Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Modovi

Modovi Budite jedinstveni - modifikujte svoj računar

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.3.2010, 13:47   #21
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Заштита компјутерских компоненти од пр

Citat:
Beagle kaže: Pregled poruke
Gresis Vojo. Nije samo ulje problem. Vlaga iz vazduha se kondenzuje u rezervoaru gde se nalazi komprimovani vazduh i lako moze da dodje do komponenti kada se kompresor upotrebljava. Letos sam na sigurnosnom ventilu kompresora u traktoru ispustio neka dva decilitra vode. Ne bi valjda voleo tako nesto da zavrsi po kompu? Takodje, lako moze da dodje do nagomilavanja statickog elektriciteta prilikom koriscenja komprimovanog vazduha, pa i to moze biti opasno po komponente. Najbolji nacin ciscenja je usisavanje, pa detaljno rastavljanje komponenti i cicsenje cetkom od prirodnih vlakana.
Sasvim si u pravu, ali to važi za kompresore koji stoje napolju, koji god bili.
Ako ga držiš u kući (i to ne na terasi), to teško da će se desiti.

Ja do cele priče o kompresoru nisam došao samostalno, niti preko sajtova, već se, kada sam radio na televiziji, kompresor koristio u servisu elektronskih komponenti. Koriste ga i u RTS-u, koriste ga i u jednom servisu profesionalne i kućne elektronike (video rekorderi, kamere, video miksete...) s kojim je moja firma sarađivala.

Dakle, ne pričam napamet, ali se cela moja priča odnosi na kompresore koji stoje u kući, a u to ne spada ni kompresor na benzinskoj pumpi ni kompresor na traktoru.

Kompresor o kome Rocker priča čak i nema pravi rezervoar. Zato je manje efikasan, ali uz pomoć "kratkih rafala" izduvava sasvim dobro.

Što se tiče statičkog elektriciteta, o tome zaista ne znam ništa, ali moram da kažem da s tim nikad nisam imao problema.

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Kad smo vec kod usisivaca. Koje je problem kod doticnih, pa nisu prvi izbor, umesto kompresora?
U svakom slučaju, glupo ti je da kupuješ kompresor od minimum 7000 dindži samo za kompjuter, sem naravno ako držiš servis.

Nije usisivač loš, naprosto je u nekim slučajevima nemoćan. Recimo, pokazalo se da je nemoguće četkicom isterati ili usisati prašinu iz Intelovih box kulera kod kojih su rebra postavljena radijalno (šire se iz centra), sem naravno da se svaki put skida ceo kuler.

Moja sestra se za takve stvari služila pumpom za bicikl (dakle opet natpritisak). Može da se koristi i fen (još bolje je kad se stavi onaj dodatak koji "spljoštava" mlaz vazduha), naravno bez uključivanja grejača.

Ja samo dajem predlog i primer. Svako, naravno, može da koristi šta god mu je zgodno.

Poslednja ispravka: VojaM (2.3.2010 u 13:59)
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
Beagle (2.3.2010)
Stara 2.3.2010, 14:58   #22
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Заштита компјутерских компоненти од пр

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Što se tiče statičkog elektriciteta, o tome zaista ne znam ništa, ali moram da kažem da s tim nikad nisam imao problema.
Nisam ni ja (posto mi je komp dobro zasticen od prasine, i ne mrzi me da jednom godisnje sve to lepo rastavim i detaljno ocistim), ali postoji sansa da se staticki elektricitet nagomila zbog trenja koje nastaje izmedju vazduha i komponenti.

