Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Grafika
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

ŠDK - Grafika Saveti u vezi sa kupovinom video karti i monitora

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.1.2009, 14:47   #1
Macak Mackin
Veteran
 
Član od: 4.12.2006.
Lokacija: K.O.T.O.R
Poruke: 623
Zahvalnice: 135
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Macak Mackin
Određen forumom Asus ATI 4850 Dual Slot?

E ovako ja sam naso ovu karitcu i ovaj prodavac mi je reko da kosta 140 eura i da ima DUAL SLOT i ja njega pitam da li to znaci da je bolje hladjenje i da zauzima drugi slot?
On kaze : ta kratica nema problem sa hladjenjem i da ne zauzima dva slota nego kao DULA SLOT znaci da se na nju mogu prokljucit dva MONITORA? A da je hladjenje obicno ...i kao da ima pasivno i aktivno hladjenje?

pitanje ,ali molim vas da mi detaljno odgovorite:

1.STO ZNACI KAD JE DUAL SLOT?
2.KAKVO JE TO AKTIVNO I PASIVNO HLADJENJE?

Poslednja ispravka: Macak Mackin (8.1.2009 u 15:55)
Macak Mackin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 15:03   #2
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: Asus ATI 4850 Dual Slot?

Ako je kartica dual slot znaci da zauaima dva slota na maticnoj ploci.Kartice sa dualslot kulerima su bolje od onih sa jednim slotom zato sto im je kuler veci i samim tim ima bolje hladjenje i veci overklok potencijal.Evo slika dual slot kartice i singleslot kartice http://img258.imageshack.us/img258/1...8800gtscp1.jpg
desna je dualslot a leva singleslot.
2.Aktivno hladjenje je kada kartica ima aluminijumska(bakarna)rebra u koje duva ventilator.Obicno rebra stoje na heatpipe-ovima koji odvode toplotu od jezgra i predaju je rebrima,a ventilator odvodi tu toplotu od rebara i tako hladi jezgro.(gpu ili cpu)
Pasivno hladjenje je kada kartica ima te heatpipe-ove koje takodje odvode toplotu od jezgra i predaju je aluminijumskim ili bakarnim rebrima.Toplotu sa tih rebara odvodi strujanje vazduha unutar kucista.Ovaj nacin hladjenja je dobar za neke slabije karte koje se ne greju previse.Naravno pasivno hladjenje je necujno u odnosu na aktivno gde ventilator pravi "buku".
Evo slike pasivno hladjene karte http://www.buycoms.com/upload/foreig...sc_card_sm.jpg
A ovo je slika aktivno hladene karte http://prohardver.hu/dl/new/2008-07/..._glaciator.jpg .Mislim da je ovo slika modela karte koju trazis.Ona ima dualslot kuler i imaces dosta manje temperature od sligleslot varijante.
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku pharaon.92.bc na korisnoj poruci:
Macak Mackin (8.1.2009)
Stara 8.1.2009, 15:12   #3
dacajak
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.4.2008.
Lokacija: https://www.youtube.com/user/dacajak
Poruke: 3.350
Zahvalnice: 503
Zahvaljeno 693 puta na 563 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dacajak
Određen forumom Re: Asus ATI 4850 Dual Slot?

Jos nisi kupio komponente?!
Naj bolje je da kazes tacnu oznaku kartice pa cemo na internetu pogledati o kojem se modelu radi. Sto se tice tog DULA slot, ja to prvi put cujem?!
Znam samo za dual slot

Ako izgleda tako uzimaj, kraj.

Ako izgleda ovako:

Sa tim pljosnatim hladjenjem, nemoj.

A DULA (kao sto prodavac kaze) ili ne DULA slot da ima ;ona ce sve jedno imati prikljucak za dva monitora, kao i sve nove (cak i starije) kartice.
Sve sto ti treba da gleds jeste to hladjenje. Da li je nabudzeno kao na prvoj slici, UZIMAS ili nije kao sto je na drugoj slici, NE UZIMAS.
dacajak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 15:56   #4
Macak Mackin
Veteran
 
Član od: 4.12.2006.
Lokacija: K.O.T.O.R
Poruke: 623
Zahvalnice: 135
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Macak Mackin
Određen forumom Re: Asus ATI 4850 Dual Slot?

Citat:
dacajak kaže: Pregled poruke
Jos nisi kupio komponente?!
Naj bolje je da kazes tacnu oznaku kartice pa cemo na internetu pogledati o kojem se modelu radi. Sto se tice tog DULA slot, ja to prvi put cujem?!
Znam samo za dual slot

Ako izgleda tako uzimaj, kraj.

Ako izgleda ovako:

Sa tim pljosnatim hladjenjem, nemoj.

