Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > „Ja, igrač!”
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

„Ja, igrač!” Da li se slažete sa Kuzmom?

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.2.2009, 13:57   #101
Sale013
Kind Of A Big Deal
 
Avatar korisnika Sale013
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Levo od Pakla
Poruke: 2.214
Zahvalnice: 344
Zahvaljeno 450 puta na 265 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Citat:
Kako poredis ekolosku katastrofu koju je izazvala nuklearka sa automobilima?! Radijacija ubija i narednih 30, 40 - 100 godina. Argumenti su ti kontradiktorni i veoma slabi.
Haha Pa automobili su nas castili globalnim zagrevanjem, milionima poginulih na putevima, od raka koze itd.. Castice nas jednog dana (zajedno sa termoelektranama i slicno) i otapanjem polova pa ce milioni ljudi ostati bez domova itd.. Lakse cemo kontrolisati radijaciju nego izduvne gasove i globalno zagrevanje..

Ne vidim ja nikakvu kontradiktornost kod mene i kod @dkdnt... Eto objasnio sam kako poredim "ekolosku katastrofu Chernobilj (druga nije ni bila)" sa automobilima i tu nema nikakve kontradiktornosti.. Sagorevanje fosilnih goriva(koji je nas primarni izvor energije za sve) nas je dovelo u mnogo tezu situaciju od radioaktivnog otpada od svih nuklearnih centrala na svetu do dana danasnjeg.

Sto se ostatka tice, @dkdnt je rekao otprilike sta bi i ja mogao tako da necu se ponavljam.
Sale013 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Sale013 na korisnoj poruci:
dkdnt (9.2.2009), player1 (9.2.2009)
Stara 9.2.2009, 15:15   #102
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Pa Kuzma je u kolumni govorio o gradnji nuklearke, eto kako

@Beowolf

Opet, nisam mislio da hvalim TENT, nego sam samo rekao da očigledno u Srbiji ima ljudi koji su sposobni da rade u nuklearci, ako već postoje oni koji rade u TENTu. To što je TENT napravljen pre 40 godina na lošem mestu (dobrom za elektranu, ali lošem za okolinu) nije problem ljudi koji sada rade tamo, tj. nije njihova krivica. A o elktrani znam sasvim dovoljno, samo ne volim da mešam žabe i babe. Dont mix frogs and grandmothers
dkdnt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.2.2009, 16:16   #103
Hich
Član
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 168
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 33 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Citat:
Sale013 kaže: Pregled poruke
Haha Pa automobili su nas castili globalnim zagrevanjem, milionima poginulih na putevima, od raka koze itd.. Castice nas jednog dana (zajedno sa termoelektranama i slicno) i otapanjem polova pa ce milioni ljudi ostati bez domova itd.. Lakse cemo kontrolisati radijaciju nego izduvne gasove i globalno zagrevanje..

Ne vidim ja nikakvu kontradiktornost kod mene i kod @dkdnt... Eto objasnio sam kako poredim "ekolosku katastrofu Chernobilj (druga nije ni bila)" sa automobilima i tu nema nikakve kontradiktornosti.. Sagorevanje fosilnih goriva(koji je nas primarni izvor energije za sve) nas je dovelo u mnogo tezu situaciju od radioaktivnog otpada od svih nuklearnih centrala na svetu do dana danasnjeg.

Sto se ostatka tice, @dkdnt je rekao otprilike sta bi i ja mogao tako da necu se ponavljam.
Ne mozes da poredis Cernobilj sa izduvnim gasovima automobila, to je isto kao kad bi poredio David Coperfielda i Big Laleta, ili Lettermana i Amidzica. To je prosto neuporedivo, u bilo kom smislu.
Sagorevanje fosilnih gorica jedan je od uzrocnika globalnog zagrevanja, odnosno jedan od produkta tog sagorevanja (CO2). Mada ni to ne bi bio problem da se ti izvori koriste racionalno, jer se ozon moze regenerisati pri malim koncetracijama "stetnih" gasova. To je jedan od uzrocnika globalnog zagrevanja, ali ne i jedini.
Nuklearne elektrane su nesto drugo. Eventualne greske mogu dovesti do dolakosezne katastrofe, koja se ne moze porediti ni sa kakvim produciranjem CO2. Istina, greske su vrlo retke.
Treba da se okrenemo obnovljivim izvorima energije i tu treba da se eksperimentise. I pre sam za to da se pare umesto za izgradnju nuklearne elektrane, daju za istrazivanja obnovljivih izvora energije, nasi ljudi imaju znanja i ideje, ali su kod nas najcesce pare problem.
Hich je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Hich na korisnoj poruci:
Beowulf (9.2.2009), Covenant (19.2.2009)
Stara 9.2.2009, 17:26   #104
Equilibrium
Veteran
 
