Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.6.2018, 0:04   #1
senje
Član
 
Član od: 1.8.2016.
Poruke: 77
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom

Људи, намеравам да купим i7-8700k, тј. да градим компјутер са тим процесором, па сам гледао који ће га кулер најбоље хладити и очувати квалитет рада. Сад сам дошао до матичне плоче. Читао сам по нету и схватио да мора да буде z370 чипсет и оно 1151 лежиште. Видим да је најјефтинија матична с тим одликама 11200 динара. Да ли на још нешто треба да обратим пажњу приликом одабира матичне?

ХВала! Иначе, компјутер би требало да се користи за видео обраду.

Gigabyte
Z370M D3H
Конкретно, то је плоча коју сам хтео да купим уз тај процесор, па ме занима да ли постоји још нека ствар на коју треба да обратим пажњу.

Poslednja ispravka: DeCoy (26.6.2018 u 16:04)
senje je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2018, 0:28   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Матична плоча за i7-8700k

i te Z matilne imaju skuplje i jeftinije modele, ova konkretno ima 5 faze čini mi se
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2018, 2:08   #3
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Матична плоча за i7-8700k

Obrati paznju na to od toga sto ti treba od prikljucaka i slotova, kakve su ti potrebe. Mada u principu neka full-ATX ploca kao ta navedena Gigabyte, za prosecnog korisnika je sasvim dovoljna. Ako hoces neki ekstreman oc (preko 5GHz), onda i dobra naponska jedinica.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2018, 0:17   #4
senje
Član
 
Član od: 1.8.2016.
Poruke: 77
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Матична плоча за i7-8700k

Искрено, до сада сам размишљао само о процесору и кулеру.
Мислим, знам који ћу процесор и који кулер.

Видео сам да за процесор морам да пазим коју бирам матичну, због тога што не раде сви процесори на свим матичним. То ми је савршено јасно.

Данас сам тек схватио да морам да мислим и да ли кулер тај и тај може у ову плочу, да ли било који РАМ од 8ГБ може, који хард диск, која графичка... Надао сам се да је то стандардизовано. Никад нисам раније склапао то сам, па зато питам. Знам да ће на крају испасти добро, али рекох да питам.
senje je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2018, 2:51   #5
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Матична плоча за i7-8700k

A nameravas li da overklokujes taj procesor? Od toga zavisi i kakav kuler i koliko kvalitetna ploca ti treba.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2018, 0:53   #6
senje
Član
 
Član od: 1.8.2016.
Poruke: 77
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Матична плоча за i7-8700k

Извињавам се, нисам био у прилици да одговорим.

Заправо сам одустао од i78700k. Немам искуства с тим оверклоковањем и решио сам да узмем i78700. Међутим, сад сам из корена збуњен јер сам негде прочитао да Интелови процесори заправо раде боље од АМД-ових само ако се ради у Адобиу, а ја немам намеру да радим у том програму него у Corel Video Studio-у или Cyberlink PowerDirector-у.
senje je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2018, 10:04   #7
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Матична плоча за i7-8700k

Tebi onda bi bila dovoljna maticna ploca sa B360 cipsetom. Nisi naveo ni budzet kojim raspolazes za ostatak.
E sada posto koristis Corel Video Studio i Cyberlink Powerdirector nisam previse upoznat sa tim programima. Oba podrzavaju DirectX 11 funkcije za napredne tipove editovanja fajlova, tako da malo jaca graficka kartica moze da bude koristna. Za Corel Video Studio ne znam, ali Powerdirector podrzava QuickSync video akceleraciju kod Intel procesora, kao i CUDA optimizacije koje postoje kod Nvidia grafike. Tako da mozda bolje da se drzis Intela za sada. I7 8700, B360 maticna, 16GB RAM-a, GeForce 1050ti grafika, SSD + HDD. Ali ovo je u nacelu sve, mozda neko ima vise iskustva u radu sa tim programim.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2018, 10:19   #8
NastyB
Banned
 
