Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Aplikativni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Aplikativni softver Svi programi i alati koji se ne uklapaju ni u jednu od ponuđenih kategorija

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.4.2006, 11:27   #1
srpskey
Novi član
 
Član od: 22.4.2006.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Thumbs up Srpskey - besplatna alatka za lako kucanje srpskih slova šćžčđ bez promene tastature

Pre par godina sam u slobodnom vremenu napravio malo programče koje ja i nekoliko prijatelja i dalje koristimo, pa sam odlučio da ga svima dam na raspolaganje, potpuno besplatno, naravno.

Funkcija programa je veoma prosta: u bilo kom Windows programu, kada ukucate "cx", pojaviće se 'č', "sx" je 'š', "zx" je 'ž', "cq" je 'ć', "dj" se pretvori u 'đ'. To je sve! Programče se zove "Srpskey" (igra rečima, čita se "srpski").

Znači, uz pomoć Srpskey-a, možete i dalje da koristite US/UK (ili bilo koju drugu) tastaturu, ali na veoma jednostavan i lak način možete da kucate srpska slova č, ć, š, ž i đ. NE morate da prebacujete raspored tastature kada kucate tekstove na srpskom. Nikakva dodatna konfiguracija nije neophodna - program se instalira za 2-3 sekunde (takođe i deinstalira, Control Panel, Add or Remove Programs) a velik je svega 32 KB!

http://users.onvol.net/srpskey/

Ako vam se svidi, preporučite ga prijateljima!

Srpskey je potpuno besplatan, i uvek će biti potpuno besplatan!

Nadam se da će Srpskey malo pomoći da ne budemo uvek primorani da čitamo poruke u forumima bez svih 30 slova srpske abecede.

Ako imate bilo kakva pitanja, pošaljite ih na
Kod:
srpskey@onvol.net

Poslednja ispravka: Magneto (23.4.2006 u 11:33)
srpskey je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku srpskey na korisnoj poruci:
PsyDuck (5.10.2009)
Stara 22.4.2006, 11:57   #2
AxeZ
Banned
 
Član od: 30.12.2005.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 309
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku AxeZ
Određen forumom Re: Srpskey - besplatna alatka za lako kucanje srpskih slova šćžčđ bez promene tastat

Citat:
srpskey kaže:

Srpskey je potpuno besplatan, i uvek će biti potpuno besplatan!

heh....a gde je source...
AxeZ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2006, 13:05   #3
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 411
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Srpskey - besplatna alatka za lako kucanje srpskih slova šćžčđ bez promene tastat

Zanimljiv program,a jos sto je besplatan,to mu je velika prednost.Doduse,ja nemam naviku da kucam kombinacije tipa "cx" ili "sx",ali sigurno ima masa ljudi koji to rade tako da ces imati zapazen broj downloada,siguran sam
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2006, 15:32   #4
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Srpskey - besplatna alatka za lako kucanje srpskih slova šćžčđ bez promene tastat

Citat:
Dimo kaže:
Zanimljiv program,a jos sto je besplatan,to mu je velika prednost.Doduse,ja nemam naviku da kucam kombinacije tipa "cx" ili "sx",ali sigurno ima masa ljudi koji to rade tako da ces imati zapazen broj downloada,siguran sam
Hmmm, nisam siguran da su kombinacije odabrane baš iz tog razloga. Ne verujem da postoji dosta ljudi koji prave takve kombinacije slova. Veliki broj ljudi pravi hibride sa ch za č, zh za ž itd. Tu nastaje problem sa brojnim rečima iz Engleskog jezika na primer, koje sadrže ch, sh i slično u sebi. Kao što su child, shower, shake, crouch etc. Tako da je dobar potez uvođenje ovakvih glasovnih sklopova jer su retke pojave takve kombinatorike. Na um mi trenutno padaju samo oznake siemens modela telefona, na primer, SX1. Pohvalno je i dj za đ, doduše tu može da dođe do neslaganja sa ijekavicom, ali Bože moj. Sve u vemu interesantna aplikacija, mada će meni uvek biti lakše da tastaura stalno bude na Serbian (latin), a manje kombinacije radim samo za nešto egzotčinije znakove kao što su @, {} ,[] i slično.
Magneto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2006, 23:55   #5
Spawn BG
V.I.P.
 
