Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.4.2012, 1:37   #1
ktulu
Član
 
Član od: 29.1.2007.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 482
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 123 puta na 90 poruka
Određen forumom Kako pronaći pisca za video igre?

Pozdrav forumaši!
Napomenuo da je ovaj topic čisto informativnog karaktera a da bi eventualni oglas ili konkurs došao malo kasnije.

Zovem se Ljubomir i deo sam game development tima V5 Play Studio iz Kragujevca. Već smo izdali svoju prvu igru, May's Mysteries: The Secret of Dragonville za Nintendo DS a ovih dana je izašla i PC verzija iste. U pitanju je puzzle adventure žanr u duhu Professor Layton-a i Puzzle Agent-a. Uglavnom, radi se o avanturi sa uvrnutim i fantastičnim situacijama i likovima, puno mozgalica i zagonetki a sve propraćeno ručno crtanom i animiranom grafikom.

Trenutno smo u fazi planiranja i sakupljanja ljudi za nastavak May's Mysteries kao i drugih projekata pa je to i razlog zbog kojeg sam ovde.
Naime, tražimo pisca-scenaristu koji bi sa nama sarađivao u smišljanju i stvaranju priče za novu igru i pisao kompletan tekst - od dijaloga (i varijacije istih) do opisa likova, predmeta i situacija. Pisac bi trebao biti kreativan i fleksibilan, sposoban za timski rad i adaptaciju usled raznih promena i izmena koje su neizostavni proces izrade jedne video igre. Literarni žanr bi bila nekakva fantastika/fikcija sa neverovatnim i naizgled nemogućim situacijama i lokacijama ali u granicama logike i nauke, bez epske fantastike kao i bez nekih elemenata naučne fantastike (tipa vanzemaljci). Ova ograničenja nisu apsolutno isključiva ali su poželjna. Ali o detaljnijim zahtevima i odrednicama, honoraru i slično sad nema potrebe diskutovati, to će biti svakako određeno u nekom oglasu/konkursu koji bi se skorije otvorio.

Interesuju me vaša mišljenja i saveti za postavljanje oglasa, najbolji način pronalaženja i kontaktiranja pisaca adekvatnih za ovakav posao i slično. Jednostavno, mislim da je apsolutno logično pitati ljude koji su upućeniji i informisaniji od mene.

Recimo:
-Na kojim konkretno mestima/forumima/sajtovima/udruženjima pronaći adekvatne pisce? Svi predlozi i ideje u vezi što lakšeg i efektnijeg pronalaženja pisaca, načini kontakta itd. su dobrodošli.
-Koja bi ogranicenja trebalo postaviti - kolicina teksta, vremenski period itd? Potreban nam je što kraći vremenski period pa bi i radovi verovatno bili srazmerne veličine (pričam bukvalno o broju strana i reči, tehničkim aspektima). Ljudi sa već postojećim radovima i iskustvom bi logično imali neki prioritet.
-Kakve bi smernice bilo najbolje postaviti da bi piscima bilo sto jasnije i bili sto fokusiraniji u pisanju?

Možda neka od ovih pitanja izgledaju neozbiljno i amaterski, i za neke stvari već imamo i ideju, ali složićete se da game development i pisanje scenarija za igre nije tako uobičajena pojava kod nas. Sarađivanje sa poznatijim autorima nije isključeno ako se naravno žanrovski uklapaju u naš projekat. Tako da slobodno udrite po idejama i predlozima jer smo vrlo zaintersovani da sarađujemo sa kreativnim ljudima i da pravimo zanimljive i zabavne igre.

Posetite i naš sajt na www.v5-play.com da čisto imate ideju o čemu se tu radi.

Pozdrav i hvala!
ktulu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ktulu na korisnoj poruci:
Yonai (24.1.2015)
Stara 4.4.2012, 1:58   #2
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Kako pronaći pisca za video igre?

Samo ne razumem da li tražite pisca ili uputstva za traženje pisca? U slučaju ovog prvog javite mi se preko privatne poruke jer smatram da sam više nego kvalifikovan za takav posao, a ne bih da se reklamiram na samom forumu. Što se tiče ovog drugog:
-Ne pada mi ni jedan sajt na pamet. Možda Infostud ili neki sličan sajt za zapošljavanje?
-To sve zavisi od vas. Recimo, tekst od 10.000 karaktera za mesec dana? Ne znam kad ste planirali da počnete sa radom i da li imate nešto već započeto. S obzirom da u Srbiji ne postoji razvijena gejmerska industrija mislim da nema smisla tražiti nikakvo pređašnje iskustvo, sem ako ne želite da budete tipični srpski poslodavac i tražite 3 godine iskustva na istom položaju
-Koliko sam razumeo, igra će biti na engleskom, mislim da je bitno naglasiti to. Opis odozgo je solidan, treba još dodati da je u pitanju video igra relativno neozbiljnog karaktera pogodna za širu populaciju, i da je poznavanje igara tog tipa poželjno.