Član od: 2.11.2008.
Lokacija: Tamo
Poruke: 1.079
Zahvalnice: 499
Zahvaljeno 1.348 puta na 495 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Vi nikako ne shvatate da bi mi odavno presli na ciste izvore energije da ne postoje gomile ljudi koje lobiraju, preko marionetskih vlada, Tesla je pre 100 god. predstavio bezicni prenos energije iz nekog dela neba (stratosfera ili toposfera, stvarno ne znam) koji bi obezbedio besplatnu energiju za celo covecanstvo, ali kako bi onda ljudi na tome uzimali pare? E to je koren svih problema sa energijom u danasnjem svetu, niti su ljudi glupi niti tehnologija nazaduje, nego nekom trebaju pare, ako svi automobili budu isli na vodonik, kako uzimati pare na nafti? Ako se izgradi nuklearka u Srbiji, kako zaposliti sve clanove stranke u milion termoelektrana, koje bi postale ne potrebne? O ovom problemu je pisano, pricano i cak prikazivano na filmu i netu gomila primera, tako da necu navesti nijedan, jer bi vec dosta trebalo da budu poznati.

Kako preci na ciste izvore energije kad postoje ljudi koji imaju sva sredstva da to sprece, a kad ovo pocne dovoljno da im smeta i hoce.

Nece tehnologija unistiti covecanstvo, pare ce unistiti covecanstvo.
Equilibrium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku Equilibrium na korisnoj poruci:
Beagle (9.2.2009), DragonSlayer (12.2.2009), Hich (9.2.2009), Mali Mrav (10.2.2009), shrafko (9.2.2009)
Stara 9.2.2009, 18:22   #105
shrafko
Starosedelac
 
Član od: 5.8.2007.
Lokacija: Podunavlje
Poruke: 1.801
Zahvalnice: 1.577
Zahvaljeno 1.322 puta na 598 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku shrafko
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

^^
Ovde samo treba dodati da su Texaco (tj. Chevron) i BP vlasnici najvećeg broja pronalazaka koji se tiču akumulatora velikog kapaciteta, otkupivši patente za basnoslovne iznose kako bi onemogućili njihovu industrijsku primenu.

Jeste teorija zavere, ali potkrepljena činjenicama.
shrafko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku shrafko na korisnoj poruci:
DragonSlayer (12.2.2009)
Stara 9.2.2009, 18:31   #106
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Citat:
Equilibrium kaže: Pregled poruke
Nece tehnologija unistiti covecanstvo, pare ce unistiti covecanstvo.
Neće ni pare, nego dve udružene velesile: gramzivost () i glupost ().
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.2.2009, 18:43   #107
Doolio
Starosedelac
 
Član od: 15.5.2007.
Poruke: 1.291
Zahvalnice: 379
Zahvaljeno 401 puta na 272 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

e super, ajmo sad do kulina bana, covecanstvo ce unistiti razum covekov, jer da nema njega ne bi bilo ni tehnologije ni para, a onda ne bi bilo ni gramzivosti, ili jos bolje, covecanstvo ce unistiti dinosaurusi, jer da nije bilo njih..........znam! covecanstvo ce unistiti kosmos, jer da nije njega...
Doolio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2009, 10:29   #108
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Kakva dark tema...ali kakva.
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2009, 20:40   #109
Hich
Član
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 168
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 33 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Citat:
Dekip kaže: Pregled poruke
Kakva dark tema...ali kakva.
Kakva kolumna takva i tema.
Hich je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Hich na korisnoj poruci:
zoran845 (12.2.2009)
Stara 11.2.2009, 20:59   #110
su27killer
Član
 
Član od: 4.1.2006.
Poruke: 262
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 39 puta na 30 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Citat:
Beowulf kaže: Pregled poruke
Nuklearna elektrana ne treba Srbiji, i to iz dva razloga.

