Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.2.2021, 2:01   #1
zexxxx
Član
 
Član od: 4.10.2011.
Poruke: 353
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 17 puta na 17 poruka
Određen forumom povezivanje dva modema

Nedavno sam se prikljucio sa optiku i ovi Nokia modemi sto daje Telekom nemaju bas dobru pokrivenost wifi signala.
U prizemlju kuce je dobro, a na spratu jedva da ima signal.


Posto sam primoran da kupim modem zbog jaceg wifi signala, interesuje me, posto nisam to nikad radio, da li ce kada povezem novi modem za taj Telekomov raditi sve kako treba odma ili ima nekih dodatnih podesavanja?
zexxxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2021, 10:20   #2
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: povezivanje dva modema

Tebi treba ruter, a ne modem.

Imas vise opcija tu.

1. Bolji ruter koji ce da koristi njihov ruter-modem samo kao modem preko WAN porta. U tom slucaju nema sta da se namesta osim wifi sifre i imena.

2. Neki range extender/repeater koji ces staviti iznad tog modema na sprat. U tom slucaju ne znam kako se podesava jer nikad nisam koristio, al kontam da je jako prosto.

Mozda ti je najbolje da probas prvu opciju jer je oprema koju daju operatori uglavnom krs.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2021, 13:14   #3
zexxxx
Član
 
Član od: 4.10.2011.
Poruke: 353
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 17 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: povezivanje dva modema

Da, ruter mi treba, ja to uvek brkam modem i ruter.



Znam da je oprema koju daju operateri krs ali dok sam imao ADSL i Huawei modem signal je bio odlican. Od kako sam se prikljucio za optiku i dobio ovaj neki Nokia, modem je katastrofa sto se tice wifi signala.


Razmisljao sam o ripiteru ali kada sam video da je najjeftiniji oko 4000 dinara, a za iste pare ima vise modela rutera pa se moze birati, odlucio sam se ipak za ruter.
zexxxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2021, 14:18   #4
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: povezivanje dva modema

Pazi samo, koji paket imas?
Nema basnogo rutera ispod 4000 sa gigabitnim portovima, a ako imas net brzi od 100mbps neces moci da koristis maksimalan protok.

Mozes i neki ruter da stavis u repeater mod, trebalo bi da vecina podrzava to.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2021, 18:04   #5
zexxxx
Član
 
Član od: 4.10.2011.
Poruke: 353
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 17 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: povezivanje dva modema

Internet je 100Mb/s, a za to, za cega bi se koristio wifi i ne mora biti pun protok.
Mislim cak, da mobilni telefoni ni ne mogu toliki protok da prime, ja imam samsung j5, najvise sto prima i to pored modema je oko 42Mb/s.
zexxxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2021, 20:48   #6
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: povezivanje dva modema

Mogu mogu, pogotovo preko 5g wifi.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2021, 21:13   #7
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: povezivanje dva modema

taj fon ima Wi-Fi 802.11 b/g/n
može sad da prođe jeftinije sa nekim ruterom od 1000 din i da mu radi posao, ili da uloži više i da ima za budućnost neki bolji ruter..
Mislim da nema 5G wifi bar ne to što njemu treba, ac je sledeći wifi standard, a 5G je mobilni prenos podataka i nije sad nešto bitno za ovu temu.



Repeater obara brzinu na pola jer šalje i prima signal, tako da je najbolje izbeći repeater ako može, svaki bolji ruter ima i repeater mod, samo gledaj da ima što veće antene...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2021, 22:40   #8
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: povezivanje dva modema

Dobro mozda za 1000 dinara ubode isto neki krs koji vec ima

A za 5g samo kazem, mogu telefoni da izguraju. Meni cak i na 2.4g telefon izvlaci oko 80/40, doduse imam Asus rt-n18u i noviji telefon.

