Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.6.2008, 21:26   #1
Obtainer
Veteran
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
Poruke: 671
Zahvalnice: 219
Zahvaljeno 282 puta na 157 poruka
Određen forumom Windowsi neće na SATA HDD

Pozdrav svima.

Evo ovako, kupih novi kompjuter i sastavih ga, ali umjesto uzivancije krenuse muke.
Maticna mi je Gigabyte MA78GM-S2H, a Hard je Seagate od 320Gb.
Prvo me je pri prvom paljenju pitao da li da se iz IDE prebaci u AHCI mode-ja kako nisam tad znao sam mu to dozvolio.
Pocnem instalaciju XPa-sve ucita dodje do izbora diskova i ja fino vidim moje dvije particije (jednu sam prethodno na drugom kompu napravio sa Partition Magic-om). Kad sam probao da instaliram XP na vecu particiju instalacija mi je javila da se Windowsi ne mogu instalirati na nju jer je nepoznatog file formata-iako je na prethodnom ekranu prepoznata kao NTFS. Probam na manji disk-isti slucaj. Probam ih obrisati ne bi li ih onda formatirao-nista isti slucaj.
Onda sam u BIOS-u ukljucio Native IDE mode. Sve ponovo ucita dodje do diskova ja onda uspjesno formatiram veci disk i nastavim instalaciju-sve se zavrsi i restarta se komp za nastavak instalacije-e ali tu pocinje "zabava." Nakon restarta on PONOVO pocinje isti pocetni dio instalacije sa Cd-a i tako neprestano! Jednostavno nece da nastavi sa HDD-a.
To su bili Win XP 64 bitna verzija sa SP1.
Nakon njih sam probao Win XP Pro bez Service Packova. Kod ove verzije je sve isto osim sto ne prepoznaje 320Gb (305 formatiranih) nego 131Gb. Ovaj put sam ubacio stari ATA WD HDD od 80Gb i sa njim sam mogao da instaliram Windowse. Windowsi su fino prepoznali i novi SATA i njegove particije i sve je bilo ok dok nisam izvadio stari ATA HDD-nakon toga nista! Kao da nema windowsa na ovom novom SATA HDD-u!
Nakon toga sam isprobao Win XP sa SP3 i sa SATA i RAID driverima dodatim u instalaciju. Opet se sve ucita i komp se fino restarta, a nakon restarta se samo loopuje pocetni dio instalacije i nece da se nastavi sa HDD-a!
Disable-ovao sam Boot from CD opciju u BIOSU nakon toga da vidim da li ce upaliti ta fora-ali nista-samo trazi restart nakon Verifiing DMI pool data ilistagoddavecpise.
Jedini nacin na koji se Windowsi hoce insatlirati na ovaj SATA disk je ako je stari ATA zajedno u kompu sa njim, ali meni stari ATA treba u mom starom kompu. Probao sam i ukloniti jumper sa HDD-a ali to nije nista znacilo (znam vec SATA I na SATA II).
Citao sam i za sata drivere na floppyju ali ja ne koristim floppy-cak mislim da mi je i ovaj kojeg imam u staroj masini crknuo prije koje 3 god. Uostalom cini mi se da mi ni to ne bi pomoglo kad vec nisu upalili XP sa SP3 i SATA driverima u njima.

Ljudi pomagajte ako bogaznate kakokodbilo! Sta mi je za raditi? Sad mi dodje da bacim ovu novu kantu i da koristim staru isprobanu masinu.
Obtainer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.6.2008, 21:44   #2
<Rio_da>
Starosedelac
 
Član od: 25.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.087
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 300 puta na 236 poruka
Određen forumom Re: Windowsi nece na SATA HDD

Ovo ce ti mozda zvucati glupo... ALI! probaj da instaliras sa najnormalnijeg XP SP2 cd-a...
<Rio_da> je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.6.2008, 22:59   #3
Obtainer
Veteran
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
Poruke: 671
Zahvalnice: 219
Zahvaljeno 282 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Windowsi nece na SATA HDD

Will do, ali ako ni to ne pomogne nema mi druge nego formatirati stari HDD i ubaciti ga sa ovim novim shitom.
Tnx.
Obtainer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2008, 8:11   #4
Gorankx
Član
 
Član od: 4.7.2007.
Lokacija: Mali Zvornik
Poruke: 419
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 40 puta na 36 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Gorankx
Određen forumom Re: Windowsi nece na SATA HDD

