Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Web razvoj Sve u vezi sa razvojem Internet sajtova: programi, dizajn, usluge hostinga, administracija...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.12.2014, 23:51   #1
zeljkoste
Novi član
 
Član od: 10.2.2014.
Poruke: 6
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Sadrzaj sajta - zakonska prava

Pozdrav , trebao bih ovih dana da pustim sajt u funkciju pa boh voleo nesto razjasnim. Verovatno ima dosta korisnika koji uredjuju sajtove pa da vidim kakva je njihova sugestija i iskustvo .

Sajt je zabavnog karaktera gde cu uglavnom ja pisati tekstove. Kakva ja imam ogranicenja na sadrzaj teksta? Fotografije cu koristiti koje nisu podlezne autorskom pravu - google pretraga ili sajtovi sa besplatnim slikama .

Da li mogu:

1. Svojim recima bez kopiranje teksta pisati o bilo kom dogadjaju(koncert, utakmica, premijera knjige ili filma... )
2. Uzimanje delova teksta sa Wikipedije o podacima koji su istiniti iskljucivo tako kako su napisani (biografija licnosti , podaci o uredjajima , podaci o gradovima ... znaci nije necije licno misljenje vec globalna informacija koju je samo neko napisao na wikipediji i koju bih i ja licno kada bih hteo morao napisati 90% slicno jer su to neki nepreomenljivi podaci)
3. Da li u tekstu mogu navoditi imena sajtova sa linkom prema njima bez bilo kakvog uzimanja sadrzaja, vec samo kao dobar izvor informacija navoditi te sajtove?
4. Da li ima neki laksi nacin osim kontaktiranja vlasnika da znam koje video zapise sa youtube mogu ubacivati u tekst i koristiti na sajtu - da li su svi zasticeni video klipovi autorskim pravima?
5. Da li citati poznatih licnosti, vicevi , statusi sa fejsa podlozni autorskim pravima ili se mogu normalno upotrebljavati u tekstu?

Te neke stvari bih povremeno koristio u jako malim kolicinama pa bih da razjasnim jel sve legalno. Ne bih kopirao tekstove vesti , autora, blogera vec koristio globalne informacije, naprimer tehnicke karakteristike za Samsung s5, podatke iz biografije Nikole Tesle ...
zeljkoste je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2014, 1:02   #2
zeljkoste
Novi član
 
Član od: 10.2.2014.
Poruke: 6
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sadrzaj sajta - zakonska prava

Na primer, da li mogu ubaciti na sajt Trailer nekog filma ili koristiti reklamnu sliku pomocu koje se svugde reklamira taj film...
zeljkoste je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2014, 7:09   #3
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Re: Sadrzaj sajta - zakonska prava

1. Možeš.

2. Možeš. Doduše ako želiš da zvučiš ozbiljnije preporučio bih ti da uzimaš infromacije s drugih izvora (ili barem da kažeš da si preuzeo informaciju s drugog izvora). Wikipedia, koliko god dobra bila, nije priznata među akademskim krugovima i nikad se ne može shvatiti za ozbilljan izvor.

Možeš da određenom članku Wikipedie da nađeš odakle su oni izvukli informacije pa da linkuješ te izvore.

3. Sigurno da možeš.

4. Svako delo od nastanka (muzika, video, fotografija itd itd) je zaštićeno zakonima o autorskim pravima koja variraju od zemlje do zemlje. Možda ima neki sajt koji izlistava besplatne klipove za korišćenje ali nisam siguran. Doduše ako npr pišeš o koncertu Nede Ukraden ( )možeš samo da linkuješ YT snimak sa njenog koncerta na svoj sajt. Niko te neće dirati za to.

5. Ovo je siva zona čini mi se... Koliko sam upoznat ne bi trebalo da bude problema ali čuo sam da je bilo kod nas tužakanja oko nekih aforizama ili čega već... Doduše ne bi trebalo da bude problema.


Ipak, ne bih ti preporučio da ovo uzmeš kao 100% siguran odgovor, bavim se fotografijom ali nisam ni ja potpuno upoznat sa autorskim pravima (koji variraju od zemlje od zemlje, je li) tako da je najbolje da proučiš zakonike o autorskim pravima u tvojoj zemlji.
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
internet advokat, web development


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pravljenje sajta za prodaju ilic stefan Web razvoj 4 10.3.2010 18:18
Koji je sud nadležan za sporove, kako se postaje vlasnik sajta... rebelmouse Web razvoj 3 11.3.2009 17:55
Procena vrednosti sajta A M G Zanimljive Web lokacije 18 4.10.2008 8:56
Praćenje posecenosti web sajta (tutorijal) zk_0709 Web razvoj 11 19.6.2008 11:53
Kako da se ne menja URL sajta? Patton Web razvoj 7 23.3.2008 21:46


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:43.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com