Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi > 3D radovi

3D radovi Radovi korisnika iz oblasti 3D grafike, kao i video radovi...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.7.2006, 12:20   #121
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: 3D Galerija

Citat:
Psychon@ut kaže:
Nestao mi transform gizmo pa nije moglo bolje .
Pritisni X.
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2006, 12:21   #122
Psychon@ut
Veteran
 
Član od: 20.10.2005.
Poruke: 672
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 111 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: 3D Galerija

Citat:
bobi kaže:
Pritisni X.
Ma to je bila šala(izgovor).
Psychon@ut je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2006, 12:54   #123
Psychon@ut
Veteran
 
Član od: 20.10.2005.
Poruke: 672
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 111 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: 3D Galerija

The Next generation:

Poslednja ispravka: Psychon@ut (11.7.2006 u 15:00) Razlog: photoshop dorada
Psychon@ut je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2006, 14:08   #124
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: 3D Galerija

Citat:
Psychon@ut kaže:
The Next generation:
Evo par sugestija.

Za svemir, koristi mix mapu. (odes u enviorment, i izaberes mix).
Zatim prevuces tu mapu u material editor i izaberes instance (kako bi se istovremeno menjala ).
Sad imas 3 slota. Prvi i drugi slot ti sluze za mape koje ces da postavis, a treci slot za mix t.j mesanje tih mapa. Trecu mapu mozes i da ne koristis vec mozes samo da ukucas, recimo 50 i on ce ti ove prve dve mape smiksati da se obe vide.

1 Mapa (bice mapa zvezda).
Ubaci noise ili celurar, podesavaj velicinu i gustinu dok ne dobijes nesto poput zvezda u svemiru.

2 Mapa (bice mapa nebule)
Ubaci mu neki turbulense (10 quality) noise, mnogo, mnogo krupniji nego za zvezde. Ili jos bolje ubaci mu smoke mapu, i takodje je podesi da lici na nebulu sto vise. Naravno dodaj neku plavicastu ili crvenkastu nijansu. (da bi video drugu mapu ukucaj 100 u mix map parametar za vidljivost mape).

3 Mapa (mesanje ovih dveju mapa)

Sta god da ubacimo u ovu trecu mapu, znaj da ce bele povrsine da budu materijal broj 1, a crne materijal broj 2. Dobar stos je da prevuces samo drugu mapu (nebulu) u mix mapu (clone ovoga puta, ne instance) i da jedan slot obojis u crno (ne potpuno crno), a drugi slot u belo (ne potpuno belo).

Sada, mozes da ides duboko koliko god zelis. Recimo, ne svidja ti se sto je u mapi za nebulu samo jedna boja. Udjes u tu mapu, koja je recimo noise. I kliknes gde ti je boja (na map slot) i ucitas opet noise. U tom novom noisu jednu mapu obojis u srvenkasto drugu u plavicasto. Hoces jos boja, opet ides dublje).

I, eto tebi svemira.

Nadam se da si razumeo princip kako to funkcionise.
Pitaj ako nesto nisam dobro pojasnio.

A brod, pod hitno premodeluj
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2006, 14:59   #125
Psychon@ut
Veteran
 
Član od: 20.10.2005.
Poruke: 672
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 111 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: 3D Galerija

Hvala na obimnoj i veoma korisnoj kritici.Uradio sam po uputama, i skontao sam princip.Ovo sa kombinovanjem više nebula je sjajno!

Citat:
A brod, pod hitno premodeluj
Ček,ček polako ja sam početnik .