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Nije usisivač loš, naprosto je u nekim slučajevima nemoćan. Recimo, pokazalo se da je nemoguće četkicom isterati ili usisati prašinu iz Intelovih box kulera kod kojih su rebra postavljena radijalno (šire se iz centra), sem naravno da se svaki put skida ceo kuler.
Heh, po meni je pametnije skinuti kuler i detaljno ga ocistiti. Termalna pasta gubi svoja svojstva posle odredjenog vremena (proizvodjaci kazu da im je rok dve godine po nanosenju). Pravilnim apliciranjem (X, zrno bibera ili nekom drugom metodom) i postavljanjem filtera ispred usisnih ventilatora, jedna tuba paste moze da izdrzi stvarno dugo, tako da to nije veliki trosak. Sa filterima se smanjuje i interval ciscenja kompjutera. Sa tankim sundjerom, sva prasina se nagomilava na njemu, i to se vrlo lako usisa i samo ona najfinija ulazi unutar kucista (a dok ona ucini kuler neefektivnim moze proci dosta vremena).

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Moja sestra se za takve stvari služila pumpom za bicikl (dakle opet natpritisak).
Nisam bas neki doktor za pumpe, ali ova moja pumpica za bajs mora da bude podmazana kako bi ispravno funkcionisala. Tada i ona baca ulje.

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Ja samo dajem predlog i primer. Svako, naravno, može da koristi šta god mu je zgodno.
Ako se oko neceg ne slazemo, to ne znaci da ne mozemo normalno da diskutujemo. Svako misljenje uvazavam

Poslednja ispravka: Beagle (2.3.2010 u 16:31) Razlog: Svako - svacije ;)
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2010, 17:07   #23
Roskke
Član
 
Član od: 19.1.2010.
Poruke: 422
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 23 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Заштита компјутерских компоненти од пр

Da vama prekaljeni kaze nesto....
1. Trenje usled kontakta vazduha i komponenti ne moze biti,
2. Skidanje kulera 1-put godisnje je ok, ali ako to "neko" radi svake subote, pogotovo ako se radi o nekom kuleru koji nije box (skidanje ploce), to za plocu moze biti kobno, razmislite zasto.
3. Najbolje je komp cistiti kompresorom koji dolazi uz auto, znate na sta mislim, taj ne baca vodu i veoma je efikasan. Pozdrav
Roskke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2010, 1:55   #24
illidan
Starosedelac
 
Član od: 28.10.2005.
Poruke: 1.706
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 352 puta na 254 poruka
Određen forumom Re: Заштита компјутерских компоненти од пр

imam filter na intake ventu i kuciste brisem od prasine 1 nedeljno (bude jako malo, ali ne dozvoljavam da se nakupi, tako da je uvek cisto)
illidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2010, 10:21   #25
LazaLazarevic
Član
 
Član od: 1.10.2006.
Lokacija: Дневна соба
Poruke: 50
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 19 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Заштита компјутерских компоненти од пр

На једној другој теми сам предложијо јефтино решење за прашину.

Користим усисивач (Слобода Чачак), цевку увек ставим да издувава ваздух.
Направио сам.. ајд да кажем `редуктор` који спаја цев од усисивача и обичну празну хемијску оловку, млаз ваздуха је прилично танак и могу да дохватим и најтежа места.
LazaLazarevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2010, 12:01   #26
Roskke
Član
 
Član od: 19.1.2010.
Poruke: 422
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 23 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Заштита компјутерских компоненти од пр

Ja cistim komp po potrebi, tj kada vidim da prasina prekrije 30-40% povrsine kulera. A u mom slucaju ih ima mnogo pa je to 1-put mesecno. A cpu kuler je takoreci Biturbo, on srce prasinu.
Roskke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2010, 19:09   #27
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: Заштита компјутерских компоненти од пр

