Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.4.2009, 20:09   #1
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Huawei 520s... otvaranje portova

Imam problem sa forwardovnajem portova na ovom ruteru. Izgleda da ne postoji opcija u meniju za to. Ili ju je Lelekom sakrio, pa mora da se flesuje ruter da bi se vratila. Jel neko uspeo to da odradi?

Evo ovako izgleda kad udjem u ruter, ovde sam uso u meni za koji mislim da je za flesovanje rutera.

PS: Izgleda da mora da se flesuje ruter, samo neznam gde da mu nadjem neosakaceni firmware...
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Untitled-1.jpg
Viđeno:	789 puta
Veličina:	91,4 KB
ID:	28380  

Poslednja ispravka: Mickie (13.4.2009 u 20:19)
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.4.2009, 21:08   #2
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Huawei 520s... otvaranje portova

Skinuo sam PFConfig ali njesra nece da radi dok ne platim 30 dolara sto mu dodje nikad
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2009, 14:28   #3
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Huawei 520s... otvaranje portova

Među temama koje stoje iznad tvoje i piše im "Bitna:" ispred naslova nađi temu o passwordima na tom tvom ruteru. Štos je ulogovati se sa drugim usernameom i passwordom, jer onda imaš sve opcije, a ne samo neke, kao što je kod tebe.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
Mickie (14.4.2009)
Stara 14.4.2009, 21:30   #4
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Huawei 520s... otvaranje portova

Uspeo sam. Sad mi Micro torrent cepa punom brzinom

User: admin
Pass: ztonpk ili tako nesto, zaboravio sam, odma sam promenio na nesto lakse za pamcenje

Cudno je to sto za Transmission nema veze dali su forwardowani portovi, uvek cepa 100% (na linux-u i OS X-u) ali za Vindoz nema Transmission tako da moram da koristim uTorent
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2009, 8:32   #5
Salito
Član
 
Član od: 8.10.2007.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 309
Zahvalnice: 115
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Huawei 520s... otvaranje portova

Telekom ne blokira portove, koliko god to pricali drugi ljudi da nije tako. I ja sam kivan na njih ali zbog cene i ponekad loshih IP adresa, ali ne blokiraju portove tako da nema shta da se forwarduje. User i pass jesu admin i ztonpk... Sve, apsolutno sve zavisi od programa koji se koristi za p2p i od torrenta koji se skida. uTorrent je ocajan, bolje je koristiti BitTorrent jer on ne gleda "kvode i racio". Cuo sam da uTorrent ne dozvoljava korisniku da downloaduje ako racio d/u nije adekvatan (ne znam koliko). a na linuxu radi extra bez ikakvih podesavanja Transmission, Vuze, KTorrent (najbolja p2p aplikacija koju sam koristio)...
Salito je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2009, 13:13   #6
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Huawei 520s... otvaranje portova

Ti zaista misliš da se forwardovanje portova radi zato što ih neko blokira?
Nemoj da zbunjuješ ljude, prouči to malo pa se onda javljaj.

Forwardovanje se mora raditi u svakoj varijanti pri kojoj se na Internet priključuješ preko rutera (a ne modema).
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2009, 8:11   #7
Salito
Član
 
Član od: 8.10.2007.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 309
Zahvalnice: 115
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Huawei 520s... otvaranje portova

Ne zelim da zvucim uvredljivo, ali bih zeleo da znam koji je razlog tome. Ja sam koristio telekomov adsl u dve kombinacije: Huawei mt882 + D-Link 1005D (switch) a na drugom mestu Huawei HG520s, i ni na jednom nisam forwardovao portove, samo sam stavio firewall u meniju modema/rutera na medium ili low i nikada nisam imao problema ni sa brzinom ni sa necim drugim. Ako negde gresim voleo bi da znam gde.
Pozdrav
Salito je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2009, 17:27   #8
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Huawei 520s... otvaranje portova

Priča je malko duža. Pokušaću da objasnim najjednostavnije moguće, pa neka profesionalci zažmure na jedno oko ako bude kakvih nepreciznosti i uprošćavanja.

Sam protokol (utvrđen standard za način komunikacije između pojedinih računara) koji se koristi za Torrente podrazumeva da se objave toga šta neko ima šerovano, kao i toga šta neko drugi traži, vrše tako što se informacija postavi na sajtu trekera, a sam prenos fajlova između računara obavlja se direktnom komunikacijom između zainteresovanih računara, bez posredstva trekera.

