Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.8.2009, 18:45   #1
wega
Član
 
Član od: 19.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 223
Zahvalnice: 57
Zahvaljeno 69 puta na 41 poruka
Question Asus P5B Deluxe, WD i ACHI mode?

Posedujem Asus P5B deluxe/Wi-Fi maticnu plocu i na nju su prikljucena 2 hard diska:
1. WD250KS - 1st. boot device (na njemu je instaliran windowsXP SP3)
2. WD500AAKS - podaci

Na ploci postoje 6 sata konektora koje kontrolise ICH8R kontroler i jedan sata konektor koji koji kontrolise JMicron JMB363 kontroler. Oba moja hard diska su prikacena na prvi kontroler i rade u Standard IDE modu. Ono sto me zanima je:
1. Da li bih dobio poboljsanje u performasama (konkretno u brzini citanja i upisa podataka i prlikom kopiranja istih) ako ih pebacim da rade u AHCI mod. Takodje posto ovaj mod rada hard diskova omogucuje NCQ nigde ne mogu da pronadjem da li bilo koji od moja dva harda podrzavaju NCQ.
2. Moje drugo pitanje se odnosi na samu instalaciju ACHI drajvera. Tacnije da li bolje istalirati AHCI drajvere prilikom sveze istalacije windowsa (pritiskanjem F6 i insalacijom sa diskete) ili iz windowsa (iz device manager=> IDE ATA/ATAPI controllers=>update drivers pa da ih istaliram sa diska maticne ploce).
3. Posto sam planirao da uskoro instaliram Windows 7 da li on sadrzi pomenute drajvere (mislim da sam negde procitao da ih Vista ima u sebi) tako da nema potrebe za ubacivanjem drajvera sa diskete, samo podesim u bios-u pre pocetka istalacije da mi diskovi rade u ACHI modu.
wega je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2009, 19:12   #2
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Asus P5B Deluxe, WD i ACHI mode?

To pitanje je i mene muchilo, razmishljao sam da ponudim SK da obave test AHCI vs IDE Emulation na novijim diskovima, bash si me podsetio

Anyway, evo sha sam saznao iz cheprkanja po netu, ali svi testovi su bili na starijim diskovima (npr. WD KS serije, ne AAKS).

1. Bilo bi poboljshanja u performansama, ali single-thread aplikacije bi patile od degradacije. Uglavnom, nishta osetno na obe strane da bi bilo vredno prelaska. Ne bi shkodio prelazak ako se instalira novi sistem. Podrzhavaju NCQ.

2. i 3. Windows XP nije imao integrisane AHCI drajvere, ali Vista i Windows7 imaju. Sa XP-a je takodje bilo dosta muka oko prelazhenja sa IDE na AHCI mod bez reinstaliranja sistema, ali je to bilo moguce. Ja bih podesio u BIOS-u AHCI mod i lepo instalirao pri svezhoj instalaciji Windowsa 7, svakako je manje problema.

Uglavnom, AHCI je dosta koristan ako planirash da koristish hot-swap, ako je u pitanju serverski rachunar, manja je potroshnja, a samo zbog poboljshanja u performansama koje nije veliko ne vredi prelaziti, bar po ovim starijim reviewima.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Doomche na korisnoj poruci:
wega (17.8.2009)
Stara 17.8.2009, 19:25   #3
wega
Član
 
Član od: 19.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 223
Zahvalnice: 57
Zahvaljeno 69 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Asus P5B Deluxe, WD i ACHI mode?

Citat:
Doomche kaže: Pregled poruke
To pitanje je i mene muchilo, razmishljao sam da ponudim SK da obave test AHCI vs IDE Emulation na novijim diskovima, bash si me podsetio

Anyway, evo sha sam saznao iz cheprkanja po netu, ali svi testovi su bili na starijim diskovima (npr. WD KS serije, ne AAKS).

1. Bilo bi poboljshanja u performansama, ali single-thread aplikacije bi patile od degradacije. Uglavnom, nishta osetno na obe strane da bi bilo vredno prelaska. Ne bi shkodio prelazak ako se instalira novi sistem. Podrzhavaju NCQ.

I ja sam dosao do slicnog zakljucka. Samo jedno podpitanje: Da li i jedan i drugi hard disk podrzavaju NCQ (jedan mi je KS a drugi AAKS) i kako to mogu da proverim nakon istalacije (ako uopste moze).
wega je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2009, 19:30   #4
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Asus P5B Deluxe, WD i ACHI mode?