Član od: 26.12.2005.
Lokacija: Open in new tab
Poruke: 1.507
Zahvalnice: 409
Zahvaljeno 344 puta na 280 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Spawn BG
Određen forumom Re: Srpskey - besplatna alatka za lako kucanje srpskih slova šćžčđ bez promene tastat

Citat:
Magneto kaže:
... mada će meni uvek biti lakše da tastaura stalno bude na Serbian (latin), a manje kombinacije radim samo za nešto egzotčinije znakove kao što su @, {} ,[] i slično.
Egzotičniji znakovi? Na SR latin se dobijaju kombinacijom ctrl+alt+V(@)B({) itd, a još jednostavnije sa desnim alt (Alt Gr)+V, B, N...
Spawn BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Spawn BG na korisnoj poruci:
steve89 (20.4.2009)
Stara 23.4.2006, 4:25   #6
aerochivija
Veteran
 
Član od: 19.3.2006.
Poruke: 498
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 762 puta na 295 poruka
Određen forumom Re: Srpskey - besplatna alatka za lako kucanje srpskih slova šćžčđ bez promene tastat

Jedini problem je kad bih hteo da ukucam IĆ broj, onda ukucam C, pa bilo šta osim Q, pa onda Q, pa obrišem karakter između Ci Q. Ili lakše, odem u Task manager, koknem proces srpskey, i mogu da napišem ICQ... Posle restartujem iz system32 i opet imam IĆ broj. Ali, da ne tupim, jer ovakvom poklonu se u source code ne gleda... Dobar programčić, koristan.
aerochivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.4.2006, 11:32   #7
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Srpskey - besplatna alatka za lako kucanje srpskih slova šćžčđ bez promene tastat

Citat:
Spawn BG kaže:
Egzotičniji znakovi? Na SR latin se dobijaju kombinacijom ctrl+alt+V(@)B({) itd, a još jednostavnije sa desnim alt (Alt Gr)+V, B, N...
Poenta ove poruke je? Ako ih već kucam onda valjda znam moguće kombinacije. No, uvek je lakše praviti kombinacije za neke znakove poput ovih koje sam nabrojao, nego za slova koja neuporedivo češće koristim pri kucanju.

Poslednja ispravka: Magneto (23.4.2006 u 11:47)
Magneto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.4.2006, 22:29   #8
srpskey
Novi član
 
Član od: 22.4.2006.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Thumbs up Re: Srpskey - besplatna alatka za lako kucanje srpskih slova šćžčđ bez promene tastat

Citat:
aerochivija kaže:
Jedini problem je kad bih hteo da ukucam IĆ broj, onda ukucam C, pa bilo šta osim Q, pa onda Q, pa obrišem karakter između Ci Q. Ili lakše, odem u Task manager, koknem proces srpskey, i mogu da napišem ICQ... Posle restartujem iz system32 i opet imam IĆ broj.
Ja koristim "c space backspace q" za te retke slučajeve gde se kombinacija potrefi sa nekom postojećom rečju. "Q" je zgodan pošto je na tastaturi relativno blizu "C".

Inače, program je promenjen na predlog mnogih korisnika tako da se DJ ne pretvara u Đ, već DQ (uglavnom zbog "gdje", "ovdje", "odjednom" i sl.)
srpskey je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2006, 0:50   #9
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ÷÷÷÷÷
Poruke: 8.702
Zahvalnice: 2.303
Zahvaljeno 1.928 puta na 1.409 poruka
Određen forumom Re: Srpskey - besplatna alatka za lako kucanje srpskih slova šćžčđ bez promene tastat

a da li moze neka hotkey kombinacija koja bi privremeno gasila srpskey?

npr da CTRL+SHIFT ponistavaju srpskey? a ovo za DQ mi se ne sviđa

idealno bi bilo kad bismo sami mogli da pravimo sopstvene "kratice"
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2006, 1:29   #10
srpskey
Novi član
 
Član od: 22.4.2006.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Thumbs up Re: Srpskey - besplatna alatka za lako kucanje srpskih slova šćžčđ bez promene tastat

Citat:
ZoNi kaže:
a da li moze neka hotkey kombinacija koja bi privremeno gasila srpskey?
Koji bi bio razlog da gasiš srpskey?

