Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.1.2015, 15:48   #1
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Asus 210 sl tc1gd3 l

Stari Pentium 4 na 3Ghz koji je mnogo toga preturio preko glave nije nužno i zreo za kontejner. Komšija je kupio novu mašinu a staru je želeo da pretvori u svojevrstan "smart" dodatak televizoru. Zbog prirode posla kojim se bavi grafičkoj karti nije pridavao nikakav značaj. Ipak, za korišćenje jednog takvog računara za puštanje multimedije (HD filmova prvenstveno) bilo kakva grafička karta novijeg datuma nameće se kao imperativ.

Rukovodeći se matematikom: cena + nivo buke = idealna kombinacija, izabrali smo Asusov "tihi" model. Ceo naziv je u naslovu članka. U pitanju je jedna od najjeftinijih grafičkih kartica a opet od Asusa, čijim proizvodima dajem poprilično poverenje. U pitanju je PCI-E 2.0 grafička karta. PCB je plave boje i relativno malih dimenzija. Ono što nije malih dimenzija je zaista masivan aluminijumski hladnjak koji prekriva GPU i memorijske čipove. Hladnjak je toliko veliki da kartica zauzima dva slota, što je svojevrstan hendikep za ploče sa malo slotova. Potrošnja je deklarisana na 75w i nije neophodan dodatni kabl (molex) za napajanje.



Za izlaz kartica nudi VGA (d-sub), DVI i HDMI, što će reći sva tri popularna izlaza. Od toga VGA kao maksimalnu rezoluciju može koristiti 2048x1600, dok druga dva izlaza mogu i do 2560x1600. Ovo i ne znači nešto puno s obzirom o kakvoj je kartici reč. U ovom slučaju za monitor 19" i hd tv 1080p je i više nego dovoljno. Tu je i sveprisutna HDCP podrška a koliko je ona problem je za neku drugu priču.



Šta se krije ispod masivnog hladnjaka koji sam pomenuo?
GPU je izrađen u 40nm sa 16 CUDA jezgara a takt je 589Mhz. Memorija je DDR3 i ima je 512Mb, 1Gb u turbocache modu. Takt memorije je 1200Mhz a širina magistrale je 64 bita. Šta sve ovo znači? Asus je otišao korak dalje od Nvidijinih specifikacija i ubacivanjem DDR3 memorijskih čipova umesto DDR2 solidno ubrzao karticu, koliko se ona uopšte može ubrzati. U pitanju je protok (bandwith) od 9,6 Gb/sec. Uz pomoć Asusovog GPU TWEAK programa koji dolazi na disku u pakovanju takt GPU-a i memorije se može donekle i podići. GPU može ići do 689Mhz a memorija do 1400Mhz. GPU-Z ima malo drugačija očitavanja što možete i da vidite. Kada sam kod TWEAK-a treba da napomenem da je on podešen da se pokreće odmah po startovanju računara što se može i isključiti. Moguće je podesititi do 6 postavki parametara GPU-a i memorije od kojih su poslednje dve gejming i power saving. Tu su još i monitori temperature, zauzeća GPU i memorije, potrošnje električne energije... U nekim mojim testiranjima kartica nasvirana do kraja se nije puno grejala, tj. nije prelazila nekih 48-50°C ali sada je i inače hladno. Mislim da bez odgovarajućeg hlađenja unutar kućišta ne bi bilo pametno ovu karticu poterati ozbiljnije u letnjem periodu. Opet, u meri u kojoj se može poterati izbiljnije.



Računar u pitanju je Pentium 4 na 3Ghz sa 1Gb rama a sve to na MSI G31TM-P21 ploči. OS je windows XP sp3. Benchmark je 3DMARK06.

Od Asusovih tehnologija tu je EMI Shield. Asus tvrdi da je uz njenu upotrebu smanjio i do 66% elektromagnetnih smetnji i samim tim mi bi trebali da u toliko dobijemo bolju i čistiju sliku. Dalje, Asus navodi 0db Silent Cooling kao posebnu karakteristiku ali je logično da kartica bez ventilatora, dakle sa pasivnim hlađenjem ima 0db, tj. da je bezšumna.



I na kraju bolno saznanje da u listi drajvera na disku nema drajvera za XP. Definitivno je sve manje i manje podrške za ovaj OS što me malo vraća u vreme kada se tek pojavio i kada smo svi nadograđivali šta je bilo neophodno da bi ga instalirali. Od sete se ne živi. Na Asusovom sajtu za ovu karticu postoji podrška za XP u vidu drajvera. Postoji nekoliko njih i svi su stari 10 i više godina. Iz nekog razloga preuzimanje njih sa sajta je išlo užasno sporo. Od njih nekoliko tek je jedan odgovarao i sistem je uspešno prepoznao kartu. Ostali su izbacivali da im fale pojedine .dll datoteke. Već sam video obaranje sistema kad je sve konačno proradilo.



Da li ova kartica ima upotrebnu vrednost, tj. da li je vredi kupovati? Za gejming svakako nije. Čak je miljama daleko. Za ovo za šta je kupljena je sasvim ok. Čak je Asus na pakovanju i reklamira sa "Perfect for Building a Hushed HTPC" sloganom.
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dekip na korisnoj poruci:
todos (7.1.2015)
Stara 7.1.2015, 16:10   #2
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.718
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Asus 210 sl tc1gd3 l

S obzirom da na njoj postoji HDMI ima i te kako upotrebnu vrednost plus pasivno hlađenja. Po meni top model u najnižoj kategoriji. Ubila se za HTPC!
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2015, 12:48   #3
Wolf1996
Član
 
Član od: 14.10.2014.
Lokacija: Podgorica,Srpska Crna Gora
Poruke: 339
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 8 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Asus 210 sl tc1gd3 l

Koliko sma godina koristio ovu karticu ni Bog sami ne zna.Strašna je za igranje starijih igrica kao i puštanje filmova ali za nešto iole normalnije nije . . Imao sam model od MSI-a i Asus-a.Jeda sam čekao da je zamijenim . . . za bolju r9 270x . . .
Wolf1996 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
HP pavilion dv6 VS. ASUS k52jr - core i5 AleksejCRT Prenosni računari 17 2.2.2010 0:25
Asus triton buzzer ŠDK - Ostale komponente 0 16.10.2009 15:06
Radeon HD4850 - MSI ili Asus? Mslavko82 Grafika 18 11.10.2009 11:20
DFI Infinity NF570-M2/G vs ASUS M2N-E or other ??? zokocx Osnovne komponente 18 4.10.2007 23:57
Pomoć oko kupovine laptopa - ASUS A6M gosn.prirodni ŠDK - Prenosni računari 7 28.4.2007 13:29


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:47.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com