E sad... takozvani protokol TCP preko kog se vrši jedan deo komunikacije na Internetu, podrazumeva da u okviru samih paketa informacija negde piše da li je u pitanju paket kojim se započinje (inicira) konekcija, ili paket koji je odgovor na neku iniciranu konekciju. Kada je, recimo, u pitanju surfovanje, tvoj browser sa svoje strane pošalje paket sa zahtevom za pristup nekoj stranici, a kao odgovor stižu paketi sa sadržajem stranice, i u tim povratnim paketima je sadržana i informacija da je to odgovor na tvoj paket. Kada komunikacija teče preko rutera, koji ima različitu WAN i LAN adresu, ne bi se znalo na koji računar treba da stignu paketi sa odgovorom, jer LAN mreža može imati više računara koji se svi "od spolja", tj. sa WAN strane, vide kao jedna jedina adresa. Da bi se obezbedilo da odgovor stigne tačno računaru koji je poslao zahtev, sam ruter jedno vreme pamti koji je računar iz LAN-a šta zahtevao i na osnovu toga prosleđuje odgovore na pravu adresu.

Međutim, ako konekciju hoće da započne računar koji je spolja, dakle nije u LAN-u, nikako se ne može znati kom računaru iz LAN-a je paket namenjen. Tu na scanu stupa sistem portova. Port je naprosto jedan broj koji se pridodaje paketima. U paketu je na jednom mestu zapisan broj porta računara koji je poslao paket kao i porta računara kome se šalje paket. Port se može koristiti da se razvrstaju paketi konekcija započetih spolja tako da svaki paket pde na određeni računar u LAN-u. Naravno, negde mora da postoji tabela u kojoj če pisati koji port odgovara kom LAN računaru i to je upravo ono što se unosi u podešavanjima rutera pod stavkom Port Forwarding ili Virtual Servers ili NAT>Redirect i slično.

Evo primera. U lokalnoj (LAN) mreži postoje dva računara. Na jednom je u Torrent programu namešteno da koristi port 12345, a u drugom 23456. Kad Torrent klijent prvog računara preko trekera traži neki fajl, on trekeru pošalje IP adresu i broj porta. Kako to ide kroz ruter, ruter promeni svaku lokalnu IP adresu u uvek istu WAN adresu (recimo 212.111.222.3), ali brojevi portova se čuvaju. Drugi Torrent programi na računarima svuda po svetu koji imaju taj fajl, to su već prijavili trekerima. Trekeri javljaju tim računarima da računar sa IP adresom 212.111.222.3 i portom 12345 traži pomenuti fajl. Posle toga, sami Torrent programi direktno kontaktiraju WAN adresu 212.111.222.3 i šalju pakete podataka u kojima je zabeležen i odredišni (destination) port 12345. Kako je konekcija inicirana sa spoljašnje strane, ruter ne bi znao kojem LAN kompjuteru treba da prosleđuje pristigle podatke. Međutim, pošto mu je podešen port forwarding (ili Virtual Server ili kako se već zove) tako da se paketi informacija koji stižu sa odredišnim portom 12345 prosleđuju (forwarduju), recimo, na LAN računar sa adresom 192.168.1.100, podaci će stizati tačno tamo gde treba. Cela ova priča ima smisla samo ako je dotični računar povezan na Internet preko rutera. Ako je pak povezan preko modema (kablovskog, ADSL ili telefonskog), računar se na Internetu vidi direktno (nema posredstva rutera) i ima spoljašnju adresu, pa paketi stižu pravo njemu i nema zabune ni problema.

Torrent protokol, naravno, ima i rezervnu varijantu za slučaj da pravila za port forwarding nisu uneta u ruter, ali ta rezervna varijanta mnogo je sporija nego direktna. Zato svima koji su na ruterima torenti sporo rade sve dok ne regulišu port forwarding.

E sad, kako je moguće da nekima sve radi dovoljno brzo i bez port forwardinga? Evo nekoliko mogućih razloga:

1. Taj neko ima dovoljno brz Internet da je i ta mala brzina sasvim dovoljna (ili nema pojma da može i brže, već je zadovoljan i onim što ima)

2. Koristi default port za torrente (6881), a u ruteru je iz nekog razloga već uneseno pravilo za taj port.

3. Koristi protokol UPnP koji nismo pomenuli. Ovaj protokol je razvijen da bi se ljudima koji se igraju preko Interneta omogućilo da bez mnogo podešavanja međusobno ostvaruju konekcije i igraju online igre (dovoljno je uključiti opciju UPnP u igri ili Torrent programu i na ruteru). Iskusniji korisnici izbegavaju UPnP jer se smatra da je on potencijalna sigurnosna "rupa" za zlonamerne pojedince i programe.

