Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > O SK-u uopšte
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

O SK-u uopšte Opšta rasprava o izgledu i sadržaju časopisa.
Primedbe, predlozi i pohvale su dobrodošli!

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.5.2006, 12:14   #1
Diablo
Član
 
Član od: 12.5.2006.
Poruke: 73
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Malo fali, puno kvari

Ja sam veliki ljubitelj Sveta Kompjutera, i on je za mene kao Biblija za hriscane, ali koliko sam ja video ima samo jednu manu, a to je da pored igre nema obavestenje kojeg je zanra, sto sam primetio da skoro svi drugi casopisi imaju. To bi stvarno olaksalo kupovinu igara, pogotovo novijim igracima, koji nisu nikad culi za serijale kao Warcraft, Doom, Gta,...
Diablo je offline  
Stara 12.5.2006, 12:56   #2
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Malo fali, puno kvari.

Znaš šta, ako iz teksta ne možeš da zaključiš kog je žanra igra, onda stvarno...
VojaM je offline  
Stara 12.5.2006, 13:03   #3
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Malo fali, puno kvari.

Screenshotovi, napomene u tekstu, prethodne najave, upoređivanje sa ostalim naslovima etc.
Magneto je offline  
Stara 12.5.2006, 17:25   #4
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Malo fali, puno kvari.

A nekada i nije bas lako odrediti zanr,danasnje igre su skoro uvek mesavina vise zanrova.
Dimo je offline  
Stara 12.5.2006, 19:40   #5
Diablo
Član
 
Član od: 12.5.2006.
Poruke: 73
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Malo fali, puno kvari.

Citat:
VojaM kaže:
Znaš šta, ako iz teksta ne možeš da zaključiš kog je žanra igra, onda stvarno...
Zasto da zakljucujemo iz teksta kada lepo mozemo da pogledamo pored teksta i vidimo npr. RPG ili FPS, bez citanja celog teksta.
Diablo je offline  
Stara 13.5.2006, 0:37   #6
aRTi
Član
 
Član od: 26.10.2005.
Lokacija: "kod kruške"
Poruke: 117
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 7 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Malo fali, puno kvari.

Citat:
Dimo kaže:
A nekada i nije bas lako odrediti zanr,danasnje igre su skoro uvek mesavina vise zanrova.
Upravo tako.Ja sam hteo da postavim ovakvo pitanje,ali me je diablo pretekao. Mene uglavnom interesuju isključivo RTS žanrovi bez ikakvih primesa RPG-ja,a gomila igara izlazi u takvoj mešavini.Na osnovu screenshota ne može da se zaključi da li se radi "samo o RTS-u",i onda moram da pročitam bar pola teksta,a to me pomalo nervira.Od sledećeg broja 'oću da vidim žanr u info boxu,jel' jasno bre ?!
aRTi je offline  
Stara 13.5.2006, 11:31   #7
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Malo fali, puno kvari.

Citat:
aRTi kaže:
Na osnovu screenshota ne može da se zaključi da li se radi "samo o RTS-u",i onda moram da pročitam bar pola teksta
OK, zašto si kupio časopis ako te mrzi da čitaš tekst (ili bar njegov deo)? Pogotovo ako je u pitanju nešto što te interesuje.
Citat:
aRTi
Član
kaže:
Od sledećeg broja 'oću da vidim žanr u info boxu,jel' jasno bre ?!
Pretnjama ćeš slabo šta postignuti. Ukoliko možeš, argumentuj predlog na logičan način, pa će se ta ista logika pobrinuti za njegovo eventualno realizovanje u samom časopisu.
Magneto je offline  
Stara 13.5.2006, 12:48   #8
Diablo
Član
 
Član od: 12.5.2006.
Poruke: 73
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Malo fali, puno kvari.

Citat:
Magneto kaže:
OK, zašto si kupio časopis ako te mrzi da čitaš tekst (ili bar njegov deo)? Pogotovo ako je u pitanju nešto što te interesuje.
Nista na svetu nije savrseno, iako SK ima dosta dobrih tema neke(vrlo mali broj) su pomalo dosadne i sto se mog ukusa tice njihovo citanje mi je vrsta mucenja tako da cu citati ono sto mene interesuje. Posto sam ja veliki ljubitelj RPG i strategija, nemam nameru da citam tekstove o FPS(ili nekom drugom slicnom zanru), ali kako ja to da znam ako screenshots-ovi nisu dosta orijentisani prema nekoj perspektivi ili ako u infobox-u nepise ZANR. Tako da moram da citam ceo ili skoro pola teksta, sto mi opet oduzima vreme.
Diablo je offline  
Stara 13.5.2006, 13:04   #9
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Malo fali, puno kvari.

