Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.6.2010, 1:02   #41
emailnikola
Član
 
Član od: 20.3.2007.
Lokacija: nis
Poruke: 284
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 38 puta na 24 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku emailnikola
Određen forumom Re: Nutricionizam - pravilna ishrana

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Eh pazi to, imamo i mesozderske karatkeristike (ostre prednje zube, ocnjake).
Nemamo! Ako vidis vilicu kod recimo aligatora videces da su prednji zubi (kao i ostali) zakrivljeni unazad (prema telu) sto sluzi da se uhvaceno meso (plen) zadrzi. To sto sam napisao ne znaci da biljojedi imaju LOPTICE za zube (pobogu). Pa koja bi im svrha onda bila? Nasi (ljudski) prednji zubi su savrseno gradjeni za secenje ploda. Kad zagrizes meso ne mozes da ga pregrizes kao nozem vec moras da ga iskidas. Zato je i po Bon-tonu pravilno da se za jedenje mesa ne koristi pribor za jelo.

I da ako ces definisati coveka kao svastojeda zato sto moze da svari (pripremljno - kuvano/peceno/przeno) meso, kako onda mogu postojati biljojedi i mesojedi? Jel to zeludac mesojeda nece moci da svari biljku (!!!), ili zeludac biljojeda meso?
emailnikola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2010, 1:43   #42
kikko
Član
 
Član od: 13.2.2010.
Poruke: 142
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 21 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Nutricionizam - pravilna ishrana

Citat:
emailnikola kaže: Pregled poruke
Nemamo! Ako vidis vilicu kod recimo aligatora videces da su prednji zubi (kao i ostali) zakrivljeni unazad (prema telu) sto sluzi da se uhvaceno meso (plen) zadrzi. To sto sam napisao ne znaci da biljojedi imaju LOPTICE za zube (pobogu). Pa koja bi im svrha onda bila? Nasi (ljudski) prednji zubi su savrseno gradjeni za secenje ploda. Kad zagrizes meso ne mozes da ga pregrizes kao nozem vec moras da ga iskidas. Zato je i po Bon-tonu pravilno da se za jedenje mesa ne koristi pribor za jelo.

I da ako ces definisati coveka kao svastojeda zato sto moze da svari (pripremljno - kuvano/peceno/przeno) meso, kako onda mogu postojati biljojedi i mesojedi? Jel to zeludac mesojeda nece moci da svari biljku (!!!), ili zeludac biljojeda meso?
jel imas jos nesto, pored filozofije, da kazes? mislim nesto konstruktivno?
sta predlazes? ne jesti meso zato sto nam zubi nisu rasporedjeni kao kod tigra?
na koji nacin po tebi treba uneti ono sto je neophodno ljudskom organizmu, a ima ga samo u mesu?
aj napisi neki tvoj jelovnik tj nacin prehrane koji ti predlazes? i obrazlozi svaki obrok pojedinacno? sta i zasto?
jel mozes to da uradis ali bez filozofije vec cisto cinjenicno?
kikko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2010, 2:06   #43
ledilo
Član
 
Član od: 25.12.2005.
Poruke: 198
Zahvalnice: 198
Zahvaljeno 145 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Nutricionizam - pravilna ishrana

Evo ako nekog zanima predlog kako se zdravo hraniti. Ovo je inače sastavila moja poznanica koja radi kao nutricionista u domu zdravlja.
Priloženi fajlovi
Tip fajla: zip Osnovni principi pravilne ishrane.zip (4,1 KB, 54 puta viđeno)
ledilo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2010, 2:25   #44
emailnikola
Član
 
Član od: 20.3.2007.
Lokacija: nis
Poruke: 284
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 38 puta na 24 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku emailnikola
Određen forumom Re: Nutricionizam - pravilna ishrana

Citat:
kikko kaže: Pregled poruke
jel imas jos nesto, pored filozofije, da kazes? mislim nesto konstruktivno?
sta predlazes? ne jesti meso zato sto nam zubi nisu rasporedjeni kao kod tigra?
na koji nacin po tebi treba uneti ono sto je neophodno ljudskom organizmu, a ima ga samo u mesu?
aj napisi neki tvoj jelovnik tj nacin prehrane koji ti predlazes? i obrazlozi svaki obrok pojedinacno? sta i zasto?
jel mozes to da uradis ali bez filozofije vec cisto cinjenicno?
Izuzetno postujem ovaj post, zato cu se i potruditi da obrazlozim sto je moguce bolje. Naravno nije lako odjednom prihvatiti da su neka misljenja koja ima covek i svi ostali oko njega neistina.