Član od: 20.8.2007.
Lokacija: South Park
Poruke: 2.627
Zahvalnice: 164
Zahvaljeno 902 puta na 538 poruka
Određen forumom Re: Матична плоча за i7-8700k

Citat:
Vlad Cepesh kaže: Pregled poruke
Tebi onda bi bila dovoljna maticna ploca sa B360 cipsetom. Nisi naveo ni budzet kojim raspolazes za ostatak.
E sada posto koristis Corel Video Studio i Cyberlink Powerdirector nisam previse upoznat sa tim programima. Oba podrzavaju DirectX 11 funkcije za napredne tipove editovanja fajlova, tako da malo jaca graficka kartica moze da bude koristna. Za Corel Video Studio ne znam, ali Powerdirector podrzava QuickSync video akceleraciju kod Intel procesora, kao i CUDA optimizacije koje postoje kod Nvidia grafike. Tako da mozda bolje da se drzis Intela za sada. I7 8700, B360 maticna, 16GB RAM-a, GeForce 1050ti grafika, SSD + HDD. Ali ovo je u nacelu sve, mozda neko ima vise iskustva u radu sa tim programim.

Sasvim se slažem sa ovim. Istina je da su Ryzen procesori za nijansu bolji od svojih Intel "parnjaka" u video obradi i drugim stvarima, zbog većeg broja jezgara i većem broju thread-ova, iako su po single-thread učinku dosta slabiji. U prevodu - Intel procesori su bolji za igre, Ryzen za sve ostalo. Ali, kao neko ko je sklopio i koristio poveći broj PC-a mogu samo jedno da tvrdim sa 100% sigurnošću - Intel + Nvidia je kombinacija koja uvek fercera kako treba, pouzdano i bez problema.
Pre tri-četiri dana sam sastavljao Ryzen 5 2500x sa (preskupom) Gigabyte X470 Aorus gaming pločom, 8 GB Geil Superluce i čovek se ubi od problema, jer mu na svakih 10-ak minuta, šta god da radi, računar blokira na desetak sekundi pa nastavlja sa radom. I pojma nemam u čemu je problem jer sam ja samo sklopio komponente.

A juče sebi sastavljao i5-8500, ASRock B360 Pro 4, 16 GB Geil EVO Forza, najjeftiniji M2 SSD od 120 GB, instalirao 10 i sve teče glatko i tako dobro da sam se na trenutke ježio. Nisam navikao da se Windows podiže za 10-ak sekundi, Photoshop otvara za 3-4 sekunde, da kad nešto kopiram na SSD ne stigne ni onaj prozorčić da se otvori...
Dakle, po mom LIČNOM iskustvu, ma koliko da je AMD dobar (a jeste) i da su AMD grafike odlične (što jesu) njihovo odeljenje za softver i drajvere će uvek nešto tako zeznuti da sam se uvek kajao posle toga.
I, da, da bi Ryzen pokazao sav svoj sjaj potrebna mu je baš, baš brza RAM memorija, što sa Intelom nije slučaj.
NastyB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2018, 15:05   #9
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Матична плоча за i7-8700k

Mozes da tvrdis ali nisi u pravu. Urbana legenda o amd-u kao problematicnom (i losim drajverima) i intelu/nvidiai kao savrsenima je toliko izlupana da ne verujem da vise iko iole upucen u materiju veruje u to. Ne kazem da je AMD bolji, ali podjednako sam imao problema i sa jednima i sa drugima (i to jako malo, a svi su uglavnom bili resivi)
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku makiem na korisnoj poruci:
Stefan754 (11.6.2018)
Stara 11.6.2018, 15:20   #10
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Матична плоча за i7-8700k

Jedina stvar koja tu moze da dovede do opisanih problama na Ryzen platformi jeste ako postoji odredjena nekompatibilnost sa RAM-om, ili ako sama ploca agresivno postavila memoriju na visokim frekvencijama i letencijama. Desava se to kod overklokerskih ploca, ali to je stvar do proizvodjaca maticne ploce, a ne do platforme.