*Definitivno zaslužuješ mjesto moderatora .
Psychon@ut je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2006, 15:27   #126
nesonjacc
Veteran
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Neo Zeon
Poruke: 906
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 50 puta na 32 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku nesonjacc
Određen forumom Re: 3D Galerija

i ne samo Premodeluj - vec se baci i na podesavanje coordinata mapa( uvw mapping) - jer je ovo poprilicno veliki haos
nesonjacc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2006, 18:16   #127
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: 3D Galerija

Citat:
Psychon@ut kaže:
Hvala na obimnoj i veoma korisnoj kritici.Uradio sam po uputama, i skontao sam princip.Ovo sa kombinovanjem više nebula je sjajno!
Da...
...a mozes i po istom principu da radis i sa zvezdama. (recimo uzmes celurar za krupnije zvezde, pa onde gde ti je crno u celuraru, lepo dodas mapu noise ili ponovo celurar, podesis i eto tebi, malih i malo vecih zvezda.
Bolji ti je svemir sada malo.
Pazi sad.
Idi u render->effects, dodaj blur i medju blur opcijama idi na sledecu stranicu, videces da ti je stiklirano whole image. Ostavi ga da bude stiklirano i smanji mu blend sa 100, na jedno 20-30%, a brighnes sa 0 digni na 150 ili 200%
Dobices fenomenalan glow.
Veruj mi, ovaj tip para vredi.

Sto se tice sunca, nemoj da koristis lens effects, vec koristi lens effects flare unutar video posta.
Ubaci omni gde hoces sunce da ti bude. Udji u video post. Ubaci kameru u isti, idi na add image filter event (valjda se tako zove, mrzi me sada da pogledam) i dodaj lens effect flare.
Idi na setup tog flarea, pa na load i izaberi neki preset. Nakon sto ucitas preset, ucitaj omni u taj prozor. I sada imas gomilu parametara da podesis omni kako ti se svidja. Podesavas mu boju, intenzitet, velicinu, broj zraka, skoro sve...

Pitaj ako nesto nije jasno, posto osecam da sam zbrzao malo.
Citat:
Psychon@ut kaže:
Ček,ček polako ja sam početnik .

*Definitivno zaslužuješ mjesto moderatora .
Ma samo mi jos to hvali u zivotu.
Da jurcam, premestam i brisem tudje greske.
Not this time.
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2006, 18:39   #128
Psychon@ut
Veteran
 
Član od: 20.10.2005.
Poruke: 672
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 111 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: 3D Galerija

Citat:
nesonjacc kaže:
i ne samo Premodeluj - vec se baci i na podesavanje coordinata mapa( uvw mapping) - jer je ovo poprilicno veliki haos
Znam da je shit ali još nisam skontao taj uvw mapping.Moram da se bacim na help(a mrzim to ).
Citat:
bobi kaže:
Pazi sad.
Idi u render->effects, dodaj blur i medju blur opcijama idi na sledecu stranicu, videces da ti je stiklirano whole image. Ostavi ga da bude stiklirano i smanji mu blend sa 100, na jedno 20-30%, a brighnes sa 0 digni na 150 ili 200%
Dobices fenomenalan glow.
Veruj mi, ovaj tip para vredi.
Dobro zapažam, ovaj tip si spomenuo kod svog(inače cool) space shipa ranije.Moram da isprobam,pod hitno .
Psychon@ut je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2006, 19:33   #129
nesonjacc
Veteran
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Neo Zeon
Poruke: 906
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 50 puta na 32 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku nesonjacc
Određen forumom Re: 3D Galerija

Pa lepo je to ali 3ds bez helpa nece. Tu imas ama bas sve sto ti treba.

Ako ocekujesh da ti Bobi "Ukratko" preprica jedan ovako obiman program to je malko gore od posla moderatora.
nesonjacc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2006, 22:59   #130
madhatterYU
Veteran
 
Član od: 18.12.2005.
Lokacija: Krusevac - Nis
Poruke: 631
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 27 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: 3D Galerija

Nije nista komplikovano imas kolko se secam dva steka za mapiranje:
jedan prema obliku nekog tela (tipa valjak kocka ili nesto trece) i
drugi gde vidis kompletnu mrezu koju razvlacis.
Sada ima vise nacina mapiranja, zavisi od tehnike, neko cepa objekat (detach polies) pa pravi vise mapa, neko pravi na jednoj mapi, neko icepa mesh(poly) pa mu izvuce oblike i posle ga spoji koristeci jednu mapu itd; ko sto rekoh nije tesko ali je dosadan deo kod modeliranja.
madhatterYU je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2006, 23:43   #131
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: 3D Galerija