"ono sto je neophodno ljudskom organizmu, a ima ga samo u mesu? "

Tako nesto ne postoji! E sad ovakva krupna recenica zahteva neku vrstu podrske.
Verujem da je u se ovde misli na protein. Protein je sastavljen od aminokiselina. Protein se u zelucu rastavlja na aminokiseline koje dalje creva apsorbuju. Znaci protein nije vazan sam po sebi, vazan je njegov sastav. Nisu svi proteini isti. Postoje aminokiseline koje nase telo moze da sintetise samo i njih zovemo neesencijale aminokiseline i postoje one koje moramo uneti i njih zovemo esencijalne. Esencijalne su:
treonin
valin
leucin
izoleucin
lizin
triptofan
metionin
fenilalanin
histidin
arginin
Ne postoji ijedna esencijalna aminokiselina koju ne mozete uneti u dovoljnim kolicinama samo iz biljaka. Ono sto ljudi smatraju je da se proteini nalaze samo u mesu. Ali to nije istina. Proteina ima u izobilju u semenju, orasastom vocu (voce sa ljuskom - orah, lesnik...), leguminozama (mahunasti plodovi - grasak, pasulj, boranija...), voce, povrce itd itd.

Dalje. Ako meni ne verujete vidite lepo sliku vegana bodibildera.
http://www.veganbodybuilding.com/img...ction/rc22.jpg
Meni ne deluje kao neko sa deficitom proteina.
Zove se Robert Cheeke i ako ukucate njegovo ime u google-u lako cete naci njegov sajt i na sajtu (nazalost na engleskom) brdo informacija.

Jos sam samo hteo da spomenem da on nije vegeterijanac vec vegan. Ima razlike jer vegeterijanci jedu jaja, mleko, mlecne preradjevine...

P.S.
whey = surutka, hemp = konoplja
Da li je opravdano misljenje da je Whey protein (u prahu) najbolji protein?
Ukucati na google-u "Whey protein vs hemp protein". Necu sugerisati neki poseban sajt. Informisite se. Hemp protein u prirodnom obliku ima najbolji odnos esencijalnih aminokiselina za coveka i pritom se apsorbuje lakse.

P.P.S
Ovo sam upravo video. Podrzava neke stvari koje sam napisao.
http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Ve...simptome-gihta

Poslednja ispravka: emailnikola (12.6.2010 u 2:43) Razlog: par gresaka u kucanju
emailnikola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2010, 2:56   #45
kikko
Član
 
Član od: 13.2.2010.
Poruke: 142
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 21 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Nutricionizam - pravilna ishrana

Citat:
emailnikola kaže: Pregled poruke
Izuzetno postujem ovaj post, zato cu se i potruditi da obrazlozim sto je moguce bolje. Naravno nije lako odjednom prihvatiti da su neka misljenja koja ima covek i svi ostali oko njega neistina.

"ono sto je neophodno ljudskom organizmu, a ima ga samo u mesu? "

Tako nesto ne postoji! E sad ovakva krupna recenica zahteva neku vrstu podrske.
Verujem da je u se ovde misli na protein. Protein je sastavljen od aminokiselina. Protein se u zeludcu rastavlja na aminokiseline koje dalje creva apsorbuju. Znaci protein nije vazan sam po sebi, vazan je njegov sastav. Nisu svi proteini isti. Postoje aminokiseline koje nase telo moze da sintetise samo i njih zovemo neesencijale aminokiseline i postoje one koje moramo uneti i njih zovemo esencijalne. Esencijalne su:
treonin
valin
leucin
izoleucin
lizin
triptofan
metionin
fenilalanin
histidin
arginin
Ne postoji ijedna esencijalna aminokiselina koju ne mozete uneti u dovoljnim kolicinama samo iz biljaka. Ono sto ljudi smatraju je da se proteini nalaze samo u mesu. Ali to nije istina. Proteina ima u izobilju u semenju, orasastom vocu (voce sa ljuskom - orah, lesnik...), leguminozama (mahunasti plodovi - grasak, pasulj, boranija...), voce, povrce itd itd.