Imao je Intel raznih problema. Ima ih i sada (Spectre i ostali exploit-i). Obe platforme imaju mana i vrlina, i sitnih problemcica, ali generalno su tu negde. Ryzen platforma nije nista losija od Intel Socket 1150. Menjaju udarce AMD i Intel, i to je dobro po sve nas. Tera napredak, obara cene. Da AMD zaista je toliko los, i sada bi ljudi kupovali I5 kvadove za 200 i kusur evra, a ne kao I3 sto su sada za nesto iznad 100.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2018, 15:23   #11
helen
Veteran
 
Član od: 8.1.2009.
Lokacija: Nbg
Poruke: 581
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 107 puta na 87 poruka
Određen forumom Re: Матична плоча за i7-8700k

@NastyB

Pa taj Photoshop koji si pomenuo, a i ostali Adobe alati mnogo bolje rade na Intelu.
https://www.pugetsystems.com/labs/ar...opWorkstations

Stalno se potura Intel za igre, AMD za sve ostalo, al brojevi kažu drugačije.
helen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2018, 20:36   #12
NastyB
Banned
 
Član od: 20.8.2007.
Lokacija: South Park
Poruke: 2.627
Zahvalnice: 164
Zahvaljeno 902 puta na 538 poruka
Određen forumom Re: Матична плоча за i7-8700k

I ja sam hteo da uzmem Ryzen, ali su me odvratile cene ploča, kao i to da je potrebna jako brza memorija da bi Ryzen "zasjao u punom sjaju". Ni sa Intelom nisam nešto mnogo jeftinije prošao, ali je matična koju sam uzeo daleko bolje opremljena nego 350 ploče istog cenovnog ranga. O x370/x470 nisam ni pomišljao.
A što se AMD drajvera tiče - od 1996 i mog prvog PC-a do danas sam promenio više od 10 video kartica od kojih su samo dve nVidia - 6600GT i ova sad što sam kupio (prva mi je bila S3 Virge, druga 3DFX Voodoo Banshee), sve ostale su bile ATI/AMD. I sa svakom sam imao problema koje sam rešavao "u hodu". Ali sa nVidiom nikad problema - utakneš, instaliraš drajver i sve radi koliko može. A moja poslednja R9 270X je ispuštala dušu na Witcher 3 i GTA V sa treperenjem, probijanjem i gubljenjem tekstura, sa kojekakvim fix-evima sam se prepirao i maltretirao ne zna se. Sad sa 1060 svi ti problemi su kao rukom odnešeni, nema ni traga maltretiranju koje su mi donosili Radeon drajveri.
U zadnjih 4-5 godina sam sklopio najmanje 50 kompjutera za ortake, a na poslu da ne govorim i nije urbana legenda za drajvere. Ryzen sada tuče Intel procesore po performansama za uloženi novac, Radeon kartice su UVEK davale više od nVidije za iste pare, ali mušičavost drajvera i česta nestabilnost su gotovo obavezan pratioc istih. Pre 5 dana sam ortaku sklopio Ryzen 5 2600X, Aorus x470 ploču 2x4 GB Geil Superluce i mašina mu na svakih pola sata bukvalno stane/blokira/zaqkoči na jedno 10ak sekundi i nastavi da radi kao da ništa nije bilo. I nemam pojma zašto.
A od preko 300 računara koji su prošli kroz moje ruke sa kombinacijom Intel+nVidia apsolutno nijedan SOFTVERSKI problem. To je moje LIČNO iskustvo, a ne urbana legenda ilišta već.
NastyB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2018, 12:50   #13
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Матична плоча за i7-8700k

Pa razlikuju nam se iskustva, ja sam recimo imao vise nazovi problema sa nvidia 960 gtx (drajver recimo odbijanje da upamti da umesto limited color range pusti full range preko hdmi, to je poslednji problem pre nego sto sam je zamenio trenutnom iz profila, ali naredna verzija drajvera je resila taj problem). Pre toga 5 godina sam imao ati/amd karte, a opet pre toga nvidia. Uvek je ponekad moralo da se nadje resenje za neki problemcic (recimo specificna igra nece da radi sa tom verzijom drajvera i to ti je). Resavanje takvih "problema" je sastavni deo rada na racunaru.