Nije mi bas potpuno jasno sta hoces da kazes Pa zar je toliki problem odvojiti 60 sekundi i procitati pola nekog teksta da bi video svidja li ti se igra ili ne.Npr ja ne volim serijal Roller Coaster Tycoon igara pa isto uvek procitam recenziju nekog nastavka pomenute igre radi licnog iskustva ili slicno.A iskreno,nikada ali bas nikada mi se nije desilo da iz screenshotova ne mogu da utvrdim o kakvom zanru je rec.U krajnjem slucaju,ako imalo pratis igracku scenu,iz naslova mozes u vecini slucajeva da zakljucis o cemu se radi,Quake i Doom nikada nece biti RTS-ovi ili sportske simulacije,zar ne?
Dimo je offline  
Stara 13.5.2006, 14:50   #10
Diablo
Član
 
Član od: 12.5.2006.
Poruke: 73
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Malo fali, puno kvari.



Zanr?
Diablo je offline  
Stara 13.5.2006, 17:01   #11
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Malo fali, puno kvari.

Pa ako imas imalo iskustva u kompjuterskim igrama znaces da su ovakve misticne slike uglavnom odlika avantura Uostalom,u tom clanku imas i druge screenshotove po kojima ces lako zakljuciti o cemu je rec.
Dimo je offline  
Stara 13.5.2006, 17:32   #12
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Malo fali, puno kvari.

Kad smo već kod Scratches opisa (na slici) pročitaj izdvojene, delom parafrazirane citate pored teksta.
Magneto je offline  
Stara 13.5.2006, 18:44   #13
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Malo fali, puno kvari.

Malo se i meni ne svidja to sto ne pise zanr: primer, Homeworld 2 : ceo text je o uporedjivanju Homeworlda 2 i Homeworlda 1 (ja nisam igrao prvi deo, niti sam pre cuo za njega) o prednostima i manama, zatim screenshotovi su bili iz 'art' galerije (ne prikazuje se stvarno igra, vec uslikan neki svemirski brod i sl.). A onda, kada sam kupio igru, ukapirao sam da je to RTS a ne FPS kako sam ja mislio! I strasno sam se razocarao...

Ulazem kritiku na racun opisa igara; npr. za neku igricu (ne znam tacno koju) pise "...i broj nivoa je isti kao u prethodnom delu, a igrivost je malo povecana u odnosu na prethodni deo.". OTKUD ja znam kakav je prethodni deo??? Ja, koji sam tada kada je ta igrica opisivana, imao 12 godina, nikako nisam mogao znati kakakav je prethodan deo koji je izasao kada sam ja imao 9 godina i nisam posedovao racunar. Mislim da bi opis svake igre (cak i 2.,3. itd. dela) trebao da se pise od nule. Izuzetak su, naravno, expansion & mission packovi.
Deusdies je offline  
Stara 13.5.2006, 19:01   #14
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Malo fali, puno kvari.

Što se tiče žanrova, on u većini današnjih igara nije jasno definisan. Nekada smo imali čistu situaciju, pucačina je bila pucačina, avantura je bila avantura, simulacija vožnje simulacija vožnje itd., ali danas gotovo svaka igra ima primesa nečeg drugog. Recimo, izuzetno je teško naći RTS koji nema RPG elemente, mnogi FPS-ovi imaju primese avantura i RPG-a, pa čak i simulacije vožnje počinju da dobijaju mogućnosti budženja što se može podvesti pod RPG elemente. A pored toga, žanrovi su se mnogo podelili, recimo, ono što se nekada moglo podvesti pod pucačina, danas može biti FPS, TPS, SS... a i oni sami uglavnom sadrže elemente nečeg drugog... na primer, u koju grupu bi ste klasifikovali GTA serijal kada tu ima elemenata TPS-a, RPG-a, avanture, simulacije vožnje... ? Jednostavno danas je određivanje žanrova deplasirano i gleda se da li ti se igra dopada ili ne, a ne kog je žanra... tako da je dovoljno pročitati opis i saznati da li vam se igra dopada ili ne... a ako vam opis nije dovoljan, imate i adresu proizvođača, pa možete pogledati još screenshotova i karakteristika igre.
Što se tiče upoređivanja drugog dela neke igre sa prvim, to je sasvim normalno. Jer svaka igra koja je dobila svoje nastavke je praktično postala franšiza i malo je glupo početi igrati je od drugog ili trećeg dela, a da se nisi upoznao sa prvim. Uzmimo za primer Civ... čovek koji nije odigrao prvi i drugi deo... već je počeo od trećeg, nikako ne može da uvidi pravu vrednost te igre, niti da se uživi u taj serijal. Tako je i sa bilo kojom drugom igrom, i sasvim je logično upoređivati nastavke neke igre sa prethodnicima.
Marko_L je offline  
Stara 13.5.2006, 19:21   #15
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Malo fali, puno kvari.

