Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.11.2005, 0:24   #1
igor@44
Novi član
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku igor@44
Određen forumom Tekstovi vezani za GNU/Linux

Video sam u jednom od ranijih broja SK-a (IO-PORT) da bi prihvatili tekstove o instaliranju raznih GNU/Linux distribucija. Ja sam pisao tekstove vezane za kanotix i ubuntu a planiram da predjem i na "teze" stvari kao sto su gentoo. Da li bi jos uvek objavljivali takve tekstove?
igor@44 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2005, 2:18   #2
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.864
Zahvalnice: 2.928
Zahvaljeno 3.851 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: Tekstovi vezani za GNU/Linux

Citat:
Video sam u jednom od ranijih broja SK-a (IO-PORT) da bi prihvatili tekstove o instaliranju raznih GNU/Linux distribucija. Ja sam pisao tekstove vezane za kanotix i ubuntu a planiram da predjem i na "teze" stvari kao sto su gentoo. Da li bi jos uvek objavljivali takve tekstove?
Naravno.
Obrati se urednicima na editors@sk.co.yu i dogovorite se oko tehnikalija...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2005, 2:40   #3
yoker86
Član
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Nis
Poruke: 74
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku yoker86 Slanje poruke preko Yahooa korisniku yoker86
Određen forumom Re: Tekstovi vezani za GNU/Linux

Lin je super, nemoj da vas plasi modem samo trazite po netu i naci cete 100% nesto sto ce pokrenuti vas modem!!!!

Poslednja ispravka: VojaM (7.11.2005 u 21:04)
yoker86 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2005, 15:37   #4
Mister_rap
Guest
 
Poruke: n/a
Određen forumom Re: Tekstovi vezani za GNU/Linux

Podrzavam ovo i bilo bi korisno prezentovati razlike imedju operativnih sistema
baziranih na ovoj platformi. Pa samim tim pomoci korisnicima oko izbora i nabavke adekvatne distribucije za njegovu masinu.
Pozdrav.
  Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2005, 21:32   #5
thunderchase
Novi član
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Tekstovi vezani za GNU/Linux

I ja ih jedva čekam.

Polu-spam: Na sajtu www.ubuntulinux.org imate besplatne diskove sa os-om i možete naručiti i do 40 komada .
thunderchase je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2005, 18:06   #6
Sale KG
Član
 
Član od: 6.11.2005.
Poruke: 138
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Tekstovi vezani za GNU/Linux

http://www.fsn.org.yu/index.php

Do sada je izašlo 11 brojeva u pdf formatu.
Sale KG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2005, 21:07   #7
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Tekstovi vezani za GNU/Linux

Citat:
Mister_rap kaže:
Podrzavam ovo i bilo bi korisno prezentovati razlike izmedju operativnih sistema baziranih na ovoj platformi. Pa samim tim pomoci korisnicima oko izbora i nabavke adekvatne distribucije za njegovu masinu..
Misliš na razliku u distribucijama? To je sve isti OS (tj. kernel, jezgro), nijanse su u pratećim programima, skriptovima i slično.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2005, 12:47   #8
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Tekstovi vezani za GNU/Linux

Mislim da je suludo ponavljati i u SK koje su razlike među distribucijama jer je Google pun odgovora. Ovo što je Voja rekao je osnovna razlika, s tim što pojedine distribucije prilagođavaju kernel koji pakuju otklanjajući neke nedostatke koji inače nisu otklonjeni u finalnoj verziji kernela, modirajući neke opcije. To rade recimo Debian, Gentoo, SuSE i slično. Slackware provereno dolazi sa Vanilla kernelom (zvanični neizmenjeni kernel koji pakuje Linus Torvalds).
Druga bitna razlika je sistem inicijalizacije sistema gde se pojavljuju SysV (ovo je rimsko pet a ne veliko v ) koji se sreće kod Debian i RedHat baziranih distribucija (inicijalne skripte su u raznim init levelima linkovane skripte u /etc/d.init direktorijumu), i BSD init koji se sreće kod Slackware i... ne znam kojih još distribucija, ali je zasnovan na FreeBSD init sistemu (inicijalne skripte su datoteke unutar /etc/rc.d direktorijuma).
Ovo su dakle osnovne razlike. Ostalo se ogleda u različitom izboru grafičkih okruženja i količini/kvalitetu/stabilnosti servisa i programa, pa tako recio Mandrive i SuSE prilagođavaju KDE da ima prepoznatljiv izgled, dok Slackware pakuje KDE po defaultu, Ubuntu i Fedora stavljaju prilagođeni GNOME i slično.
I samo jedna napomena za neupućene: ako mislite da se na DL DVD disku uz neku distribuciju nalaze svi programi koji će vam ikad zatrebati, varate se. Uvek će faliti nešto što vam treba a imati gomila onoga što vam nikada neće zatrebati. Zato, prvo se informišite šta vam treba pa onda birajte distro, i gledajte da to ne bude dosta rasprostranjeni nego stabilni distro (što će vas rešiti mnogo muke ni-oko-čega)
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2005, 16:09   #9
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Tekstovi vezani za GNU/Linux

@Urke
Zivi primer za ono sto si rekao je Vector 5.0 SOHO-dolazi na jednom jedinom cd-u sa KDE okruzenjem i bukvalno SVIM programima koji su potrebni-koliko sam video nema samo Thunderbird-a koji ja preferiram,ali je tu K-mail
Instalacija laka da laksa ne moze biti,i brza-za pola sata gotovo sve...
Sam sistem je poprilicno user-friendly,radi veoma brzo i stabilno,te ako neko hoce dobar distro za desktop(a i sve ostalo)ja mu toplo preporucujem da batali kojekakve Mandrive,SuSE-te i Fedore i da proba Vector-nece se pokajati....
Inace Vector se bazira na Slack-u(deluje kao nabildovani Slackware) i guta njegove pakete bez ikakvih problema.....
Svakako probati....
P.S. Sve pohvale od mene na racun tekstova o linux-u i njegovim programima u SK-u!
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Tekstovi o programiranju Marko_L Programiranje 50 8.8.2006 2:46
Tekstovi u novembarskom broju Chivan Tekstovi u SK 18 15.11.2005 0:58


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:02.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com