Prvo, ako se nestrucno rukuje, posledice su fatalne. Poznajuci srpski mentalitet, tj. srpsku odgovornost prema takvim stvarima doslo bi do ekoloske katastrofe (imamo primere cuvenih azotara u Pancevu, ali i mnogih drugih fabrika).
Drugo, vecina strucnjaka se slaze da se za te svrhe mogu upotrebljavati drugi (alternativni) izvori energije. Preciznije receno, preovladava misljenje da se kod nas pored voda i solarne energije moze, u velikoj meri, iskoristiti vetar (cak se ide dotle da se tvrdi da vecinska potrosnja struje u nasoj drzavi moze da se pokrije uz pomoc tzv. malih elektrana na vetar).

Sto se samog ovomesecnog clanka iz SKa tice, ne bih bas mogao reci da ima nekog uticaja Alan Forda u njemu, osim ako ceo clanak nije jedna velika parodija (ako jeste ja nisam shvatio). Mada ne mogu, a da ne priznam da su neki clanci imali "bobrockovski" smek.

Moram reci da u poslednjih 7 godina (koliko ja citam Svet Kompjutera), M.K. je imao solidan broj dobrih tekstova (gde je na specifican nacin obradio mnoge teme), ali kako vreme prolazi, kvalitet clanaka se (po mom misljenju) uglavnom smanjuje. Poneki clanak me podseti da on stvarno zna da pise, medjutim poslednji tekst deluje kao da je tu tek da popuni prostor (citaj, nista korisno se ne saznaje ).
Prvo, danasnje nuklearne elektrane su prilicno automatizovane i postoji jako obezbjedjenje i kontrola svega i svacega, uostalom stranci koji bi dobili koncesiju bi zaposlili njihovo rukovodstvo i domace veze i vezice ih apsolutno ne bi zanimale.

Drugo, ista ta vecina strucnjaka vecinom koristi energiju iz klasicnih hidro/termoelektrana, zasto ne instaliraju sebi tu alternativnu energiju?! Zato sto je neisplativa, i bice jos dugo vremena. Inace i solarni paneli i vjetrenjace imaju svoj vijek trajanja i oni moraju kasnije, zamisli, na otpad. A solarni paneli imaju poprilicno otrovnih jedinjenja u ima.

Citat:
Beowulf kaže: Pregled poruke
2. Moje misljenje je da manje uticu hidroelektrane na eko-sistem od nuklearnih.
Misljenje je kao d..., svako ga ima.
su27killer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku su27killer na korisnoj poruci:
Beowulf (11.2.2009)
Stara 11.2.2009, 21:04   #111
Hich
Član
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 168
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 33 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Nije problem da li nama treba ili ne treba nuklearka, problem je sto o tome treba da pisu neki strucniji od Kuzme, a pomeniti treba da pise samo o onim oblastima u koje se razume (a tu jel'te samo igrice).
Hich je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2009, 21:05   #112
Beowulf
Član
 
Član od: 2.1.2006.
Poruke: 138
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 20 puta na 12 poruka
Post Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

@ su27killer

Kakvi argumenti. Demosten ti nije do kolena.

author, author!
Beowulf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Beowulf na korisnoj poruci:
Hich (11.2.2009), su27killer (11.2.2009)
Stara 11.2.2009, 22:16   #113
su27killer
Član
 
Član od: 4.1.2006.
Poruke: 262
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 39 puta na 30 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Citat:
Hich kaže: Pregled poruke
Nije problem da li nama treba ili ne treba nuklearka, problem je sto o tome treba da pisu neki strucniji od Kuzme, a pomeniti treba da pise samo o onim oblastima u koje se razume (a tu jel'te samo igrice).
Qzma je upravo i pisao da ljudi koji se jako malo razumiju idu i protestuju protiv toga...ne procitavsi pri tom apsolutno nista o tome, jbg tako im komsija rek'o.
su27killer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2009, 22:17   #114
su27killer
Član
 