Citat:
ZoNi kaže:
npr da CTRL+SHIFT ponistavaju srpskey? a ovo za DQ mi se ne sviđa
Osim što ti se ne svidja, jel' postoji neki drugi racionalan razlog? DJ je postojalo ranije ali su se svi žalili na "odjednom", "gdje", "odj€bi", "ovdje" i slično. Ja i inače kucam "dj" a ne "đ", ali eto, ko više voli "đ", može da ga ukuca.
srpskey je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2006, 1:30   #11
srpskey
Novi član
 
Član od: 22.4.2006.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Thumbs up Re: Srpskey - besplatna alatka za lako kucanje srpskih slova šćžčđ bez promene tastat

Citat:
AxeZ kaže:
heh....a gde je source...
Šta će ti?
srpskey je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2006, 1:50   #12
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ÷÷÷÷÷
Poruke: 8.702
Zahvalnice: 2.303
Zahvaljeno 1.928 puta na 1.409 poruka
Određen forumom Re: Srpskey - besplatna alatka za lako kucanje srpskih slova šćžčđ bez promene tastat

Citat:
srpskey kaže:
1. Koji bi bio razlog da gasiš srpskey?
2. Osim što ti se ne svidja, jel' postoji neki drugi racionalan razlog? DJ je postojalo ranije ali su se svi žalili na "odjednom", "gdje", "odj€bi", "ovdje" i slično. Ja i inače kucam "dj" a ne "đ", ali eto, ko više voli "đ", može da ga ukuca.
1. pa, da bih recimo jednostavno npisao "odjednom"
2. da, taj sto je uobicajeno da je DJ = Đ...

ali, jos jednom: program je super

evo sad cu ga predstaviti i na MyCity-ju
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2006, 11:36   #13
Spawn BG
V.I.P.
 
Član od: 26.12.2005.
Lokacija: Open in new tab
Poruke: 1.507
Zahvalnice: 409
Zahvaljeno 344 puta na 280 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Spawn BG
Određen forumom Re: Srpskey - besplatna alatka za lako kucanje srpskih slova šćžčđ bez promene tastat

Citat:
Magneto kaže:
Poenta ove poruke je? Ako ih već kucam onda valjda znam moguće kombinacije. No, uvek je lakše praviti kombinacije za neke znakove poput ovih koje sam nabrojao, nego za slova koja neuporedivo češće koristim pri kucanju.
Nije mi bilo jasno ono "kombinacije... egzotični znakovi..." Svi znakovi su na tastaturi. Ako imaš tastaturu na kojoj postoje naša slova, onda ne vidim zašto "egzotični znakovi". Za mene je "egzotika" ako treba da na SRlat dobijem neki od npr. nemačkih slova sa tačkicama (npr. ä, ö) ili sl. a ne standardna slova i znakove (at, zagrade itd.).
Spawn BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2006, 13:28   #14
srpskey
Novi član
 
Član od: 22.4.2006.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Smile Re: Srpskey - besplatna alatka za lako kucanje srpskih slova šćžčđ bez promene tastat

Citat:
Spawn BG kaže:
Nije mi bilo jasno ono "kombinacije... egzotični znakovi..." Svi znakovi su na tastaturi. Ako imaš tastaturu na kojoj postoje naša slova, onda ne vidim zašto "egzotični znakovi". Za mene je "egzotika" ako treba da na SRlat dobijem neki od npr. nemačkih slova sa tačkicama (npr. ä, ö) ili sl. a ne standardna slova i znakove (at, zagrade itd.).
Srpskey nije za ljude koji koriste tastature sa našim slovima. Da citiram tekst sa web stranice:

ovaj program može da posluži ljudima koji su naviknuti na US tastaturu ali svejedno imaju potrebu da povremeno ili često kucaju srpske dijakritičke znakove, a bez namere da okrenu čitav raspored tastature naglavačke samo da bi ukucali jedan e-mail na srpskom.

Nadam se da je sada jasnije.
srpskey je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2006, 14:48   #15
Spawn BG
V.I.P.
 
Član od: 26.12.2005.
Lokacija: Open in new tab
Poruke: 1.507
Zahvalnice: 409
Zahvaljeno 344 puta na 280 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Spawn BG
Određen forumom Re: Srpskey - besplatna alatka za lako kucanje srpskih slova šćžčđ bez promene tastature

Navikli... ?! Gospoda iz Microsofta su nam u jesen '01 omogucili da koristimo svoja slova, a nama ni pet godina nije dosta da promenimo navike (ni korisnici, ni distributeri hardvera, tj. tastatura). Neki se i dalje igraju YUSCII fontovima... p.s. ono omogucili bez nasih slova zbog pristupa sa mobilnog telefona...