Poslednja ispravka: Nash Knight (4.4.2012 u 4:03)
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2012, 8:45   #3
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Kako pronaći pisca za video igre?

Citat:
ktulu kaže: Pregled poruke
složićete se da game development i pisanje scenarija za igre nije tako uobičajena pojava kod nas.
Da, ali to ne znači da nema autora iskusnih u world buildingu, stvaranju likova za avanture (stoni RPG na primer), pisanju scenarija za specifične potrebe itd.

Gde se kriju? Probaj sam: http://prozaonline.com/, http://bundolo.org/, http://knjizevnost.org/, http://www.pisanija.com/, http://lazarkomarcic.org/ itd.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2012, 11:44   #4
Aleksandar1987
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.1.2007.
Poruke: 4.086
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 462 puta na 304 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Aleksandar1987 Slanje poruke preko Skypea korisniku Aleksandar1987
Određen forumom Re: Kako pronaći pisca za video igre?

Treba vam jaca igra od ove, ali ne mnogo i zahtevnija od ove. Nesto sto ce se brze siriti i za koju ce se cuti malo dalje. Retko ko od nas je cuo za ovo vase ostvarenje. To je moje neko misljenje. Daleko od toga da je igra losa, samo hocu da kazem da obuhvata mali deo populacije koji igra ovaj zanr. Bilo je ovde ljudi koji su se javili sa nekim svojim ostvarenjima ali je to bilo neozbiljno a ovde vidim da ste malo ozbiljnija ekipa, zato to i pricam.
Aleksandar1987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2012, 12:00   #5
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.379
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 11.006 puta na 7.048 poruka
Određen forumom Re: Kako pronaći pisca za video igre?

Vi što se ubiste od "kupovanja" igara sigurno niste ciljno tržište, tako da nije ni čudo što nisi čuo za igru. A verovatno nisi ni svestan koliko postoji domaćih malih studija koji prave ovakve "male" casual igre.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Nash Knight (4.4.2012)
Stara 4.4.2012, 12:09   #6
Sceko
Član
 
Član od: 6.7.2011.
Poruke: 124
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 9 puta na 8 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Sceko
Određen forumom Re: Kako pronaći pisca za video igre?

Koliko sam mogao da vidim na http://www.v5-play.com/games/maypc/
Igrica je ekstra dobra i sviđa mi se za mladji uzrast, ali mnogo lepo izgleda.
Sceko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2012, 12:43   #7
Aleksandar1987
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.1.2007.
Poruke: 4.086
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 462 puta na 304 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Aleksandar1987 Slanje poruke preko Skypea korisniku Aleksandar1987
Određen forumom Re: Kako pronaći pisca za video igre?

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Vi što se ubiste od "kupovanja" igara sigurno niste ciljno tržište, tako da nije ni čudo što nisi čuo za igru. A verovatno nisi ni svestan koliko postoji domaćih malih studija koji prave ovakve "male" casual igre.
A ti si inace cuo za igru i vec si je kupio i jedva cekas nastavak? Po nacinu na koji se obracas rekao bih da ne spadas u ovu grupu "kupaca" pa se verovatno zato tako i obracas prema drugim "kupcima". Nismo svi isti, danas je takva situacija gde se covek treba snaci na ovaj ili onaj nacin. Nisu nam mogucnosti iste. Da sam u situaciji u kakvoj si ti verovatno bih i ja bio takav kupac i ne bi cekao u redovima da "kupim" nesto. I jos nesto, mislis li da bi cuo za igru i da sam kupac kao ti, naravno da ne bi jer me takav zanr ne interesuje. Mozda bi je negde video ali bi zaboravio posle pola sata da sam je video. Ne treba ni nas drugacije "kupce" gledati na drugi nacin i sa visine. Voleo bih da zamenimo malo uloge pa da vidim da li bi tako gledao sa visine nas sto smo se ubili od "kupovine" igara. A uostalom nista lose nisam rekao za tim koji je napravio igru.
Aleksandar1987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2012, 21:47   #8
ktulu
Član
 
Član od: 29.1.2007.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 482
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 123 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Kako pronaći pisca za video igre?