Citat:
Roskke kaže: Pregled poruke
Da vama prekaljeni kaze nesto....
1. Trenje usled kontakta vazduha i komponenti ne moze biti,
2. Skidanje kulera 1-put godisnje je ok, ali ako to "neko" radi svake subote, pogotovo ako se radi o nekom kuleru koji nije box (skidanje ploce), to za plocu moze biti kobno, razmislite zasto.
3. Najbolje je komp cistiti kompresorom koji dolazi uz auto, znate na sta mislim, taj ne baca vodu i veoma je efikasan. Pozdrav
Sinovac,(izvini Vojo,morao sam )za ciscenje CPU kulera nema potrebe da se isti skida sa ploce.Drugo,ako imas naprednije kuciste sa "retention hole",aftermarket kuler mozes skidati i 3 puta dnevno ako zelis bez ikakvih problema.Trece,ako nemas "retention hole" i moras skinuti plocu kako bi skinuo i sam kuler dovoljno je da samo budes pazljiv i ploci nece nista biti.Moju krvavu sam skinuo i vratio vise od 50 puta sigurno! i nista joj ne fali.

Takodje se slazem sa illidan -om.Ev ja sam danas ocistio celo kuciste(posle 7 dana)od prasine iako je iste bilo vrlo malo i napravio sam novi filter za bocni ventilator jer se stari skoro raspao.Posto je moj posao da svake subote usisam kucu,jednostavno odvojim 10 min da usisivacem ocistim filtere i obrisem prasinu u kucistu.
Tak da je comp uvek cist i bez trunke prasine.

Pozdrav.
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2010, 3:07   #28
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Заштита компјутерских компоненти од пр

To ti se ipak malkice čini. Nema tog filtera koji u potpunosti može da zadrži prašinu, pa makar stavio i vojničko ćebe ispred ventilatora. Pomažu dosta, ali kad-tad se nakupi prašina unutar kućišta, makar ih 5x dnevno usisavao.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2010, 17:31   #29
internet-junkie
Član
 
Član od: 9.8.2010.
Poruke: 38
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Заштита компјутерских компоненти од пр

Stari usisivac Sloboda Cacak, ima sa druge strane rupu sa koje izlazi vazduh! Super stvar za izduvavanje kucista!
internet-junkie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.8.2010, 17:07   #30
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Cool Re: Заштита компјутерских компоненти од пр

hahahaha znam na sta mislis Mi smo ga od misloste nazvali turbinski usisivac

On topic: dok sam imao Centurion 590 kuciste 'rvao sam se sa prasinom svakog meseca Jbt u Intelove laboratorije da sam ga drzao opet bi racunar bio pun prasine.. Iako je kuciste vec imalo dust filtere na prednjoj stanici mogu reci da nisu nesto posebno efikasni. Na bocnoj stranici sam imao neke Magic filtere koje sam dobio na poklon. I dzaba kad se prokletinja za mesec dana opet pojavi i prkosi mi.. Sa Cosmos-om mi je vec drugacija situacija. Nema toliko otvora za ventove te uz kvalitetne filtere jako mala kolicina zavrsi unutra. Cistim jednom u 6 meseci i mogu reci da je kolicina prasine ista kao i u Centurion-u za mesec dana
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.8.2010, 19:16   #31
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Заштита компјутерских компоненти од пр

Jedna jako korisna stvarčica koju sam sasvim slučajno otkrio...znate za one Kirby prezentacije, kad vam banu na gajbu, pa usisavaju stvari i smaraju pričom 3 sata, pokušavajući da vas ubede da spucate 2 soma € na usisivač? E, pa oni filteri koje koriste prilikom prezentacije su nešto najbolje što sam u životu video kao filter za prašinu! Ljubazno su mi poklonili jedno 100-tinak komada kada sam ih zamolio. Filter je kružnog oblika i odgovara prečnikom 12/14cm ventovima. Materijal je jako sličan onome koji se koristi kod filtera za kuhinjske aspiratore, samo dosta tanji, tako da je protok vazduha znatno manje narušen. A prašinu zadržava bolje od ičega meni poznatog. Tako da ako vam se desi da vam banu na gajbu, vredi ih pustiti makar samo zbog filtera.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
Sass Drake (26.8.2010), Yonai (15.9.2014)
Stara 26.8.2010, 22:16   #32
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Заштита компјутерских компоненти од пр

