Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.2.2014, 9:53   #1
obbywan
Član
 
Član od: 2.2.2009.
Lokacija: Valjevo, pasaluk Beogradski
Poruke: 77
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 3 poruka
Unhappy neće da radi boot sa DVD-a

Pre mesec dana sam reinstalirao W7 na mom racunaru sa DVD-a koji imam. Disk je ispravan 100%, ovo je druga-treca reinstalacija koju radim. Zamolila me drugarica pre neki dan da uradim to i njoj, imala je XP pa htela da predje na W7. Ajde, rekoh, nije problem. Jooj, zayeba mog!
Podesim lepo u BIOS-u da CD bude prvi boot, HDD drugi. Ubacim disk, restartujem komp i on krene startovanje XP-a! Wtf? Proverim jos jednom BIOS, sve podeseno kako treba. Probam jos jednom - ista prica. Treci, cetvrti put... isto. Otvorim direktno disk preko My computer, pokrenem instalaciju, izadje start meni, klik na Install ali kad je trebalo, nije mi se pojavila opcija da formatiram particiju! Samo mi je ponudio - Load driver i Refresh! Nigde Format i sl. Ajde, krenem u instalaciju, zavrsi se sve, restart i onda je u trenutku brzinom munje prikazao ekran na kome me je pitao koji sistem hocu da pokrenem i pokrenuo W7. Posle sam na C disku imao folder Windows.old a nakon jos jednog pokusaja i folder Windows.old.000!!!
Nakon par sati maltretiranja, provalim da na ploci postoji neki QFlash, za koji pretpostavljam da je pandan BIOS-u gde je kao prvi boot postavljen HDD i nikako ne dozvoljava da se to promeni! Ne reaguju strelice kad hocu da selektujem CD za prvi boot!
Na kraju sam rucno izbrisao ta dva foldera i ostavio samo sedmicu. Sistem radi, podigao je SP1 ali je tokom update-a nekih drugih zakrpa zablokirao kada je stigao na 122 od 129 (instalacija Win7 je iz 2009 godine tako da ima tih update-ova podosta).
Instalirao sam sve programe kao i kod mene na racunaru, zvuk radi, ADSL radi ali nece da pusti sve filmove u GOM plejeru jer trazi kodeke za mkv i mp4 fajlove! Meni sve sljaka bez problema, nisam ubacivao nikakve dodatne kodeke osim onih koji dolaze sa GOM-om.
Sistem ocigledno ima neki konflikt sa XPom ali ja ne znam koji niti kako da ga resim. Reinstaliracu joj jos jednom sve, nije mi tesko, ali hocu da formatiram disk pre svega. Kako to da izvedem ako imam ovakav problem?
Ne mogu da se setim koja je oznaka maticne u pitanju, znam da je MSI proizvodjac. Ako je bitno, saznacu pa cu javiti.
Da li smem da iskopiram ceo DVD sa instalacijom na D ili E particiju, formatiram C iz Windowsa samog i restartujem?
Ajde dajte neki predlog, ova mi mozak probi sto joj ne radi zvuk na filmovima! Kao da je to najvaznije!

Ploča je Gigabyte M52L-S3. Ajde molim vas, ako nemo ima rešenje za problem, bliži se vikend, obećao sam rešavanje situacije a nemam pojma kako ću!

Poslednja ispravka: obbywan (13.2.2014 u 13:57) Razlog: pogrešan podatak
obbywan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2014, 14:24   #2
barajevatz
Član
 
Član od: 23.1.2014.
Lokacija: Barajevo, Beograd
Poruke: 139
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 26 puta na 26 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku barajevatz Slanje poruke preko Yahooa korisniku barajevatz Slanje poruke preko Skypea korisniku barajevatz
Određen forumom Re: neće da radi boot sa DVD-a

Druze moj,
najbolje je ipak da potrosis iljadarku i da ti neko instalira novi sistem,naravno napomeni mu da ti dvd ne radi,i nikako ne petljaj sam po kompjuteru dok ne nadjes neki drugi stariji komp na kome ces se izuciti instaliranju sistema,nemoj zameriti ako sam bio malo direktan.

