Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.3.2009, 21:42   #1
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Otvaranje portova

Da li bi neko mogao lepo da napishe kako se otvaraju portovi na Linuxu? Konkretno, ja imam mandrivu 2k8 i hteo bih da otvorim portove za KTorrent (poshto mi sada ne prihvata konekcije). Moj ruter je TP-Link TD8815
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2009, 21:49   #2
atomic
Član
 
Član od: 19.11.2008.
Poruke: 65
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Otvaranje portova

Ako izlaziš na net preko rutera, onda otvaraš portove na ruteru, zar ne? Posle samo u KTorrentu podesiš port koji si otvorio.
atomic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2009, 22:34   #3
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Otvaranje portova

Citat:
atomic kaže: Pregled poruke
Ako izlaziš na net preko rutera, onda otvaraš portove na ruteru, zar ne? Posle samo u KTorrentu podesiš port koji si otvorio.
Da, u pitanju je ruter, ali ne znam kako se to konkretno radi za moj ruter (TP LINK TD8815). Neshto sam gledao u NAT delu, ali se nisam snashao.

Meni torenti rade super, ali mi KTorrent stalno prijavljuje da nema dolazecih konekcija, pa me zanima kako to da reshim.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2009, 22:36   #4
dare023
Veteran
 
Član od: 30.6.2006.
Lokacija: Bečkerek
Poruke: 722
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 133 puta na 122 poruka
Određen forumom Re: Otvaranje portova

http://portforward.com/
dare023 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2009, 0:33   #5
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Otvaranje portova

Citat:
dare023 kaže: Pregled poruke
Ja da sam to hteo, tamo bih odma i otishao.

Kao prvo, mog rutera nema na toj listi. Ima slichan, ali firmware mu je potpuno drugachiji. Kao drugo, tu imaju svi moguci manuali, samo ne za Linux.

Tema se radi o OTVARANJU PORTOVA (a ne verujem da sam jedini sa tim problemom), nije ovo kviz, pa da mi bacsih link ka prvom google-ovom hit-u. Kao shto sam vec rekao, to sam mogao i sam

EDIT:
Ovako, kad odem na NAT sekciju mog rutera, imam dva linka, DMZ i Virtual Server. Predpostavljam da se pravila zadaju pod virtuelnim serverom, ali ja nisam siguran kako. Evo ga screen:

Takodje, chitao sam da treba da namestim statichki IP umesto DHCP-a, ali nisam siguran koju adresu da stavim, i gde treba da je stavim
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2009, 11:46   #6
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Otvaranje portova

Ja se ubih pišući o port forwardingu, samo nema ko da čita. Nije previše bitno da li je Windows ili Linux, pošto su principi isti.

Da, Virtual Server se isto što i Port Forwarding.

Da, treba da namestiš statičku adresu. Misli se na adresu mrežne u kompjuteru - da ne stoji sve na "Automatic settings", nego da upišeš adresu. Pošto je to TP Link, pretpostavljam da je to kao kod mog modela, dakle adresa može biti iz subneta 192.168.1.0. Da bi bio siguran, najbolje da namestiš, recimo, 192.168.1.100. Kako se to radi? Pa, pretpostavljam da ima neki grafički alat za to (nisam se davno zezao sa Linuxom). Parametri koje treba da postaviš su isti kao što bi bili na Windowsu, dakle adresa 192.168.1.100, Netmask 255.255.255.0, Default gateway 192.168.1.1. Tu treba da se pojavi i podešavanje DNS servera, a za to se obično stavlja isto kao za Default Gateway, dakle, 192.168.1.1, ili možeš staviti DNS provajdera, ako ovo prvo ne radi (ruter bi trebalo da dobija automatski adresu provajderovog DNS servera zajedno sa WAN adresom putem DHCP-a, ali sa WAN strane, pa se tako omogućava da ruter postane lokalni DNS server čiju adresu možeš da upišeš).

Što se tiče podešavanja samog rutera, da, to se radi na ekranu čiju si sliku poslao.
Evo šta znače stavke.