Citat:
nesonjacc kaže:
Ako ocekujesh da ti Bobi "Ukratko" preprica jedan ovako obiman program to je malko gore od posla moderatora.
hehehehe
Ali, ovo mi je bar zadovoljstvo da radim.
A opet daleko od toga da bih ja umeo da prepricam max.
Za sada (nadam se da ne preterujem) znam da koristim jedno 20% njegovih mogucnosti.

Citat:
madhatterYU kaže:
Nije nista komplikovano imas kolko se secam dva steka za mapiranje:
Manite ga sada sa materijalima (vec je poceo da uci u predhodnom primeru procedurale. Ne treba mu sada UVW maping i to, jer to ce lakse da savlada nego procedurale). Elem, mora prvo nesto dobro da izmodeluje da bi se bavio materijalima.
Kao sto nessonjac rece, imas u max-u izvrstan index, plus izvrsne tutorijale. Imas bas i za space ship. Prodji obavezno taj tut (da bi video na koji nacin se modeluje edit/poly tehnikom) a ne da kao do sada (predpostavljam), pravis loptu i preko soft selectiona razvlacis poligone. To se tako ne radi.

Vec, uzmes kocku, konvertujes je u edit poly, i dodajes joj sta vec treba da bi dobio to sto hoces da izmodelujes.

Primer: Treba ti kuca sa prozorima.
Umesto sto ces da napravis kocku i boolean operacijom izbusis zidove, lepo uzmes takodje kocku (sa najmanjim brojem segmenata), das joj shell modifikator (time ces da imas i unutrasnje poligone i spoljasnje), iskonvertujes je u edit/poly (desni klik preko kocke -> convert-> convert to editable poly).
Kliknes na zid sa spoljasnje strane gde hoces da ti bude prozor, rotiras pogled dok ne vidis iznutra, drzis CTRL i kliknes na unutrasnji zid gde takodje hoces da ti bude prozor. Sa ova dva poligona selektovana, kliknes na opciju inset (koliko god hoces stavi vrednost) i onda se prebaci u rezim (sa oba polyja selektovana jos uvek) skaliranja. Smanjis preko skale koliki ce da ti budu poligoni koji cine rupu na prozoru i kliknes na tastaturi delete.
Sada udjes u rezim za borders, selektujes oba bordera i kliknes na bridge (eto ti jos jedan tip).

Izgleda malo komplikovano, ali u stvari to je mnogo bolje resenje od booleovanja. Boolean jednostavno zaboravi, samo ce ti zagorcati zivot, a i mogu slobodno da kazem, to je jednostavno pogresan princip.
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2006, 4:34   #132
nesonjacc
Veteran
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Neo Zeon
Poruke: 906
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 50 puta na 32 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku nesonjacc
Određen forumom Re: 3D Galerija

tachno zaboravi na boolean
jer je upotrebljiv samo prvi put - jer ce svaki naredni na istom meshu stvoritu josh gomilu nepotrebnih poligona i uciniti ga neupotrebljivim.(a to ce ucniti i prvi put). Takodje ako probash da posle booleana upotrebish Mesh smooth na bilo kom objektu - katastrofa
Bolean je jedna od stavki koje ni u osmoj verziji nisu ispravili a pitam se da li ce ikada.
nesonjacc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2006, 10:41   #133
Mrmot
Veteran
 