Veliki pozdrav iz Barajeva
barajevatz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2014, 19:48   #3
obbywan
Član
 
Član od: 2.2.2009.
Lokacija: Valjevo, pasaluk Beogradski
Poruke: 77
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: neće da radi boot sa DVD-a

Druze moj, posto vidim da si clan ES-a tek 3 nedelje i da si vec nasao nekome da solis pamet, evo i tebi mali savet: potrosi ti hiljadarku na casove srpskog jezika posto ocigledno ne umes da citas!! Napisao sam da je disk OK i da sam preko tog istog diska reinstalirao sistem na mom racunaru malo pre nego sto si ti odlucio da nas pocastvujes svojim clanstvom na ES i podelis sa nama svu svoju "mudrost"!
Takodje sam napisao da sam na kraju instalirao sistem ali da nije odradjeno formatiranje particije (guglaj malo pa vidi sta znaci particija) i da je to jedino sto mi pravi problem - ostaci prethodnog OS!
A kompjutere sam izucio i proucio i naucio o njima daleko vise nego sto ces ti ikada? Od Win 98 preko Viste, XP-a do W7 sam instalirao i reinstalirao ne samo sisteme vec i komponente kao sto je CPU (opet guglaj malo da vidis sta znaci CPU), grafika, modemi, mreze itd.
Hvala ti na savetu ali neka hvala.
I da, izvini ako sam bio malo previse direktan.

pozdrav
obbywan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2014, 21:04   #4
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: neće da radi boot sa DVD-a

Nego drugar šta znači ta skraćenica ES? Tek od win 98 ja još od wina 3.xx. Inače treba da skidaš noviju verziju wina koja ima integrisane updejte barem većinu njih i da koristiš program autopacher za updajte barem većinu njih. Treće drugar trebalo je da instaliraš neki partition manager i da hdd podeliš na dve ili tri particije i da na hddu napraviš jednu malu boot particiju od 100mb i postaviš je kao active sa koje će da se win diže jer ćeš tu na kojoj je taj stari win da formatiraš i ona neće biti više butabilna. I tu drugu particiju formatiraš i kada iz wina podigneš win izabereš tu drugu particiju da se na njoj instalira win.....Četvrto ubaciš HDD u neki računar sa AMD-om instaliaš sedmicu i odma posle instalacije vratiš ga nazad i radiće posle instaliranja drivera i to sam probao i radi.
Ne rade joj filmovi kada nisi skinuo kodeke odavde http://codecguide.com/download_kl.htm. I koristi KMPlajer. Inače ono o hiljadarki i nije tako loša ideja za tebe.

Poslednja ispravka: analayzer (13.2.2014 u 21:15)
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2014, 21:37   #5
dacajak
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.4.2008.
Lokacija: https://www.youtube.com/user/dacajak
Poruke: 3.350
Zahvalnice: 503
Zahvaljeno 693 puta na 563 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dacajak
Određen forumom Re: neće da radi boot sa DVD-a

Mozes samo nesto da mi pojasnis,
Citat:
Ubacim disk, restartujem komp i on krene startovanje XP-a! Wtf?
posto vidim da nije navedeno, jesi li isao F11 da izaberes da pokrene instalaciju preko CD/DVD rom-a?
Primer (nije moja slika):


Inace ima jedan nacin directno sa hard disk particije (da nije C naravno) da se instalira preko EasyBCD programa.
dacajak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2014, 21:44   #6
obbywan
Član
 
Član od: 2.2.2009.
Lokacija: Valjevo, pasaluk Beogradski
Poruke: 77
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: neće da radi boot sa DVD-a

