Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Tableti i e-readeri
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Tableti i e-readeri Tablet računari i e-readeri

Pregled rezultata glasanja: Koji uređaj koristite za čitanje e-knjiga?
Amazon Kindle 2,3,4 28 16,09%
Amazon Kindle DX 3 1,72%
Amazon Kindle Paperwhite 21 12,07%
Amazon Kindle Touch 9 5,17%
Barns & Nooble Nook 8 4,60%
Kobo 2 1,15%
Prestigio PERXXXX 4 2,30%
Sony PRS-5XX-6XX 2 1,15%
Sony PRS-T1/T2 4 2,30%
Tablet (Ipad, Nexus i ostali LCD tableti) 47 27,01%
PC 45 25,86%
Ne čitam knjige u elektronskom formatu 20 11,49%
Glasanje sa više mogućnosti izbora. Glasova: 174. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.12.2010, 2:15   #181
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Slucajno naleteh na ovo
Jeftinijeg od ovog nema (doduse dizajn je malo retro) a da nisu neki znj Kinezi, ali kod nas Aluratek da se nadje nema sanse, jedino preko Amazona ili drugde

http://aluratek.com/products/ebook-readers

Poslednja ispravka: Covenant (8.12.2010 u 2:22)
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2010, 10:47   #182
Amarilis
Član
 
Član od: 8.12.2010.
Poruke: 151
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Moze li neko da mi kaze kakva je text to speech funkcija na Kindlu? I gde se jos osim na amazonu mogu kupiti knjige u elektronskom formatu?
Kolko sam ja videla na amazon.co.uk kindle ima free shipping za neke zemlje u evropi. Jeli neko probao ?
Amarilis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2010, 12:08   #183
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

CO.UK ima cene u funtima, pa cak i da je besplatna isporuka, izadjes na isto ako ne i skuplje u odnosu na slanje iz USA. Text to speech je glasovna naracija, po aktiviranju funkcije Kindle na zvucniku(ili na izlazu za slusalice ako ih koristis) kompijuterskim glasom cita knjigu. Nesto poput narator funkcije u Windowsu samo dosta boljeg zvuka. Pogledaj recimo ovaj klip pa ce ti biti jasnije.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
Amarilis (8.12.2010)
Stara 8.12.2010, 12:54   #184
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
Amarilis kaže: Pregled poruke
I gde se jos osim na amazonu mogu kupiti knjige u elektronskom formatu?
Problem je što vodeće knjižare ratuju formatima, ratuju za prevlast na tržištu i nisu raspoloženi da puste konkurentski uređaj na svoj deo tržišta. Tako Amazon ima Kindle, a Barnes & Noble ima sličan uređaj pod nazivom Nook. Koliko ja znam, preko Kindla ne možeš da kupuješ knjige sa B&N (ili drugih online knjižara), niti može obrnuto (preko Nook-a da kupuješ sa Amazona). Naravno, tu su i mnogi drugi čitači, od kojih neki imaju svoje matične knjižare (Sony npr. ima ReaderStore), a neki nemaju, već za njih kupuješ na nezavisnim knjižarama, itd.
Moje lično mišljenje je da ćeš teško naći knjigu koja postoji u ebook formatu a da je Amazon nema u svojoj ponudi (naravno, mislim na knjige na engleskom, a i legalno objavljene u ebook formatu). Dakle, sve što ti treba uglavnom već jeste na Amazonu.

Postoje i besplatni (a legalni) izvori knjiga. Na sajtu http://www.gutenberg.org možeš naći gomilu knjiga kojima je isteklo autorsko pravo. Tu su baš svi klasici koji će ti pasti na pamet. Naravno, uglavnom su na engleskom, ali ima knjiga i na drugim jezicima. I što je najbitnije - sve knjige postoje u više ebook formata (za skoro sve čitače), pa i u MOBI formatu koji Kindle otvara bez problema. Možeš da skineš knjigu na PC pa da prebaciš kablom, a možeš Gutenbergu da pristupiš i direktno preko Kindla i da skineš knjigu.