Član od: 14.1.2006.
Lokacija: Amestelredamme
Poruke: 883
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 64 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: 3D Galerija

bulean je kao najgora alfa u verziji 8, a kad je ono beshe implementiran u 3ds... pre 10 godina? Stvarno bre ljudi, imaju li oni pojma sta rade? Ako ce bilo ko da koristi bulean, posle toga ne sme da pravi bilo kakve promene na objektu, a o mesh smoothu da ne govorim (totalno unisti sve)
Mrmot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2006, 12:45   #134
3dM@niak
Ponosni Eipixovac :)
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Ludnica... Opet :( :( :(
Poruke: 1.212
Zahvalnice: 72
Zahvaljeno 80 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku 3dM@niak
Određen forumom Re: 3D Galerija

Pa, shto se boolean-a tice... nisam siguran dal je tu neko kriv shto ne valja...
boolean je tacno ono shto mu ime kaze: formiranje jednog objekta od dva izabrana nekom logickom operacijom. Rezultat boolean-a je upravo to. E sad, cinjenica je da takav objekat posle nije ni za shta ( ), jer se mreza iskasapi. Trebala bi da postoji neka bolja tehnika za sechenje, ali da ne kasapi mesh nego da ga deformishe...

To medjutim onda ne bi bio boolean, nego.... ne znam ni ja... Cool Cut
Uopshte pravljenje bilo kakvih urezivanja i sechenja mesha je vrlo vrlo teshko, bez kasapljenja, ili ludackog zgushnjavanja mreze, bar kolko ja znam... naravno ako hocemo da odrzimo loopove.

Najpogodnije za secenje je tehnika koju je bobi ovde negde pomenuo... bobi, stavi link do slike, da ja ne trazim sad....
3dM@niak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2006, 13:43   #135
Psychon@ut
Veteran
 
Član od: 20.10.2005.
Poruke: 672
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 111 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: 3D Galerija

Ja sam ovaj "defektni" brod(više liči na ražu) uradio tako što sam:napravio kocku,pa onda kovertovao u editable poly,i nakon toga koristio extrude,inset,bevel,scale ... ništa komplikovano,zatim meshSmooth(sigurno nisam trebao), zatim pokušao napraviti neku rusty texturu, i to je to .A za booleana sam čuo ali nisam ga koristio,jer i nisam znao čemu služi.A za brisanje poligona sam koristio nešto slično što ste spomenuli(inset,selektujem,delete).
Psychon@ut je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2006, 18:17   #136
madhatterYU
Veteran
 
Član od: 18.12.2005.
Lokacija: Krusevac - Nis
Poruke: 631
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 27 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: 3D Galerija

pa lepo ja kazem da je problem u losem koriscenju materijala, model ko model ali tek uz dobre texture (da ne bi renderovao nesto 15 sati zbog 3milijarde poligona) ide.
madhatterYU je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2006, 19:31   #137
nesonjacc
Veteran
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Neo Zeon
Poruke: 906
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 50 puta na 32 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku nesonjacc
Određen forumom Re: 3D Galerija

Da zato postiji i Normal Bump maping u 3ds maxu

Na primer Cave troll za Lotr Felowship of the ring( scene u moriji)- modelovan je sa 3 miliona poligona. Medjutim posto je praktichno nemoguce animirati tako nesto - postojala je i verzija od 300 000 poligona koja je sluzila za animaciju, dok je ona Velika od 3 miliona poligona posluzila za pravljenje( baking) normal bump mapa( u nekoliko nivoa). A rezultat je fenomenalan - model sa mnogo manje detalja izgleda gotovo identichno kao i superdetaljni a uz to je i upotrebljiv za animaciju.

Poenta 1 - ako modelujesh za igre( odnosno real time rendering gpu-om) - malo poligona - mnogo tekstura( a ipak si ogranicen grafickom memorijom graficke karte)

Poenta 2 - ako modelujesh za video produkciju mozes slobodno da se razmahnes i sa detaljima modela i sa teksturama( postignes upotrebljivi balans)- a uz to nikada ne renderujes ceo kadar odjednom sto ti dozvoljava da obratish paznju na detalje bez neophodnih kompromisa koje game modeling nosi sa sobom.