Ja imam segate sata i xpsp2 i radi super tako da do drajvera ne bi trebao biti problem.
EDIT:instalirao sam sp3 preko onog instalera tako da je sad sp3:
Gorankx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2008, 14:45   #5
Obtainer
Veteran
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
Poruke: 671
Zahvalnice: 219
Zahvaljeno 282 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Windowsi nece na SATA HDD

Pa isprobao sam i Xp sa SP2 i nista. Sjecam se da sam citao cini mi se na Anandtechu potpuni test ove platforme (Gigabyte GM MA78GM-S2H), cini mi se da je to mozda bio i blog od nekog recezenta. Tamo je bio spominjan neki problem sa instalacijom na HDD zbog neke gluposti koju je Gigabyte napravio, te kako je to lako rijesiti ako covjek zna kako, ali da je nastradao ako ne zna. Ja sam danima pokusavao da pronadjem taj tekst i nisam imao srece. Ako neko zna gdje je taj tekst neka stavi link prema njemu za buduce reference. Ja sam izgubio sve zivce i sad cu da formatiram stari HDD i da ga ubacim u novi komp, jer bez tog mogu da se slikam.
Obtainer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2008, 18:26   #6
ivanza
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.7.2006.
Lokacija: Zaječar, I.Srbija
Poruke: 4.140
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 991 puta na 765 poruka
Post Re: Windowsi nece na SATA HDD

Imam istu maticnu kao i ti. Xp sp3 mi je instaliran na Seagate baracuda 160gb sata II a vista sp1 64bit na WD 640gb sata II. Pre WD-jca sam koristio i maxtor 120gb ata133.
Kada sam dobio plocu i probao da instaliran XP sp3 na seagate zbunjivalo me je sto kada izvadim maxtora, nakon zavrsene instalacije, windows nece da se butuje. Ukapirao sam da je boot fajl uvek stavljao na maxtor.
Resenje je bilo instalirati windows bez maxtora do kraja i ukljuciti ga na kraju. Izgleda da opcija u biosu gde se odredjuje prioritetni hdd ne radi bas najbolje kada je instalacija windowsa u pitanju ali za dual boot moze da posluzi. Za nju je prioritetni prvi hard na listi (u biosu).
Kada sam nabacio vistu na WD-jca za svaki slucaj sam iskljucio seagate cisto da budem siguran sta radim (posto je bez maxtora sada seagate prvi na listi). U biosu je namesteno na native ide i to nisam dirao. Sada koristim winxp sp3 corporate edition (nisam ga ja pravio nego Microsoft). Ranije sam koristio xp sp2 corporate edition on mi isto nije pravio problem bez maxtora.
Mora da je neka sitnica u pitanju, i to ona koju je tesko otkriti a najvise nervira. Nemoj da odustajes. Iskljuci stari hard nacisto i probaj da instaliras win bez njega.
Napomena : Kada vratis stari hard bios ga automatski namesti kao glavni i u biosu moras da odredis da ti prioritetni hdd bude novi.
ivanza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ivanza na korisnoj poruci:
Obtainer (22.6.2008)
Stara 22.6.2008, 16:27   #7
Obtainer
Veteran
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
Poruke: 671
Zahvalnice: 219
Zahvaljeno 282 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Windowsi nece na SATA HDD

Znaci da nakon sto prodje prvi dio instalacije (nakon prvog restarta) ukljucim stari disk? Ako si mislio da prodje CITAVA instalacija od windowsa-to nece ici, jer rekao sam da nakon prvog restarta ide ponovo da ucitava pocetak instalacije sa Cd-a umjesto da nastavi sa HDDa.

Ja sam vec instalirao XP na stari ATA disk, na SATA je ovaj put javljao da mu fali neki file nakon prvog restarta.
Reci slobodno radi buducih instalacija.
Tnx.
Obtainer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2008, 16:57   #8
paulvandyk68
Banned
 
Član od: 21.9.2007.
Lokacija: Zrenjanin
Poruke: 1.974
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 353 puta na 278 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku paulvandyk68
Određen forumom Re: Windowsi nece na SATA HDD

Mozda neces verovati na starom dobrom sempronu se slicna stvar desavala pomogao je update biosa maticne ploce.
paulvandyk68 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2008, 19:58   #9
ivanza
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.7.2006.
Lokacija: Zaječar, I.Srbija
Poruke: 4.140
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 991 puta na 765 poruka
Post Re: Windowsi nece na SATA HDD

Citat:
Obtainer kaže: Pregled poruke
Znaci da nakon sto prodje prvi dio instalacije (nakon prvog restarta) ukljucim stari disk? Ako si mislio da prodje CITAVA instalacija od windowsa-to nece ici, jer rekao sam da nakon prvog restarta ide ponovo da ucitava pocetak instalacije sa Cd-a umjesto da nastavi sa HDDa.