Nego kakav je taj nokia modem? Ja imam mts optiku i huawei modem, i sasvim je pristojan. Jesu to promenili opremu odjednom?
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2021, 22:57   #9
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: povezivanje dva modema

videh na fb reklamu za mi store da će da prodaju na happy hour za 1000 i nešto din Mi Router 4A dual band, 4 antene, 2,4 i 5Ghz ako se potrudi može uvek nešto da se nađe jeftino, ja sam uzimao po oglasima polovno neku tendu hvatam signal iz druge kuće, ako mu je samo za telefon ne treba mu neka investicija od 100e...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2021, 0:34   #10
zexxxx
Član
 
Član od: 4.10.2011.
Poruke: 353
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 17 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: povezivanje dva modema

Citat:
SirDuck kaže: Pregled poruke
Nego kakav je taj nokia modem? Ja imam mts optiku i huawei modem, i sasvim je pristojan. Jesu to promenili opremu odjednom?

Evo uslikao sam pa mozes da ga vidis kako izgleda
https://i.postimg.cc/nrdmhxYv/nokia-modem.jpg


Potrebno je samo da imam malo bolji signal na telefona i na laptopu kad gledam nesto, ne mora biti full brzina jer retko kad nesto skidam, uglavnom gledam online pa i da dobaci 50%, odnosno 50Mb/s bice dovoljno za to sta treba. Sad trenutno sa ovakvim slabim signalom jedva uhvati 10Mb/s.
zexxxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2021, 11:59   #11
ETR1
Veteran
 
Član od: 7.9.2012.
Poruke: 818
Zahvalnice: 131
Zahvaljeno 151 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: povezivanje dva modema

Da iskoristim ovu temu posto imam neke nedoumice oko dva nacina povezivanja, rade oba, samo ne znam sta mi je bolje.

ISP ruter je cisco, novi ruter je archer c6 1200.

1. nacin povezivanja je iz cisca u WAN port c6, gde mi je c6 operation mode router mode, podesim wifi, komp ukljucim u c6 LAN port i normalno u maticnu lan. Sve radi.

2. nacin povezivanja je iz cisca u LAN port c6, stim da moram prvo u wan da bih uopste imala pristup podesavanjima i postavila operation mode u access point. Kada to podesim i ovaj se restartuje, iskljucim dhcp i zatim kabl premestim iz wan u lan, a drugi lan ide u komp. Nakon sto raskacim wan port, nemam vise pristup c6 podesavanjima, eventulano sa mobilnog iz tether aplikacije samo onako pregled, ili je opcija da vratim u wan da bih podesila nesto. Sve radi.

Mada sad postoji i jos jedan nacin povezivanja da ostavim access point na wan portu, tu sad da li dhcp auto ili off, kako kad.

A konacno pitanje je koja opcija od ovih je najbolja? Posto se na c6 bezicno kaci prolink extender, a na taj prolink tp-link extender, a ostali uredjaji poput mobilnih, laptopa i kompjutera usput, na koju mrezu stignu. Kada ce biti najmanje konflikta u ip adresama i tako sta vec ide uz to?
ETR1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2021, 20:20   #12
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: povezivanje dva modema

U suštini taj drugi način gde dovodiš internet u Lan i na uredjaju gasiš DHCP se koristi kad ti je uredjaj na kojem to radiš krš i nemože da izhendluje korisnike. Ti ga gašenjem dhcp-a i ne korišćenjem WAN porta praktično maksimalno rasterećuješ i njegov cpu samo drži konekcije a kompletan posao radi ruter pre njega u ovom slučaju ruter koji si dobila od provajdera.
Kada internet ide na "prvi" način preko wan porta onda je situacija obrnuta taj u ovom slučaju tp-link c6 hendluje i dhcp , korisnike na wifi, konekcije i još gomilu stvari . Sto u suštini za takav uredjaj nije problem moćiće on da se snadje i sa 20-30 korisnika bez problema.

Nadam se da si zadovoljna odgovorom.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
ETR1 (21.8.2021)
Stara 21.8.2021, 14:27   #13
ETR1
Veteran
 
Član od: 7.9.2012.
Poruke: 818
Zahvalnice: 131
Zahvaljeno 151 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: povezivanje dva modema

Hvala na objasnjenju, sada kako mi je podeseno, mode je access point, iz cisca ide u WAN, a iz jednog lana u moj komp, dhcp mu je off, sve radi.

