Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Internet usluge

Internet usluge Provajderi, načini povezivanja...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.9.2021, 15:17   #21
Kojic_M
Starosedelac
 
Član od: 27.2.2010.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 2.462
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 189 puta na 136 poruka
Određen forumom Re: 5G Mreža

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Znam dosta poljoprivrednika, ali nešto sumnjam da im je 5g prvi prioritet. U principu tom logikom nije bio potreban ni 4g, dovoljno je bilo nekih 20 mb/s na 3g+ mreži.
Evo iz prve ruke, razlika između 3g i 4g je ogromna. Verujem ja da je i 4g i 5g isto tolika. 4g ima ogromnu svrhu jer ja koji se krećem po kojekakvim čukama imam vrhunski internet i mnogo ga koristim. E 5g meni ne znači ništa jer ga neću imati, kao ni ogroman broj drugih koji se kreću van grada. Vozači, građevinci, nastavnici ubseoskim školama, medicinsko osoblje u seoskim sredinama...

Sad neko može da kaže pa imaće u centru sela bazna stanica. A ljudi mogu da postave wifi u centru sela i dobili su istunstvar i bez 5g

Dakle zaključili smo da je 5g rezervisan za gradove, a svi ostali ako zakače negde malo.

Evo dok pišem ovo ja sam na jednoj plantaži u nedođiji i imam odličan 4g signal sa kojim mogu da gledam 4k. To sam 5g neću moći jer ga neće biti

Nemoj neko da se ljuti što izgleda da kontriram. Nego da vidimo šta je konkretna dobit za čoveka koji je van gradske sredine, a takvih je na milione, a verovatno i milijarde na svetu.
Kojic_M je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.9.2021, 15:25   #22
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: 5G Mreža

Sve zavisi od postavljene infrastrukture, odnosno koliko antena postave. Ovde je 5G signal sve dostupniji, ali su i antene mobilne telefonije svuda. Tako je bilo i kad su uvodili 4G.

Što se Srbije tiče, meni dosta verovatno zvuči komentar koji je vodeni postavio, nekoliko postova iznad, država ne može da investira u to kako treba, pa ne da ni drugima.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku mvasic na korisnoj poruci:
Echo (17.4.2023)
Stara 20.9.2021, 15:32   #23
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: 5G Mreža

što se tiče poljoprivrede koliko vidim biće i manje bazne stanice od 1W koje verovatno neće da budu skupe, pa tajkun može da postavi nekoliko i time robotizuje poljoprivredu, i smanji trošak na plate radnicima, neće sigurno nama što imamo 10 ari plac to nešto da znači.
Drugo 5g ne ukida 4g, isto kao i sad kad nemaš 4g pada signal na 3g ako ti je namešteno u telefonu auto, pa i na 2g ako je signal baš loš.
U gradovima prednost što će na primer kad bude neki protest ili utakmica gde ima desetine hiljada korisnika na maloj površini lakše da handluje bazna stanica i neće da bude prekid signala..
Isto je bilo i pre kad su uvodili 3g i 4g prvo pored autoputa signal dobar a po selima loš, pa bi tako i auto industrija imala neke benefite
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2023, 0:28   #24
Echo
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 419
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 72 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Echo
Određen forumom Re: 5G Mreža

Citat:
Kojic_M kaže: Pregled poruke
Dakle zaključili smo da je 5g rezervisan za gradove, a svi ostali ako zakače negde malo.

Evo dok pišem ovo ja sam na jednoj plantaži u nedođiji i imam odličan 4g signal sa kojim mogu da gledam 4k. To sam 5g neću moći jer ga neće biti

Nemoj neko da se ljuti što izgleda da kontriram. Nego da vidimo šta je konkretna dobit za čoveka koji je van gradske sredine, a takvih je na milione, a verovatno i milijarde na svetu.
5G ce teziti da pokrije sve sto je 4G pokrio do danas, i vise. Prema tome, ne samo urbane sredine - imaj u vidu da je i 4G krenuo samo od urbanog prve godine. 5G mozes da posmatras kao "bezicnu optiku", odnosno, 5G je predvidjen da se koristi tamo gde se nikome ne isplati da kopa optiku, a to je rural pre svega.

Dakle, 5G donosi brzi internet, donosi kapacitet za gradove, ali donosi i "fiksni bezicni internet" uz pomoc eksterne antene (tzv. FWA) - cak i na mestima gde ce obicni 5G mobilni signal biti slabiji.

Sve u svemu, 5G je univerzalna tehnologija, i do 2030-te ce je biti svuda, pogresno je posmatrati je kao specijalizovanu samo za nesto odredjeno, jer to po dizajnu nije.