Treći način za nabavku knjiga je... akhm... akhm... ne baš legalan. Kao što se piratizuje muzika, softver, filmovi, tako je internet prepun i digitalnih knjiga. Može da se nađe baš sve što izađe kao ebook. Kod pirata se mogu naći čak i knjige koje su objavljene samo u papirnom izdanju, koje ne postoje legalno kao ebook, ali ih je neko skenirao i okačio na net. Te knjige se mogu naći u različitim formatima. Kindle podržava MOBI, PRC, TXT, PDF formate (pored svojeg AZW u kojem su knjige koje legalno kupiš na Amazonu). Knjige kod pirata najčešće i jesu u ovim formatima, ali često budu u EPUB i LIT formatima koje Kindle ne podržava. Ni to nije nikakav problem, rešenje je besplatni program Calibre uz čiju pomoć možeš da konvertuješ bilo koji od ovih navedenih formata u bilo koji drugi. Dakle, ako ne nađeš knjigu koja je u MOBI formatu (preporučljivo za Kindle), lako možeš da je konvertuješ u taj format. Calibre se nalazi ovde: http://calibre-ebook.com
Naravno, neću ti ovde napisati adrese za skidanje piratskih knjiga, samo ti ukazujem na činjenicu da one postoje negde u bespućima interneta.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku star-duster na korisnoj poruci:
Amarilis (8.12.2010)
Stara 8.12.2010, 15:08   #185
Amarilis
Član
 
Član od: 8.12.2010.
Poruke: 151
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Znaci bolji je od Windows naratora? Da li je moguce preslusati knjigu na ovaj nacin? I da li to radi samo za azw format, ili i za ostale koje kindle podrzava? Znam da se radi o funtama, ali ipak dodje manje od 8000 din-ako ne postoje neki dodatni troskovi? Da li se carini ako stize u EU iz Engleske? I da li onda mogu da koristim charger normalno? ( A i nadam se da ce malo da ga snize zbog praznika)
Nook knjige se ne prodaju u Evropi, a mislim da ni ova nova google-ova knjizara to ne radi. Gde onda ljudi iz Evrope kupuju e-knjige( nebitno kog formata)? Amazon dodaje 2 dolara na cenu, zbog transfera whispernetom.
Amarilis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2010, 17:17   #186
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
Amarilis kaže: Pregled poruke
Znaci bolji je od Windows naratora? Da li je moguce preslusati knjigu na ovaj nacin? I da li to radi samo za azw format, ili i za ostale koje kindle podrzava? Znam da se radi o funtama, ali ipak dodje manje od 8000 din-ako ne postoje neki dodatni troskovi? Da li se carini ako stize u EU iz Engleske? I da li onda mogu da koristim charger normalno? ( A i nadam se da ce malo da ga snize zbog praznika)
Nook knjige se ne prodaju u Evropi, a mislim da ni ova nova google-ova knjizara to ne radi. Gde onda ljudi iz Evrope kupuju e-knjige( nebitno kog formata)? Amazon dodaje 2 dolara na cenu, zbog transfera whispernetom.
Moguće je preslušati celu knjigu, ali sve to zvuči pomalo robotski i nije baš pogodno za beletristiku. Nije to prava audio knjiga koju je pročitao glumac, pa da se osete emocije, pravilna dikcija itd. Ovo je mašina koja može da čita (i muškim i ženskim glasom). Odlična je kao opcija npr. za slabovide ljude. Uostalom, pogledaj (poslušaj) video sa linka koji ti je Mario dao pa proceni kako ti to zvuči i da li ti se dopada. I, naravno, Kindle može da glasovno čita sve tekstualne formate (AZW, MOBI, PRC, TXT). Nisam probao sa PDF-om, ali bi trebalo da može i njega, osim ako nije u pitanju PDF koji nema pravi tekst, nego samo skenove stranica kao fotografije (retki su takvi, mada sam nailazio i na takve knjige, pogotovo na "našim" jezicima).

Charger ti nije baš neophodan. Ja ga nisam kupio. Punim preko USB-a i kompjutera. S obzirom da jedno punjenje izdržava po 2-3 nedelje solidnog korišćenja, onda nema problema oko punjenja. Zna da potraje oko 4 sata dok se potpuno napuni, ali zato baš dugo drži. A ako baš hoćeš charger, znaj da britanski nije komparibilan sa našim standardom. Treba ti evropski.

Ne znam kako ide slanje iz UK u EU. Očigledno planiraš da ti stigne negde tamo pa da ti neko prenese ovde (ako si uopšte u Srbiji). Verovatno bi tako prošla dosta jeftinije, ali ne znam da je neko tako naručio pa da ti prenesem iskustva.

