Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Video/TV softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Video/TV softver Video programi, formati, kodeci, konvertori, DVD/TV softver, satelitski/DVB programi, DivX i sl.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.1.2006, 18:07   #1
Kostarum Rex Persia
Član
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: deep underground Klingon homeworld
Poruke: 321
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom x264 kodek, ko ga je od vas sve isprobao i šta kažete o njegovom kvalitetu?

Evo, ja sam ga počeo koristiti od prastare revizije 238 još od novembra 2004 i mogu reći da je još tad bio značajno bolji od bilo kog MPEG2, DivX ili Xvid kodeka, na niskim bitrateovima.

Ove nove revizije su izvanredne i molim članove redakcije Sveta Kompjutera da malo više obrate pažnju na njega, jer je to nadolazeći kodek za Bly-Ray i HD-DVD filmove.

Link za skidanje je http://forum.doom9.org/showthread.php?s=&threadid=89979 a kad skidate, obratite pažnju da obavezno skinete " Standard" verziju x264 kodeka jer je ona potpunija i ima neke stvari koja " Lite " verzija nema.

Ja i Nenad, smo ga, izgleda, ovde jedini mnogo koristili. Ali pozvani su svi da iznesu svoje mišljenje o ovom stvarno FANTASTIČNOM kodeku H.264 standarda.

P.S. Samo da napomenem da x264 nije jedini kodek iz H.264 branše, već ima i Mainconcept H.264 encoder 2.0, Ateme H.264 codec beta 2-3( trenutno), Ati H.264( koji je *****e i najgori je od svih H.264 kodeka) itd.
Kostarum Rex Persia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2006, 18:04   #2
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.869
Zahvalnice: 2.937
Zahvaljeno 3.863 puta na 1.166 poruka
Određen forumom Re: x264 kodek, ko ga je od vas sve isprobao i šta kažete o njegovom kvalitetu?

Mozes li nam za pocetak napisati neka poredjenja/iskustva u odnosu na mpeg2 (DVD) kompresiju... Koristim Mainconcept H.264 encoder vec neko vreme ali ne mogu da kazem da imam neka velika iskustva sa njim. Daje lepsu sliku ali je mnogo sporiji u kompresiji iz "sirovog" DV materijala...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2006, 18:25   #3
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: x264 kodek, ko ga je od vas sve isprobao i šta kažete o njegovom kvalitetu?

Pa nema sta tu mnogo da se kaze u vezi H264 tehnologije. I sam si reko da ima lepsu sliku, medjutim taj Mainconcept je dosta los i zaostaje od drugih. Jedini iz branše koji mogu da se izdvoje jesu x264 , Alteme, NeroDigital AVC i Elcard. Kao sto znate H264 pripada i Loosy i Lossles codecima. Loosy codeci su oni koji posebnim algoritmima skidaju detalje sa slike i tako sam fajl zauzima manje takva stvar je i sa mp3 i mp4 audiom. Lossles codeci ne skidaju nikakve detalje tj odrzavaju isti kvalitet svakog frejma ali takvo enkodovonje zauzima mnogo vise. U losless codece spada i DV. Danasnja sposobnost H264 je da odprilike stane 3 sata filma na 700mb u cak perfektnom kvalitetu. Jedini nedostatak je to sto je mnogo spor ali isplati se ko ima zivce. MPEG2 je sad u nekim starim danima i pitanje je da li ce da opstane jos dugo. Ukoliko BluRay pobedi opstace. ali ako HD-DVD pobedi mpeg2 odlazi u zasluzenu penziju i H264 pocinje da bude svakodnevni standard
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2006, 19:10   #4
Kostarum Rex Persia
Član
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: deep underground Klingon homeworld
Poruke: 321
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: x264 kodek, ko ga je od vas sve isprobao i šta kažete o njegovom kvalitetu?

Nenade, kako to misliš da ako pobedi BluRay opstaće MPEG2 standard? Na osnovu kojih podataka to tvrdiš, bio bih ti zahvalan kad bi to malo bolje objasnio.

Koliko ja znam, H.264 je od početka standard i za BluRay i za HD-DVD formate diskova. Jedino se Sony sad predomišlja i govori kako je MPEG2, navodno, isti u kvalitetu kao i H.264 kodeci, što apsolutno nema veze sa istinom.