Dalje. Ako meni ne verujete vidite lepo sliku vegana bodibildera.
http://www.veganbodybuilding.com/img...ction/rc22.jpg
Meni ne deluje kao neko sa deficitom proteina.
Zove se Robert Cheeke i ako ukucate njegovo ime u google-u lako cete naci njegov sajt i na sajtu (nazalost na engleskom) brdo informacija.

Jos sam samo hteo da spomenem da on nije vegeterijanac vec vegan. Ima razlike jer vegeterijanci jecu jaja, mleko, mlecne preradjevine ili bilo sta zivotinjskog porekla.

P.S.
whey = surutka, hemp = konoplja
Da li je opravdano misljenje da je Whey protein (u prahu) najbolji protein?
Ukucati na google-u "Whey protein vs hemp protein". Necu sugerisati neki poseban sajt. Informisite se. Hemp protein u prirodnom obliku ima najbolji odnos esencijalnih aminokiselina za coveka i pritom se apsorbuje lakse.

P.P.S
Ovo sam upravo video. Podrzava neke stvari koje sam napisao.
http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Ve...simptome-gihta
tacno je da se protein sastojo od aminokiselina i da se one kao takve razlazu i dalje koriste... postoji ogoooman razlika izmedju proteina zivotinjskog i biljnog porekla... osnovna razlika je u "snazi" tih aminokiselina- naime, proteini biljnog porekla imaju poprilicno osakacen( da tako kazem) lanac aminokiselina tj imaju nekompletan aminokisleinski sastav... to je cinjenica.. znaci zidati telo od proteina biljnog porekla je kao zidati kucu sastavljenu od sper-ploce... drugo, cak i da belancevine biljnog porekla sadrze potpun aminokislinski sastav- one su procentualno jaaako malo zastupljene u biljkama... u recimo 100gr krompira ima 2 grama proteina, sto je besmisleno i pominjati kao neki izvor... ali i pored svega toga "losa" je struktura tih proteina.. proteina ima u orasatim plodovima to je tacno, ali pored vec recenog nedostatka u sastavu tih proteina- orasasti plodovi su jako bogati mastima i jako kaloricni, i kad bi se neko usudio da se tovari orasastim plodovima radi unosa belancevina ubrzso bi se pretvorio u gomilu masnog tkiva...
Robert Cheeke je jedan jako komercijalan momak, i jedan jako licemeran momak.. zasto? zato sto izgradnja tela na nivo bodibildera koji se takmici u nekoj od kategorija zahteva bez izuzetka upotrebu anbolickih steroida.. pa cak i da je on zaista vegan( u sta cisto sumnjam, pre mi deluje da je jednostavno rekao da je vegan jer bi time postigao neko interesovanje javnosti, dok bi u suprotnom bio jedan veoooma prosecan bilder u nizim kategorijama- sto slike jasno govore)), "zaboravio" je da napomene tu sitnicu vezanu za steroide... o tome dal bilderi uzimaju steroide, uopste necu da raspravaljam i shvaticu jako neozbiljno bilo koga ko bude pomenuo suprotno... jer suvise sam dugo u fitnessu i okruzen ljudima koji se bave amaterski i profi bodibildingom...
whey protein je protein dobijen iz surutke mleka.. mikrofiltracijom surutke od mleka pa zatim izdvajanje proteina koncentracijom i izolacijom u prah razlicite cistote... niko nikada nije rekao da je whey najbolji protein.. sta vise, kazein, egg i ostali su jaceg aminokiselinskog sastava( sto i cena govori)- najveca vrlina wheya( kad vec moram i to da objasnjavam) je brzina apsorpcije u misice i ostecena tkiva posle treninga- sto mu je i osnovna namena- znaci brzina...! takodje postoji protein iz psenice, ima i na nasem trzistu- mogu i link da postavim ako bude trebalo - po sastavu nije los kao dopuna prehrane u toku dana i kao takav se preporucuje... cena mu je vise nego duplo jeftinija od obicnog koncentrata whey-a( o izolatu da ne pricam) i vise od 3 puta manja od kazeina...
a o clanku iz blica(kao i svih ostalih NESTRUCNIH stiva necu ni da komentarisem)...
svi vrhunski sportisti, bez izuzetka, kojima treba fizicka snaga misica- koriste samo i samo samo namirnice zivotinjskog porekla...! ne volim da guglam, jer uvek ima raznih budala koji lupetaju gluposti a pri tom izgledaju kao vreca gov..a okrenuta naopacke, i ne zelim da citam takve stvari...
ali zvanicne stvari, tipa intervjui sa atleticarima, biciklistia, plivacima, kosarkasima itd mogu biti jako zanimljivi a pogotovo njihovi jelovnici, a sve to ima da se vidi javno
kikko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2010, 7:53   #46
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Nutricionizam - pravilna ishrana