Što se kupovine knjiga tiče, tačno je da Amazon dodaje po 2$ za skoro svaku knjigu koju kupiš izvan USA. Namerno sam napisao "skoro svaku" jer neke sam kupio i po ceni od ispod 2$. Kod većine knjiga koje vidiš na naslovnoj strani Amazona videćeš cenu za američko tržište, a kad klikneš na detaljniji prikaz knjige onda izađe cena za nas. Obično jeste uvećana za 2 dolara, ali, eto, ponekad i nije.

Čitao sam strane forume, ljudi su se žalili Amazonu zbog diskriminacije oko većih cena knjiga (jer mnogi imaju samo wi-fi model, kod kojeg nema korišćenja roming usluga, pa su i Amazonovi troškovi dostave nepostojeći), a ovi su odgovorili da je to cena za inostranstvo i da nije u pitanju naknada za dostavu. Eto gde ljudi iz Evrope kupuju - ili plate skuplje Amazonu, ili "kupe" za dž, po metodi koju sam opisao na kraju svog prethodnog posta.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku star-duster na korisnoj poruci:
Mario Pavićević (8.12.2010)
Stara 9.12.2010, 0:07   #187
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
star-duster kaže: Pregled poruke
Mali offtopic, ali itekako ima veze sa ebook čitačima, ili bar sa načinom kako se prezentiraju i reklamiraju.

Elem, zna li neko zašto se svi najpopularniji ebook čitači reklamiraju sa slikom ekrana na kojem je knjiga "The Girl with the Dragon Tattoo" Stiga Lašona? (Da, da, naši prevodioci su u pravu - izgovor jeste Lašon, nije Larson, proverio sam na netu i čuo kako se izgovara.) Koju god prezentaciju da sam pogledao, bilo kog čitača, obavezno se makar jednom pojavila ta knjiga, na stranici ili u video snimku.

Na svim ovim stranicama možete negde videti tu knjigu:
Kindle - http://www.amazon.com/Kindle-Wireles...p_ob_title_def
Nook - http://www.barnesandnoble.com/nook/f...?cds2Pid=35611
Sony Reader - http://ebookstore.sony.com/reader/
Google eBooks (novi servis, knjiga se vidi na video snimku) - http://books.google.com/help/ebooks/overview.html

Izvinite za off, ali mislio sam da bi bilo interesantno ljudima koje zanimaju ebook čitači
Verovatno su se distributeri dogovorili izmedju sebe da se ne ide sa razlicitim naslovima i zbog direktnog uporedjivanja.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2010, 7:53   #188
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

http://techon.nikkeibp.co.jp/english...101210/188069/
Sony je ponovo predstavio savitljivi elektronski papir a ono sto je takodje interesantno pominje se nova generacija e-citaca bazirana na OLED ekranima i prilicno interesantnog dizajna.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.12.2010, 6:42   #189
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Amazon je izbacio i prvu interaktivu strip avanturu za Kindle pod nazivom Dusk World


Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
Chivan (15.12.2010), mr_bungle (24.12.2010), star-duster (15.12.2010)
Stara 15.12.2010, 12:47   #190
Amarilis
Član
 
Član od: 8.12.2010.
Poruke: 151
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
star-duster kaže: Pregled poruke
Moguće je preslušati celu knjigu, ali sve to zvuči pomalo robotski i nije baš pogodno za beletristiku. Nije to prava audio knjiga koju je pročitao glumac, pa da se osete emocije, pravilna dikcija itd. Ovo je mašina koja može da čita (i muškim i ženskim glasom). Odlična je kao opcija npr. za slabovide ljude. Uostalom, pogledaj (poslušaj) video sa linka koji ti je Mario dao pa proceni kako ti to zvuči i da li ti se dopada. I, naravno, Kindle može da glasovno čita sve tekstualne formate (AZW, MOBI, PRC, TXT). Nisam probao sa PDF-om, ali bi trebalo da može i njega, osim ako nije u pitanju PDF koji nema pravi tekst, nego samo skenove stranica kao fotografije (retki su takvi, mada sam nailazio i na takve knjige, pogotovo na "našim" jezicima).