Član od: 4.1.2006.
Poruke: 262
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 39 puta na 30 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Citat:
Beowulf kaže: Pregled poruke
@ su27killer

Kakvi argumenti. Demosten ti nije do kolena.

author, author!
Hm, hvala hvala
su27killer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2009, 11:13   #115
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.867
Zahvalnice: 2.930
Zahvaljeno 3.861 puta na 1.164 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Bilo je nedavno u vestima da Albanija planira izgradnju "nuklearke" jer smartaju da ce zadovoliti njihove potrebe i planiraju izvoz struje u zemlje u regionu... Zanimljivo, doci cemo u situaciju da zavisimo od Albanije za struju ako bude susna godina ili opet natezanje sa uvozom gasa ili neka nova situacija gde zavisimo od drugih...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2009, 11:18   #116
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Hm... nuklearka Made in Albania mi nešto ne uliva poverenje. Ako bi bila Made in Serbia još manje.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2009, 11:34   #117
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.867
Zahvalnice: 2.930
Zahvaljeno 3.861 puta na 1.164 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Hm... nuklearka Made in Albania mi nešto ne uliva poverenje. Ako bi bila Made in Serbia još manje.
Ako sam dobro razumeo pravice je Francuzi... ako je to paranoicnim tipovima za utehu...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2009, 19:23   #118
DragonSlayer
Starosedelac
 
Član od: 30.4.2006.
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 613
Zahvaljeno 264 puta na 174 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

I prave je u dosluhu sa hrvatima .... hrvati ko hrvati, ispadaju pametni, delimo struju, zajedno ulažemo, a nuklearka neka je dole kod vas, pa ako rovne, bože moj, što niste pazili ....
DragonSlayer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2009, 22:13   #119
Orvel
Veteran
 
Član od: 6.4.2006.
Lokacija: Životinjska farma
Poruke: 784
Zahvalnice: 434
Zahvaljeno 336 puta na 169 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Писало се о НЕ у теми екологија, али је ипак морао Кузма да напише колумну па да почне права расправа . Из исте теме порука:
Citat:
Сама Земља представља обновљив извор енергије који се може искористити са "топлотним пумпама" или "дизалицама топлоте". Оне раде на истом принципу као и било који расхладни уређаји (фрижидер или клима), значи поседују кондензатор, компресор и испаривач. Цака је што је однос: добијена енергија/уложена енергија (за погон компресора) око 3. Ово није перпетуум мобиле јер се не рачуна енергија Земље, јер ово није степен корисности већ коефицијент грејања. Е сад, зашто се не користе у већој мери, питање је, наравно новца (не само у Србији). Овакви системи су и даље веома скупи и зато независно од преимућства, овако добијена енергија за грејање кошта углавном више од јединице енергије добијене сагоревањем чврстих, течних или гасовитих горива.
Конструкционим усавршавањем и снижавањем цене топлотне пумпе ће постати, тј. већ представљају перспективан начин грејања. Због свега овога, геотермални извори ће постајати све интресантнији, као и отпадне воде, вода загрејана соларним уређајима и наравно енергија саме Земље (на дубини од око 15 метара температура је практично непроменљива). У неким земљама су топлотне пумпе већ толико усавршене да зими греју, а лети служе као климатизери.
Не треба заборавити ни реверзибилне ХЕ које у време највеће потрошње електричне енергије "производе" електричну енергију и празне акумулацију, а кад је потрошња мала раде као "потрошачи" и пуне акумулацију. На нашу жалост ми имамо само једну такву ХЕ.
Orvel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Orvel na korisnoj poruci:
oluja (13.2.2009)
Stara 12.2.2009, 23:01   #120
su27killer
Član
 
Član od: 4.1.2006.
Poruke: 262
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 39 puta na 30 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Sve je to jako lijepo u teoriji.
su27killer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Svet kompjutera 02/2009 oluja Sadržaj novog broja SK 225 3.3.2009 15:29


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:13.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com