Poslednja ispravka: Spawn BG (24.4.2006 u 14:51) Razlog: da nekome ne zasmeta
Spawn BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2006, 14:54   #16
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Srpskey - besplatna alatka za lako kucanje srpskih slova šćžčđ bez promene tastat

Citat:
Spawn BG kaže:
Nije mi bilo jasno ono "kombinacije... egzotični znakovi..." Svi znakovi su na tastaturi. Ako imaš tastaturu na kojoj postoje naša slova, onda ne vidim zašto "egzotični znakovi". Za mene je "egzotika" ako treba da na SRlat dobijem neki od npr. nemačkih slova sa tačkicama (npr. ä, ö) ili sl. a ne standardna slova i znakove (at, zagrade itd.).
Ništa ti ne kapiraš. 'Ajde ovako: Ako već moram da pravim kombinacije više tastera za neke znakove, poput ovih što sam naveo u prethodnim porukama, onda ne moram to isto da radim i za slova koja jako često koristim u svakodnevnom kucanju (forum, tekstovi, mail itd.). Egzotični ili ne, tako je stanje kod mene.
Magneto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.5.2006, 15:53   #17
DragonSlayer
Starosedelac
 
Član od: 30.4.2006.
Poruke: 1.242
Zahvalnice: 617
Zahvaljeno 264 puta na 174 poruka
Određen forumom Re: Srpskey - besplatna alatka za lako kucanje srpskih slova šćžčđ bez promene tastature

Program je OK, ja sam kucao na US tastaturi 5 godina pre pojave srpske varijante, i dan danas kucam na US tastaturi, kad mi zatreba nase slovo alt+shift da prebacim na serbian latin, pa ukucam, pa vratim na US. Najvise mi je u serbian smetalo @, i sto je Y=Z i obratno, i ostao sam veran US-u, i iz tih razloga smatram da je ovo odlican programcic, i sada cu da ga instaliram, a ko ima primedbe, ne mora da ga instalira. Ajd, zdravo...
DragonSlayer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.5.2006, 15:19   #18
Spawn BG
V.I.P.
 
Član od: 26.12.2005.
Lokacija: Open in new tab
Poruke: 1.507
Zahvalnice: 409
Zahvaljeno 344 puta na 280 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Spawn BG
Određen forumom Re: Srpskey - besplatna alatka za lako kucanje srpskih slova šćžčđ bez promene tastat

Citat:
DragonSlayer kaže:
Program je OK, ja sam kucao na US tastaturi 5 godina pre pojave srpske varijante, i dan danas kucam na US tastaturi, kad mi zatreba nase slovo alt+shift da prebacim na serbian latin, pa ukucam, pa vratim na US. Najvise mi je u serbian smetalo @, i sto je Y=Z i obratno, i ostao sam veran US-u, i iz tih razloga smatram da je ovo odlican programcic, i sada cu da ga instaliram, a ko ima primedbe, ne mora da ga instalira. Ajd, zdravo...
Pošto su nam Nemci malo bliže od Amera, kod nas je u upotrebi takozvani nemački "QWERTZ" raspored slova za razliku od US "QWERTY". Pitaj nekog ko je učio daktilografiju...
Spawn BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.5.2006, 16:57   #19
priest (of_the_moon)
Član
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: grad u oblacima
Poruke: 288
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Srpskey - besplatna alatka za lako kucanje srpskih slova šćžčđ bez promene tastat

Hey ovo je veoma interesantno. Imam sutra viška slobodnog vremena i nadam se da neće smetati ako Srpskey dobije malu konkurenciju.
priest (of_the_moon) je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2006, 16:27   #20
DragonSlayer
Starosedelac
 
Član od: 30.4.2006.
Poruke: 1.242
Zahvalnice: 617
Zahvaljeno 264 puta na 174 poruka
Određen forumom Re: Srpskey - besplatna alatka za lako kucanje srpskih slova šćžčđ bez promene tastature

Konkurencija je uvek dobra, ako je zdrava i postena. Ovo kucam na caletovom PC-u, gde mu jos nisam "instalirao" SrpsKey. Zato nema efekta. Kod mene vec uveliko radi, i zadovoljan sam.
DragonSlayer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com