Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi

Grafički softver i radovi Programi za pregled slika, programi za obradu vektorskih i rasterskih slika, programi za projektovanje, modelovanje i rendering, konvertori; takođe i primeri fotografija i radova

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.5.2011, 14:40   #101
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
Miena kaže: Pregled poruke
Caos,
posle dugog guglanja po netu i trazenja necega sto ne mogu da nadjem, mislim da se ovde nalaze adekvatne osobe koje mi mogu pomoci.
Treba da pripremim za stampu kutiju dim. 200/270/80 ali, sta je sve potrebno da bi se pripremilo za stampu? Osim glavnog crteza kako kutija treba da izgleda kada se otvori, i dimenzija, ne znam kako dalje da odmaknem. Ono sto sam pronasla na netu su uputstva kako da se sacuva fajl, u kojoj ekstenziji itd. kada se nosi u stampu. Procitala sam ne znam koliko foruma, ali sve se svodi na flajere i vizitke, nema nista za kutije. Mislim, kako se stavljaju te mere za obrez ili tako nesto, jel to treba ja da crtam, ili samo dam u stampariju ceo crtez otvorene kutije u .ai formatu,( ili u .pdf), ili ako vec to ide....
Prvo odes u stampariju i dogovoris se sa njima oko dimenzija, stampe i stancne za kutiju (pogledaj primer sa slike - pune linije su linije secenja a isprekidane linije su linije gde se savija). Posle toga u racunaru nacrtas linije stancne i po njima dizajniras zeljeni izgled. Pre nosenja u stampariju bilo bi pozeljno da gotov rad odstamas, umanjeno, na stampacu, iseces, savijes i sastavis radi provere da li to izgleda bas onako kako zelis... posle toga sve to snimis u neki format koji odgovara stampariji i objasnis im jos jednom sta zelis, za svaki slucaj...

Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	cakebox.gif
Viđeno:	125 puta
Veličina:	23,0 KB
ID:	39589  
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
Miena (8.5.2011)
Stara 10.5.2011, 11:00   #102
Miena
Novi član
 
Član od: 7.5.2011.
Lokacija: Zr
Poruke: 2
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

E, to!
A sad, kako da u racunaru nacrtam linije stancne? mislim jel to nesto kao bleed ili samo nacrtam rasklopljenu kutiju i stavim pune i isprekidane linije gde treba.
da, nisam napomenula da je moj deo posla samo da uradim dizajn i kutiju spremim za stampu, i posaljem nekom liku koji ce imati posla sa stamparijom, dizajn je najmanji problem, zakopala sam se kod pripreme za stampu.
Miena je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2011, 16:52   #103
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Najbolje bi bilo da naucis sama da nacrtas linije po kojima ce se seci i savijati kutija (stancna, kako bi to rekli u stampariji). Imaces mnogo manjie problema u dizajniranju slicnih poslova za stampariju u buducnosti i bices sigurna da ce ono sto zamislis sigurno izgledati kako treba... Kada nacrtas stancnu ona samo treba da ti sluzi kao vodilja u daljem postavljenju elemanata dizajna (i za krajnju proveru ako zelis sama da napravis umanjen model na stampacu).
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
Miena (11.5.2011)
Stara 11.7.2011, 17:08   #104
singularity
Veteran
 
Član od: 20.6.2011.
Lokacija: Beograd
Poruke: 775
Zahvalnice: 78
Zahvaljeno 104 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Ilustrator u ruke i crtaj u njemu.
U pripremi ne crtaj isprekidane linije za bigove...Sve crtaj isto i stavljaj tanke linije 0.15mm ili 0.2mm.
Masina kkoja pravi stancne, moze direktno iz ilustratora da pravi alate.
singularity je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2012, 0:24   #105
Miljanic
Član
 
Član od: 28.6.2008.
Poruke: 34
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 4 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Imam nekoliko pitanja. Uradio bih vizitku, poleđina bi izgledala ovako. Odradio sam sve ono 300dpi, CMYK. E sad, iz dosadašnjeg iskustva znam kopirnice obično traže .pdf format. Kad im budem slao, da li šaljem samo fajlove veličine 92x52mm ili treba ja da ih poslažem na papir A4? I koji papir (gustinu da odaberem da bude iole čvrsto i trajno? I šta znači plastificiranje, koja je razlika neplastificirano, mat i sjaj?
Predlog poleđine je ovako neki. Rađeno u Photoshopu
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Vizit karta poleđina2.jpg
Viđeno:	53 puta
Veličina:	26,6 KB
ID:	44143  
Miljanic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2012, 9:37   #106
mcdado
Član
 