Podrzhavaju oba diska, AAKS je noviji pa sigurno podrzava, dok je KS bash testiran tamo gde sam ja gledao. Pogledaj specifikacije na internetu, a mislim i da HD Tune Pro mozhe to da proveri.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2009, 19:33   #5
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Asus P5B Deluxe, WD i ACHI mode?

Generalno dobtka ima u performansama je to u suštini neprimetno ili jedva primetno. Ali bi ja to stavio u drugi plan. Kod AHCI odnosno RAID moda HDD-a najveći dobitak je HotSwap.

Pogledaj ovaj, video i videćeš kako to funkcioniše.

Prelazak XP-a iz IDE u RAID/AHCI moda je gotovo nemoguć bez kompletne reinstalacije OS-a (iz iskustva, probao sam na više mašina i neće. jednostavno izbija BSD). Inače XP ima žešćih problema sa RAID/AHCI režimom rada hoće često da baci BSD pri pokušaju HotSwapa dva uređja koji su jedan iza drugog u nizu. Ako se proba izvlačenje i;li rotacija gotovo uvek izbaci BSD. To se čak dešava i sa najnovijim drajverima i najnovijom ICH10R revizijom čipa. Na Serveru 2003 i W7, je dosta drugojačija situacija i takvih problema nema.

Sve u svemu ako ne planiraš RAID nizove i HotSwap AHCI ti i nije nešto potreban. jer u realnim aplikacijam i radu nećeš primetiti nikakav boljitak. Pogotovo NE! Ako koristiš XP x86 (32Bit.) verziju jer za njega su ICH drajveri od inteli blagi užas. Dok je sa Nvidiom diametralno druga situacija kada je kvalitet drajvera za XP u pitanju.

Da rezimiram , Ako planiraš Server ili W7 i ako planiraš RAID nizove i HotSwap onda te podržavam u tome da postaviš hardoveda rade u RAID/AHCI u svakom drugom slučaju samo možeš da sebi zakomplikuješ život.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
vlajo (17.8.2009), wega (17.8.2009)
Stara 17.8.2009, 20:00   #6
vlajo
Starosedelac
 
Član od: 5.10.2008.
Lokacija: na terenu, po rubovima civilizacije
Poruke: 2.376
Zahvalnice: 214
Zahvaljeno 441 puta na 373 poruka
Određen forumom Re: Asus P5B Deluxe, WD i ACHI mode?

Odlična pesma, a ako voliš "sioux and the banshees" moj si čovek (mada volim i Iggyjevu verziju).... Ovo je moj favorit od S&B http://video.mail.ru/mail/arcasha_robot/274/283.html
Inače je Siouxie bila prva pevačica Sex pistolsa.

ps. izvanjavam se za mali
vlajo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2009, 20:04   #7
wega
Član
 
Član od: 19.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 223
Zahvalnice: 57
Zahvaljeno 69 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Asus P5B Deluxe, WD i ACHI mode?

Evo nasao sam jedan zanimljiv clanak na netu o testu vise hard diskova razlicitih proizvodjaca i njihovom performasama pre i posle prebacivanja u ACHI mod.
Ono sto je zanimljivo autor(i) ovog teksta tvrde da WD250KS iako ne podrzava NCQ ipak dobija povecanje u performansama prebacivanjem u ovaj rezim rada!

Link
wega je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2009, 15:55   #8
wega
Član
 
Član od: 19.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 223
Zahvalnice: 57
Zahvaljeno 69 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Asus P5B Deluxe, WD i ACHI mode?

Da ne otvaram novu temu posto je i ovo pitanje je vezano za ACHI mod. Konkretno zanima me sledece: insalirao bih Windows 7RCx64 na hard WD250KS koji je podeljen na 3 particije (c:20, d:60 i e:170GB). Windows Xp mi je instaliran na particiju od 20GB. Posto mi za Win7 treba vise mesta istalirao bih ga na particiju od 60GB, a takodje hocu pri tome da prebacim da mi hard disk radi u ACHI modu. Posle instalacije sistema bih formatirao staru c particiju iz windowsa. Interesuje me da li mogao da imam nekih problema prilikom podizanja sveze instaliranof Windows-a 7 (to jest da nece da se boot-uje) posto bih imao istovremeno istalirana 2 sistema, bar za kratko vrerme dok formatiram c particiju, ( znaci jedan x32, drugi x64 i jedan koji nema drajvere za ACHI mod (XP) i drugi koji ih ima vec u sebi). Nadam se da sam da sam dobro objasnio.
wega je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2009, 16:13   #9
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Asus P5B Deluxe, WD i ACHI mode?

