Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.3.2024, 18:49   #1
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.122
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 386 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Brand new Model F (IBM F`4704 reproduction)



Ovo nije pravi recenzija (tastatura stize tek za mesec dana) ali trenutno tastature imaju ogromne popuste pa ako je bilo ko zainteresovan sad je pravo vreme za kupovinu. Ovo zadovoljstvo ce me izaci preko 300e, inace je preko 700. Ako imate nekoga u Amerikama da vam prosvercuje izaci ce vas "samo" 200$.

Takodje imao sam originalni IBM PC XT Model F Keyboard 1501100 i vise originalnih IBM Model M tastatura i Unicompov New Model M pa mogu da napisem par reci unapred. Svakako ne bih preporucio nekome ko nema iskustva sa buckling spring prekidacima da potrosi ~350e da proba, ali imaju i dalje da se nadju polovni model M kod nas (mada su uglavnom preskupi na KP), a nekome ko ima iskustva ova recenzija je beskorisna ali skretanje paznje na reprodukciju i popust definitivno nije.

Kome ovo definitivno nije interesantno
- Ko ne voli taktilne prekidace
- Ko ne voli ili nema uslova za glasnu tastaturu
- Ima boljih opcija za gaming

Model F tastature (u ovom slucaju IBM linija 4704 za bankarske terminale) je starija verzija predpostavljam svima poznate Model M linije. Obe koriste "buckling spring" prekidace/sviceve. Model M je plasticna i jeftinija verzija koja koristi membranu umesto kapacitivne ploce, sa manjim "fliperima" na prekidacu. Model M ima moderan raspored tastera (zacetnik trenutno standardnog rasporeda), Model F je ..ima posebno dugme za enter i return i levi i desni tab..

Reprodukcija ima nov kontroler koji je kompatibilan sa modernim kompjuterima i modernan raspored tastera, u svemu ostalom je identicna originalu.

Buckling spring


Tastatura koristi buckling spring prekidace, po trenutnoj klasifikaciji spadali bi u grupu clicky (plavih mx klonova) mada imaju i taktilnos tacnije promenjih otpor opruge kako se savija. Svicevi su jako subjektivna stvar ali vecini ljudi se jako svidja osecaj kod kucanja. Jako je tesko ovo opisati recima, kad pritisnete dugme otpor polako raste dok se ne savije opruga, oseti se i cuje udarac i a smanjenje otpora se odmah oseti, sve u istom trenutku. Nijedan prekidac ne daje vise povratnih informacija. Razlika izmedju modela M i F je malo manji otpor na modelu F (par grama, subjektivno) i puniji zvuk "udarca", ali razlika je mala. Takodje F ima NKRO (kapacitivna ploca vs membrana).

Za ozbiljniji gaming su objektivno los izbor (pogotovu sada kada svi zivi izbacuju hall effect prekidace). Posle aktivacije otpor ponovo raste (a realno svi zakucamo dugme do kraja kad igramo) i drzanje tastera pritisnutor je bas napor za prste, a i tacka aktivacije im je nize (potrebno ih je vise/dublje pritisnuti) da bi se aktivirali. NKRO i prakticno 0 laga u danasnje vreme ima maltene svaka tastatura.

Zvuk je takodje subjektivna stvar ali mislim da sam jedan od retkih kojima se svija. Zvuk kod aktivacije (udarac) ima lep i pun zvuk mada je visi i glasniji nego kod modernih prekidaca, ali je pracen tihom pozadinskom, jako visokom i metalnom vibracijom koja polako nestaje. Nije problem kada se pritisne po neko dugme, ali kada se brzo kuca pretvara se u neku tihu, pozadinsku belu buku koja je sudeci po mojoj okolini jedino meni prijatna. Srecom za razliku od osecaja koji je nemoguce preneti zvuk je lako. IBM Model F sound test

Takodje ove tastature su originalno imale solenoid da budu jos glasnije, i sto se mene tice zvuk je bzvz na originalu ali ne znam za reprodukciju, opcioni uz doplatu.