Citat:
emailnikola kaže: Pregled poruke
Nemamo! Ako vidis vilicu kod recimo aligatora videces da su prednji zubi (kao i ostali) zakrivljeni unazad (prema telu) sto sluzi da se uhvaceno meso (plen) zadrzi. To sto sam napisao ne znaci da biljojedi imaju LOPTICE za zube (pobogu). Pa koja bi im svrha onda bila? Nasi (ljudski) prednji zubi su savrseno gradjeni za secenje ploda. Kad zagrizes meso ne mozes da ga pregrizes kao nozem vec moras da ga iskidas. Zato je i po Bon-tonu pravilno da se za jedenje mesa ne koristi pribor za jelo.

I da ako ces definisati coveka kao svastojeda zato sto moze da svari (pripremljno - kuvano/peceno/przeno) meso, kako onda mogu postojati biljojedi i mesojedi? Jel to zeludac mesojeda nece moci da svari biljku (!!!), ili zeludac biljojeda meso?
Nemamo zakrivljene zube jer nismo evoluirali da se prilagodimo zadržavanju sveže ulovljenog plena zubima. Zašto? Zato što nikad nismo ni lovili meso zubima. NI pečurke, ako ćemo već tako Čovek je za sve koristio ruke i oruđa koja je tim rukama napravio.

Što se tiče ovog drugog, prilično sam siguran da krava ni sa sva 4 želudca za preživanje trave ne bi mogla da svari batak kako treba... Al' možda grešim, nikad mi nije palo na pamet da testiram takve teorije, niti bih imao gde.

BTW, proteini iz biljaka jesu nedovoljni sami po sebi za ljudsku ishranu, i moraju se kombinovati međusobno ili sa raznim dodacima u ishrani. Uostalom, probaj da jedeš kuvani proso i avokado non-stop.

Inače bi me mrzelo da odgovaram na ove leve teme u brbljaonici, ali vidim da si se baš nameračio da dokažeš da je život bez mesa bolji, i da svi treba da ga odbacimo jer su to "leševi". Ovo je meni čudno, jer sam još pre osnovne škole znao da su biljke žive i da dišu, jedu i rastu, razmnožavaju se i umiru, pa samim tim budu i leševi kad su mrtve! A da, i pričaju međusobno feromonima! Samim tim ne vidim razliku između jedenja svežeg leša paradajza i pečenog na žaru leša pileta... Šta više, mislim da su zajedno mnogo bolji nego pojedinačno
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2010, 10:48   #47
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Nutricionizam - pravilna ishrana

Ja samo znam da leti nema šanse da preživim samo na biljkama. Trčim svako veče, često vozim bajs, igram basket i fudbal i idem na bazene. Da se hranim samo biljkama, brzo bi mi opala izdržljivost.

Poenta je u raznovrsnosti. Ne treba jesti samo meso, ili samo biljke. Treba jesti sve. Naravno, hrana mora biti adekvatno pripremljena, i trebalo bi izbegavati MekDonaldse, Fastfudove i ostale izvore junk hrane.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2010, 12:52   #48
Auror
Starosedelac
 
Član od: 11.12.2005.
Poruke: 1.255
Zahvalnice: 487
Zahvaljeno 329 puta na 171 poruka
Cool Re: Nutricionizam - pravilna ishrana

I sto veli ketchua, nije coek ako nema 100kila
Auror je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2010, 13:08   #49
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Nutricionizam - pravilna ishrana

Pravo ledilo, bravo ledilo.
Kod tunjevine nisam baš siguran da su čista posla. Omega 3 koji se nalazi baš u tunjevini, veštački nabijen je bar iz mojih istraživanja nedorečen! Najbitniji element za brzi oporavak je selen pa magnezijum koji srce drži zdravim i naravno omega 3 koji sam već rekao da nije na pravom putu ka ljudskoj ishrani.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2010, 14:17   #50
emailnikola
Član
 
