Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Konfiguracije

ŠDK - Konfiguracije Saveti u vezi sa kupovinom konfiguracija

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.12.2020, 20:48   #1
Vasilije998
Novi član
 
Član od: 13.12.2020.
Poruke: 22
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Post Procena konfiguracije (da li sam je preplatio i sta mogu bolje sledeci put)

TLDR- Bacite pogled na konfu na dnu teksta i recite sta sam mogao pametnije, jeftinije i ostale predloge za sledeci put. Hvala !

Pozdrav svim dobrim i iskusnim forumasima, novajlija ovde. Nisam nige nasao odeljak za procenu nakon kupovine, pa sam sebi dao slobodu da ovde postavim ovo. Ako kojim slucajem krsim pravila foruma, unapred se izvinjavam.

Kao sto sam naslov kaze, sagradio sam konfiguraciju, ali iskreno nisam siguran da li sam na neke delove potrosio previse, odnosno da li su overkill. Ko ima vremena, neka baci pogled na ovu konfiguraciju i kaze mi sta sam mogao bolje, odnosno jeftinije, da znam sta mogu mudrije sledeci put. Imajte u vidu da sam bio ekstremno ogranicen sa novcem i da sam i sa ovim probio budzet. S obzirom na to da nisam morao da vracam studentski kredit, taj novac sam ulozio u konfiguraciju.

Pre nego sto dam spisak, jedan disclaimer komponenti, radi konteksta: Komp mi nije potreban prvenstveno za igrice, vec za muzicku produkciju (rad u DAW programima, tipa Cubase) i zato cete videti malo jaci procesor od graficke.

Razlog zbog kog nisam uzeo GTX 1030 je taj sto po nekad nesto znam da odigram, kezual gejmer sam. Ne zanima me da igram najnovije igrice, vec cisto da mogu nekad nesto da igram jednom u nikad, ako nadjem vremena. Igrice koje bih ja igrao su svakako starije, tipa Titan Quest, Oblivion, nesto iz Far Cry serijala, Grim Dawn itd. Mislim da je Far Cry 5 najzahtevnija koju sam planirao da odigram, ali cak i da to nisam mogao da poteram, ne bih se osecao uskracenim. Razlog zbog kog nisam uzeo 1050Ti je zato sto je bezobrazno skupa po domacim radnjama, a i kod brace Mongola, svega par hiljada jeftinija od 1650 Super koju sam na kraju kupio.
Naravno, gledao sam i poredjena graficki, otud mi i zakljucak da je ova koju sam uzeo mnogo bolja za malo vise ulozen novac. Uzeo sam varijantu sa jednim ventilatorom, kontam da ce biti malo glasnija, ali mi to ne smeta jer svakako imam slusalice. RX 570 je takodje bezobrazno skup iz nekog razloga, i kod nas i preko. A o 580 da ne govorim. 1650 super je bukvalno bila jeftinija opcija od RX570

CPU- Ryzen 2700X i planiram stock cooler da stavim na njega. Zasto taj ? Zbog love, svestan sam da je 3700 miljama bolji, ali je za toliko i skuplji. Naravno, koliko para, toliko muzike, ovaj mi je bio po razumnoj ceni, a za to sto meni treba je broj jezgara veliki plus. Radni takt takodje znaci, ali je intelova alternativa bila mnogo skuplja. Otvoren sam za varijantu da kasnije kupim i ozbiljniji kuler ukoliko se ovaj pokaze lose (ako lose bude hladio i bude bio previse bucan dok radim u programima). Koliko vidim, prism je prihvatljiv, dok su spire i stealth diskutabilni. Za 3600 sam gledao poredjenja, i 2700X je bolji u ovih par situacija koje sam ja nasao. U sustini je ovaj najjeftiniji osmojezgarac koji sam nasao. Verujem i da bi mi 6 vrsilo posao, ali sam planirao da imam dosta traka, koristim dosta plug-inova i hteo sam da budem miran. Bolje malo skuplji, nego jeftiniji, i da mi posle stuca. Sestra ce takodje raditi u PS, ali on moze i na mnogo slabijim masinama da radi, ali eto , cisto da napomenem. Mozda i on ima neki benefit od boljeg izbora komponentni.

Maticna- B450 Tomahawk MAX, dvoumio se izmedju nje i Mortar MAX, GamersNexus je rekao da je Mortar bukvalno bolji, ali mi je bratov drugar koji sklapa konfe rekao da idem zsa Tomahawkom, pa sam ga poslusao.

SSD - WD 2280 - M.2 sa SATA III interfejsom. Tu sam se mozda za***** jer sam po automatizmu mislio da su NVME mnogo skuplji, ali kada sam posle pogledao, razlika nije bila toliko strasna. No, video sam i Blind Test na LTT, i nije smak sveta. Svakako sam tu mogao pametnije

Napajanje- Seasonic Focus GX-550 Gold , skroz modularno - Mogao sam i bronzu da stavim (ima isto varijanta od 550, ono koje nije modularno) , koliko sam gledao Seasonic je pouzdana marka, uz par drugih. Tu sam se malo razmazio jer sam gledao ove na yt, svi kao papagaji pricaju da bude skroz modularno i gold. Pa reko ajde, daj da se manje zezam oko kablova.