Charger ti nije baš neophodan. Ja ga nisam kupio. Punim preko USB-a i kompjutera. S obzirom da jedno punjenje izdržava po 2-3 nedelje solidnog korišćenja, onda nema problema oko punjenja. Zna da potraje oko 4 sata dok se potpuno napuni, ali zato baš dugo drži. A ako baš hoćeš charger, znaj da britanski nije komparibilan sa našim standardom. Treba ti evropski.

Ne znam kako ide slanje iz UK u EU. Očigledno planiraš da ti stigne negde tamo pa da ti neko prenese ovde (ako si uopšte u Srbiji). Verovatno bi tako prošla dosta jeftinije, ali ne znam da je neko tako naručio pa da ti prenesem iskustva.

Što se kupovine knjiga tiče, tačno je da Amazon dodaje po 2$ za skoro svaku knjigu koju kupiš izvan USA. Namerno sam napisao "skoro svaku" jer neke sam kupio i po ceni od ispod 2$. Kod većine knjiga koje vidiš na naslovnoj strani Amazona videćeš cenu za američko tržište, a kad klikneš na detaljniji prikaz knjige onda izađe cena za nas. Obično jeste uvećana za 2 dolara, ali, eto, ponekad i nije.

Čitao sam strane forume, ljudi su se žalili Amazonu zbog diskriminacije oko većih cena knjiga (jer mnogi imaju samo wi-fi model, kod kojeg nema korišćenja roming usluga, pa su i Amazonovi troškovi dostave nepostojeći), a ovi su odgovorili da je to cena za inostranstvo i da nije u pitanju naknada za dostavu. Eto gde ljudi iz Evrope kupuju - ili plate skuplje Amazonu, ili "kupe" za dž, po metodi koju sam opisao na kraju svog prethodnog posta.
Jel imas instaliran KindleforPC na tom kompjuteru, ili moze samo da se utakne, svejedno o kom kompjuteru se radi? Da li ga on sinhronizuje tokom punjenja?
Amarilis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.12.2010, 14:06   #191
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Uopšte ne moraš da imaš instaliran Kindle for PC. Konektovan Kindle se vidi kao bilo koj spoljni memorijski uređaj (fleš disk, prenosni hdd i sl.) tako da sve što treba da uradiš jeste da iskopiraš knjige (tj. fajlove) sa računara u odgovarajući folder na Kindlu. Ne smeta mu i ako su knjige u nekim svojim folderima, i ako nisu, prepoznaće ih uredno. Copy-paste, to je sve što treba od znanja
I neće da te prinuđuje ni na kakvu sinhronizaciju sa kompjuterom.

Btw, kad je Kindle skroz prazan i kad ga povežeš na PC, on počne da se puni, ali nekoliko minuta ne može da se uključi (ako želiš da čitaš dok je na žici), niti možeš da onda kopiraš fajlove. Napominjem da ovo traje samo nekoliko minuta, dok započne punjenje, posle sve bude OK.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2010, 15:56   #192
BiTrAtE
Član
 
Član od: 25.2.2009.
Poruke: 399
Zahvalnice: 59
Zahvaljeno 54 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Korisnik sam Kindlea vec nekoliko dana i koliko primjecujem samo knjige koje se placaju, tj koje skidam s amazon store-a su citke i fino napisane, dok one sto skidam sa sajtova, nase knjige prvenstveno su nekako nabacane, necitke i slicno. Npr desi se da strana ima svega dva reda slova... Iskreno porazavajuca cinjenica...
BiTrAtE je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2010, 16:11   #193
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