Član od: 15.1.2007.
Lokacija: NBG
Poruke: 63
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 6 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
Miljanic kaže: Pregled poruke
Imam nekoliko pitanja. Uradio bih vizitku, poleđina bi izgledala ovako. Odradio sam sve ono 300dpi, CMYK. E sad, iz dosadašnjeg iskustva znam kopirnice obično traže .pdf format. Kad im budem slao, da li šaljem samo fajlove veličine 92x52mm ili treba ja da ih poslažem na papir A4? I koji papir (gustinu da odaberem da bude iole čvrsto i trajno? I šta znači plastificiranje, koja je razlika neplastificirano, mat i sjaj?
Predlog poleđine je ovako neki. Rađeno u Photoshopu

Ovako, ako ti je podloga bela, kao na primeru koji si dao, onda radi tacnu dimenziju vizitke, znaci 90x50mm. Ali ako imas podlogu u boji ili je neka slika, onda sa svih strana ostavi prepust po 2mm, znaci dimenzija je 94x54mm. Ali samo prepustas pozadinu....
Tekst vizitke, logo, i ostale bitne stvari, moraju biti udaljene od ivice secenja min 3mm (90x50mm je dimenzija isecene VK).

Fletujes sliku za stampu, obavezno da su boje u CMYKu, i sacuvas kao PDF.

Ako je neka slika u pozadini, moras biti svestan, da postoji mogucnost da boje ne izledaju isto kao kod tebe i u stampi (svaki monitor drugacije prikazuje boje, a i LCD monitori u osnovi nemaju u sebi crnu, pa je sve svetlije na njima....)

Za papir, trazi 350gr ili 300gr... sve ostalo je previse tanko, i mora biti gladak papir (na rapavim se ne moze stampati u digitali).

Nikako ne montiraj vizitke na A4 ili neku drugu dimenziju, nego im dostavi kao jednu VK, jednu stranu.

Mozes da radis neplastificirane vizitke, ok su, ali sa plastifikacijom izgleda ipak bolje i trajnije (teze se cepaju, lepse izgledaju, teze se prljaju u dzepu...). Mat plastika ubije malo boju, dok sjajna plastika vise istice boju... Samo stvar ukusa sta se tebi vise svidja :-)

Mozes raditi jednostrane vizitke, obostrane, plastificirane sa jedne, ili obe strane... Ali vodi racuna, da ako je plastificirana vizitka, po njoj ne mozes pisati hemijskom... (u slucaju da ti to zatreba, npr za neke kupone sa druge strane vizitke...)

Za ne plastificirane vizitke, vreme izrade je vecinom, danas za sutra, ili ujutru za popodne, a ako ti trebaju plastificirane, onda im treba po 2 dana za izradu.

Bolje idi u neku digitalnu stampariju da ti odrade vizitku, nego u fotokopirnici.
Bolje ce izgledati, a verovatno ce biti i jeftinije :-)

Poslacu ti na PM adresu jedne ok digitalne stamparije.
mcdado je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku mcdado na korisnoj poruci:
JJ92 (25.9.2012), MH212 (30.1.2013), Miljanic (20.9.2012), WhenDarknessFalls (14.11.2012)
Stara 28.10.2014, 22:45   #107
Marko069
Starosedelac
 
Član od: 21.12.2005.
Poruke: 1.223
Zahvalnice: 187
Zahvaljeno 110 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Treba mi pomoc kako da snimim u photoshop-u pdf fajl tako da mi 2 strane idu jedna pored druge zbog stampanja.
Marko069 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2014, 21:26   #108
mcdado
Član
 
Član od: 15.1.2007.
Lokacija: NBG
Poruke: 63
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 6 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Kako mislis jedna pored druge? Da u PDFu ima stranu 1 i stranu 2?

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 6030X using Xparent Skyblue Tapatalk 2
mcdado je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2014, 20:21   #109
Marko069
Starosedelac
 
Član od: 21.12.2005.
Poruke: 1.223
Zahvalnice: 187
Zahvaljeno 110 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Ne nego imas dvije slike tj dva fajla a oces da ih spojih kao dolje na slici.
Gdje je lijevo jedna slika a desno druga.Tako da od dvije strane ispadne jednakao na primjeru sa slike.

