Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Grafika Video karte i monitori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.5.2018, 17:56   #1
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom xfx RX 580 i HDMI problem

Uzeo sam danas XFX rx580 gts 8 GB, i problem je sledeći:
Kada povežem monitor (lg 24mp59g-p koji radi na 75 Hz i ima freesync), ne dobijam sliku na ekranu dok se ne podigne Windows (sedmica 64 bita). Nakon toga sve radi ok.

Kada povežem Asus mx239h (običan 60 Hz) preko istog hdmi izlaza, sve radi ok, takođe i ako koristim DVI-D to HDMI kabl koji je stigao uz njega , moj LG monitor takođe radi preko DVI-D (na 60 Hz). Asus takođe radi i sa običnim HDMI to HDMI kablom (dok LG ne radi iako je to njegov originalni kabl, dok se ne podigne windows).

To mi ne bi smetalo, ali biće problem kada treba da se radi sistem, a i drajveri ako treba da se reinstaliraju (bez drajvera nema slike na LG monitoru), a ne mogu da pristupim ni BIOSu/UEFIu. Konfiguracija je iz profila (osim grafike koja je zamenjena ovom koja me muči). Probao sam drugi kabl, nije do toga. Samo mi još ostaje opcija da vidim hoće li mi možda neko iz okolnih servisa dozvoliti da kupim displayport kabl na probu (da mogu da ga vratim ako ne reši problem pošto nije baš jeftin) jer na monitoru ima display port.

Ako neko ima možda iskustva sa ovom problematikom neka napiše ako je našao rešenje.

p.s. probao sam sa apdejtovanjem biosa matične bez uspeha, a monitor je sasvim normalno radio na 960 gtx, tako da pojma nemam koji mu je gremlin ušao.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2018, 21:14   #2
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: xfx RX 580 i HDMI problem

Ode celi dan na ovu glupost. Ako neko naidje na slican problem, neka pokusa da UKLJUCI freesync na monitoru. Izgleda da je to pomoglo, nekoliko luta sam ukljucio komp, mogao sam da koristim uefi normalno.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2018, 18:50   #3
ognjen_ogi
Veteran
 
Član od: 11.6.2007.
Lokacija: Von Braun
Poruke: 737
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 138 puta na 126 poruka
Određen forumom Re: xfx RX 580 i HDMI problem

to sto monitor ima frekvenciju osvezavanja 75hz nije nista posebno u poredjenju sa 60hz.cak i onaj stari tft monitor samsung syncmaster 740n radi na 75hz.bitno je da nemas treperenje slike i da ti je dobar odziv.
ognjen_ogi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2018, 23:48   #4
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: xfx RX 580 i HDMI problem

To je 16.6ms po frejmu vs 13.3ms po frejmu u igrama plus ima džabe sync bez ikakve latencije i manje frame dropove je 4x teže uočiti - pričam iz iskustva jer imam 75 Hz Freesync displej. Itekako ima razlike u tečnosti prikaza, manje što se tiče responsivenessa.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
ognjen_ogi (9.5.2018)
Stara 9.5.2018, 10:04   #5
ognjen_ogi
Veteran
 
Član od: 11.6.2007.
Lokacija: Von Braun
Poruke: 737
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 138 puta na 126 poruka
Određen forumom Re: xfx RX 580 i HDMI problem

moze i u podesavanjima za drajver da ukljuci vertical sync.meni je stalno ukljucen vsync,ako stavim na off imam cepanje slike,nije nista strasno ali se primecuje kod gejminga na nekim blizim ravnim objektima kao sto su vrata,prolazi itd.to se desava valjda zbog visokog fps,ovako ne prelazi 60,koja je svrha.mislio sam da je to cepanje do tv-a,medjutim imam jos 2 lcd monitora 60hz i na njima je ista situacija.ako na tom monitoru nema cepanja slike a vsync je na off onda je to odlicno.
ognjen_ogi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2018, 11:40   #6
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: xfx RX 580 i HDMI problem