Član od: 20.3.2007.
Lokacija: nis
Poruke: 284
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 38 puta na 24 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku emailnikola
Određen forumom Re: Nutricionizam - pravilna ishrana

OK ja vidim puno postova koji i nisu opravdani. Sve sto trebamo uneti u telo se naziva esencijalnim. Da nabrojimo:

Vitamini
tiamin (B1)
riboflavin (B2)
niacin (B3)
piridoksin (B6)
kobalamin (B12)
biotin (en:Biotin ; fr:Vitamine B8)
pantotenska kiselina
folna kiselina
askorbinska kiselina
vitamin A
vitamin D
vitamin E
vitamin K

Minerali
bor (B)
natrijum (Na)
kalijum (K)
kalcijum (Ca)
kobalt (Co); kobalamin (B12)
magnezijum (Mg)
nikal (Ni)
hlor (Cl)
kalaj (Sn)
fosfor (P)
gvozdje (Fe)
bakar (Cu)
cink (Zn)
hrom (Cr)
mangan (Mn)
selen (Se)
silicijum (Si)
sumpor (S)
molibden (Mo)
jod (I)
fluor (F)
vanadij (V)

Esencijalne aminokiseline
treonin
valin
leucin
izoleucin
lizin
triptofan
metionin
fenilalanin
histidin
arginin

Esencijalne masne kiseline
linoleinska kiselina (omega-3 masna kiselina s najkraćim lancem)
linolna kiselina (omega-6 masna kiselina s najkraćim lancem)

Sta ne mozemo uneti u dovoljnim kolicinama samo iz biljaka vec mora da se unese preko mesa?
emailnikola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2010, 14:29   #51
kikko
Član
 
Član od: 13.2.2010.
Poruke: 142
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 21 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Nutricionizam - pravilna ishrana

Citat:
emailnikola kaže: Pregled poruke
OK ja vidim puno postova koji i nisu opravdani. Sve sto trebamo uneti u telo se naziva esencijalnim. Da nabrojimo:

...

Sta ne mozemo uneti u dovoljnim kolicinama samo iz biljaka vec mora da se unese preko mesa?
brate, jel moguce da ti na ceo onaj moj post, uradis copy/paste sa nekog sajta i to bez ikavog smisla...?
aj sad lepo uzmi moj post pa citiraj stavku po stavku i postavljaj pitanja ako ti nesto nije jasno?
da ponovo pisem isto sto i malopre da bi ti odgovorio PONOVO istim postom, ne mogu i necu...

Poslednja ispravka: Iris (12.6.2010 u 17:32)
kikko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2010, 14:35   #52
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Nutricionizam - pravilna ishrana

Zanima me misljenje upucenijih o raznim vitaminsko-mineralnim suplementima koji postoje kod nas? Kakva su iskustva sa njima, da li neki preporucujete, da li ih je uopste preporucljivo uzimati "na svoju ruku", bez konsultacije sa lekarom? Naravno, samo u slucaju da se ne hranimo pravilno, ukoliko se jede dovoljno voca i povrca, onda ih svakako ne bi trebalo uzimati....
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2010, 14:53   #53
emailnikola
Član
 
Član od: 20.3.2007.
Lokacija: nis
Poruke: 284
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 38 puta na 24 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku emailnikola
Određen forumom Re: Nutricionizam - pravilna ishrana

Citat:
kikko kaže: Pregled poruke
brate, jel moguce da ti na ceo onaj moj post, uradis copy/paste sa nekog sajta i to bez ikavog smisla...?
aj sad lepo uzmi moj post pa citiraj stavku po stavku i postavljaj pitanja ako ti nesto nije jasno?
da ponovo pisem isto sto i malopre da bi ti odgovorio PONOVO istim postom, ne mogu i necu...
Pa kako da odgovorim kad ti pricas o snazi aminokiselina. To nema smisla. Aminokiseline nemaju razlicite snage.

"osnovna razlika je u "snazi" tih aminokiselina- naime, proteini biljnog porekla imaju poprilicno osakacen( da tako kazem) lanac aminokiselina tj imaju nekompletan aminokisleinski sastav"

Osakacen sastav aminokiselina podrazumeva nedostatak odredjenih aminokiselina. Lepo pitam koje su to aminokiseline kojih nema dovoljno.
emailnikola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2010, 15:23   #54
kikko
Član
 
Član od: 13.2.2010.
Poruke: 142
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 21 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Nutricionizam - pravilna ishrana

Citat:
emailnikola kaže: Pregled poruke
Pa kako da odgovorim kad ti pricas o snazi aminokiselina. To nema smisla. Aminokiseline nemaju razlicite snage.