Citat:
Diablo kaže:


Zanr?
Avantura, vidi se iz aviona
voodoo_ je offline  
Stara 13.5.2006, 20:43   #16
Diablo
Član
 
Član od: 12.5.2006.
Poruke: 73
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Malo fali, puno kvari.

Citat:
Dimo kaže:
Pa ako imas imalo iskustva u kompjuterskim igrama znaces da su ovakve misticne slike uglavnom odlika avantura Uostalom,u tom clanku imas i druge screenshotove po kojima ces lako zakljuciti o cemu je rec.
Za moje iskustvo nemoj da se brines. Mene samo interesuje kako ce oni koji su nabavili kompjuter pre godinu ili dve, pa se sada tek upoznaju sa igrama. Mislite da ce oni znati da "ove misticne slike" predstavljaju horor avanturu?
Diablo je offline  
Stara 13.5.2006, 21:26   #17
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Malo fali, puno kvari.

Citat:
Diablo kaže:
Mene samo interesuje kako ce oni koji su nabavili kompjuter pre godinu ili dve, pa se sada tek upoznaju sa igrama.
Oni ce procitati ceo tekst jer jos uvek nemaju jasno definisan ukus ka odredjenom zanru tako da ih sve zanima.Inace,Scratches nije prava horor avantura kao Sillent Hill,vec igra sa lepom pricom uklopljenom u mistiku kao sto se vidi iz screenshotova.
Dimo je offline  
Stara 13.5.2006, 21:34   #18
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Malo fali, puno kvari.

Citat:
Mene samo interesuje kako ce oni koji su nabavili kompjuter pre godinu ili dve, pa se sada tek upoznaju sa igrama.
E svašta. Kako misliš kako će ? Pa lepo, ako ih to zanima, nek se obrazuju. Imaš po internetu gomilu review-a starijih igara, imaš starije brojeve SK-a (ako nikako drugačije, onda barem arhivu na www.sk.co.yu ), pa čitaj. Mislim, ti ako hoćeš da budeš programer i da možeš da pratiš najnovije tehnologije, moraš prvo da naučiš osnove. Siguran sam da nigde nećeš naći tutorijal o pravljenju, recimo 3D enginea za video igru koji počinje rečima tipa "Visual Studio ćete startovati tako što kliknete dva puta na ikonicu" ili "Programski jezik je softver koji služi za kodiranje blablabla...". Isto je i u gejmingu, nije na autoru da ti opiše kompletnu istoriju video igara, već da opiše konkretnu igru na način na koji najbolje ume, koristeći u nekim delovima poređenje sa nekim starijim naslovima tog tipa, pa tebe ako to zanima, trkni pa potraži te naslove.
Marko_L je offline  
Stara 13.5.2006, 21:51   #19
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Malo fali, puno kvari.

Citat:
Diablo kaže:
Za moje iskustvo nemoj da se brines. Mene samo interesuje kako ce oni koji su nabavili kompjuter pre godinu ili dve, pa se sada tek upoznaju sa igrama. Mislite da ce oni znati da "ove misticne slike" predstavljaju horor avanturu?
Čekaj malo, pa njima što su skoro nabavili računare i nisu se upoznali sa igrama slabo šta znače oznake RTS, RPG i sične. A ako bi pak stajali nazivi tipa "strategija", "avantura", opet im ništa ne bi značilo jer je njihovo iskustvo po tom pitanju limitirano. E zato se pročita tekst, detalji, prednosti i mane igre. Na osnovu nekoliko znakova i brojki ne može se zaključiti da li je to prava igra za nekoga ili ne. Da ne govorim ogromnim razlikama koje se javljaju između igara potpuno iste žanrovske orijentacije.
Magneto je offline  
Stara 13.5.2006, 22:02   #20
Diablo
Član
 
Član od: 12.5.2006.
Poruke: 73
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Malo fali, puno kvari.

Citat:
Dimo kaže:
Oni ce procitati ceo tekst jer jos uvek nemaju jasno definisan ukus ka odredjenom zanru tako da ih sve zanima.Inace,Scratches nije prava horor avantura kao Sillent Hill,vec igra sa lepom pricom uklopljenom u mistiku kao sto se vidi iz screenshotova.
Ja cesce citam tekstove, negledam screenshotove. A i koliko sam procitao sa sajta i casopisa Scratches je prava horor avantura.
Diablo je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:56.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com