Citat:
Nash Knight kaže: Pregled poruke
Samo ne razumem da li tražite pisca ili uputstva za traženje pisca? U slučaju ovog prvog javite mi se preko privatne poruke jer smatram da sam više nego kvalifikovan za takav posao, a ne bih da se reklamiram na samom forumu. Što se tiče ovog drugog:
-Ne pada mi ni jedan sajt na pamet. Možda Infostud ili neki sličan sajt za zapošljavanje?
-To sve zavisi od vas. Recimo, tekst od 10.000 karaktera za mesec dana? Ne znam kad ste planirali da počnete sa radom i da li imate nešto već započeto. S obzirom da u Srbiji ne postoji razvijena gejmerska industrija mislim da nema smisla tražiti nikakvo pređašnje iskustvo, sem ako ne želite da budete tipični srpski poslodavac i tražite 3 godine iskustva na istom položaju
-Koliko sam razumeo, igra će biti na engleskom, mislim da je bitno naglasiti to. Opis odozgo je solidan, treba još dodati da je u pitanju video igra relativno neozbiljnog karaktera pogodna za širu populaciju, i da je poznavanje igara tog tipa poželjno.
Tražio sam upustva, izvinjavam se ako nisam bio jasan.
Glede iskustva, teško je naći konkretno sa iskustvom u pisanju scenarija i teksta za video igre pa sam čisto mislio na iskustvo u pisanju književnih radova, možda neki izdati radovi i slično. Mada se ova dva posla dosta razlikuju u nekim stvarima, naravno.
Da, biće na engleskom, nije mi palo na pamet da to napomenem. Mada scenarista bi pisao na srpskom ako ne poznaje dobro engleski, tako je urađena i prva igra. Direktno pisanje na engleskom je uvek plus iz nekoliko razloga, ali šta je tu je.
A za neki detaljniji opis tipa igre i atmosfere, biće toga u eventualnom oglasu uz više detalja, naravno.

Poslaću ti privatnu poruku kad se budemo odlučili za nekakav oglas i detaljno smislili šta želimo.

Citat:
Eni kaže: Pregled poruke
Da, ali to ne znači da nema autora iskusnih u world buildingu, stvaranju likova za avanture (stoni RPG na primer), pisanju scenarija za specifične potrebe itd.

Gde se kriju? Probaj sam: http://prozaonline.com/, http://bundolo.org/, http://knjizevnost.org/, http://www.pisanija.com/, http://lazarkomarcic.org/ itd.
E ovo je isto vrlo koristan post, hvala puno na linkovima.

Citat:
Aleksandar1987 kaže: Pregled poruke
Treba vam jaca igra od ove, ali ne mnogo i zahtevnija od ove. Nesto sto ce se brze siriti i za koju ce se cuti malo dalje. Retko ko od nas je cuo za ovo vase ostvarenje. To je moje neko misljenje. Daleko od toga da je igra losa, samo hocu da kazem da obuhvata mali deo populacije koji igra ovaj zanr. Bilo je ovde ljudi koji su se javili sa nekim svojim ostvarenjima ali je to bilo neozbiljno a ovde vidim da ste malo ozbiljnija ekipa, zato to i pricam.
Bili smo fokusirani na izradu igre pa smo zapostavili neko plasiranje i marketing, mada nam i nije toliko bilo bitno jer smo pronašli izdavače koji su to plasirali u njihovim regionima što je bilo dovoljno za ovakav projekat. Nemački izdavač je imao i solidnu reklamnu kampanju, sasvim dovoljnu za jednu ovakvu igru.

Inače, postoji cela jedna industrija u industriji, igre i žanrovi koji se prodaju u milionskim tiražima a koji ne dolaze do pažnje istaknutih gaming medija niti većine igrača. Ima tu dosta stvari, od tajminga release date-a, postavljanja retail prodaje po prodavnicama tipa Walmart i sličnih procesa koji negde garantuju određenu prodaju. Tržište je puno svega i svačega pa smo se eto i mi nekako ubacili u ceo sistem.

Naravno, imaćemo sve ovo na umu za sledeće igre pa ćemo se možda i malo bolje reklamirati, kako nam budu uslovi nalagali. A naravno trudićemo se da pravimo i što bolje igre.

Citat:
Sceko kaže: Pregled poruke
Koliko sam mogao da vidim na http://www.v5-play.com/games/maypc/
Igrica je ekstra dobra i sviđa mi se za mladji uzrast, ali mnogo lepo izgleda.
Hvala ti puno, javiću našim dizajnerima da ih je neko i njih pohvalio.

Pozdrav za game-o-kwiz ekipu, nema me tamo od kad sam krenuo da radim ovde.
ktulu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako snimiti video sa online TV-a? Aleksandar1 Video/TV softver 17 17.1.2014 18:03
Kako da obrnem video naopako? NjegovaWisost Foto i audio/video 3 14.3.2010 13:51
Kako da izvucem video sekvencu bez zvuka alien Video/TV softver 6 19.4.2007 12:10
Kako se moduju igre??? alex92 Modovi 15 22.8.2006 15:15


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:50.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com