"osnovna razlika je u "snazi" tih aminokiselina- naime, proteini biljnog porekla imaju poprilicno osakacen( da tako kazem) lanac aminokiselina tj imaju nekompletan aminokisleinski sastav"

Osakacen sastav aminokiselina podrazumeva nedostatak odredjenih aminokiselina. Lepo pitam koje su to aminokiseline kojih nema dovoljno.
nisam rekao snazi nego "snazi" (navodnicima_)- sto znaci da nemaju kompletnu ainokiselinsku strukturu- tipa ako protein zi crvenog mesa ima 104 aminokiseline protein iz krompira ih ima upola manje...
CAK I DA NIJE TAKO( A JESTE)-druga stvar koju sam vec napisao gore je: covek po obroku treba minimum 20gr proteina(i to ako se bavi gledanjm tv-a)- naime da bi uneo tih minimalnih 20gr iz povrca moras da se bukvalno ****** od jela- recimo krompir sadrzi 2-3 gr proteina na 100gr, znacu da bi morao da uneses kilo krompira u sebe u jednom obroku, da bi podmirio "potrebe" belancevina... ali ali, cak i da se nko usudi na taj ginisov poduhvat- posto je krompir(uzeo sam ga za primer ) cist skrobasti ugljni hidra- izracunaj koliko si uneo UH pride.... to isto vazi i sa ostalim namirnicama biljnog porekla.. kod orasastih plodova recimo- oni imaju znatno vise proteina od ostalih biljaka- ali(isto sam ovo napisao gore) kad bi se neko usudio da usnosi proteine preko njih,za mesec dana bi bio takva svinja da ne bi mogli ni plasticni hirurzi da skinu svo to salo... zakljucak je- namirnice biljnog porekla, su neizostavne u ishrani coveka- ali ne kao izvor proteina, vec kao izvor skrobastih tj slozenih ugljnih hidrata( zitarice, krompir, pirinac itd) i kao izvor vlaknastih ugljnih hidrata koji sluze za neke druge stvari koje su neophodne za pravilno finkcionisanje organizma...
ajde sad ti menei sastavi jelovnik u toku jednog dana?
eto ajde, 5 obroka- onako , stavku po stavku? a mogao bi isvoje slike da postavis, cisto da vidimo kako ti funkcionises u praksi, verovatno si superiorniji od mene koji gubim vreme sa mesom, jajima, sirom itd...?
ja sam svoje slike postavio- i ono sto se vidi se temelji na mesu kao izvoru proteina i biljnim izvorima kao izvorima UH i masti...
da li i dalje ima pitanja?
a ako ponovo budes uradio copy/paste sa nekog sajta a da pri tom ne objasnis nista , diskusija prestaje i nek ljudi sa foruma slusaju tebe ako hoce, ja sam svoje rekao..-sto zapravo nije moje, vec je neko mnogo pametniji od mene to ustanovio a ja kao i miloni drugih uspesno primenili na sebi....i nista nam ne fali, sta vise....
kikko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2010, 15:34   #55
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Re: Nutricionizam - pravilna ishrana

Vidim da imamo par biologicara ovde, pa da Vas priupitam: koje minerale i vitamine treba unositi u organizam za bolju koncentraciju i pamcenje?
Schnak3 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2010, 16:03   #56
emailnikola
Član
 
Član od: 20.3.2007.
Lokacija: nis
Poruke: 284
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 38 puta na 24 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku emailnikola
Određen forumom Re: Nutricionizam - pravilna ishrana

Krompir je 92% ugljeni hidrati.
I kakve veze ima copy/paste pa informacija je informacija.
Evo jednostavnog linka koji odgovara na pitanje. Jednostavan recept sa dovoljom kolicinom proteina za muskarca/zenu i + spisak visokoproteinske veganske hrane.
http://www.vrg.org/nutrition/protein.htm

Mislim ne ocekujes valjda da ti sastvim dijetu. (Pa nutricionisti zive od toga)
Evo jos jednog linka sajta za cije informacije ne mozes reci da nisu valjane.
http://www.nutritiondata.com/

Imas pretragu hrane. (ne samo veganske) Ukucas lepo pretragu za hranu bogatu proteinima (a moze i neka specificna aminokiselina) i vidis koja je hrana ima vise koja manje. Obrati paznju na persun (recmo).