@ Olujo

Moja preporuka ti je da batališ Mainconcept H.264 enkoder i da pređeš na x264. Mada i Nero Digital je ti negde, odmah ispod x264 kodeka, po kvalitetu slike.

Ili, ako baš toliko voliš Mainconcept, sačekaj da im ove godine izađe verzija 3.0 pa će tek onda Mainconcept moći da se ravnopravno uključi u trku sa x264 i Ateme kodecima.
Kostarum Rex Persia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2006, 21:02   #5
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: x264 kodek, ko ga je od vas sve isprobao i šta kažete o njegovom kvalitetu?

Pa prvi BluRay filmovi su izasli. U nekom ranijem svetu kompjutera je to objavljeno ali ima i negde na netu. BluRay je zamisljen kao disk velikog kapcaiteta ali stvarno ne znam kog u principu nesto vise od 30GB. HDTV filmovi su zamisljeni da imaju rezoluciju 1920 ili tako nesto i zamisli koliko bi prostora trebalo da se to smesti u MPEG2 formatu, zato je i napravljen BluRay koji je u pocetku bio samo proba. HD-DVD su zamisljeni isto samo u MPEG4.H264. Medjutim naravno ne mogu da koriste x264 ili Nero zato je krenuo da se razvija neki wmv codec 9 sa h264 podrskom. To je normalno stalo kao projekat i BluRay je to iskoristio i izbacio prve filmove u gorepomenutoj rezolucije MPEG2 standarda. Sony se tu nesto koprcao i neko je dao velike pare da BluRay ugleda svetlost dana

Poslednja ispravka: NenadN (22.1.2006 u 21:15)
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2006, 21:38   #6
Kostarum Rex Persia
Član
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: deep underground Klingon homeworld
Poruke: 321
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: x264 kodek, ko ga je od vas sve isprobao i šta kažete o njegovom kvalitetu?

Ne znam, ali pouzdano znam da će BluRay filmovi koristiti H.264 kodek, a ne MPEG2, pročitao sam to na više mesta na netu.

Pa zašto bi neko, o za boga miloga, koristio ubogi i prastari MPEG2 kodek kad je ovaj novi standard H.264 dalekoooo bolji.Jedina mu je mana što sporo kompresuje, ali to i nije strašno kad se ima u vidu koliko bolju sliku daje.

P.S. Da ne idemo više o off-topic, trebalo bi da počnemo da govorimo koje su stvarne prednosti x264 kodeka u odnosu na ostale komercijalne verzije. Nenade, ti to bolje znaš od mene, pa izdeklamuj to ovde, sa argumentima.
Kostarum Rex Persia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2006, 22:53   #7
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: x264 kodek, ko ga je od vas sve isprobao i šta kažete o njegovom kvalitetu?

Citat:
Kostarum Rex Persia kaže:
Ne znam, ali pouzdano znam da će BluRay filmovi koristiti H.264 kodek, a ne MPEG2, pročitao sam to na više mesta na netu.
Mislim realno nema onda potebe da BluRay bude velikog kapaciteta mislim u opste nema potrebe za tim kad bi H264 isao na BluRay. Kao sto si i sam rekao da je Sony rekao da je MPEG2 bolji i isti kao H264 sto nije tacno ali bih se moglo poraviti kad bi MPEG2 isao na par 100mb/s sto je i cilj BluRay-a. Posto je MPEG2 navodno Lossles codec sa MPEG4.H264 u Lossles varijanti nebi trebalo da se predje 8.5GB. Posto kao rekoh taj WMV9 glavni kodec koji ce se koristiti nije doradjen pa ce i dalje se koristi MPEG2. Posle cu da detaljno objasnim H264 da malo skupim reference.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2006, 23:29   #8
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.662
Zahvalnice: 2.262
Zahvaljeno 1.922 puta na 1.405 poruka
Određen forumom Re: x264 kodek, ko ga je od vas sve isprobao i šta kažete o njegovom kvalitetu?

ajde da neko malo pojasni kako se DVD prebacuje u ovaj format? Postoji li neko jednostavno resenje, kao sto je, npr, Nero Recode?
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2006, 23:46   #9
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: x264 kodek, ko ga je od vas sve isprobao i šta kažete o njegovom kvalitetu?