Marko069 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.12.2014, 14:34   #110
mcdado
Član
 
Član od: 15.1.2007.
Lokacija: NBG
Poruke: 63
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 6 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

To mozes na dva nacina, ili u Photoshopu da otvoris taj PDF i da ih montiras tako, ili da imas za Acrobat dodatak koji se zove QUITE IMPOSING PLUS,
plug in koji ima opciju da spoji 2 strane u 1, da duplira strane... motira kao knjigu... itd...
mcdado je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2020, 9:37   #111
припjat
Član
 
Član od: 29.3.2017.
Lokacija: Zerbishe Republik
Poruke: 241
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 14 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Treba mi pomoc oko pravljenja pripreme za stampu reklame.
Reklama bi trebala biti jednostavna, najobicnija slika koja treba da se protegne u dimenzije 2m*1,5m. Ne znam u kojem programu to uraditi i kako.
Iskustva imam samo sa Adobe fotoshopom (ako to sta znaci )
припjat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2020, 15:09   #112
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Najbolje da se raspitaš oko zahteva kod štamparije gde ćeš da radiš štampu.

Neka generalna pravila su sledeća:

- CMYK kolorni model
- 300 dpi
- eksport u TIFF bez layera ili u PDF
- veličina dokumenta koja uzima u obzir proporciju za dati tip štampe (vidi napomenu dole)
- bar par cm od rubova bez ikakve bitne štampe (zbog obrezivanja)

E vidiš, oko proporcije.

Ako ti štamparija kaže da uradiš fajl u proporciji 1:10 to znači da kad definišeš dimenzije novog fajla u Photoshopu ne moraš da koristiš 2m x 1,5m već deset puta manje (20cm x 15xm) zato što mašina na kojoj se radi štampa ima deset puta manju gustinu.

Ali opet kažem, najbolje je da ako već znaš gde ćeš da štampaš stvar pozoveš i još jednom proveriš zahteve.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
припjat (20.10.2020)
Stara 19.10.2020, 15:35   #113
filnibg
Član
 
Član od: 25.1.2007.
Lokacija: Srbija
Poruke: 426
Zahvalnice: 60
Zahvaljeno 83 puta na 76 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
припjat kaže: Pregled poruke
Treba mi pomoc oko pravljenja pripreme za stampu reklame.
Reklama bi trebala biti jednostavna, najobicnija slika koja treba da se protegne u dimenzije 2m*1,5m. Ne znam u kojem programu to uraditi i kako.
Iskustva imam samo sa Adobe fotoshopom (ako to sta znaci )
Ako je vektorski, radis u Illustratoru, snimis kao PDF, High Quality print i cepaj.
Nikakva mudrost sa obrezom ( prepust ) koji stavis 3mm ili 5mm. Ni jedno ni drugo nije greska.
1:10 se radi kada su u pitanju reklame po zgradama 10 metara puta 4 metra recimo, bilbordi itd, da ne saljes velike file-ove, pa radis 1:10, a tiff file zna da bude pretezak.
Znaci Illustrator, snimis PDF i vozi.
filnibg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.10.2020, 16:14   #114
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
filnibg kaže: Pregled poruke
Ako je vektorski, radis u Illustratoru, snimis kao PDF, High Quality print i cepaj.
Nije to baš tako jednostavno. Pre eksporta moraju da se konvertuju fontovi u krive, da se embeduju eksterni izvori i linkovi, da se nameste margine i bleedovi sa sve dodatnim obeležnjima (cajtne itd.) ako štamparija ne radi slaganje itd.
Citat:
filnibg kaže: Pregled poruke
Nikakva mudrost sa obrezom ( prepust ) koji stavis 3mm ili 5mm. Ni jedno ni drugo nije greska.
Prepust od bar par centimetara se ostavlja zato što se grafika često uramljuje ili postavlja na posebne držače koji mogu da preklope bitan sadržaj.
Citat:
filnibg kaže: Pregled poruke
1:10 se radi kada su u pitanju reklame po zgradama 10 metara puta 4 metra recimo, bilbordi itd, da ne saljes velike file-ove, pa radis 1:10, a tiff file zna da bude pretezak.
Proporcija se ne radi samo zbog veličine fajla već i zbog izlazne rezolucije plotera koja je manja od standardnih štamparskih rezolcija u pripremi.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2020, 15:03   #115
припjat
Član
 
Član od: 29.3.2017.
Lokacija: Zerbishe Republik
Poruke: 241
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 14 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Probacu raditi kao sto rece Neutrino.

Samo se bojim da slika ne izgubi na kvalitetu na velikim dimenzijama.
припjat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
prepress, priprema za štampu

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
IBM priprema Power7 procesore Dusan Despotovic Vesti 2 15.7.2008 14:21
"Kanta" za pripremu za štampu. holodoc Šta da kupim? 7 26.9.2007 20:05
molim vas hitno za pomoc (priprema za katalog) andjelina Grafički softver i radovi 2 21.11.2006 15:53


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:21.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com