Kuciste- Tu mislim da sam najvise preplatio, uzeo sam Meshify C od FD. Bas nigde nisam mogao da nadjem Phanteks P300 i P400. Corsair 275R Airflow isto nije bio na stanju u firmi koja ima naziv najmanje nedeljive cestice koju hemija poznaje, a bio je oko 11K ja msm. Madjari komerc kod nas su postali bezobrazni, kod njih je FD bio 100 evra, plus sto je taj lik prodavao pre toga patike i trenerke, a ne bih kod takvog da pazarim kuciste, makar imao i 5000 pozitivnih ocena , a kod domacih 110 , u radnji koja ima naziv jednog austrijkog operatera koji posluje kod nas. Zato sam kod njih uzeo Meshify jer je jedino koje sam video da je dosta hvaljeno, dok nisam provalio da postoji Focus G. Jeste malo slabije od Meshify po pitanju kablova, ali je duplo jeftinije + imam modularno napajanje, pa mi kablovi nisu smak sveta. Takodje nigde nisam mogao da nadjem ni Cooler Master NR600 i Lian Li Lancool Mesh koji je GN isto mnogo pohvalio. Domaci Madjari imaju iste cene kao i ovi preduzetnici srednje kategorije, i nije mi padalo na pamet da za svercovanu robu dam isto kao i za onu kod domaceg prodavca koji je dosta cenjen, bar koliko sam istrazivao.

Ostale stvari mislim da nisam previse zeznuo, jer i nema sta da se zezne. Vi svakako recite sta mislite, mozda sam ja sve ovo ispisao jer podsvesno hocu da pravdam sebe zasto sam napravio ovakav izbor za slucaj da ispadne lose. Verujem da nisam napravio kriminalnu konfiguraciju i da ce me dobro sluziti, nego eto, ako nesto ne valja ,ne stedite me, tu smo da pomazemo jedni drugima.

Lista :

CPU- Ryzen 7 2700X - 166 e
Mobo- B450 Tomahawk MAX - 102 e
RAM- 16GB Dual Channel Corsair Vengeance 3200Mhz DDR4 CL16 - 66 e
GPU- Palit Nvidia GTX 1650 Super StormXOC - 165 e
PSU- Seasonic Focus GX-550W 80+ Gold Fully Modular - 86 e
Case- Fractal Design Meshify C - 110 e
Storage - WD Blue 500GB M.2 2280 SSD 55 e + Seagate Barracuda 2TB 7200RPM 50e
Cooler: Wraith Prism
Monitor: Asus VA249HE 23.8 inca, 1080p monitor- 106 e

Ukupno 896 e , odnosno 105.400 din , okvirno.

Dakle, bez monitora oko 800e, sa njim oko 900 e.

Kako vam se cini, sta je preplaceno, koje su bile valjanje alternative i kako sledeci put gledati na stvari prilikom kupovine, osim boljeg informisanja sa moje strane.
Vasilije998 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.12.2020, 10:28   #2
ognjen_ogi
Veteran
 
Član od: 11.6.2007.
Lokacija: Von Braun
Poruke: 733
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 138 puta na 126 poruka
Određen forumom Re: Procena konfiguracije (da li sam je preplatio i sta mogu bolje sledeci put)

Za moj ukus jedino kuciste deluje malo skuceno a ostalo ti je sve ok,mogao bi da razmislis o boljem hladnjaku za cpu.Nije ti Ryzen 3700 mnogo bolji,kad budes hteo da menjas uzmi 5800x.
ognjen_ogi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ognjen_ogi na korisnoj poruci:
Vasilije998 (15.12.2020)
Stara 15.12.2020, 11:38   #3
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Procena konfiguracije (da li sam je preplatio i sta mogu bolje sledeci put)

Ne vidim da si nešto preplatio. Dodaš kasnije još RAM-a, uzmeš Ryzen 5xxx, još SSD diskova... Po potrebi.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
Vasilije998 (15.12.2020)
Stara 15.12.2020, 11:56   #4
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Procena konfiguracije (da li sam je preplatio i sta mogu bolje sledeci put)

pa dobro mogao si da uštediš na napajanju i kućištu jedno 100e ali to ti i najduže traje može da pregura 2-3 konfiguracije, gledaj da staviš neki bolji kuler od 20-30e ako ti cpu kuler bude mnogo glasan..
Kad zaradiš pare od njega uzmi jači procesor, još jedan monitor, možda još ram i još jedan ssd ako ti treba...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Vasilije998 (15.12.2020)
Stara 15.12.2020, 13:50   #5
Vasilije998
Novi član
 
Član od: 13.12.2020.
Poruke: 22
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Procena konfiguracije (da li sam je preplatio i sta mogu bolje sledeci put)