Nero Recode je do sada naj jednostavnije resenje. Sve sto treba jeste da umesto Maximum Definition profila stavis Maximum Definition AVC ili neki drugi AVC profil sto ti nebih preporucavao da ogranicis podesavanja. Za x264 je najbolja aplikacija koja je do sada napravljena jeste MeGUI koji dolazi ako skines standardni paket. Kostarium Rex Persia je gore to napomenuo. Mada u paketu dobijas malo skraceni MeGUI koji je ogranicen smo za x264. Mislim sta ce ti drugi tj siri. U MeGUI-u imas da izaberes source i destination fajl. i Profile ako ne umes da cackas opcije. Imaces svakave profile ali ja ti preporucujem samo HQ-Slow,Slower,Slowest i Insane. U opcijama imas i bitrate calculator da proracunas bitrate. Nezaboravi prvo moras da uradis zvuk u AAC formatu. A on se najboje i najlakse procesuira preko BeLighta. http://corecodec.org/frs/download.ph...2b9_Normal.exe
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2006, 20:40   #10
Kostarum Rex Persia
Član
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: deep underground Klingon homeworld
Poruke: 321
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: x264 kodek, ko ga je od vas sve isprobao i šta kažete o njegovom kvalitetu?

Da, ali kako da se video i audio posle spoji u jedan fajl, jer to malo komplikuje situaciju ako ti treba dva odvojena programa za video i audio kompresiju.
Kostarum Rex Persia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2006, 1:42   #11
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: x264 kodek, ko ga je od vas sve isprobao i šta kažete o njegovom kvalitetu?

Ne isto obavlja MeGUI ima integrisan AVI,MKV i MP4 Muxer
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2006, 0:05   #12
Spawn BG
V.I.P.
 
Član od: 26.12.2005.
Lokacija: Open in new tab
Poruke: 1.507
Zahvalnice: 409
Zahvaljeno 344 puta na 280 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Spawn BG
Određen forumom Re: x264 kodek, ko ga je od vas sve isprobao i šta kažete o njegovom kvalitetu?

Čitam vaše mišljenje o x264 i hteo bih da ga probam, skinuo sam standard verziju, ali MeGUI neće da radi bez NET Framework 2, a to mi se baš i ne skida sa neta (bilo bi duuuuugo...). Može pomoć?
Spawn BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2006, 13:21   #13
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: x264 kodek, ko ga je od vas sve isprobao i šta kažete o njegovom kvalitetu?

Moras da skines NET Framework 2.0 na zalost. Ali mozes i bez MeGUI-a da enkodujes film preko VirtualDub-a, ili nekog tvog programa koji podrzava selekciju codeca.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2006, 15:33   #14
Kostarum Rex Persia
Član
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: deep underground Klingon homeworld
Poruke: 321
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: x264 kodek, ko ga je od vas sve isprobao i šta kažete o njegovom kvalitetu?

Citat:
Spawn BG kaže:
Čitam vaše mišljenje o x264 i hteo bih da ga probam, skinuo sam standard verziju, ali MeGUI neće da radi bez NET Framework 2, a to mi se baš i ne skida sa neta (bilo bi duuuuugo...). Može pomoć?
Ako imaš nekog drugara koji ima Decembarski broj časopisa Digital, na pratećem CD-u imaš kompletnu instalaciju Net Framework 2.0, tako da ne moraš da ga skidaš sa neta.

A inače, ja za enkodovanje skoro isključivo koristim VirtualDubMod 1.5.4.1 ili VirtualDub MPEG2 1.6.11. Prvi koristim samo kad mi je audio zapis u AC3 formatu, jer ga VirtualDubMod bez problema prepoznaje i hoće da ga kompresuje u MP3, dok VirtualDub MPEG2 1.6.11 koristim za sve druge AVI i MPEG2 fajlove.

Spawn BG, jesi li instalirao najnoviji FFDSHOW, jer bez njega nećeš moći da puštaš video koji je kompresovan x264 kodekom?
Kostarum Rex Persia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2006, 18:16   #15
Spawn BG
V.I.P.
 
Član od: 26.12.2005.
Lokacija: Open in new tab
Poruke: 1.507
Zahvalnice: 409
Zahvaljeno 344 puta na 280 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Spawn BG
Lightbulb Re: x264 kodek, ko ga je od vas sve isprobao i šta kažete o njegovom kvalitetu?