A DULA (kao sto prodavac kaze) ili ne DULA slot da ima ;ona ce sve jedno imati prikljucak za dva monitora, kao i sve nove (cak i starije) kartice.
Sve sto ti treba da gleds jeste to hladjenje. Da li je nabudzeno kao na prvoj slici, UZIMAS ili nije kao sto je na drugoj slici, NE UZIMAS.
Ma to se ja preso sa DULA tj DUAL ...inace cini mi se da ni taj prodavac nikad nije cuo za DUAL SLOT nego samo tako kaze da ima...ali je reko da tu karticu sa AKTIVNIM i sa PASIVNIM haldjenjem...Tj po rijecima Pharaon.92.bc treba uzet sa AKTIVINIM HALDJENJEM?
Macak Mackin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 16:01   #5
ukimafija
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.7.2006.
Lokacija: Las Vegas, USA
Poruke: 5.435
Zahvalnice: 788
Zahvaljeno 1.618 puta na 1.389 poruka
Određen forumom Re: Asus ATI 4850 Dual Slot?

Dacajak ti je odlicno okacio slike, a taj tvoj prodavac je nepismen(nemoj to da mu kazes u facu).
Dual slot kuler kartica na gornjoj slici koju je dacajak dao da ima taj malo veci kuer i manje se greje. Taj Asusov kuler isto nije vrhunskih performansi ali je opet hladniji od obicne karte (ove dole na slici.)
SVE modernije kartice u zadnjih nekoliko godina podrzavaju dva monitora, nije to nista cudo, mislim da je i ATI 9200SE imao podrsku za to a to je karta staraaaa..
Mnogo...
Trazi ti karticu sa dual slot kulerom, ili samo kazi model sa GLACIATOR kulerom -ako se redi o Asusu.(DULA ne postoji on ili nema pojma ili pokusa da uvali tebi koji nisi iskusan). A kako nemaju obicne karte problema sa grejanjem to je glupost, pa ako je 80-90C normalna temperatura ja dam glavu...
Uglavnom, bolje naruci odnekud drugog makar platio postarinu iz BG-a bolje ti je da kupis Sapphire dual slot model ako mozes da je nadjes, kuler je dosta bolji od Asusovog i manje je zezanje, a karta je kvalitetnija i od Asusove, radi se o ATI no.1 partneru.
Asus samo u varijanti dakle sa gornje dacajkove slike, Glaciator kuler -dual slot -Aktivno hladjenje (sto podrazumeva da ima "ventilator" kuler ove gore sa dacajkove slike su obe aktivno hladjene, ali ova dole svejedno ne valja)Samo aktivno hladjene i kupujes
ukimafija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 18:25   #6
Macak Mackin
Veteran
 
Član od: 4.12.2006.
Lokacija: K.O.T.O.R
Poruke: 623
Zahvalnice: 135
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Macak Mackin
Određen forumom Re: Asus ATI 4850 Dual Slot?

Citat:
ukimafija kaže: Pregled poruke
Dacajak ti je odlicno okacio slike, a taj tvoj prodavac je nepismen(nemoj to da mu kazes u facu).
Dual slot kuler kartica na gornjoj slici koju je dacajak dao da ima taj malo veci kuer i manje se greje. Taj Asusov kuler isto nije vrhunskih performansi ali je opet hladniji od obicne karte (ove dole na slici.)
SVE modernije kartice u zadnjih nekoliko godina podrzavaju dva monitora, nije to nista cudo, mislim da je i ATI 9200SE imao podrsku za to a to je karta staraaaa..
Mnogo...
Trazi ti karticu sa dual slot kulerom, ili samo kazi model sa GLACIATOR kulerom -ako se redi o Asusu.(DULA ne postoji on ili nema pojma ili pokusa da uvali tebi koji nisi iskusan). A kako nemaju obicne karte problema sa grejanjem to je glupost, pa ako je 80-90C normalna temperatura ja dam glavu...
Uglavnom, bolje naruci odnekud drugog makar platio postarinu iz BG-a bolje ti je da kupis Sapphire dual slot model ako mozes da je nadjes, kuler je dosta bolji od Asusovog i manje je zezanje, a karta je kvalitetnija i od Asusove, radi se o ATI no.1 partneru.
Asus samo u varijanti dakle sa gornje dacajkove slike, Glaciator kuler -dual slot -Aktivno hladjenje (sto podrazumeva da ima "ventilator" kuler ove gore sa dacajkove slike su obe aktivno hladjene, ali ova dole svejedno ne valja)Samo aktivno hladjene i kupujes
Aha sad ovako ako uzmem ASUS-ovu karticu dual slot koja je za 50 eura jeftinija od gore navedene SAPPHIRE-ove kako to da je ona bolja zar nisu i jedna i druga 4850 ? i da li se razlikuju samo u hladjenju ili sto jos?

