Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.10.2016, 22:03   #1
NIx Car
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: New Now
Poruke: 3.641
Zahvalnice: 1.743
Zahvaljeno 921 puta na 518 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIx Car Slanje poruke preko Skypea korisniku NIx Car
Određen forumom Server side framework

Poz ljudi, od svih jezika trenutno mi 'najbolje' lezi C# jer sam njega najvise koristio. Zelim da napravim neku web aplikaciju koja ce biti kao mini drustvena mreza.
Kolega sa jednog domaceg foruma mi je rekao da je ASP.NET prilicno skup u smislu hostinga. Rekao mi je da su Halo oglasi odradjeni u ASP.NET-u + SQL Serveru i da njihovi mesecni troskovi iznose oko 400 evra, a taj kapital jednostavno nemam.
Hteo sam da pitam da li znate da li postoji neko jeftinije resenje (Ne znam kako bi ASP.NET 5 radio sa MySQL-om, da li bi to bilo jeftinije mozda), i da li bi bilo mozda pametnije/bolje razviti aplikaciju u Djangu (posto imam znanja i iz Pythona i deluje mi da je i on kao web framework dosta popularan),
pa hostovati to sve na nekom linux serveru, gde bi troskovi sigurno bili manji?
NIx Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2016, 23:23   #2
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Server side framework

Pa jeste skuplji od klasičnog PHP+MySQL hosting a Ali ne toliko, sve zavisi od ova koliko ti prostora na disku treba koliko bandwidtha. Najskuplji Windows hosting paket koji bagravi Eunet nudi je oko 1k dinara mesečno a ima ASP.Net podršku.
Zar nije skoro ASP.Net otišao u open source vode? Možda ima sada i Linux servera i jeftinijih hosting paketa ili ih možda bude?
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2016, 0:16   #3
NIx Car
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: New Now
Poruke: 3.641
Zahvalnice: 1.743
Zahvaljeno 921 puta na 518 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIx Car Slanje poruke preko Skypea korisniku NIx Car
Određen forumom Re: Server side framework

Pa ako aplikacija uspe, onda ce mi trebati maksimalni protok Pa 1000 dinara je dzabe naspram 400 eura
NIx Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2016, 8:03   #4
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Server side framework

Nije zbog toga cena tolika nego zato što verovatno koriste dedicated server, tj dobiju ceo kompjuter na korišćenje, ti za tih 1000 din dobijaš shared hosting tj deliš resorse sa ostalim korisnicima.. Asp.net nije otišao u open source ali svaki malo bolji hosting provajder nudi i windows i linux hosting po istoj ceni. A i tih 1000 din mesečno je 100e godišnje, nije baš ni malo..
Mislim ono ako ćeš da praviš kopiju facebooka sa protokom kao oni što imaju neće ti ni milion $ biti dovoljno. Ali dobro, počni sa shared hostingom pa kad budeš imao potrebu da proširuješ kapacitete otom potom, ovo sad gledaj kao testiranje pošto se još nisi odlučio ni koju bi platformu koristio pa se ne treba ni zaletati sa kupovinom hostinga na duže staze
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
NIx Car (13.10.2016)
Stara 15.10.2016, 14:57   #5
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Server side framework

Windows server nije ozbilja platforma za hosting i cena je mnogo veca od tih 400 evra. Ako stvarno treba kvalitetan server, Linux ili FreeBSD. U protivno hostuj na svom kompjuteru, to je jednako ozbiljno kao da placas vindozu.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2016, 16:53   #6
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Server side framework

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
Windows server nije ozbilja platforma za hosting i cena je mnogo veca od tih 400 evra. Ako stvarno treba kvalitetan server, Linux ili FreeBSD. U protivno hostuj na svom kompjuteru, to je jednako ozbiljno kao da placas vindozu.
Ti baš voliš da pišeš o stvarima o kojima očigledno ništa ne znaš, jel da?

@NIX Car
.NET se obično bira kada web aplikacija ima korporativni karakter tj. postoji potreba da se integriše čvrsto sa sistemima koji se već koriste u kompaniji. Za socijalnu mrežu koju pominješ ipak je možda pametnije da porazmisliš o alternativama. Uostalom dovoljno je da pogledaš trenutno najpopularnije socijalne mreže i shvatićeš da nijedna ne koristi vlasničke platforme. Facebook je napisan u PHP-u sa primesama sopstvenih tehnologija koje je kompanija sama razvila, Twitter je napisan u RoR-u (Ruby on Rails), Google+ koristi Javu u kombinaciji sa svojim sopstvenim servisima itd.

Što se hostinga tiče, to je tvoj najmanji problem. Prvo se pobrini da napraviš uspešan projekat.

Poslednja ispravka: Neutrino (15.10.2016 u 17:50)
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2016, 20:49   #7
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Server side framework

Google i FB koliko ja znam u velikoj meri koriste CPP u pozadini jer su tolko veliki da jednostavno PHP ili JAVA ne mogu da stignu da obrade to. Čak je i sam FB stavio u open-source svoj server (Proxygen).