@BiTrAtE - 'Ajde malo pojasni koji format ti se loše prikazuje. U kom formatu ih skidaš? Jesi li konvertovao te knjige, pa ih onda ubacivao na Kindle? Šta od programa koristiš za konvertovanje - Calibre? Mobipocket?
Kod mene se velika većina knjiga vidi odlično, ali ja uglavnom čitam knjige na engleskom. Neke su već bile u kompatibilnom formatu, a neke sam ja konvertovao, generalno - skoro sve se vide odlično.
Što se tiče knjiga sa našim slovima, samo par njih mi je pravilo probleme, tj. posle konvertovanja neka od naših slova (ćčžšđ) se nisu ispravno videla. Ali i to je bilo u svega 3-4 slučaja, a mnogo više knjiga na srpskom (ili hrvatskom, bosanskom etc.) sam konvertovao uspešno.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2010, 2:14   #194
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Da li Kindle još uvijek ne podržava ePub format?
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2010, 9:11   #195
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
Paladin kaže: Pregled poruke
Da li Kindle još uvijek ne podržava ePub format?
Ne podržava. Na istoj ovoj strani foruma imaš moj opširniji post o formatima koje (ne)podržava. Ukratko: nikakav problem nije što ne podržava, veoma lako, brzo i uspešno se knjige konvertuju preko besplatnog programa Calibre.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2010, 10:30   #196
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Znači ne podržavaju ni noviji modeli. Znam da prije nije podržavao, ja imam Sony PRS-505, možda u neku ruku i najlegendarniji Sony model, nema touch screen ni wireless (ni jedno od toga mi ni ne treba) a važio je bar prije za model sa ponajboljim displejem što je kod e-readera najbitnije, boljim od na primjer onoga na PRS-600 koji je zbog senzora za touchscreen imao slabiji displej. Ne znam kakvi su sada ti novi displeji s obzirom da skoro svi imaju touchscreen, valjda su bolji nego što su prije bili.
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2010, 12:18   #197
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Nisam imao prilike da uživo pogledam neki ebook čitač sa ekranom osetljivim na dodir, ali piše po internetu da takvi uređaji imaju nešto lošiji prikaz.
Kindle treće generacije (aktuelni model, izašao sredinom ove godine) i dalje nema ekran osetljiv na dodir, ali ima znatno unapređen prikaz u odnosu na prethodne modele, zapravo verovatno najbolji prikaz i u poređenju sa trenutnom konkurencijom. Ekran koji koristi se zove Pearl, proizvodi ga firma E-Ink i pobrao je hvalospeve (zaslužene). Ima 50% poboljšan kontrast nego prethodni Kindle, znatno brže menja stranice itd. Ja imam takav Kindle 3 i veoma sam zadovoljan prikazom, a i uređajem u celini. Nedostatak EBUB formata i ne osećam jer se očas posla konvertuje u MOBI.
Evo malo o ekranu koji koristi: http://www.popsci.com/gadgets/articl...-pearl-display
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2010, 12:41   #198
nightflier
Veteran
 
Član od: 4.3.2008.
Lokacija: Zemun, za sada
Poruke: 580
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Ja trenutno imam na pozajmnici Sonijev model sa tačskrinom. Prikaz je sjajan i veliki je užitak čitati, ali na veštačkom svetlu ima refleksije, pa ponekad mora da se traži odgovarajući ugao za čitanje, ali to je zanemarljiva mana.
nightflier je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2010, 13:25   #199
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Eh da, i refleksija je pominjana kao problem na tim modelima sa touchscreenom pa se može kupiti neka antirefleksna folija koja se nalijepi na ekran. Zato sam ja ganjao PRS-505 jer je važio za dosta dobar po svim tim pitanjima, dok PRS-600, PRS-700 i mislim PRS-900 nisu bili tako dobri sa displejem, a i osjetno su skuplji.

EPUB format mi se svidio i mislim da ga samo Kindle ne podržava, gura svoj neki format u kojem prodaje knjige. Bilo bi lijepo da naprave podršku i za EPUB koji će ako se ne varam postati standard za e-knjige. Konverzije se mogu raditi iz jednog formata u drugi, i ja imam Calibre, ali bi bilo lijepo da sam čitač podržava što više formata, bar te popularnije formate. Ovde se lijepo vidi da samo Kindle ne podržava EPUB format.
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2010, 14:15   #200
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Odgovorio si na svoje pitanje. Amazon namerno gura svoj format. Ne znam da li im je to pametno, ali to je neka poslovna odluka i tako je kako je. Već je to raspravljano ranije u okviru ove teme.

Slažem se da bi Kindle bio potpuniji uređaj da podržava i EPUB pored ostalih formata, ali zaista ne osećam da mi on nedostaje. Konvertovanje iz EPUB u MOBI ide najlakše, tj. rezultat je najverniji originalu (gotovo identičan, koliko ja primećujem kad uporedim u Calibre čitaču). Zadržava se struktura knjige, poglavlja, ilustracije su na mestu. I ceo proces traje zaista kratko. Nije mi problem da odvojim 1 minut svog vremena da konvertujem knjigu koju ću da čitam nekoliko sati ili dana.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:34.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com