Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.12.2006, 20:36   #21
Martok
Veteran
 
Član od: 24.1.2006.
Lokacija: U Gostima
Poruke: 844
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 302 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

MONTENEGRO, kljucna rec je "drevni" . E, da jos jedna stvar jedna od najvecih revolucija u istoriji raovanja je pronalazak samostrela. A, posto je bio lak za upotrbu i efikasan u Engleskoj je proglasen za necasno oruzje, a zasto, zato sto je svaki seljak mogao da spuca plemica u preskupom oklopu
Martok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 21:00   #22
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Samo da dodam vezano za katanu, katana je prvenstveno morala ispunjavat dve varijante, da probode protivnika skroz i da ga moze sasjec po pola. Znam da zvuci brutalno ali pre nje su se koristila dva maca, takozvani siroki mac i uski.. (imali su specijalne nazive al neznam sad) i zato ce te primetit u nekim filmovima da neki ko samuraji imaju dva maca, samo sto je u vecini filmova macevi budu jednaki sto je promasaj. Siroki mac je dosta licio na tursku sablju dok je uski mac dosta licio na katanu. Predpostavljate da je siroki mac bio za presjecanje dok je uski za probadanje ali... siroki mac je dosta bio tezak i mogao je probost coveka maximalno 7 cm dok je i takodje uski mac bio nepouzdan jer pri probadanju covek u 50 % sucajeva se mogao slomit, ako je pravljen od celika automacki bi pucao a ako bi se pravio od zeljeza iskrivljivao bi se i brzo tupio. Tada naravno dolazi katana.. ona se testira na umjetnom truplu od bambusa, ruku predstavlja stap bambusa omotan bambusovim nekim kao.. (ma lice na one ponjave za plazu od nekog pruca ) a trup je takodje predstavljalo stablo bambusa sirine oko 15-20cm koju je samuraj morao presjec iz prvog poteza sto je u vecini bilo uspjesno. Probadanje nije toliko tako da kazem testirano jer je sama katana jako uska i bila je uspesna u tome, bilo je nekih probadanje kroz pesak ili slicno...

Sto se tice recimo maramica bacenih na katanu pa da se same popolove, cisto ja ne verujem jer maramica nema tu tezinu ma koliko ostra katana bila.. al, ne treba pocenjivat jer samo cudo je bila katana a kamol sta je sposobna uradit
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 21:01   #23
MONTENEGRO
Član
 
Član od: 20.11.2006.
Lokacija: Nikšić, Crna Gora
Poruke: 125
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku MONTENEGRO
Cool Re: Drevni nacini ratovanja...

Šalim se malo!

Evo da se nadovežem na tvoju priču:



ili

http://gionco.com/Malos/Un%20archer%...e%20Soleil.jpg


!teška ,,borba,,!
MONTENEGRO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 21:18   #24
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

E, jeste znali da je Darth Vaderov slem pravljen po uzoru na japanske samuraje
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 21:25   #25
Martok
Veteran
 
Član od: 24.1.2006.
Lokacija: U Gostima
Poruke: 844
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 302 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

A vidi ovo brzopotezni kineski samostrel, sa sanzerom od 10 strela
Martok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 21:39   #26
M1los
Starosedelac
 
Član od: 13.5.2006.
Lokacija: Prijedor, RS
Poruke: 1.475
Zahvalnice: 781
Zahvaljeno 105 puta na 83 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku M1los
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

@ Martok
Aaaaaa, to su nosili oni kineski strelci u AoE II, ja se čudio kako onako brzo ispaljuju..
M1los je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 21:50   #27
Martok
Veteran
 
Član od: 24.1.2006.
Lokacija: U Gostima
Poruke: 844
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 302 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Ma, ja se palim na Rimljane. Inace koplje sa slike je napravljeno da se polomi kada se baci, da neprijatelj ne bi mogao da ga baci nazad.
Martok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 21:54   #28
MONTENEGRO
Član
 
Član od: 20.11.2006.
Lokacija: Nikšić, Crna Gora
Poruke: 125
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku MONTENEGRO
Talking Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
Martok kaže:
Ma, ja se palim na Rimljane. Inace koplje sa slike je napravljeno da se polomi kada se baci, da neprijatelj ne bi mogao da ga baci nazad.
jaki ti Rimljani!

