Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Web razvoj Sve u vezi sa razvojem Internet sajtova: programi, dizajn, usluge hostinga, administracija...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.4.2008, 9:48   #1
Kolossos
Član
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 80
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Како направити посао типа Јамендо?

Потстрекнут причом о Јаменду (СК, мислим август 2007.) почео сам да
размишљам о сличном послу будући да другар и ја заједно имамо око
12000-13000 (око 70% оригинала) дискова из одређене врсте музике.
С обзиром да смо у потпуно другим водама у односу на читав ИТ свет,
нудили смо сарадњу неколицини ликова за које смо проценили да су
"експрерти" у тој области. Не од једног не добисмо одговор. Моја претпоставка је да се ради о огромном послу, те да је питање када би и да ли би уопште почео да се исплаћује. То сам закључио јер је судећи по
наведеном тексту у СК, Јаменду требало 4-5 година да се устале, и у
том тренутку су имали само 2000-3000 албума.

С обзиром да нам је намера да искључиво ЛЕГАЛНО шљакамо, имам једну
велику недоумицу: ми ваљда стартујемо издаваче, и договоримо се
око процента који иде њима - а све сразмерно количином downloada њихових издања, а све то кинтом од банера на сајту, тамо где се екипе оглашавају, тј. рекламирају. У тексту је то изнешено у поднаслову "И вуци сити и овце на броју".

Мојте питање гласи (имам безброј питања али ми је ово потпуна мистерија): како да исплатимо музичке куће (под претпоставком да су, наравно, пристале на овај дил) док не почне да капље нека кинта од банера - што може да потраје ко зна колико. Те издавачке куће или издавачи, свеједно, сигурно неће прихватити опцију "кредита", тј. "одложеног плаћања" или "лера". С тим у вези четворочлана екипа из Луксембурга, тј. Јамендо, претпостављам, сигурно је имала десетине и десетине јура у штеку - што ће рећи кинту за инвестицију. Данас, на било ком торенту (не знам да ли је "јерес" спомињати ову реч на вашем форуму?) на било који албум Јаменда је прикачено стотине и стотине скидача.

Замолио бих добонамерне и људе који нешто знају о овоме за савет.
Ако је стварно потребан мало већи капитал за овај посао, нас двојица
имамо три стана, значи један је празан, тј. у њему су дискови, плоче и сл

П.С. Можда прича звучи наивно, тј. неизводљиво. Нас двојица немамо
ништа осим те музике и добре воље.
Kolossos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2008, 11:21   #2
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Како направити посао типа Јамендо?

Here are my few cents:

Pazi, veoma je rizično upuštati se u ovako nešto. Momci iz jamendo-a su definitivno imali ili sopstveni veliki budžet, ili nekog sponzora iza sebe. Taj posao se ne počinje sa desetinama i desetinama jura, već sa hiljadama, možda čak i desetinama hiljada. Elem, izdavačke kuće boli briga kako tebi ide sa sajtom - oni očekuju dogovorenu isplatu, a ti nađi pare odakle god hoćeš i kako god možeš.

Druga stvar: zagarantovan (uglavnom) uspeh na Web-u, što se tiče pravljenja sajtova, imaju oni sa unikatnom idejom. Jamendo je unikat. Vaš sajt, stoga, neće biti unikat, i ništa mu ne može garantovati uspeh - možete, daleko bilo, propasti vrlo brzo. Razmislite: zašto mi neko ko već ima nalog na Jamendo-u dolazio na vaš sajt koji nudi isto ono što i Jamendo?

Treća stvar: ne znam kako se finansira Jamendo, ali verujem da nije samo od reklama. Reklame na sajtu, koliko god dobro zarađivale, ne smeju ne daj bože jedini izvor prihoda sa sajta. Ogromne su pare u pitanju, slažem se (naravno, kad imaš veliki sajt sa ogromnom posetom). Ali, pomisli: sutra oglašivač otkaže reklame; šta da radiš? A troškovi se nagomilavaju. Mada, u tom slučaju, veoma je bitno imati dosta jura u šteku, tj. u rezervi.

I tako...
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2008, 14:22   #3
FiresnakE
Veteran
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 502
Zahvalnice: 127
Zahvaljeno 80 puta na 51 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku FiresnakE
Određen forumom Re: Како направити посао типа Јамендо?

Joj, ne znam sta da ti kazem, prvo pomisli samo koliko je vremena potrebno da se od te kolicine koju si naveo, naprave semplovi od svake pesme ponaosob i da se optimizuju za web, pa onda da svaku pesmu uploadujes na web da bi moglo da se downloduje.

Drugo, kao sto ti kolega rece, potrebna je unikatna ideja, ne znam koji pravac muzike kod vas preovladjuje, mozda ne bi bilo lose da igras na tu kartu, da posedujete te i te albume koji su, recimo veoma retki za pronalazenje, pa da sa time krenete.

U svakom slucaju zelim vam uspeh, sta god da smislite, i obavestite nas.
FiresnakE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2008, 15:32   #4
Kolossos
Član
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 80
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Како направити посао типа Јамендо?

Lapsus, naravno da sam mislio na hiljade evra. Jamendo je imao originalnu
ideju tako što je sakupio 2-3000 albuma nekakvog elektronskog popa, ili bezinstrumentalnog roka - kako ga mi nazivamo. Ne mogu da zamislim lika
starijeg od 22-23 god. da sluša tu vrstu muzike. Mi smo godinama i godinama, bezmalo decenijama, sakupljali jazz (i bluesa ima poprilično), tako da bi gadjali
sasvim drugu vrstu publike nego Jamendo. U jazz-u i blues-u još neko nešto i svira, tj. ne da svira nego kada su ovi npr. rokeri počinjali šezdesetih prošlog veka, ovima su zubi već poispadali od višedecenijskih veselja. Svesni smo naravno da ovo nikako ne može biti populistička muzika, jer sve što poseduje kvalitet zaslužuje senku, i to je jedan globalan proces.
Slažem se da ovo nije posao za jednog ili dva lika, tim pre što zamišljamo da tu postoji i neki forum gde bi konzumenti ostavljali svoje utiske, pravne začkoljice... i ko zna koje sve druge koje ne mogu ni da pretpostavim. Zamislite samo koliko vremena treba da 12000 albuma ukrcate u MP3 ili sličan format, te naslove numera makar to bilo copy/paste...

Hvala na odgovorima
Kolossos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2008, 15:48   #5
FiresnakE
Veteran
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 502
Zahvalnice: 127
Zahvaljeno 80 puta na 51 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku FiresnakE
Određen forumom Re: Како направити посао типа Јамендо?

Upravo ono o cemu sam ti pricao, a kad si vec pomenuo da kod vas preovladjuje blues i jazz, to po meni vec dobija malo drugaciju dimenziju.

Po meni, barem, je to muzika koja nikada nece prestati da se slusa, iako ja licno nisam poklonik te vrste muzike, tako da smatram da mozete nekako da unovcite tu kolekciju.

E, sad, kako i sta, treba dobro razmisliti......

Sad mi pade na pamet, mozda neki fazon, web kafea, gde ce se naravno pustati doticna muzika preko radija, dok ce korisnici moci da se dopisuju i komentarisu muziku na forumu, tipa kao sto je SK.A recimo clanarina, za forum bi bila neka minimalna cifra od recimo 100-tinjak dinara, tako nesto recimo.....
FiresnakE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Како направити Winamp скин? Никола 91 Aplikativni softver 2 23.5.2007 23:03
Како да вратим system tray? NiceGuy Slobodni softver 2 16.8.2006 22:01


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:23.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com