Ja hocu da kazem da ne treba ocekivati da ce intel/nvidia kombinacija raditi bez ijedne greske (kao ni amd), a ko ocekuje odsustvo bilo kog problema, sam sebi sprema razocarenje (osim ako nema suludu srecu ili ne cacka dovoljno).
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2018, 20:41   #14
senje
Član
 
Član od: 1.8.2016.
Poruke: 77
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Матична плоча за i7-8700k

Пре свега, хвала свима на одговорима.

Колико сам заузет преко недеље, стижем само да проверим форум, али не и да пишем на њему.

Прво сам писао да сам се одлучио за И78700к, па да ми треба савет око избора матичне. Онда сам схватио да ми за и78700к треба и скупљи кулер, а и да нисам никада оверклоковао па сам одустао. То јест, предомислио сам се за и78700 и решио да узмем неки кулер типа Кулер Мастер 212 (мрзи ме сад тачно да тражим ознаку, али има тачно тај неки који је препоручен и на Пи-си Парт Пикеру). Практично испада да сам глупо питање и поставио у наслову теме, али ваљда сам жив човек. Не могу да се држим нечег ако је немогуће.

Сад сам за још једну ствар променио избор опет из финансијских разлога. Наиме, ако купујем Сајберлинк/Корел Видео Студио у истом тренутку кад и компјутер, то практично значи да ће ми паре дате за један од та два програма зафалити за нпр. бољу графичку или ко зна за шта.

Тако да ми се чини да је боље да за првих месец дана узмем пробну верзију Адоуби Премијер Проа и тако одложим плаћање програма. Иначе, гадно су ме прошлог лета изнервирали силни неки "бесплатни" програми који буквално на самом крају рада у програму, тј. приликом експортовања фајла, избаце лепо неку као уплатницу. Мука ми је било од тога.

Кад ми истекне пробна верзија, мораћу да извидим да ли може Адоуби да се узима на кашичицу, у смислу да се плати на месец дана и месец дана користи. Јер, предвидљиво је да ће ме опет стићи неке ствари од којих нећу моћи нон-стоп да ово радим. Тако да би ми било боље да га плаћам на месец дана и због финансија и зато што ми некад неће ни требати.

Наставио да користим Адоуби и касније или не, морам да кажем да ми се много свиђа њихова јасноћа у вези са хардверским захтевима.

Али, свеједно остаје дилема - АМД или Интел кад је реч о процесорима.

По ономе што сте изнели овде, изгледа да Интел испада као боље решење. Јер, ако сте у праву, АМД захтева много већи РАМ да би добро радио. Тако да АМД може да буде јефтинији, али да морам да купујем јачи РАМ. Ко не плати на мосту, платиће на ћуприји.

Буџет: ако платим i78700 и кулер мастер 212, остаје ми 70 000 за све остало.

Сваки савет је добродошао.
senje je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2018, 22:44   #15
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Матична плоча за i7-8700k

Mislim da se sad adobe paketi plaćaju mesečno, možeš i lc power 120 od kulera..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2018, 8:27   #16
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Матична плоча за i7-8700k