I ne znam sta se toliko dize polemika oko proteina. Da li znas mozda nekom sa deficitom proteina? Proteina ima u skoro svoj hrani. Vidi pojam "vlakna" koja ne spomenusmo a koja su podjednako bitna.
emailnikola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2010, 16:10   #57
kikko
Član
 
Član od: 13.2.2010.
Poruke: 142
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 21 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Nutricionizam - pravilna ishrana

Citat:
emailnikola kaže: Pregled poruke
Krompir je 92% ugljeni hidrati.
I kakve veze ima copy/paste pa informacija je informacija.
Evo jednostavnog linka koji odgovara na pitanje. Jednostavan recept sa dovoljom kolicinom proteina za muskarca/zenu i + spisak visokoproteinske veganske hrane.
http://www.vrg.org/nutrition/protein.htm

Mislim ne ocekujes valjda da ti sastvim dijetu. (Pa nutricionisti zive od toga)
Evo jos jednog linka sajta za cije informacije ne mozes reci da nisu valjane.
http://www.nutritiondata.com/

Imas pretragu hrane. (ne samo veganske) Ukucas lepo pretragu za hranu bogatu proteinima (a moze i neka specificna aminokiselina) i vidis koja je hrana ima vise koja manje. Obrati paznju na persun (recmo).

I ne znam sta se toliko dize polemika oko proteina. Da li znas mozda nekom sa deficitom proteina? Proteina ima u skoro svoj hrani. Vidi pojam "vlakna" koja ne spomenusmo a koja su podjednako bitna.
takav "odgovor" sam i ocekivao.... sa ovom temom sam zavrsio, rekao sam sta sam imao...
kikko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2010, 16:16   #58
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Nutricionizam - pravilna ishrana

@emailnikola

Nije fora u deficitu proteina, znas li ti nekoga ko pati od skorbuta? Ni ja. Ali ipak pijem vitamin C kao antioksidant i kao nesto od cijeg nedostatka necu umrijeti, ali od cega cu imati koristi.

Isto i sa proteinom. Necu umrijeti od njegovog nedostatka kako god da se hranim, ali ako ga unosim vise nego sto je minimalno preporuceno, donijece mi brojne beneficije.


Tvoji linkovi su smijesni. U prvom imas 4 obroka dnevno i total od 73 grama proteina! A ispod pise kako je RDA za protein 0.8-1.00g proteina po 1kg TT za odraslog covjeka . Da, ako sjedi i jede burek i to mu je citava dnevna aktivnost.

Za nekoga ko zeli da izgleda kao neko ko actually trenira minimum je 1g po LBS-u TT! A 1kg = 2.20lbs, pa ti racunaj.


Ljudi su svastojedi. Pomiri se sa tim, ili daj neki validan argument.


*TT = tjelesna tezina (captain obvious strikes again)

Poslednja ispravka: rudar (12.6.2010 u 16:25)
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2010, 16:30   #59
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Nutricionizam - pravilna ishrana

Citat:
emailnikola kaže: Pregled poruke
Sta ne mozemo uneti u dovoljnim kolicinama samo iz biljaka vec mora da se unese preko mesa?
U dovoljnim količinama ne možemo da unesemo ni sve potrebne vitamine ni jedinstveni šmek jedenja mesa,jer ja bih se osjećao kao konj kad bih imao naviku da jedem samo tu travuljinu i zob (čitaj : makrobiotičke biljke).
Možeš da pametuješ o soji i ostalim biljkama koje su surogat (zamjena) za meso,ali ja ne poštujem obrok u kojem nešto od plodova tora nije zaklano/ubijeno/nataknuto na ražanj da bi se kvalitetno pojelo
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2010, 16:32   #60
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Nutricionizam - pravilna ishrana

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Možeš da pametuješ o soji i ostalim biljkama koje su surogat (zamjena) za meso
Samo ga cekam da potegne soju kao argument.
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koja je pravilna pozicija kažiprsta na mišu? tara98 Ostale komponente 6 23.8.2008 13:22


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:49.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com