I kako sad ovo da ASUS-ovo model zeza(citiram:Sapphire dual slot model ako mozes da je nadjes, kuler je dosta bolji od Asusovog i manje je zezanje, a karta je kvalitetnija i od Asusove, radi se o ATI no.1 partneru.)

u cemu je bolja ova SAPPHIRE?I da li se isplati dat 50 eura vise ...kad toliko kosta i Nvidia 9800gtx+?
Macak Mackin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 18:31   #7
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: Asus ATI 4850 Dual Slot?

evo ja nesto da kazem, mislim da svi mnogo komlikujete.

1. Sve 4850 kartice imaju iste performanse(ako nisu klokovane)
2. Svejedno sta ces da uzmes, gledaj da kupis najjeftinije
3. Ako nesto crkne imas 3 god garanciju, sta te briga sto se greje na 80c
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 19:03   #8
Macak Mackin
Veteran
 
Član od: 4.12.2006.
Lokacija: K.O.T.O.R
Poruke: 623
Zahvalnice: 135
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Macak Mackin
Određen forumom Re: Asus ATI 4850 Dual Slot?

Nije svejedno! kupicu ja sa dula slot kulerom ali me zanima razlika imedju ASUS-ove i SAPPIROVE i ostalih?
Macak Mackin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 19:05   #9
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: Asus ATI 4850 Dual Slot?

Jel si probao druge pa to govoris?
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 19:25   #10
Macak Mackin
Veteran
 
Član od: 4.12.2006.
Lokacija: K.O.T.O.R
Poruke: 623
Zahvalnice: 135
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Macak Mackin
Određen forumom Re: Asus ATI 4850 Dual Slot?

Nisam probao ni jednu ni drugu ni trecu...zato sam doso odje da pitam -i iz price-savjeta dobrih ljudi sam zakljucio da je najbolje uzet DUAL SLOT!
al sto se ja tebi odje pravdam...ako mislis ovako da nastavis ,i da budes ovako od velike pomoci nemoras da odgovaras u moje poruke...opusteno
Macak Mackin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 19:30   #11
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: Asus ATI 4850 Dual Slot?

NIko ne spori da je dual slot bolje, ja samo pricam da single slot nije lose i po meni nije za izbegavanje. A ako imamo single slot za 11500 a dual slot za 13500 onda svako ima neku svoju racunicu.
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 19:33   #12
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Asus ATI 4850 Dual Slot?

Dobro zbori Nikola...
Obe kartice (i single i dual slot) su dobre. E sada kada dodje leto, na single slot karti mora se povecati rpm na kartici na 60-70% inace se komp restartuje ili slika pocne da brljavi. Ovo je potvrdjeno, ja sam sredio jednom drugu. Inace to je Sapphire Ati Radeon HD4850 DDR3 512MB.
Sto se mene tice, ja bih dao jos 20-30e i kupio dualslot. Prvenstveno zbog hladjenja a i verovatno bih malo oc-ovao.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 19:51   #13
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: Asus ATI 4850 Dual Slot?

HD4850 dual-slot (po meni) jedino treba da uzimaju ljudi koji bi klokuju.Ko nece da klokuje neka uzme "klasicni" 4850 jer je za sve potrebe(naravno sem klokovanja) dovoljan jedan kuler
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 19:57   #14
Macak Mackin
Veteran
 
Član od: 4.12.2006.
Lokacija: K.O.T.O.R
Poruke: 623
Zahvalnice: 135
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Macak Mackin
Određen forumom Re: Asus ATI 4850 Dual Slot?

Sve je to meni jasno...ali jos uvjek se niko nije udostojio da mi kaze raliku izmedju ASUS-ove i SAPPIROVE? u cemu je stos kad je skuplja za cak 50-60 eur?
Macak Mackin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 19:59   #15
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Asus ATI 4850 Dual Slot?

Pa ja bih se lichno opredelio za dual-slot iz vishe razloga sem klokovanja...

1) Ako se ne ubrza cooler kartica se greje na 65 stepeni u idle, i preko 80 u load-u, shto mozhda nece praviti restarte do jedno 90 stepeni ali ce da joj skrati zhivotni vek podosta

2) Ako se ubrza cooler kartica je kao mlazni avion, znachi necete chuti rad hard diska uopshte Kupio moj komshija iako sam ga jedno 5 dana nagovarao da uzme dual-slot al je on tvrdoglav. E sad ko ne brine o toj buci, koja je povelika, slobodno neka uzme... a na leto mislim da ispod 80% nece moci da radi cooler a da bude normalna temperatura
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 20:14   #16
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Asus ATI 4850 Dual Slot?