Ovo sam shvatila nakon par dana ugasenog kompjutera, da ja preko kabla uopste ne dobijam mrezu ako nije c6 u wan portu, a sve bezicno je radilo.

Ono sto mi se javljalo kao problem je da na ostalim racunarima koji su povezani putem wifi antenice, ispise poruku ip address conflict, to sam primetila da je bio ap sa dhcp auto.
ETR1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2021, 20:26   #14
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: povezivanje dva modema

Konflikt sa adresama se verovatno javio iz razloga što su i cisko i taj tp-link na istoj adresi 192.168.0.1 ili 192.168.1.1 uđi u podešavanja tog tp linka i u Advanced -> Network -> Lan sekciji mu stavi da mu je adresa recimo 192.168.10.1 samim tim će mu DHCP biti automatski podešen da deli 192.168.10.x i nećeš više imati nikakvih problrma u mreži verovatno.

Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
ETR1 (21.8.2021)
Stara 29.10.2021, 12:40   #15
zexxxx
Član
 
Član od: 4.10.2011.
Poruke: 353
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 17 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: povezivanje dva modema

Da ne otvaram novu temu, da pitam ovde.


Da li postoji mogucnost, da se ruter koji je spojen sa MTS-ovim modemom zbog interneta podesi za IPTV?
zexxxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2021, 14:14   #16
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: povezivanje dva modema

Citat:
zexxxx kaže: Pregled poruke
Da ne otvaram novu temu, da pitam ovde.


Da li postoji mogucnost, da se ruter koji je spojen sa MTS-ovim modemom zbog interneta podesi za IPTV?
Predpostavljam da hoces da telekomov iptv uredjaj umesto u telekomov ruter ubodes u svoj ruter. erovatno da je odgovor da moze ali za tako nesto ti savetujem da konsultujes tehnicku podrsku telekoma . Koliko je meni poznato oni saobracaj za iptv boksove ruturaju na portu 2 i 3 na svojim ruterima. Kazem verovatno je da taj saobracaj moze da se prerutira i na ssledecu instancu ali za tako nesto bi morao da kontaktiras telekomovu tehnicku podrsku.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2021, 0:52   #17
zexxxx
Član
 
Član od: 4.10.2011.
Poruke: 353
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 17 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: povezivanje dva modema

Poslao sam im mail sa pitanjem i verovao ti meni ili ne odgovor je bio klasicna copy/paste varijanta i cisto sumljan da oni sto odgovaraju znaju nesto o tome.
Posto se nisam predstavio u mail-u, odgovor je glasio "posaljite nam vase podatke i korisnicku sifru sa racuna pa ce mo proveriti da li moze".
Jos uvek mi nije jasno kakve veze imaju moji podatci sa podesavanjem rutera ali dobro, nista pametno od njih nisam ni ocekivao.
zexxxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2021, 1:22   #18
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: povezivanje dva modema

Pošalji im podatke ništa te ne košta baš me zanima odgovor nako slanja podataka.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2021, 20:46   #19
Dirigent
Novi član
 
Član od: 18.12.2011.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: povezivanje dva modema

Da li može i na koji način da se uradi sledeće?

Na SBB ruter je povezan Switch i iz njega idu lan kablovi u komp, TV itd...
Zamislio sam da jedan lan kabel izvučem u drugu sobu i na njega spojim ZTE mf283+ ruter?
Kada to uradim, nikako da dobijem signal na njemu, povežem se preko njega na wi-fi ali piše da je konektovan ali nema interneta?
Dirigent je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Povezivanje novijeg sbb modema i rutera Jamiroquai ŠDK - Komunikacioni uređaji i umrežavanje 6 30.1.2014 22:59
povezivanje kablovskog modema cisko2100 sa reink jet wr-720 pomoc acko82 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 0 12.11.2011 22:12
Povezivanje modema i routera message Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 24.1.2011 22:06
povezivanje na 2 laptopa preko usb modema? dzonic Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 5.7.2010 1:28
Povezivanje SBB modema na desktop i notebook (bežično) miticfam Komunikacioni uređaji i umrežavanje 12 18.8.2009 17:28


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:29.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com