Po meni je MEAN stack ubedljivo najbolji izbor sada što se tiče izrade sajta bilo koje vrste. Čak i po cenu da ga naučiš ispočetka, ubedljivo najbolji izbor.
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2016, 21:10   #8
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: Server side framework

Citat:
Rekao mi je da su Halo oglasi odradjeni u ASP.NET-u + SQL Serveru i da njihovi mesecni troskovi iznose oko 400 evra
Citat:
Windows server nije ozbilja platforma za hosting i cena je mnogo veca od tih 400 evra. Ako stvarno treba kvalitetan server, Linux ili FreeBSD. U protivno hostuj na svom kompjuteru, to je jednako ozbiljno kao da placas vindozu.
Hriste boze al' ljudi lupaju... Covjece, dedicated server mozes uzeti za manje od 100 eura mjesecno da zvoni. A sto se tice samog hostinga, razmisli o AWS-u. Iako sam Java dev, licno bih isao s necim jednostavnijim. Django, RoR... Mi ti ovdje mozemo predlagati svasta, ali jednostavno, o "stacku" razmisli sam. A ako zgrnes neku ogromnu lovu, uvijek mozes aplikaciju napisati od nule. Kao sto je npr. Twitter uradio.
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2016, 21:53   #9
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Server side framework

Citat:
Teva kaže: Pregled poruke
Google i FB koliko ja znam u velikoj meri koriste CPP
Ma Google koristi sve živo ali im je Java osnova za većinu projekta.

AWS isto nije loša opcija samo treba pre sklapanja ugovora obavezno pročitati sitna slova i bar pokušati da se napravi orijentaciona projekcija troškova (pošto je tako nešto sa AWS-om skoro pa misaona imenica jer se ne mogu pohvatati njihove "performance" tarife).
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2016, 11:06   #10
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: Server side framework

Citat:
Google i FB koliko ja znam u velikoj meri koriste CPP u pozadini jer su tolko veliki da jednostavno PHP ili JAVA ne mogu da stignu da obrade to
Ne bih se bas slozio. Jer stvari se malo komplikuju kad pomenemo Apache Cassandru, Kafku ili Elasticsearch.

S MEAN-om bih bio oprezan. Pogotovo s "M" slovom. Svaki dan koristim MongoDB na poslu i slobodno tvrdim da to nije alat za svaku situaciju. Ali istina, licno bih izabrao AngularJS umjesto nekog template engine-a.
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2016, 18:13   #11
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Server side framework

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Ti baš voliš da pišeš o stvarima o kojima očigledno ništa ne znaš, jel da?
Otkud ti to da ja volim da pisem o Windowsu?
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2016, 18:21   #12
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Server side framework

Citat:
brano88 kaže: Pregled poruke
Hriste boze al' ljudi lupaju... Covjece, dedicated server mozes uzeti za manje od 100 eura mjesecno da zvoni. A sto se tice samog hostinga, razmisli o AWS-u. Iako sam Java dev, licno bih isao s necim jednostavnijim. Django, RoR... Mi ti ovdje mozemo predlagati svasta, ali jednostavno, o "stacku" razmisli sam. A ako zgrnes neku ogromnu lovu, uvijek mozes aplikaciju napisati od nule. Kao sto je npr. Twitter uradio.
Nisam govorio o parama. Kad sam reko cena je mnogo veca, mislio sam na zivce i vreme. Mislim da je to bilo ocigledno. Kao sto rekoh ne volim mnogo dagovorim o Windwsu, jer kad ne znam nista lepo o njemu da kazem bolje da samo kazem skup je. A i jeste skup. Cak i ako je nekad jeftiniju u parama od RHEL-a, opet je skup. Ima skrivene troskove.

Sto se tice AWS, to je dobro za razmisliti, ali moze da razmisli i o DigitalOcean ili Linode. To koristimo na poslu za proof-of-concept implementacije.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2016, 0:45   #13
Twisterzemun
Član
 
Član od: 6.2.2012.
Poruke: 151
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 60 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Server side framework

Za to sto tebi treba trenutno, sasvim ti moze posluziti hostovanje .net web servera u servisu(Bez IIS-a, itd...).
Ako moras relativno brzo da realizujes tu aplikaciju, preporucujem da krenes linijom manjeg otpora i uzmes neku no sql bazu, kao npr MongoDB.
Neverovatno lako je podesiti i odmah krenuti da radis sa Mongom. Dakle, od alata sta bi ti trebalo:

Za hostovanje u servisu: Topshelf
Za hostovanje web servera: OWIN
Ako ne zelis da koristis Web Api 2 za pravljenje rest resursa, toplo preporucujem Nancy: NancyFx
Drajver za MongoDB: MongoDB

Ako ti je bas potrebno da koristis Linux server, sve gorepomenute biblioteke rade sa MONO frejmvorkom.

Za pravilno hostovanje web server, moraces pored OWIN-a preko NUGET-a da skines i library za staticke fajlove(html, css, js, itd...) koji samo pajpujes sa OWIN-om.
Library: StaticFiles
Twisterzemun je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Twisterzemun na korisnoj poruci:
NIx Car (23.10.2016)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Windows Server 2012 r2 licence Dusan_BG Operativni sistemi 0 16.10.2015 9:47
Deinstaliranje .net framework Miki2 Operativni sistemi 7 10.7.2012 23:22
Server and Client problem clzola Programiranje 7 25.1.2011 23:56
call of duty 5 server jeremijaue Mrežne igre 0 17.1.2011 12:33
Windows 7 - Build 7600+ (RTM) oluja Operativni sistemi 1204 22.10.2009 20:37


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:36.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com