4. Na ruteru je podesio Bridge mod (o tome više reči kasnije).

Konkretno za Huawei rutere, moguće da podešavanje firewalla na određen način automatski uključuje nešto od gore pomenutog. Zaista ne znam, nisam se mnogo bavio tim ruterima. U svakom slučaju, ovo što sam napisao o port forwardingu važi za sve rutere (a ne samo za one marke Huawei) i sve programe/igre čiji protokol komunikacije podrazumeva konekcije inicirane spolja.

Postoji i takozvani bridge (engl. most) način rada rutera koji može biti zgodan kada je u LAN-u samo jedan računar. Kad se to uključi, sve konekcije inicirane spolja automatski se preusmeravaju na jedan definisani računar u lokalnoj mreži, čime ruter praktično postaje modem. Tako se efikasno rešava problem svih spoljašnjih konekcija (ne samo torrenata, nego i slanja fajlova preko ICQ-a, GTalka i sličnog, što često ne radi kad je veza preko rutera iz istog razloga iz kog torrenti sporo rade), ali je sistem ranjiviji na razne bezbednosne pretnje, pa se preporučuje da se u tom slučaju na računaru obavezno koristi firewall, pa makar onaj Windowsov, a još bolje neki drugi, bolji.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
Kikichanstvena (13.1.2010), Mickie (17.4.2009), Salito (21.4.2009)
Stara 18.4.2009, 21:00   #9
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Huawei 520s... otvaranje portova

Ljudi, meni ovaj ruter opet kida zivce... jel zna neko jel moze ovo cudo da radi ko swich. Do sada sam imao ruter povezan samo na moj komp, a za povezivanje sa drugim kompom sa koristio Crossover kabal. A sad sam povezao oba kompa na ruter, i sad oba imaju net uvek, ali nema direkne konekcije izmedju dva kompa. Nemogu da videm deljene fajlove na drugom kompu... nemogu uopste da vidim drugi komp. Jel zna neko sta da radim. Dali uopste ovaj ruter podrzava to sto ja ocu?
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.4.2009, 17:37   #10
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Huawei 520s... otvaranje portova

Dal moguce da niko nije uspeo da namesti LAN na ovom ruteru? Nek mi neko bar kaze dali uopste moze da se batalim corava posta ako ne moze...
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.4.2009, 22:10   #11
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Huawei 520s... otvaranje portova

Uspeo je.
Ne znam u čemu grešiš. Moguće da nešto mora da se podesi i na samom ruteru.
Pogledaj tuđa iskustva, pretraži malo teme u ovoj sobi.

Poslednja ispravka: VojaM (14.12.2010 u 12:01)
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2009, 11:49   #12
atomic
Član
 
Član od: 19.11.2008.
Poruke: 65
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Huawei 520s... otvaranje portova

@Salito
Tebe verovatno zanima zašto se portovi (ne)moraju otvarati kada se koriste p2p aplikacije. Verujem da si video na torrent trekerima onu peer listu seedera ili onih koji downloaduju. E pa tu negde postoji kolona koja govori da li ti je status conectable ili nije. Ako nije, to onda znači da tvoja mašina nije dostupna za druge računare. E, to ti govori da moraš otvoriti određeni port za pristup tvom računaru koji će se koristiti torrente. Dakle brzina downloada neće zavisiti od toga da li je taj port otvoren ili ne, već samo što je pristup tvojoj mašini onemogućen.
atomic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku atomic na korisnoj poruci:
Salito (16.4.2009)
Stara 16.4.2009, 14:13   #13
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Huawei 520s... otvaranje portova

A uTorrent nece da pusti da ti skidas brzo ako ne das nista drugima


Tako sam je to shvatio. Transmison pusta, ali mene zanima gde se gleda koji transmisino port koristi, da (forwardujem i taj port i) ipak dam drugima da skidaju od mene iako nemam nista od toga

PS: Nadjoh u OS X-u, ali je onaj za linux malo drugaciji, verovatno cu i tamo da nadjem sam, samo me sad mrzi da prelazim u linux
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Huawei 520s ADSL-Wireless user928 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 7 31.3.2010 13:22
Otvaranje portova Beagle Slobodni softver 9 24.3.2009 20:15
Problem sa forwardovanjem portova Ivan452 Internet usluge 1 24.2.2009 14:09
Problem sa forwardovanjem portova na Huawei MT882 za NBA 2005 Buonggiorno Komunikacioni uređaji i umrežavanje 0 4.1.2009 2:39
Huawei MT 822 i TP Link R402M ruter problemi Covenant Komunikacioni uređaji i umrežavanje 6 23.11.2008 4:01


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:36.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com