Greskom sam otkucao ES jer je to skracenica jednog drugog foruma na kome sam postavio isto pitanje. Izvinjavam se na propustu.
Ali, dzaba tebi svih 400+ poruka i saveta ako u startu polazis od pretpostavke da sam glup i da sa svojih 41 godinu ne znam da podelim disk na particije, podesim da bude bootabilna ili ne! Dzaba, veruj mi!
Dzaba ti skole ako ne umes da citas sta pise a napisao sam lepo: disk je ispravan, instalirao sam Win7 sa njega na mom racunaru pre mesec ipo dana, odradio formatiranje C diska (imam HDD od 500GB podeljen na tri particije: C je samo sistemska, D i E su radna odnosno muzika, slike i filmovi). Instalirao sam GOM plejer bez ikakvih dodatnih kodeka i rade mi svi filmovi, ton, slika, klipovi skidani sa YT... sve! Bez problema!
Njoj CD/DVD drajv radi jer sam ubacivao disk sa instalacijama raznih programa i sve ih je uspesno ucitao i instalirao. Ocitao je bez problema originalni audio disk kada sam podesavao WinAMP! USB fles koji sam ubacio radi, kompjuter ga vid.
Sta jos treba da napisem da biste ukapirali?? Windows krene u instalaciju, stigne do dela gde pita na koju particiju hocu da ga instaliram (btw, i njen disk je podeljen na 3 particije), ja selektujem C particiju ali NE DAJE mi opciju da istu formatiram! Znaci, nudi mi samo Load driver i Refresh i nista vise! I to sam napisao, samo treba citati!

Hvala svima na savetima ali mislim da cu pomoc potraziti na drugom mestu, medju strucnijim i, ako nista vise, kulturnijim ljudima.

pozdrav

P.S. To za vadjenje harda i ubacivanje u drugi komp koji ima isti chipset znam ali mi ne odgocara iz odredjenih razloga. Hocu da tu opciju izbacim iz liste mogucih resenja po svaku cenu.
obbywan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2014, 21:45   #7
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: neće da radi boot sa DVD-a

I da, q-flash ti sluzi za flesovanje biosa, a ne mozes da ga promenis zato sto treba da imas usb flash sa biosom na njemu ukljucen u racunar, nema veze sa bootovanjem sistema. I ne moras da das hiljadarku da ti neko instalira sigurno imas nekog druga koji bi se izborio sa tom problematikom za dz .

A mozes i da proguglas kako ide sa tom plocom promena boot prioriteta.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2014, 21:48   #8
obbywan
Član
 
Član od: 2.2.2009.
Lokacija: Valjevo, pasaluk Beogradski
Poruke: 77
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: neće da radi boot sa DVD-a

Citat:
dacajak kaže: Pregled poruke
Mozes samo nesto da mi pojasnis,
posto vidim da nije navedeno, jesi li isao F11 da izaberes da pokrene instalaciju preko CD/DVD rom-a?
Primer (nije moja slika):


Inace ima jedan nacin directno sa hard disk particije (da nije C naravno) da se instalira preko EasyBCD programa.
Naravno. Podesio u BIOS-u da CD bude prvi boot, HDD drugi. Upalim komp, kaze Press any key to boot from CD/DVD, ja pritisnem bilo sta i on krene podizanje XP-a!
Tek kad sam pokrenuo instalaciju direktno preko My computer on je odradio sve ali je ostao folder Windows.old
obbywan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2014, 21:52   #9
obbywan
Član
 
Član od: 2.2.2009.
Lokacija: Valjevo, pasaluk Beogradski
Poruke: 77
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: neće da radi boot sa DVD-a

Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
I da, q-flash ti sluzi za flesovanje biosa, a ne mozes da ga promenis zato sto treba da imas usb flash sa biosom na njemu ukljucen u racunar, nema veze sa bootovanjem sistema. I ne moras da das hiljadarku da ti neko instalira sigurno imas nekog druga koji bi se izborio sa tom problematikom za dz .