Sto se trajnosti i izdrzljivosti tice rejting im je preko 100 miliona aktivacija. Modernim prekidacima je 5 miliona. Ovo stvarno uopste nije bitno, ako uspem da pritisnem dugme 5 miliona puta dacu 2e za novo , ali je svakako impresivno.

Kvalitet

Tenk. Ne kao sinonim, bukvalno. Kuciste je od legure cinka, debelo, hemijski tretirano i ofarbano i na slikama nema razlike ni u boji ni u teksturi u odnosu na IBM model F. PCB (skroz desno na slici) je u sendvicu izmedju dve debele ploce od nerdjajuceg celika. Na PCB nema aktivnih elektronskih komponenti, kontrolor se kaci na PCB i lako ga je zameniti. Gornja celicna ploca ima rupe, bunare, u koje ulazi plasticno burence sa oprugom i fliperom, na koju dolaze "keycaps". Originalni IBM keycaps traju decenijama, na mojoj tada 35 godina staroj F tastaturi izgledali su kao novi, o kvalitetu reprodukcije jos uvek ne mogu da govorim ali sudeci po recenzijama kvalitet je odlican. Ima jos par komponenti u konstrukciji koje nisu na slici (unutrasnja pena).

Tastatura je neunistiva, ako ispadne na pod mozda dobije par ogrebotina, ali pod definitivno dobija rupu. Prezivece polivanje pivom, kocom, serbetom i masne prste i mrvice od bureke bez problema. Moze da se opere u masini za sudove. Ukratko koliko god da je neko smotan ili svinja ovo ce ga nadziveti. Cak i namerno da hocu da je unistim morao bi da razmislim sta da uradim.

Opcije
Dolazi sa VIA/QMK ili xwhatsit firmwarom, ATmega32U2 ili RP2040 cipom. Potpuno je prilagodljiva, svako dugme moze da bude makro, enter moze da bude space, space moze da bude delete itd. Ovo nije nista neobicno za danasnje vreme ali za razliku od "big brand" tastatura sva podesavanja se cuvaju interno i nema potrebe za softverom da bi makroi funkcionisali.

Ono sto je unikatno za Model F je da nema stabilizatore velikih tastera (ne bas tacna izjava ali dovoljno blizu), vec koristi "bunare" za dugmad, i ti bunari imaju kontakt na PCB-u, pa je i sam raspored promenjiv. Isti PCB je kompatibilan sa ISO i ANSI rasporedom. Moguce je nrp. uzeti manji/kraci desni shift i dodati jos jedno dugme i skratiti backspace i dodati jos jedno dugme (HHKB layout). Ili potpuno izbaciti brojeve iz gornjeg reda i zameniti ih sa sest 2U (sirina dva, backspace i levi shift tasteri su 2U) tasterima za makroe. Ili premestiti backspace levo(na mesto koje inace zauzimaju 1 i 2) i pomeriti brojeve desno Za vecinu kombinacija koje imaju smisla kao i popularnih izmena (caps lock je CRTL ili escape i slicno) imaju da se kupe kapice. Takodje imaju da se kupe providne kapice u koje se ubaci papir.
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Apostrof na korisnoj poruci:
doctor (4.3.2024)
Stara 3.3.2024, 18:52   #2
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.122
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 386 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Brand new Model F (IBM F`4704 reproduction)

Potrosio sam karaktere za objavu, ionako ne znam sta bi vise rekao. Ako je neko zeleo Model F tastaturu ovo mu je najbolja prilika. Ako neko voli i koristi Model M siguran sam da nece pogresiti ako da pare. Za ostale koji vole taktilne i "clicky" tastature a nemaju iskustva sa buckling springs prekidacima ovo je realno mnogo skupo za probu.
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Generals Zero Hour - ShockWave Release 1.0 Васили Strateške igre 50 20.8.2015 17:41
Kako naći drajvere za MSI notebook model MS-10342? igormil Prenosni računari 3 17.8.2014 8:17
[php] Model View Controller clzola Serverske aplikacije i baze podataka 1 6.5.2013 1:30
cooler i cooling model boza16v Prenosni računari 11 4.7.2012 18:07
OpenSource model poslovanja GoranSTX Slobodni softver 7 17.2.2008 22:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:12.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com