjena brzina pristupa hdd-u...
AnaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2007, 10:52   #4
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Koje driver-e instalirati i kojim redosledom

A na kojim diskovima rezes?
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2007, 14:14   #5
AnaM
Novi član
 
Član od: 27.5.2007.
Poruke: 16
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Koje driver-e instalirati i kojim redosledom

Rezem na Verbatim DVD+R 16x certified, Advanced Azo+.


Inace provalila sam da mi je hdd izgleda u UDMA4
pa verovatno zato ne moze da postigne da salje podatke rezacu, ali sad ne znam koji driver i kada i gde da instaliram da bi win prepoznao hdd kao UDMA6.
AnaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2007, 16:14   #6
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Koje driver-e instalirati i kojim redosledom

Sumnjam da to može biti razlog, u UDMA 4 hdd je još uvek dvostruko brži od rezača, tako da to ne bi smelo da bude problem.
Pre bih pokušao sa flešovanjem rezača na noviji firmware (ako postoji noviji). Da li si probala da promeniš program s kojim režeš (novija verzija istog ili program drugog proizvođača)?
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2007, 21:52   #7
AnaM
Novi član
 
Član od: 27.5.2007.
Poruke: 16
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Koje driver-e instalirati i kojim redosledom

Pokusala sam sa Nero 7.9.6.0, ali opet nareze 3 dvd-a dobro, a cetvrti nareze ali ne prodje verifikaciju.

A fleshovanje nisam uradila jer ne znam da li se fleshovani drajv prihvata na reklamaciju, pogotovo ako je fleshovanje neuspesno, tako da to ostavljam za kraj, ono ako bas nista drugo ne pomaze, a sem toga trazila sam novi firmware i nema novijeg sem ovog 1-0 koji je vec ugradjen...
AnaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2007, 22:07   #8
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Koje driver-e instalirati i kojim redosledom

Nemoj da flešuješ uređaj, naši trgovci često ne prihvataju garanciju čak i kad je zvaničan firmware u pitanju! Kažem ti, probaj sa drugim medijima, ako ni tako ne valja, nosi na reklamaciju pa nek' se oni cimaju.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.5.2007, 11:55   #9
Proxima
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Šabac
Poruke: 285
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 31 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Koje driver-e instalirati i kojim redosledom

evo kojim redom bi trebalo instalirati drajvere po podizanju sistema:

chipset (motherboard)
CPU (ukoliko je potrebno)
grafika
zvuk
...
sve ostalo
Proxima je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.5.2007, 15:06   #10
pedja
Član
 
Član od: 9.12.2005.
Poruke: 82
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 13 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Koje driver-e instalirati i kojim redosledom

@AnaM

Da li imaš instaliran JMicron IDE-SATA raid driver (tako nekako)?
Pogledaj u device manageru pod stavkom SCSI and RAID controllers da li imaš JMicron JMB36X RAID Controller. Možda njega nisi instalirala, pa ti to pravi probleme.
pedja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2007, 21:55   #11
AnaM
Novi član
 
Član od: 27.5.2007.
Poruke: 16
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Koje driver-e instalirati i kojim redosledom

Hmmm...

Kada sam instalirala u windows-u te jmicron driver-e, hdd mi je bio prepoznat kao scasi.
Sada sam ponovo instalirala win, ali bez ovog driver-a, hdd prepoznat kako treba, u total commander-u pri kopiranju vecih fajlova sa particije na particiju postize brzine od 10.000kb/s- 20.000kb/s u zavisnosti od velicine fajla, a drug mi je rekao da je to dobro i da je to normalna brzina i da nemam sta da brinem, sve je u redu.
Sto se rezanja tice, mislim da se radi ili o bug-u u samom Nero programu ili o nekompatibilnosti sa mojim rezacem. Takodje sam na netu nasla mnoge postove na forumima u kojima se mnogi ljudi zale na isti problem, rezanje uspesno - verifikacija neuspesna, i po preporuci sa nekog foruma skinula sam i instalirala ImgBurn, besplatan programcic za rezanje koji ima i verifikaciju i sad sa njim rezem bez problema sa sve uspesnom verifikacijom.
Takodje, mislim da i fragmentisanost podataka na hdd-u ima veze sa (ne)uspesnim rezanjem i verifikacijom, tako da sad imam jednu praznu particiju na koju stavljam samo fajlove koje treba da narezem, i kad se rezanje zavrsi i uspesno prodje verifikaciju u ImgBurn-u, ja te filove obrisem, stavljam druge itd jer mi je storage particija fragmentirana a nikako da nadjem vremena da uradim defrag...

Sto se tice redosleda instaliranja diver-a po instalaciji windows-a, ja znam da treba prvo cipset, pa graficka, muzicka, itd, ali nisam znala sta sve spada u intel cipset driver-e, jer na cd-u koji sam dobila uz plocu je ponudjeno jedno 3-4 driver-a (intel inf, audio,jmicron, marvell lan). Trenutno imam instalirane intel inf, i lan driver-e,
i nema nestabilnosti sistema (da kucnem u drvo) i nadam se da nece vise biti problema.
AnaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2007, 18:52   #12
Proxima
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Šabac
Poruke: 285
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 31 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Koje driver-e instalirati i kojim redosledom

Kod instalacije drajvera sa CD-a koji idu uz komad hardvera treba biti obazriv i imati minimalistički pristup ... nikada ne treba instalirati sve štp tamo nude, jer uglavnom postave gomilu nepotrebnih stvari.

Znači, samo osnovni drajver. Čini mi se da si ispravno uradila
Proxima je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2007, 21:23   #13
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Koje driver-e instalirati i kojim redosledom

Citat:
Proxima kaže: Pregled poruke
Kod instalacije drajvera sa CD-a koji idu uz komad hardvera treba biti obazriv i imati minimalistički pristup ... nikada ne treba instalirati sve štp tamo nude, jer uglavnom postave gomilu nepotrebnih stvari.

Znači, samo osnovni drajver. Čini mi se da si ispravno uradila
HP je najbolji primer za to , jer Full instalacija nekog printera moze oduzeti i vise od 1GB
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2007, 10:15   #14
Proxima
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Šabac
Poruke: 285
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 31 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Koje driver-e instalirati i kojim redosledom

.... i napakovati 18 MB smeća .... smeće!
Proxima je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Realtek High Definition Audio Driver mitrovskiigi Osnovne komponente 14 14.10.2008 10:23
Koje igre vise volite? Starije ili novije? madsrdjan O igrama uopšte 20 10.11.2006 13:27


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:46.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com