Mnogo si ga zakomplikovao, nemoj to da radiš.

Nemoj prvo da prebacuješ hard u ahci a zatim da na sekundarnu particiju da instaliraš sedmicu a zatim da brišeš primarnu particiju. Ako tako odradiš "džabe si krečio" jer se na primarnoj particiji nalazi kompletan boot sektor pa i deo preko koga se startuje sedmica na sekundarnoj particiji . Znači ako nakon instalacije sedmice "ubiješ", formatiraš C:\ nećeš moći da butuješ ni sedmicu.

Pravilan postupak bi bio sledeći ako želiš da imaš dual but sa sedmicom.
  1. Podesiš iz BIOS-a da HDD radi u RAID/AHCI režimu.
  2. Instaliraš XP na pvru particiju hard diska.
  3. Instaliraš W7 na Drugu particiju hard diska.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
wega (19.8.2009)
Stara 19.8.2009, 16:21   #10
wega
Član
 
Član od: 19.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 223
Zahvalnice: 57
Zahvaljeno 69 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Asus P5B Deluxe, WD i ACHI mode?

Iskreno ne treba mi dual boot, vec samo Win 7, zato sam i hteo da "upucam" C particiju iz Windowsa. Da li mogu da je formatiram prilikom instalacije Win 7? Znaci da obrisem obe i c i d, napravim jednu od 80GB i na nju istaliram Win7? Da li to moze da se odradi tako (napomena: vazno mi je da sacuvam podatke na d particiji).
wega je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2009, 16:29   #11
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Asus P5B Deluxe, WD i ACHI mode?

moraćeš da bekapuješ podatke ako brišeš particije
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
wega (19.8.2009)
Stara 19.8.2009, 16:30   #12
wega
Član
 
Član od: 19.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 223
Zahvalnice: 57
Zahvaljeno 69 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Asus P5B Deluxe, WD i ACHI mode?

i ja sam mislio tako. Hvala na odgovoru.
wega je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2009, 16:33   #13
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Asus P5B Deluxe, WD i ACHI mode?

Citat:
wega kaže: Pregled poruke
Iskreno ne treba mi dual boot, vec samo Win 7, zato sam i hteo da "upucam" C particiju iz Windowsa. Da li mogu da je formatiram prilikom instalacije Win 7? Znaci da obrisem obe i c i d, napravim jednu od 80GB i na nju istaliram Win7? Da li to moze da se odradi tako (napomena: vazno mi je da sacuvam podatke na d particiji).

....
Sada imaš 3 particije (c,d,e) na d se nalaze "bitni" podatci koje bi da sačuvaš jer tako? A na trenutnom C imaš Windows. Jednostavno sa trenutnog D prekopiraj iz trenutnog operativnog koji koristiš sve podatke na E a zatim ubaci u drajv instalacioni disk sedmice i zatim iz vizarda pobriši prve dve particije. Spoji ih u jednu veliku particiju od 80GB a zatim na nju instaliraj sedmicu i nakon toga ćeš imati samo dve particije gde će se na toj drugoj nalaziti svi bitni podatci sa prve dve particije koje si obrisao.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
wega (19.8.2009)
Stara 19.8.2009, 19:21   #14
wega
Član
 
Član od: 19.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 223
Zahvalnice: 57
Zahvaljeno 69 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Asus P5B Deluxe, WD i ACHI mode?

Izvinjavam se treba da sacuvam podatke samo sa e particije. Moja greska.
Taj wizard koji pominjes, mislis na brisanje i kreiranje particija prilikom istalacije Win7. Nesto slicno kao kod Xp-a (tipa press L to delete partion c, press L to delete partion d) i onda od tog neiskoriscenog prostora kreiram novu particiju od 80GB. Particiju e ne diram. I to bi trebalo da je to.
wega je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2009, 22:39   #15
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Asus P5B Deluxe, WD i ACHI mode?

Citat:
wega kaže: Pregled poruke
Izvinjavam se treba da sacuvam podatke samo sa e particije. Moja greska.
Taj wizard koji pominjes, mislis na brisanje i kreiranje particija prilikom istalacije Win7. Nesto slicno kao kod Xp-a (tipa press L to delete partion c, press L to delete partion d) i onda od tog neiskoriscenog prostora kreiram novu particiju od 80GB. Particiju e ne diram. I to bi trebalo da je to.
E baš upravo tako! Brišeš C i D, a onda kreiraš jednu novu od ~80GB i zatim na nju instaliraš sedmicu.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2009, 9:59   #16
wega
Član
 
Član od: 19.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 223
Zahvalnice: 57
Zahvaljeno 69 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Asus P5B Deluxe, WD i ACHI mode?