Citat:
Rocker kaže: Pregled poruke
E, pa oni filteri koje koriste prilikom prezentacije su nešto najbolje što sam u životu video kao filter za prašinu!
ХЕПА/микро филтер, права ствар. само је скупо к'о око
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2010, 0:11   #33
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Заштита компјутерских компоненти од пр

^Kolika je cijena ako se smije znati?
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2010, 0:23   #34
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Заштита компјутерских компоненти од пр

Meni rekoše da to koriste isključivo za prezentacije i da ko kupi spravu koristi vreću za prašinu umesto toga, tako da ih nema u slobodnoj prodaji, mada mislim da se isplati kupiti ih, koliko god da su. Ipak mogu i da se operu, makar nekoliko puta.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2010, 19:18   #35
Bifrost
Član
 
Član od: 8.4.2006.
Poruke: 182
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Заштита компјутерских компоненти од пр

Nas stan izbegavaju... Uvek ih izmuzemo da usisaju sve . Sad ih bas nema dugo...
Bifrost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.12.2010, 19:52   #36
Duscos
Novi član
 
Član od: 19.11.2009.
Poruke: 12
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Заштита компјутерских компоненти од пр

Имају да се купе филтери за прашину овог типа, по величинама вентилатора

http://www.positive.rs/racunari.php?...5&artikal=2046

Мада сам ја код себе проблем решио најлон чарапом:




Poslednja ispravka: Duscos (12.12.2010 u 22:58)
Duscos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.12.2010, 20:13   #37
ivanza
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.7.2006.
Lokacija: Zaječar, I.Srbija
Poruke: 4.140
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 991 puta na 765 poruka
Određen forumom Re: Заштита компјутерских компоненти од пр

^Estetika epic fail.
ivanza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ivanza na korisnoj poruci:
Game fever (12.12.2010)
Stara 12.12.2010, 20:52   #38
EpicG
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.629
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 162 puta na 132 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku EpicG
Određen forumom Re: Заштита компјутерских компоненти од пр

Trebao si da uzmes deblje...te mogu da puknu
EpicG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.12.2010, 21:43   #39
Duscos
Novi član
 
Član od: 19.11.2009.
Poruke: 12
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Заштита компјутерских компоненти од пр

hahaha, slazem se da estetski nije za pohvalu, ali meni kompjuter ne treba da ga nosim na izlozbu vec da dobro radi i odradjuje posao za koji je namenjen. Sem toga, stoji duboko ispod stola i daleko od radoznalih pogleda, tako da me uopste ne uzbudjuje i da je najruzniji na svetu

Ovo je slikano sa blicem, na dnevnom svetlu od carape ne moze da se vidi ventilator. Nakon dva dana po postavljanju "filtera" carapa je pobelela od prasine.
Duscos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2010, 12:40   #40
Kum22
Veteran
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Las Vegas
Poruke: 593
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 50 puta na 30 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Kum22
Određen forumom Re: Zaštita kompjuterskih komponenti od prašine

S ovim si zapravo napravio više štete nego koristi, tebi samo prašina ostaje na "čarapi", a sav vazduh koji bi trebao da izađe van, vraća se unutra i dodatno ti grije unutrašnjost.
Kum22 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
кулери, кућиште, прашина, филтери

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Najgore kupovine računarskih komponenti Sale013 Šta da kupim? 233 7.1.2019 6:44
Pravljenje 2.1 sistema od polovnih komponenti kefalo Foto i audio/video 0 25.10.2010 19:54
Pojeftinjenje kompjuterskih komponenti DobroslaV Cvet kompjutera 15 27.2.2010 18:15
Pomoc oko odabira komponenti u USA Jovanius Šta da kupim? 9 9.7.2008 18:07
Nova konfiguracija - konfuzija, sta od komponenti??? N_i_k_o_l_a Šta da kupim? 10 3.1.2008 0:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:38.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com