Ja sam vec instalirao XP na stari ATA disk, na SATA je ovaj put javljao da mu fali neki file nakon prvog restarta.
Reci slobodno radi buducih instalacija.
Tnx.

Probaj ovako. Instaliras na sata hdd sa starim hdd ISKLJUCENIM kao sto sam predlozio. Kada ti ponudi prvi restart udji u bios i nadji opciju gde se odredjuje sta ima prioritet pri butovanju, optika ili hdd. Prebaci na sata hdd i vidi sta se desava. Cilj je da rucno iskljucis cd boot nakon prvog restarta pre zavrsetka instalacije. Cak i na taj nacin bi trebalo da dovrsi instalaciju do kraja. Stari hdd dodaj tek kada ti se pojavi desktop i ikone.

Koju verziju biosa imas ? Da li je F1 ili F2 ili F3 ili F4 ? Ja imam F3.
ivanza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.6.2008, 0:42   #10
Obtainer
Veteran
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
Poruke: 671
Zahvalnice: 219
Zahvaljeno 282 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Windowsi nece na SATA HDD

Vec sam to bio isprobavao, ali nakon sto sam iskljucio optiku kompjuter dodje do verifying dmi pool data i restartuje se. Znaci opet nista.

Sad sam sve setupovao sa starim HDDom i updateovao sam BIOS u F4 verziju, tako da se nadam da je to bilo zbog toga sto se F3 verzija svadjala sa mojim seagateom i da ubuduce necu imati problema.

Usput, kako se updateuje bios ako nemas instalirane windowse? Po mogucnosti verzija bez floppyja-ako postoji. Zapravo moze i verzija i sa floppyijem-nje se jos samo kroz maglu sjecam jer sam je zadnji put radio prije koje 3 god. Pretpostavljam da se za boot namjesti floppy ili sta vec?
Obtainer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.6.2008, 0:54   #11
ivanza
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.7.2006.
Lokacija: Zaječar, I.Srbija
Poruke: 4.140
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 991 puta na 765 poruka
Određen forumom Re: Windowsi nece na SATA HDD

Da li je tvoj hdd seagate diamond max ili seagate baracuda ?
ivanza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.6.2008, 1:18   #12
paulvandyk68
Banned
 
Član od: 21.9.2007.
Lokacija: Zrenjanin
Poruke: 1.974
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 353 puta na 278 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku paulvandyk68
Određen forumom Re: Windowsi nece na SATA HDD

Iz starog dobrog dosa se ubacuje novi bios ploce.
paulvandyk68 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku paulvandyk68 na korisnoj poruci:
Obtainer (24.6.2008)
Stara 23.6.2008, 1:18   #13
Obtainer
Veteran
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
Poruke: 671
Zahvalnice: 219
Zahvaljeno 282 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Windowsi nece na SATA HDD

Barracuda 7200.10 od 320Gb.
Obtainer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.6.2008, 1:23   #14
Obtainer
Veteran
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
Poruke: 671
Zahvalnice: 219
Zahvaljeno 282 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Windowsi nece na SATA HDD

Citat:
paulvandyk68 kaže: Pregled poruke
Iz starog dobrog dosa se ubacuje novi bios ploce.

Ma kakvi cica! Sad to sve ide direkt sa neta na plocu!
Obtainer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2008, 0:07   #15
ivanza
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.7.2006.
Lokacija: Zaječar, I.Srbija
Poruke: 4.140
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 991 puta na 765 poruka
Post Re: Windowsi nece na SATA HDD

Tvoj problem me zbunjuje. Postoje tri moguca uzroka : nesto si se zeznuo usput, hdd, maticna ploca.

Pokusaj sledece :

1.Kada si instalirao windows na novi hdd da li si stari probao da iskljucis u biosu ili si ga fizicki iskljucio vadjenjem gajtana za vezu sa plocom ili gajtana za napajanje hdd. Ako si to vec radio probaj pod 2.

2.Odnesi komp u servis i pusti servisere da pokusaju da ti ubace windows. Ako nece ni kod njih neka utvrde zasto se to desava. Ako te mrzi probaj pod 3.