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
pa dobro mogao si da uštediš na napajanju i kućištu jedno 100e ali to ti i najduže traje može da pregura 2-3 konfiguracije, gledaj da staviš neki bolji kuler od 20-30e ako ti cpu kuler bude mnogo glasan..
Kad zaradiš pare od njega uzmi jači procesor, još jedan monitor, možda još ram i još jedan ssd ako ti treba...
Hvala na preporuci, kuler ce verovatno da se menja jer 2700X bas dosta greje i trosi (koliko sam video), nego me nista ne kosta da provedem mesec ili dva sa njim, posle cu svakako lako da pazarim drugi ako bude bilo potrebe. A ber ima dobrih kulera za pristojne novce

Isto mislimo za kuciste i napajanje ! S obzirom na to da mi je graficka sporedna stavka,kada budem nadogradio komp, verovatnocu da stavim 5000 seriju (3000 ce verovatno da zastari do tada) i zadrzim ovu grafu. U blizoj buducnosti ce definitivno ici jos RAM-A i monitor, a nakon par godina i cpu, greota je da na ovom ostvarim malu kilometrazu.

Hvala jos jednom za izdvojeno vreme Wizarde, vidjao sam te po forumima ovde, mogli bi da ti udenu neku VIP znacku
Vasilije998 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vasilije998 na korisnoj poruci:
water wizard (15.12.2020)
Stara 15.12.2020, 13:56   #6
Vasilije998
Novi član
 
Član od: 13.12.2020.
Poruke: 22
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Procena konfiguracije (da li sam je preplatio i sta mogu bolje sledeci put)

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Ne vidim da si nešto preplatio. Dodaš kasnije još RAM-a, uzmeš Ryzen 5xxx, još SSD diskova... Po potrebi.
To mi je i neki upgrade plan, drago mi je sto nisam nista krimialno zeznuo, kontam da ako vi veterani foruma nemate vecih zamerki, onda sam ponosan na svoju prvu konfiguraciju. 5k serija stvarno deluje primamljivo, ali je u ovom trenutku malo iznad mojih mogucnosti, no kasnije ce se sve vec skockati i da cu vam se svima kroz par godina pohvaliti sa boljom konfom.

Hvala na izdvojenom vremenu doktore !
Vasilije998 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.12.2020, 14:03   #7
Vasilije998
Novi član
 
Član od: 13.12.2020.
Poruke: 22
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Procena konfiguracije (da li sam je preplatio i sta mogu bolje sledeci put)

Citat:
ognjen_ogi kaže: Pregled poruke
Za moj ukus jedino kuciste deluje malo skuceno a ostalo ti je sve ok,mogao bi da razmislis o boljem hladnjaku za cpu.Nije ti Ryzen 3700 mnogo bolji,kad budes hteo da menjas uzmi 5800x.

Hmmm, mozda si i u pravu za kuciste, ali sva bolja su bila primetno skuplja. I ovo je malo skupo za nase bedne standarde, dusa me bolela kad sam video da je u U.S.A bilo 70 dolara, a u Evropi oko 80 evra, ali sta je tu je. Meshify S2 je svakako primamljiviji, bq i NZXT isto imaju neke wow varijante , ali mi je ovo prva konfa pa sam mislio da je bolje da krenem malo skromnije.

Hvala Ognjene !
Vasilije998 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.12.2020, 14:09   #8
Vasilije998
Novi član
 
Član od: 13.12.2020.
Poruke: 22
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Procena konfiguracije (da li sam je preplatio i sta mogu bolje sledeci put)

Dragi veterani, hvala vam svima na izdvojenom vremenu i zato sto ste ovoj nubari dali par saveta i smernica koje cu bolje da istrazim dok ozbiljnije budem proucavao PC svet. Ovo mi je prva konfa ikada, pre toga sam koristio single core Athlona (2.7) Ghz, 9500GT i 2GB RAM-a kao desktop PC. A za faks sam imao lap top, dual-core intel pentium na 2.3 Ghz sa intel HD grafickom i 4GB RAM-a. O SSD-u sam samo mastao i na jednoj i na drugoj masini. Nadam se jos mnogim vidjanjima i preporukama sa vase strane, i nadam se da cu isto tako da pomazem novajlijama kad budem bio potkovaniji, kao sto ste vi meni.
Vasilije998 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
konfiguracija do 1000e, procena računara

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
GTA 4 za PC! JJ92 Akcione igre 8690 9.5.2023 18:36
CoD 6: Modern Warfare 2 Isko Akcione igre 3416 2.5.2019 13:07
mogu li bolje performanse za 75k dinara od owoga? pRoskiLLz ŠDK - Prenosni računari 15 25.1.2010 14:24
sta je bolje od ove dve konfiguracije??? Help! 1Sasha3 ŠDK - Osnovne komponente 13 14.8.2009 0:12
Komp - procena konfiguracije Ognjeni Šta da kupim? 42 6.11.2006 0:27


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:53.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com