Hvala za savet, probaću da nabavim Digital CD. A kako da izračunam potreban protok? Kada sam pokušavao nešto, nema bitkalkulatora kao kod XviD... Imam neki FFD od oktobra 2005 ili tako nešto....
Spawn BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2006, 18:51   #16
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: x264 kodek, ko ga je od vas sve isprobao i šta kažete o njegovom kvalitetu?

U MeGUI-u imas Bitrate Calculator i sve sto ti treba. A za vfw ti treba GordianKnot 0.35.0, Xmpeg 5.03. Ja ti licno preporucujem GordianKnot System Pack jer ako obradjujes DVD bice ti potrebni programi kao AviSynth i DGMPDec.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2006, 1:54   #17
Kostarum Rex Persia
Član
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: deep underground Klingon homeworld
Poruke: 321
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: x264 kodek, ko ga je od vas sve isprobao i šta kažete o njegovom kvalitetu?

Da, za obradu DVD-ova je poželjno staviti GordianKnot System Pack, ali vrlo je nepoželjno kompresovati posle iz njega, jer je to program vrlo ograničenih sposobnosti podešavanja, pošto je pisam za apsolutne početnike.

Tako da je za kompresiju najbolji MeGUI, VirtualDubMod ili Xmpeg 5.03.
Kostarum Rex Persia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2006, 14:04   #18
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: x264 kodek, ko ga je od vas sve isprobao i šta kažete o njegovom kvalitetu?

Citat:
Kostarum Rex Persia kaže:
pošto je pisam za apsolutne početnike.
Nije u opste za pocetnike vec za profesionalce. tj treba se snaci. GordinanKnot je jedan veliki AviSynth Editor, stats editor, audio, bitrate calculator, DVD extractor,convertor i sl. Ima sve sto je potrebno sa DVD i ostalih izvora potrebno za konverziju u DivX 3/4/5/6/XviD/x264. Sto se tice DivX/XviD ovde se zavrsavaju svi poslovi. Posto je malo zastareo tj x264 je dosta napredovao enkodovanje se ne moze odraditi u njemu. Za to vec postoji MeGUI ali priprema AviSynth skripte je pozeljna da se u GK odradi.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.2.2006, 2:06   #19
Kostarum Rex Persia
Član
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: deep underground Klingon homeworld
Poruke: 321
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: x264 kodek, ko ga je od vas sve isprobao i šta kažete o njegovom kvalitetu?

Da, samo što obični smrtnici ne mogu da se snađu u tom moru MeGUI-a i AviSynth skripti. Jeste da MeGUI automatski može da napravi te skripte, ali opet je veliki problem za obične korisnike. Pa čak i meni se ne sviđa što polako ukidaju podršku za vfw x264 kodek, tako da se, ako ga stvarno ukinu, x264 kodek neće moći birati iz VirtualDub-a ili XMPEG 5.03 programa za audio-video kompresiju.
Kostarum Rex Persia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2006, 2:38   #20
Kostarum Rex Persia
Član
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: deep underground Klingon homeworld
Poruke: 321
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: x264 kodek, ko ga je od vas sve isprobao i šta kažete o njegovom kvalitetu?

Ljudi, fantastične vesti, upravo sam skinuo reviziju 431 x264 kodeka i moram reći da sam veoma prijatno iznenađen!!! Konačno je razvojni tim koji pravi x264 kodek ubacio sve opcije u VFW kodek koje su mu nedostajale. Skinite obavezno ovu reviziju sa linka http://mirror01.x264.nl/x264/revisio...34-install.exe i isprobajte nove opcije.

Dakle, nove opcije dosta poboljšavaju kvalitet kompresije, posebno na niskim i veoma niskim bitrateovima. Dodate opcije su:

VFW updated:
r430(and r431)
VfW: support trellis, brdo, nr, bime.
patch by Dan Nelson (dnelson at allantgroup dot com).

Samo da dodam, revizije su počele da izlaze kao nenormalne, tj. nekoliko svakog dana, pa da ne ispravljam savki put ovaj link gore, posetite www.x264.nl i ručno skinite.

Poslednja ispravka: Kostarum Rex Persia (12.2.2006 u 20:02)
Kostarum Rex Persia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:16.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com