A mozes i da proguglas kako ide sa tom plocom promena boot prioriteta.
Pa ne verujem da je raketna nauka podesiti boot prioritete, sacuvati izmene i izaci iz BIOS-a. To sam i uradio ali dzaba kad on preskace CD pri boot-u i ide na HDD
obbywan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2014, 21:54   #10
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: neće da radi boot sa DVD-a

onda ti nije bootabilan disk ako je preskočio posle press any key t boot from CD
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2014, 22:00   #11
dacajak
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.4.2008.
Lokacija: https://www.youtube.com/user/dacajak
Poruke: 3.350
Zahvalnice: 503
Zahvaljeno 693 puta na 563 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dacajak
Određen forumom Re: neće da radi boot sa DVD-a

Probaj onda preko hard diska, stavi da bude primary boot. Posle iz windows-a napravi jednu particiju, kao sto je vec predlozeno ili ocisti/formatiraj postojecu i odradi ove korake:

http://www.neowin.net/forum/topic/94...sb-hard-drive/

Trebace ti Eeasybcd program.
Sav sadrzaj sa iso ili dvd-a kopiraj na tu cistu particiju, kao sto pise na postavljenom linku.
dacajak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2014, 22:25   #12
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: neće da radi boot sa DVD-a

Citat:
obbywan kaže: Pregled poruke
Pa ne verujem da je raketna nauka podesiti boot prioritete, sacuvati izmene i izaci iz BIOS-a. To sam i uradio ali dzaba kad on preskace CD pri boot-u i ide na HDD
Dobro, nemoj da se nerviras, mislio sam da mozda nema neka opcija da stisnes taster da bi bootovao sa diska (mada obicno se prikaze ono ,,press any key to boot from cd")
Mada pogledaj da nema jos neka opcija gde se biraju uredjaji, znam da sam na nekim plocama vidjao da ima opcija tipa hdd-cd ili slicno, mozda cak ima odvojeno dvd i cd kao opciju, nemoguce da nece da butuje ako je butabilan disk, od 1999. godine radim sisteme nikad nisam imao taj problem.

Ili, iskopiras sadrzaj instalacije na usb i probas da bootojes sa njega...

Poslednja ispravka: makiem (13.2.2014 u 22:30) Razlog: usb ideja
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2014, 22:34   #13
obbywan
Član
 
Član od: 2.2.2009.
Lokacija: Valjevo, pasaluk Beogradski
Poruke: 77
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: neće da radi boot sa DVD-a

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
onda ti nije bootabilan disk ako je preskočio posle press any key t boot from CD
Ajd'mo jos jednom opis situacije:

moj kompjuter, 28.12.2013.
Ubacujem DVD sa instalacijom Win7, restartujem racunar.
Ulazim u BIOS, podesavam first boot CD/DVD, second HDD, third empty
Restartujem opet.
Pocinje instalacija, bla, bla, bla.
Selektujem C particiju, formatiram, instaliram Windows. Podizem drajvere za sve i svasta. Instaliram programe. Kraj.

Njen kompjuter, 8.02.2014.
Ubacujem ISTI TAJ DVD sa instalacijom Win7, restartujem racunar.
Ulazim u BIOS, podesavam first boot CD/DVD, second HDD, third empty
Restartujem opet.
Pocinje instalacija, bla, bla, bla.
Selektujem C particiju... NEMAM opciju "Format"!! Samo "Load driver" i "Refresh".
Nastavljam instalaciju, sve OK. Win7 se startuje po prvi put, odradjujem prva podesavanja. Sistem radi, mreza radi, svi drajveri podignuti.
Na C particiji imam folder Windows.old

Ponavljam komplet operaciju jos jednom s tim sto sada u toku boot-ovanja kompjutera pritiskam Fxx taster radi ulaska u BIOS, proveravam boot priority, sve je kao sto sam i namestio prethodni put. Restart i on opet ide na startovanje sistema sa HDD.

Da li je moguce da je moj disk prestao da bude butabilan tokom tronedeljnog stajanja u futroli? Da li je neko vec imao takvu situaciju? Mozda se razmagnetisao?
obbywan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2014, 22:37   #14
obbywan
Član
 
Član od: 2.2.2009.
Lokacija: Valjevo, pasaluk Beogradski
Poruke: 77
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: neće da radi boot sa DVD-a

Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
Mada pogledaj da nema jos neka opcija gde se biraju uredjaji, znam da sam na nekim plocama vidjao da ima opcija tipa hdd-cd ili slicno, mozda cak ima odvojeno dvd i cd kao opciju
Ne, zajedno su. U pitanju je Gigabyte M52L-S3 ploca.
obbywan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2014, 22:58   #15
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: neće da radi boot sa DVD-a

cekaj, sad ja da rekapituliram: Znaci on butuje, posto kazes da pocne instalacija. A da nisi zapazio na ekranu gde pise ,,refresh load driver" i opciju sa desne strane gde ,,disk options advanced". Ako ima klikni i vidi sta ima od opcija :-D
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2014, 23:06   #16
dacajak
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.4.2008.
Lokacija: https://www.youtube.com/user/dacajak
Poruke: 3.350
Zahvalnice: 503
Zahvaljeno 693 puta na 563 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dacajak
Određen forumom Re: neće da radi boot sa DVD-a

http://www.sk.rs/forum/showthread.ph...ighlight=korak
dacajak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2014, 23:25   #17
obbywan
Član
 
Član od: 2.2.2009.
Lokacija: Valjevo, pasaluk Beogradski
Poruke: 77
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: neće da radi boot sa DVD-a

Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
cekaj, sad ja da rekapituliram: Znaci on butuje, posto kazes da pocne instalacija. A da nisi zapazio na ekranu gde pise ,,refresh load driver" i opciju sa desne strane gde ,,disk options advanced". Ako ima klikni i vidi sta ima od opcija :-D




Ovo ja uopste nemam kao opciju! Kada sam radio moj sistem - imao sam. Kada sam pre godinu i vise dana instalirao supruzi na njen laptop - imao sam. Sada odjednom nema!

Naravno, meni ovde stoje tri particije: C, D i E. Selektujem C ali nista vise od toga ne mogu osim da idem dalje kroz instalaciju.

Poslednja ispravka: obbywan (13.2.2014 u 23:26) Razlog: dopuna
obbywan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2014, 9:51   #18
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: neće da radi boot sa DVD-a

Ja bih ovde koristio Partition Manager iz DOS moda ili Fdisk koji dolazi uz sistemske diskete. Obrisao bih prvu particiju i kreirao novu. Potom bih pokrenuo regularnu instalaciju Windows-a i tako neformatiranu particiju - formatirao i nastavio instalaciju.
Sladjan85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2014, 12:01   #19
MARE GSX R
Starosedelac
 
Član od: 25.12.2013.
Lokacija: Moto Land... ;)
Poruke: 1.946
Zahvalnice: 361
Zahvaljeno 354 puta na 312 poruka
Određen forumom Re: neće da radi boot sa DVD-a

Ili lepo izvadi hard disk, nakaci ga u dr komp, tamo sve formatiraj, napravi nove particije, pa onda probaj da inst win7...
MARE GSX R je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2014, 0:20   #20
worldwideweb
Član
 
Član od: 16.5.2010.
Lokacija: Omicron Persei 8
Poruke: 379
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 12 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: neće da radi boot sa DVD-a

Citat:
obbywan kaže: Pregled poruke


Ovo ja uopste nemam kao opciju! Kada sam radio moj sistem - imao sam. Kada sam pre godinu i vise dana instalirao supruzi na njen laptop - imao sam. Sada odjednom nema!

Naravno, meni ovde stoje tri particije: C, D i E. Selektujem C ali nista vise od toga ne mogu osim da idem dalje kroz instalaciju.
Ubaci opet u svoj PC pa vidi da li ima te opcije,ne moze tek tako da nestane
worldwideweb je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
[Android] Problemi sa Begram servisom i ONE X -[ExcorCist]- Aparati i oprema 10 7.7.2013 12:11
PC gubi vezu sa ruterom (ne radi net, LAN) star-duster Komunikacioni uređaji i umrežavanje 4 26.2.2011 23:04
Komp neće da radi kako treba Nikola8800GT Kvarovi 28 23.7.2010 12:32
Taster za power save neće da radi Upitnik Prenosni računari 2 21.1.2010 16:00
Neće da se brišu fajlovi sa HDD-a!? Zoranb007 Operativni sistemi 6 19.8.2009 19:51


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:18.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com