Rule index - redni broj (ne diraj)
Application - fabrički već podešeni parametri za razne svrhe; pošto nisi siguran, a ti ne diraj.
Protocol - za torrente se obično koristi TCP, ali ponekad i UDP. Pogledaj da li ima kombinacija "TCP & UDP" ili dodaj još jedno pravilo za UDP sa istim ostalim parametrima.
Start port number - broj porta ili broj početnog porta, ako je u piptanju opseg od više portova. Ti ćeš verovatno koristiti samo jedan port. Default za torrente je 6881, ali će ti svi reći da je bolje da staviš neki drugi port sa višim brojem. Mnogi programi za torrente imaju mogućnost da ti sami prilikom instalacije stave neki visoki port sa slučajnim brojem. U svakom slučaju, broj porta mora biti isti onaj koji je podešen u KTorrentu (recimo, ako ti program bira slučajni port, mogao bi da dobiješ nešto tipa 28991, a ako toga nema, 6881).
End port number - ili isto što i start, ili za koji broj više. To drugo je, recimo, u slučaju da u lokalnoj mreži imaš više računara pa svakom dodeliš drugi port (a to i podesiš na svakom računaru), pa da ne moraš da definišeš novo pravilo za svaki računar.
Local IP address - ona adresa koju si postavio za mrežnu karticu na računaru.

Posle toga snimiš sve to sa SAVE, a možda ćeš morati i da resetuješ ruter (potraži komandu za to po menijima) da bi se pravilo aktiviralo.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
Beagle (24.3.2009), stesha (24.3.2009)
Stara 24.3.2009, 15:57   #7
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Otvaranje portova

Hvala Vojo puno! Samo me zanima jedna stvar

Ne mogu da stavim TCP &UDP, vec samo jedan od ta dva. Port cu podesiti iz KTorrenta (stavicu neku visoku vrednost), ali ako se ne varam to ide preko TCP-a. Postoji josh i UDP Tracker Port (default 4444), pa me zanima: da li bih ja mogao da zadam dva pravila (Rule Index) jedan za TCP, a jedan za UDP?
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2009, 16:31   #8
dare023
Veteran
 
Član od: 30.6.2006.
Lokacija: Bečkerek
Poruke: 722
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 133 puta na 122 poruka
Određen forumom Re: Otvaranje portova

Citat:
Beagle kaže: Pregled poruke
Ja da sam to hteo, tamo bih odma i otishao.
Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Ja se ubih pišući o port forwardingu, samo nema ko da čita. Nije previše bitno da li je Windows ili Linux, pošto su principi isti.

Da, Virtual Server se isto što i Port Forwarding.
Al dobro,nije bilo loše namere u svakom slučaju...
dare023 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2009, 19:41   #9
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Otvaranje portova

Onda bi ova tema (ili neka slichna) trebala da bude sticky, poshto mnogo njih ima ove probleme, a ponekad pretraga ne daje zeljene rezultate
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2009, 20:15   #10
atomic
Član
 
Član od: 19.11.2008.
Poruke: 65
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Otvaranje portova

Citat:
Beagle kaže: Pregled poruke
Hvala Vojo puno! Samo me zanima jedna stvar

Ne mogu da stavim TCP &UDP, vec samo jedan od ta dva. Port cu podesiti iz KTorrenta (stavicu neku visoku vrednost), ali ako se ne varam to ide preko TCP-a. Postoji josh i UDP Tracker Port (default 4444), pa me zanima: da li bih ja mogao da zadam dva pravila (Rule Index) jedan za TCP, a jedan za UDP?
To što ti stoji na "ALL" podrazumeva i jedan i drugi protkol. A što se tiče UDP-a, nemaš potrebe tu ništa dirati, ali ako si otvorio port i stavio protokol ALL, onda samo staviš u KTorrentu isti UDP port. No, zaista nema nikakve potrebe otvarati UDP port.
atomic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku atomic na korisnoj poruci:
Beagle (24.3.2009)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Program za otvaranje .sis vuka13mv Aplikativni softver 2 3.3.2009 1:55
Problem sa forwardovanjem portova Ivan452 Internet usluge 1 24.2.2009 14:09
Program za otvaranje CHM file ucitelj paracin Aplikativni softver 2 25.5.2008 19:21
otvaranje jednog dela arhiviranog video fajla McNAIR Aplikativni softver 18 29.1.2008 18:25
Kako da zabranim (onemogucim) otvaranje bilo koje stranice u browseru? Peruzzi Aplikativni softver 2 24.1.2008 17:42


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:08.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com