2.Ako imas nekog ortaka koji ima plocu koja podrzava sata II hard diskove i da ima windows koji mu radi na sata II hard disku bez upotrebe starog harda, kao kod tebe, probaj kod njega da istaliras win na tvom hardu (naravno njegov cete iskljuciti da ga ne zeznete). Ako uspe mozda si nesto pogresno uradio kod tebe ili te ploca zeza a ako ne uspe ja bih reklamirao hard.
ivanza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ivanza na korisnoj poruci:
Obtainer (24.6.2008)
Stara 24.6.2008, 13:18   #16
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Windowsi nece na SATA HDD

Citat:
za nastavak instalacije-e ali tu pocinje "zabava." Nakon restarta on PONOVO pocinje isti pocetni dio instalacije sa Cd-a i tako neprestano! Jednostavno nece da nastavi sa HDD-a.
Trebao si odmah posle restarta u biosu staviti first boot sa HDD-0 ili nastelujes na ime tog HDD-a,
Imam 780G plocu doduse Biostar, ali nikakvih problema nisam imao sa ovime. U biosu mi SATA stoji na Native.

Jos jednu stvar koju mozes da probas jeste da "nadjes" windows XP sa integrisanim SATA drajverima ili da to ti uradis svojerucno preko nLite programa, odnosno u postojeci WindowsXP dodas SATA drajvere sa tvog cd-a od maticne ploce. I to sve lepo narezes na novi CD. Na taj nacin preskaces pricu sa floppy diskom koji inace nemas
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku NenadN na korisnoj poruci:
Obtainer (24.6.2008)
Stara 24.6.2008, 13:50   #17
paulvandyk68
Banned
 
Član od: 21.9.2007.
Lokacija: Zrenjanin
Poruke: 1.974
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 353 puta na 278 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku paulvandyk68
Određen forumom Re: Windowsi nece na SATA HDD

Citat:
Obtainer kaže: Pregled poruke
Ma kakvi cica! Sad to sve ide direkt sa neta na plocu!
Pa onda objasni decku kako se to radi cica.
paulvandyk68 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2008, 23:45   #18
Obtainer
Veteran
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
Poruke: 671
Zahvalnice: 219
Zahvaljeno 282 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Windowsi nece na SATA HDD

Da bio je fizicki iskljucen. Uzimace mi kolega uskoro istu plocu pa cemo da vidimo. Sad sam vec ovako setupovao sistem sa starim HDDom pa vise nemam volje da ista diram.

Nenade to sam i uradio. Za ubuduce cu da iskorisim taj nacin sa nLite programom-nadam se da ce upaliti, jer ako ne upali moracu se pouzdati u dugovjecnost starih WD diskova.

paulvandyk68 svadjas se sa istim covjekom kom pokusavas da pomognes-pocinjes pokazivati godine-relax man just kiddin'.

Hvala svima na pomoci!
Obtainer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2008, 0:13   #19
<Rio_da>
Starosedelac
 
Član od: 25.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.087
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 300 puta na 236 poruka
Određen forumom Re: Windowsi nece na SATA HDD

Mozes da probas preko nekog programa za zezncije sa particijama da kloniras tu particiju sa starog WD -a (na koji ti je instaliran Win) na taj novi Seagate... i da ga oustis da vidis da li hoce tako da butuje sistem... Da li si probao da ukljucis hard u neki drugi SATA prikljucak, trebalo bi da ih je 6 ili tako nesto, pa da vidis da li se ponasa isto... bas je cudan problem, hdd radi ali ne moze da se bootuje sa njega...
<Rio_da> je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2008, 0:26   #20
Obtainer
Veteran
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
Poruke: 671
Zahvalnice: 219
Zahvaljeno 282 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Windowsi nece na SATA HDD

Vise se nesjecam da li sam to pokusavao. Cini mi se da jesam ali ne na sve prikljucke. Ma ko ga vise sljivi-dok je ziv stari ATA bice ziv i on! Samo da mi nije do maticne...
Obtainer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Counter Strike 1.6 Do@ OldSchool Mrežne igre 5383 1.12.2014 15:14
Win XP instalacija na SATA nikola87 Operativni sistemi 161 14.3.2012 0:13
VmWare 6 neće da se instalira na Visti LaMar Aplikativni softver 1 14.4.2008 10:26
Pojava gresaka I losih sektora na hard-diskovima Vlado78 Nosači podataka 6 2.3.2006 9:37


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:45.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com