Ali pre svega toga savladati osnove je imperativ
nesonjacc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2006, 21:42   #138
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: 3D Galerija

Citat:
nesonjacc kaže:
Na primer Cave troll za Lotr Felowship of the ring( scene u moriji)- modelovan je sa 3 miliona poligona. Medjutim posto je praktichno nemoguce animirati tako nesto - postojala je i verzija od 300 000 poligona koja je sluzila za animaciju, dok je ona Velika od 3 miliona poligona posluzila za pravljenje( baking) normal bump mapa( u nekoliko nivoa). A rezultat je fenomenalan - model sa mnogo manje detalja izgleda gotovo identichno kao i superdetaljni a uz to je i upotrebljiv za animaciju.
Vis', ovo je bilo jako korisno. Nisam imao pojma da su to tako odradili. Super fazon.
Iako znam sta su, jos nisam radio sa normal mapama. Moram da probam uskoro.

@Psychon@ut

Jesi probao onaj efekat, daj da vidimo kako ti je ispalo. Ipak prosla slika svemira koju si radio nema nimalo zivosti.
I jesi li probao ovo sa video postom sto sam ti rekao?
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.7.2006, 12:18   #139
Psychon@ut
Veteran
 
Član od: 20.10.2005.
Poruke: 672
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 111 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: 3D Galerija

Jesam nešto radio, ali još je wipkoristio sam video post,blur efect)


Bobi stvarno puno hvala za pomoć,nisi se trebao ovoliko truditi.Bolje da ne gušim temu više i malo odmorim oči .

Poslednja ispravka: Psychon@ut (29.7.2006 u 21:25) Razlog: bolje ovako:)
Psychon@ut je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2006, 14:13   #140
Ajvan
Novi član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 21
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: 3D Galerija

Kao sto je nesonjacc lepo objasnio, detaljnost se postize Normal mapama. Ja bih se osvrnuo na pravljenje mapa...
Kada se objekat izmodeluje potrebno je postaviti, ja je zovem, HELPER mapu..to je ona crno-bela mapa sto se vidi na nekim modelima...a ima i drugih...bitno je da budu kvardrati. Potrebno je postaviti tu mapu tako da kvadrati ne budu razvuceni. Na ravnoj povrsini to i nije neki problem, ali nevolje nastaju na neravnim povrsinama.
Evo primera kako izgleda objekat na koga je postavljena helper mapa:
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	steam Gen.jpg
Viđeno:	148 puta
Veličina:	22,0 KB
ID:	2275

Treba primetiti kako kvadrati nisu razvuceni, mada ne treba preterivati...pogotovo ako se radi o nekim nebitnim detaljima (deo pored rucke sa leve strane)..jer se nekad potrosi jako mnogo vremena a ne vidi se efekat..
Upravo iz tog razloga se koriste dva modifikatora...Unwrap UVW modifikator, i UVW map, pri cemu se ovaj drugi koristi za sfericne, cilindricne povrsi i to najcesce na nivou poligona. Nabaci se na stek Unwrap UVW modifikator, odabere povrsina koja se obradjuje i ode se u Edit UVW, i tu se onda mapa postavi tako da helper mapa ne bude mnogo razvucena. I tako deo po deo...jako zamoran i jako dugacak proces pogotovo ako se radi o slozenim objektima. Bitno je pokusati detaljnost postici mapom a ne modelovanjem...ukloniti sve nevidljive ivice.. Kada se to uradi, uradi se Baked mapa i snimi u neki od popularnih formata (bmp, jpeg) i dalje obradjuje u Photoshop-u ili cemu vec..
Ovo, naravno ne mora da bude obavezan postupak, nekad je moguce napraviti mapiranje i jednostavnim postavljanjem mapa na pojedine objekte, podesavanem tiling-a i slicno..Zavisi od samog modela...
Ajvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Početnički 3D radovi - galerija (WIP, tutorijali) kinteC 3D radovi 2054 22.10.2021 19:14


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:02.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com