Citat:
Kojic_M kaže: Pregled poruke
Koliko sam razumeo ona je najsličnija wifi mreži, imaće ogroman broj baznih stanica sa velikom brzinom, ali mnogo manjim dometom nego 4G. To znači onda da ćemo u selima i manje naseljenim mestima i dalje biti na 4G. To onda znači da će i prelazak na 5g biti delimičan? Jesam li dobro razumeo?
To se pre svega mislilo na bazne stanice sa mmWave frekvencijom (24Ghz i vise). Koriscenje tih frekvencija je novina koju je 5G uveo, pa se to potenciralo u vestima, i ispalo je na kraju kao da 5G radi samo na tome. A 5G radi i na 700 Mhz, i na 4G frekvencijama - prakticno bilo koju frekvdnciju sa kojom operator raspolaze moze da se dodeli 5G mrezi. A samim tim ocekuj i dobac signala karakteristican za datu frekvenciju.

Ako si u toku, 2G i 3G mreze su pocele da se gase u evropi (i ako je do pre neku godinu to delovalo nezamislivo), bas zato da bi se oslobodile dodatne frekvencije za 5G - da pored dodeljenih 700 MHz i 3500 MHz (specificnih za 5G), budu na raspolaganju i 800, 900, 1800, 2100, 2600. Sto vise dometa i kapaciteta za 5G, to bolje za sve.

Vazno je samo da i mi krenemo sa time, bas zato sto ce na kraju sve da se svede na optiku i 5G, i satelitski internet. Nema poente vise cekati, to su te tehnologije, dostigle su "future-proof", svaki dinar ulozen u njih bice ulozen u daleku buducnost.
Echo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2023, 1:18   #25
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: 5G Mreža

neće to skoro telekom nema pare da ulaže u nove tehnologije a država ih štiti pa ne da nikom da to uvodi, jer bi onda korisnici otišli kod drugih provajdera
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2023, 3:09   #26
Echo
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 419
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 72 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Echo
Određen forumom Re: 5G Mreža

Slazem se. A da ludara bude veca, dodje Lučić i kaze da im je evropska investiciona banka odobrila kredit za razvoj 5G mreze? Da su obezbedili pare za tu namenu. I sada opet nesto cekamo.

2025-te dolazi 5G Advanced, cilj je da se do 2030. kompletira 5G mreza u Evropi i... ode voz. Optika i 5G su osnova buduce civilizacije, mislim da je to to. 6G ni priblizno nece da bude ovako dramaticna, bice za neke ogromne industrijske komplekse i mega gradove, ali da se ovako lomi dal ostajes u polu-informatickom dobu ili hvatas voz, mislim da ne.

Preko 50% domacinstava Srbije (van BG, NS i Niša) je na ADSL-u do 20 Mbps, u realnosti je taj paket 7-8 Mbps. Nema zivota tu. Jeste, postoji mogucnost 4G-a, koji odlicno radi sta god ljudi pricali, medjutim nema on kapaciteta da svi budemo na njemu. On je uvod u 5G, long term evolution. Krpe se ljudi kako ko zna i ume dok ne stignu optika i 5G, ali to je drzanje glave iznad vode.
Echo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2023, 9:38   #27
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: 5G Mreža

eh znam ja to najbolje, grad u centralnoj srbiji, nemam mogućnosti ni za adsl, da nema drugih provajdera još bi bio na dial up. Na kraju mi se smučili ovi što zovu svako jutro za masažu i otkazao fiksini. Zadnjih 5 god sam bio na 4g 150gb mesečno kod vip-a, pre 2 meseca uzeo optiku kod lokalnog provajdera nije ni skupo bilo 1000 din sad povećali brzinu na 50/25 i digli cenu na 1400 din. Po selima još radi golub pismonoša kad ne mogu ni grad da pokriju kako treba. tj idu samo tamo gde je SBB da im otimaju korisnike
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Virtuelna WiFi mreža na Mintu 16,mate Sinisa Milovanovic Slobodni softver 5 17.2.2014 22:33
Mreža između 2 PC-a Teva Komunikacioni uređaji i umrežavanje 13 9.2.2012 19:25
Kakvu bi bila savršena socijalna mreža za vas? Gradimir Brbljaonica 2 11.3.2010 16:20
Kubuntu mreža Jack In The Box Slobodni softver 10 12.1.2010 0:47
Wireless mreža konstantno puca Bojan Komunikacioni uređaji i umrežavanje 11 17.9.2007 21:43


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:55.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com