Mozda nisam dobro objasnio. Ako u opcijama monitora iskljucim freesync (kao sto je bio iskljucen kada sam instalirao rx 580, posto pre nje je bila 960gtx) nema slike do podizanja windowsa. Sa ukljucenim freesyncom na monitoru, sve je ok. Problem je resen.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2018, 14:38   #7
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: xfx RX 580 i HDMI problem

Citat:
ognjen_ogi kaže: Pregled poruke
moze i u podesavanjima za drajver da ukljuci vertical sync.meni je stalno ukljucen vsync,ako stavim na off imam cepanje slike,nije nista strasno ali se primecuje kod gejminga na nekim blizim ravnim objektima kao sto su vrata,prolazi itd.to se desava valjda zbog visokog fps,ovako ne prelazi 60,koja je svrha.mislio sam da je to cepanje do tv-a,medjutim imam jos 2 lcd monitora 60hz i na njima je ista situacija.ako na tom monitoru nema cepanja slike a vsync je na off onda je to odlicno.
Vsync unosi kašnjenje ceo jedan ili čak 2 frejma dok kod Freesynca toga nema, kapiraš? To dovodi do primetno visokog input laga u igrama.

Poslednja ispravka: doctor (9.5.2018 u 14:45)
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2018, 15:31   #8
ognjen_ogi
Veteran
 
Član od: 11.6.2007.
Lokacija: Von Braun
Poruke: 737
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 138 puta na 126 poruka
Wink Re: xfx RX 580 i HDMI problem

pa dobro,nisam ekspert za video igre,ja sam po struci advokat,ali znam o racunarima svasta jer mi je brat it inzenjer.pucacine,gde najvise dolazi do toga o cemu si pisao ne igram,tako da mi uopste nije bitno.igram samo strategije,mada sam igrao i tomb raider,hitman,dark souls 3,sve na vsync,cak i sa dosta slabijim cpu.
ognjen_ogi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2018, 15:52   #9
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: xfx RX 580 i HDMI problem

Vidi, pri stabilnih 60 fps komp renderuje frejm 16.6ms, i ti imaš input lag od optimalno i minimalno 16.6 ms jer će tvoj input biti prikazan tek u sledećem izrenderovanom frejmu. Kad uključiš double buffer Vsync "naređuješ" kartici da svaki frejm prikazuje tek kada je potpuno izrenderovan i sinhronizovan sa klokom monitora i time unosiš kašnjenje od jednog celog frejma što znači da se input lag efektivno duplira i sa minimalnih 16.6ms skače na minimalnih 33.2ms što je vrlo, vrlo značajna razlika kod brzih igara gde je input lag presudan.

Freesync omogućava sinhronizaciju GPU-a i monitora gde se ne uvodi kašnjenje radi sinhronizacije već se monitor sinhronizuje sa GPU tako da prikaže frejm istog trenutka kad je frejm potpuno izrenderovan jer GPU ne mora da čeka na sinhronizaciju sa monitorom.

Dakle, kao i kod Vsynca nema cepanja slike, input lag je isti kao bez Vsynca i sve to dovodi do daleko lepšeg iskustva kada je frejmrejt stabilan ali i, mnogo važnije, kada FPS krene da fluktuira (padovi ispod nativne frekvencije osvežavanja monitora i slično).
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
ognjen_ogi (9.5.2018)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
HDMI sprzen? Thunderman Kvarovi 6 28.7.2014 23:02
nVidia DVI to HDMI problem bobiv Osnovne komponente 2 5.7.2014 15:47
Problem sa Wind Top-om Nikolatomin Kvarovi 0 13.6.2011 13:52
HDMI DVI problem NIx Car Kvarovi 3 5.9.2009 21:52
Slackware problem kvare_cg Slobodni softver 27 20.6.2009 23:27


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:49.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com