U MOJA VREMENA OVO SU BILI VOJNICI:

MONTENEGRO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 22:05   #29
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
jonathan kaže:
Samo da dodam vezano za katanu, katana je prvenstveno morala ispunjavat dve varijante, da probode protivnika skroz i da ga moze sasjec po pola. Znam da zvuci brutalno ali pre nje su se koristila dva maca, takozvani siroki mac i uski.. (imali su specijalne nazive al neznam sad) i zato ce te primetit u nekim filmovima da neki ko samuraji imaju dva maca, samo sto je u vecini filmova macevi budu jednaki sto je promasaj. Siroki mac je dosta licio na tursku sablju dok je uski mac dosta licio na katanu. Predpostavljate da je siroki mac bio za presjecanje dok je uski za probadanje ali... siroki mac je dosta bio tezak i mogao je probost coveka maximalno 7 cm dok je i takodje uski mac bio nepouzdan jer pri probadanju covek u 50 % sucajeva se mogao slomit, ako je pravljen od celika automacki bi pucao a ako bi se pravio od zeljeza iskrivljivao bi se i brzo tupio. Tada naravno dolazi katana.. ona se testira na umjetnom truplu od bambusa, ruku predstavlja stap bambusa omotan bambusovim nekim kao.. (ma lice na one ponjave za plazu od nekog pruca ) a trup je takodje predstavljalo stablo bambusa sirine oko 15-20cm koju je samuraj morao presjec iz prvog poteza sto je u vecini bilo uspjesno. Probadanje nije toliko tako da kazem testirano jer je sama katana jako uska i bila je uspesna u tome, bilo je nekih probadanje kroz pesak ili slicno...

Sto se tice recimo maramica bacenih na katanu pa da se same popolove, cisto ja ne verujem jer maramica nema tu tezinu ma koliko ostra katana bila.. al, ne treba pocenjivat jer samo cudo je bila katana a kamol sta je sposobna uradit
Gledao sam na tv-u pre par godina, jednog matorca koji je najiskusniji zivi borac sa katanom(verovatno samuray, ali ne smem da tvrdim) To stablo sirine 15-20cm koja si ti spominjes, on je odjednom prepolovio dva stabla, bilo na tv-u. A inache gledao sam snimak kako prava japanska kovana katana prepolovljava metak ispaljen iz popularne krmache(cs-ovci znaju sta je krmacha, ona mashinka). I znam da nije fotomontaza, to je radila japanska vojska, testirala katane.
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 22:59   #30
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
Master Neo kaže:
A jeste znali za one strelce sa dugim lukovima? Mogli su da ispaljuju strele i po 400 metara... Probijali su svaki oklop. I bili su korisceni sve do pronalaska pusaka. Ubitacno, zar ne...
Longbowmen. Bila je to prtava revolucija u ratovanju. U cijeloj Evropi su Francuzi bili cijenjeni zbog svoje teške konjice koju ništa nije moglo da zaustavi. A onda su Englezi u bitku kod Kresija po prvi put uveli Longbowmene i napravili pokolj među cvijetom francuskog plemstva. Ova bitka je dovela do potpunog obrta u ratu i do prevlasti Engleza za duže vrijeme.
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 23:05   #31
Martok
Veteran
 