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
E baš upravo tako! Brišeš C i D, a onda kreiraš jednu novu od ~80GB i zatim na nju instaliraš sedmicu.
Ovo nisam uspeo da izvedem, sve dok nisam izbrisao i d particiju (srecom bakapovao sam vecinu podataka). Jednostavno ovaj wizard nece da dozvoli spajanje dve obrisane particije ako postoji jos jedna na kojoj su podaci. Tek kad izbrisete i tu particiju (znaci ceo hard disk) mozete kreirati nove.
wega je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2009, 10:03   #17
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Asus P5B Deluxe, WD i ACHI mode?

Citat:
wega kaže: Pregled poruke
Ovo nisam uspeo da izvedem, sve dok nisam izbrisao i d particiju (srecom bakapovao sam vecinu podataka). Jednostavno ovaj wizard nece da dozvoli spajanje dve obrisane particije ako postoji jos jedna na kojoj su podaci. Tek kad izbrisete i tu particiju (znaci ceo hard disk) mozete kreirati nove.

Onda ti je HDD imao neku mnogo golemu muku! to prvi put čujem da se nekom desilo kod sedmine. Ja sam je lično dosad instalirao barem na 20 mašina sa različitim pločama i hardovima i nikada nisam naišao na sličan problem.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2009, 10:15   #18
wega
Član
 
Član od: 19.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 223
Zahvalnice: 57
Zahvaljeno 69 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Asus P5B Deluxe, WD i ACHI mode?

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Onda ti je HDD imao neku mnogo golemu muku! to prvi put čujem da se nekom desilo kod sedmine. Ja sam je lično dosad instalirao barem na 20 mašina sa različitim pločama i hardovima i nikada nisam naišao na sličan problem.
Ne znam sta je u pitanu ali posle brisanje c i d particije dobio sam na 2 mesta neiskoriscen prostor i jedino sto bih mogao da uradim da ponovo kreiram particije istih velicina. Hvala u svakom slucaju.
wega je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2009, 15:47   #19
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Asus P5B Deluxe, WD i ACHI mode?

U pitanju je to sto je jedno mesto u Extended particiji a drugo na samom disku. Nista sem toga nemoze da bude. Moras prvo da smanjis tu Extended u kojoj je ta treza particija na tacno onoliku velicinu kolika je ta treca particija koja je logicka. Onda mozes da koristis ostatak diska da napravis jednu Primarnu paticiju.

Extended particija je kontejner za logicke, i nemoze u sebi da drzi primarne.

Overi ovo ili jos bolje ovo i sve ce ti se samo kazati.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
wega (21.8.2009)
Stara 21.8.2009, 20:56   #20
wega
Član
 
Član od: 19.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 223
Zahvalnice: 57
Zahvaljeno 69 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Asus P5B Deluxe, WD i ACHI mode?

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
U pitanju je to sto je jedno mesto u Extended particiji a drugo na samom disku.
Da to je u pitanju, samo nisam znao za tu caku.

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
Moras prvo da smanjis tu Extended u kojoj je ta treza particija na tacno onoliku velicinu kolika je ta treca particija koja je logicka. Onda mozes da koristis ostatak diska da napravis jednu Primarnu paticiju.
Ovo mi nije bas najjasnije. Ako bi mogao da mi malo bolje objasnis na mom primeru (hard disk sa 3 particije: c-20GB, d-60GB i e-170GB). Hocu da spojim prve dve u jednu od 80Gb na kojoj ce mi biti smesten Win7 a trecu da ne diram jer su mi na njoj podaci. Podaci sa prve mogu da se brisu. Hvala unapred.
wega je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Prve slike Asus P7P55D Deluxe matične ploče Dusan Despotovic Vesti 0 29.7.2009 19:12
Core i7-920 i Asus P6T Deluxe? AcaDS1989 Osnovne komponente 29 27.12.2008 20:31
Intel X58 Sighted! ASUS P6T Deluxe ukimafija Vesti 2 8.10.2008 23:39
Kako uci u Safe Mode na Asus K8N4-E... Johny Atos Operativni sistemi 4 9.4.2008 22:42
Asus K8N-E Deluxe firmware na netu? holodoc Osnovne komponente 4 5.9.2006 1:11


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:54.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com