Kao prvo, AMD-u ne treba mnogo brzi RAM da bi radio dobro. Cinjenica jeste da AMD voli da radi sa brzim RAM-m vise no Intel, ali i Intel ima benificije od brzeg RAM-a, dok recimo Intel je osetljiviji na nize letencije. Takoje u nekim aspektima brzina RAM-a ne igra ulogu (obrada velikih fajlova, kompajliranje, itd), dok negde moze da donese razliku i do 15% (tipa gaming), opet zavisi od primene.
Posto vidim da si zbunjen sta valja uzeti, a sta ne, i da ti je frka i za softver od koga bi ziveo, mozda da uzmes R5 1600 (sada kosta oko 19,500 din.) i maticnu Asrock AB350 Pro4 (oko 9,500 din.). Ostaje ti dovoljno za 2x8GB RAM-a na 2400MHz, mozda cak i uklopis 3000MHz za 4k dinara vise, kao i softver koji te zanima. Ne moras da uzimas ni kuler, jer dolazi uz CPU kuler dovoljno dobar da ga hladi.
Nije ovo idealno resenje za tvoje potrebe, ali kada se pogleda odnos cena/performanse, tesko da mozes bolje proci. U sustini bi bio sporiji 20-30% maksimalno u odnosu I7 8700, dok bi negde razlika bila 5-10%, i to dosta cesce. Ali bi osetno ustedeo i mogao da usmeris novac ka drugim komponentama i softveru.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2018, 23:54   #17
senje
Član
 
Član od: 1.8.2016.
Poruke: 77
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Матична плоча за i7-8700k

Мислим да нема шансе да штедим на процесору из два разлога. Прво, све што сам до сада прочитао по нету иде у прилог тврдњи да је процесор најважнији за видео обраду. То нисам рекао ја. То су рекли многи који се баве тиме. Друго, ако уштедим на процесору, па за пар месеци нпр. имам паре за јачи - ја онда морам да продам стари и купим нови што ме смара. А ако штедим на раму или харду, ја могу за неко време само да додам још рама, односно харда. Тако да размишљам да стварно узмем 8ГБ рама и 500гб харда. Корел Видео Студио, који намеравам да користим, јако мало користи графичку. Наравно, остаје да ја још проверим ту информацију, али за сада сам на два места то чуо. Значи, могу да штедим и на томе. Зависи од програма до програма каква треба конфигурација. Колико сам схватио, у Адобиу баш раде на томе да се процесор растерети а да се пренесе терет на графичку. Можда сам ја погрешно разумео, али они стварно траже много добре графичке. За моје оквире то су прескупе ствари.

Хвала, @vladcepesh, али не смем да штедим на процесору.
senje je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.6.2018, 1:07   #18
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Матична плоча за i7-8700k

grafička je brža za video obradu od procesora samo ako softwer podržava, drugo hard disk od 500 gb ima da ti se popuni brzo a 1-2tb su malo skuplji ako već gledaš da uštediš gledaj i to, ram možeš i kasnije.
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.6.2018, 11:46   #19
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Матична плоча за i7-8700k

Posto bi isao na Corel varijantu, onda I7 8700 + B360 maticna. Sa tim se slazemo. Ali ipak ostavi sebi prostor za nekakvu graficku karticu, jer mozda verzija Corel-a iz sledece godine donese bolju podrsku za OpenCL i CUDA akceleraciju. Ko zna. Za HDD-ove je vodeni skroz u pravu.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
senje (22.6.2018)
Stara 21.6.2018, 0:05   #20
senje
Član
 
Član od: 1.8.2016.
Poruke: 77
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Матична плоча за i7-8700k

У суштини, дошли смо до одговора на моје питање која ми је матична потребна. Капирам да z370 стварно није потребна јер нећу оверклоковати ништа у скорије време, за h370 стварно не схватам што бих давао паре, и тако остаје b360.

Што се тиче HDD-а јасно ми је да се то брзо троши, али ја не мислим да ми то буде тако заувек, него да бих склопио нешто за почетак, па после како буде било пара додаће се шта треба.

Хвала пуно на издвојеном времену!
senje je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Монитор за програмирање FakeDeath ŠDK - Grafika 1 7.1.2016 14:32
Најбољи 23,6"/24" 1080p монитор за филмове за око 15.000 ди& ПротивГлобал ŠDK - Grafika 40 5.1.2013 22:46
Машина за 250 евра :) Rockstar ŠDK - Osnovne komponente 1 11.10.2012 21:51
Конкурс за банер СК форума [гласање] urke 2D radovi 209 17.2.2011 19:39
Druga licenca za fiksnu telefoniju? gagi_ns Internet usluge 149 11.6.2010 7:35


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:23.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com