Član od: 24.1.2006.
Lokacija: U Gostima
Poruke: 844
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 302 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Da, to je istina, za tu bitku mislim, pricao mi komsija, apsolvent istorije, pravi pokolj. Medjutim koliko sam ja razumeo bitku nisu dobili samo lukovi nogo su francuzi stizali u cetama na bojiste, odmah jurisali uzbrdo u teskim oklopima na malobrojne ustekane engleze, a kad bi stigli tamo bili su toliko iscrpljeni da su ih ovi lako tamanili
Martok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 23:30   #32
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Sto se tice samuraja bilo ih je veoma malo. Nije svaki covek mogao da postane samuraj. Srednjovekovne vojske su brojale i do 80 000 ljudi, a i vise. Omanja sredjovekovna vojska bi ih lako slistila. I da kazem da nisu svi vitezovi bili likovi koji samo vrte macem pa sta pogode. Vecina vitezova (kao i samuraji) su od detinjstva odabrani ili su sami odabrali da postanu vitezovi. Vitez se postajao(mislim onaj za borbu) sa 16-17 godina. Mnogi vitezovi su trenirali ceo zivot sa macem i zato mislim da bi vise njih npr 3-1 pobedili samuraje veoma lako.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 23:34   #33
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Ma mogu oni da treniraju jos kao fetus, ali sa onom ratnom opremom nemaju sanse
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 23:41   #34
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
Martok kaže:
Da, to je istina, za tu bitku mislim, pricao mi komsija, apsolvent istorije, pravi pokolj. Medjutim koliko sam ja razumeo bitku nisu dobili samo lukovi nogo su francuzi stizali u cetama na bojiste, odmah jurisali uzbrdo u teskim oklopima na malobrojne ustekane engleze, a kad bi stigli tamo bili su toliko iscrpljeni da su ih ovi lako tamanili
Ne, bitka na koju ti misliš je kod Poatjea, pokušaj osvete Francuza. Trećina francuske konice je sjahala u podnožju brda i napredovali u oklopima uzbrdo, da ne bi na konjima bili tako laka meta za strijelce. Naravno, jedva su se vukli posle par stotina metara. Ovdje su Engleze zarobili francuskog kralja, njegovog sina i vojvodu od Orleana. Vojvoda od Orleana je prebačen u Englesku i živio je kao gost kod najistaknutijih engleskih plemića, koji su malo kasnije skupljali otkup za njega između sebe ne bi li ga sklonili od svojih žena.
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 23:46   #35
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
SirDuck91 kaže:
Ma mogu oni da treniraju jos kao fetus, ali sa onom ratnom opremom nemaju sanse

Ta ratna oprema je veoma pokretljiva. E da neko nezna dal kod nas ima nesto tako da se trenira tj. neko vitesko drustvo. Bas bi voleo to da probam u zivotu.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 23:55   #36
Shlaymara
Mr. Spatula
 
Avatar korisnika Shlaymara
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Hložany/NS
Poruke: 3.298
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.210 puta na 542 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
dragomix kaže:
Ta ratna oprema je veoma pokretljiva. E da neko nezna dal kod nas ima nesto tako da se trenira tj. neko vitesko drustvo. Bas bi voleo to da probam u zivotu.
Srpsko vitesko borenje - SVIBOR
http://www.svibor.org/
Shlaymara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2006, 0:00   #37
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Ma koliko god bili nasi vitezovi dobri, ne mogu da gresim dusu, ali samuraji bi ih sasekli, isekli, proboli...Eh da nam je jedno 100 samuraja i 100 longbow strelaca, bilo na Kosovu 1389.godine...
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2006, 0:04   #38
Martok
Veteran
 
Član od: 24.1.2006.
Lokacija: U Gostima
Poruke: 844
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 302 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Mislim da su za mistifikovanje i glorifikaciju samuraja krivi Holivudski filmovi. Uostalom neka su i bolji 1 na 1, pa sta ratovi se tako ne vode. Japan je cista sreca spasila da ih Kina ne pojede (KAMEKAZE) .
Martok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2006, 0:04   #39
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
Master Neo kaže:
Ma koliko god bili nasi vitezovi dobri, ne mogu da gresim dusu, ali samuraji bi ih sasekli, isekli, proboli...Eh da nam je jedno 100 samuraja i 100 longbow strelaca, bilo na Kosovu 1389.godine...
Ne bi bio Obilicev vec Shang Tzi Jung-ov venac
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2006, 0:06   #40
6am3 Fana71c
Veteran
 
Član od: 13.1.2006.
Poruke: 887
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 45 puta na 34 poruka
Cool Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
Master Neo kaže:
Eh da nam je jedno 100 samuraja i 100 longbow strelaca, bilo na Kosovu 1389.godine...
...bitka bi potrajala sat vremena duze i onda bi nas Turci opet pogazili kao sto i jesu...
6am3 Fana71c je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:36.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com