Sapphire je prvi izbor ATIja za grafike, nekada je to bio deo ATIja ako se ne varam pa je posle odvojen. Kolika je razlika izmedju Asus i Sapphire, pa receno je, u samom kuleru. Zasto je razlika 50€, verovatno sto je to ostalo na lageru od ranije, Asus je kasnije uvezen po povoljnijoj ceni, cekaju da prodaju po toj ceni Sapphire pre novog uvoza ili je sam prodavac ih pretplatio pa mu se ne isplati da radi sa gubitkom, ili ko zna zasto. Da nebi ulazili u dalju polemiku i nagadjanja, ako su cene dual slot kartica slicne idi na Sapphire ako je razlika tih 50€, idi na Asusa, neces pogresiti.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 21:14   #17
illidan
Starosedelac
 
Član od: 28.10.2005.
Poruke: 1.706
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 352 puta na 254 poruka
Određen forumom Re: Asus ATI 4850 Dual Slot?

uzmi asus matrix 4850
illidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 21:21   #18
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Asus ATI 4850 Dual Slot?

Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
Dobro zbori Nikola...
Obe kartice (i single i dual slot) su dobre. E sada kada dodje leto, na single slot karti mora se povecati rpm na kartici na 60-70% inace se komp restartuje ili slika pocne da brljavi. Ovo je potvrdjeno, ja sam sredio jednom drugu. Inace to je Sapphire Ati Radeon HD4850 DDR3 512MB.
Sto se mene tice, ja bih dao jos 20-30e i kupio dualslot. Prvenstveno zbog hladjenja a i verovatno bih malo oc-ovao.
Citat:
DooMchE kaže: Pregled poruke
2) Ako se ubrza cooler kartica je kao mlazni avion, znachi necete chuti rad hard diska uopshte Kupio moj komshija iako sam ga jedno 5 dana nagovarao da uzme dual-slot al je on tvrdoglav. E sad ko ne brine o toj buci, koja je povelika, slobodno neka uzme... a na leto mislim da ispod 80% nece moci da radi cooler a da bude normalna temperatura
Da kazemo da radi na 65%. Sve je ok, cim mi se ortak nije niti jednom pozalio.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 21:24   #19
ukimafija
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.7.2006.
Lokacija: Las Vegas, USA
Poruke: 5.435
Zahvalnice: 788
Zahvaljeno 1.618 puta na 1.389 poruka
Određen forumom Re: Asus ATI 4850 Dual Slot?

@ Macak Mackin Prvo ovde je doticn Sapphire koji sam predlozio cak jeftiniji ili u najmanju ruku isto zacenjen ko Asus, ali ne prelazi 150-60e sa cenom. A sto si se ti zaleteo nije sigurno to jedina radnja u kojoj mozes da kupis kartice. Asus ima dobru cenu ako je dual slot ali sumnjam, mada sve je moguce.
Zalili su mi se neki skoro da imaju visoke teperature sa Asusom, nisu kriticne ali i po testovima i iskustvima vidi se da je kuler na Sapphire karti bolji. To sto je ona kod tebe skuplja 50e je zato sto tvoj diler preteruje a ne zato sto je Sapphire skup, cak naprotiv...
I stvarno razmisljaj vise sta ces i koju da kupis, ne treba da das 50e vise za sapphire to je ocito, kupi Asus ili bre pogledaj jos neku radnju jednostavno....
Koliko smao dana raspravljamo o ovome...Nije greda ako kupis i single slot, samo ce mnogo da se greje ali opet nece crci...
ukimafija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 21:38   #20
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: Asus ATI 4850 Dual Slot?

Ja da sam na tvom mestu uzeo bih dualslot.Ja trenutno imam 8800GT koja je singleslot i trenutno u idle modu je 62 stepena.U load modu temperatura ide i do 92 stepena a kuler je na 40%.Dok drugi koji na forumu imaju dualslot varijantu ove iste kartice imaju temperaturu u load modu kao ja u idle modu.Razlika je drasticna pa ti vidi.Kartica nikada nije zakovala niti mi se restartovao sistem.
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
GeForce 9800 GTX+ ili Radeon 4850? matke Grafika 13 8.1.2009 3:26
Ati 4850 512mb vs Asus 4850 1gb Dj o r dj e ŠDK - Grafika 12 13.9.2008 23:38
ASUS A7N8X-E Deluxe i Dual Channel ? petdej Osnovne komponente 4 17.12.2007 13:39
DFI Infinity NF570-M2/G vs ASUS M2N-E or other ??? zokocx Osnovne komponente 18 4.10.2007 23:57
Problem sa dual modom i memorijom ! Nicolas Kvarovi 10 22.8.2006 16:29


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:51.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com