Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.12.2005, 21:54   #1
vladale
eat, sleep & blink
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 1.685
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 180 puta na 137 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku vladale
Određen forumom Problem sa XP-om

Imam jedan gadan problem, nadam se da ce ga ekipa SK-a uz pomoc korisnika ovog foruma resiti.
Problem je nekoliko puta objasnjavanju I/O portu ali ta "fora" kod mene vise ne pomaze.
Imam VIA plocu i AMD procesor. Nadam se da cete odmah znati problem? U pitanju je DMA mode koji mi se non-stop iskljucuje tako da stalno u Device Manageru trebam da brisem ono....

Jos veci problem je da iako u Nero Info Tool-u vidim da je DMA Mode ukljucen, ali ipak Nero nece ni da mrdne. Buffer je na 0% i odmah mi unisti prazan cd prilikom rezanja. Ponekad reze - ponekad ne. Evo danas, nije hteo da reze Verbatim cd, pa sam ubacio Smart Buy(cd rw 193 mb-a od druga(trebam nesto da mu rezem)) i narezao ga je. Nakon toga sam ubacio Verbatim i konacno narezao disk. Tako sam morao odmah da ubacim i drugi i treci i cetvrti... dok radi.. . Imam XP. Na drugim sistemima ovaj problem nisam imao. Da li je instaliranje nekog drugog sistema potrebno ili se ovaj problem moze resiti? Inace danas cu instalirati Linux(konacno su mi stigli cd-i).
vladale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2005, 23:37   #2
bojongo
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NBGD
Poruke: 400
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 12 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Problem sa XP-om

Jel' si probao sa ubacivanjem novih 4-in-1 drivera ?
bojongo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2005, 12:34   #3
Jack In The Box
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 314
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Problem sa XP-om

Najpre jedno pojašnjenje:
Problem sa promenom načina transfera podataka od DMA u PIO mod nastaje kada IDE-ATAPI Port drajver (Atapi.sys) šest puta za redom dobije informaciju o CRC grešci. Najčešći uzrok ovome je loš disk. Tada drajver automatski smanjuje mod za jedan stepen kako bi ipak uspeo da pročita podatke i to u koracima: DMA6>DMA5....>PIO4>... Sve ovo je sasvim u redu, medjutim problem (koji je i Microsoft priznao i o tome se mogu naći članci na http://support.microsoft.com) je u tome što drajver ne vraća najveći mogući mod, nego zadržava poslednji na kome se zaustavio.
Sve ovo se dešava i sa optičkim uredjajima i sa hard diskovima i nema mnogo veze sa kombinacijom VIA čipset - AMD procesor. Primera radi, ja sam imao sličnih problema i sa hard diskom (oštećen) i sa DVD rezačem (loš DVD medij) iako imam Intel Pentium na SIS čipsetu.
Kao što je poznato jedini lek za ovo je deinstalacija drajvera i restart.
Što se tiče tvog problema sa Nerom, ne verujem da je ovo uzrok, pogotovu što bi on trebalo da radi i u PIO modu, naravno na manjim brzinama rezanja. Nero ne trpi pored sebe druge programe za rezanje, pa ako imaš još neki instaliran možda je to problem. Problem mogu biti i loši diskovi, ali i hardver (mada kažeš da sa drugim sistemima nemaš problema, što bi značilo da je hardver ipak u redu, ali onda su možda neki drajveri)...
Jack In The Box je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2005, 13:35   #4
bofi
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 151
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Problem sa XP-om

Pokusaj sa instalacijom Linux-a da popravis stvar. Ja sam imao cudnih problema sa CD-rom ali kada sam instalirao Linux sve je prestalo cak sam 2xbrze kopirao fajl nego u Windows-u.
bofi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2005, 20:29   #5
vladale
eat, sleep & blink
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 1.685
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 180 puta na 137 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku vladale
Određen forumom Re: Problem sa XP-om

Citat:
bojongo kaže:
Jel' si probao sa ubacivanjem novih 4-in-1 drivera ?
Jesam, ne radi. Toga sam se prvo setio.
vladale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2005, 20:31   #6
vladale
eat, sleep & blink
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 1.685
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 180 puta na 137 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku vladale
Određen forumom Re: Problem sa XP-om

Citat:
Jack In The Box kaže:
Najpre jedno pojašnjenje:
Problem sa promenom načina transfera podataka od DMA u PIO mod nastaje kada IDE-ATAPI Port drajver (Atapi.sys) šest puta za redom dobije informaciju o CRC grešci. Najčešći uzrok ovome je loš disk. Tada drajver automatski smanjuje mod za jedan stepen kako bi ipak uspeo da pročita podatke i to u koracima: DMA6>DMA5....>PIO4>... Sve ovo je sasvim u redu, medjutim problem (koji je i Microsoft priznao i o tome se mogu naći članci na http://support.microsoft.com) je u tome što drajver ne vraća najveći mogući mod, nego zadržava poslednji na kome se zaustavio.
Sve ovo se dešava i sa optičkim uredjajima i sa hard diskovima i nema mnogo veze sa kombinacijom VIA čipset - AMD procesor. Primera radi, ja sam imao sličnih problema i sa hard diskom (oštećen) i sa DVD rezačem (loš DVD medij) iako imam Intel Pentium na SIS čipsetu.
Kao što je poznato jedini lek za ovo je deinstalacija drajvera i restart.
Što se tiče tvog problema sa Nerom, ne verujem da je ovo uzrok, pogotovu što bi on trebalo da radi i u PIO modu, naravno na manjim brzinama rezanja. Nero ne trpi pored sebe druge programe za rezanje, pa ako imaš još neki instaliran možda je to problem. Problem mogu biti i loši diskovi, ali i hardver (mada kažeš da sa drugim sistemima nemaš problema, što bi značilo da je hardver ipak u redu, ali onda su možda neki drajveri)...
Sve je to tacno i lepo, ali opet. Kako ce onda moj kompjuter raditi ako deinstaliram drivere? Da probam ili ne?
P.S. Ranije mi je bio ugasen DMA Mode a Nero je rezao sa bufferom 32%(16 x full disc 12-15 minuta).
vladale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2005, 11:08   #7
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Problem sa XP-om

Miriše mi malo na HW.

Kada god naiđem na problem sa narezivanjem diskova na nekom računaru jedna od opcija mi je da probam rezanje direktno iz Windows Explorera: Write these files to CD
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2005, 18:02   #8
Jack In The Box
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 314
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Problem sa XP-om

Citat:
vladale kaže:
Sve je to tacno i lepo, ali opet. Kako ce onda moj kompjuter raditi ako deinstaliram drivere? Da probam ili ne?
Udješ u System Properties, klikneš Hardware tab, udješ u Device Manager. Nadješ "IDE ATA-ATAPI controllers" i u zavisnosti od toga na kojoj ti je IDE grani optički uredjaj sa kojim imaš problema (primarnoj ili sekundarnoj) klikneš je desnim tasterom i zatim klikneš "uninstall". Iza toga restartuješ kompjuter.
Možeš biti bez brige. Čak i ako deinstaliraš driver za granu na kojoj je sistemski disk, računar će raditi sasvim normalno. Odmah nakon restarta sistem će ponovo instalirati driver i postaviti ga na najveći podržani DMA mod.
Jack In The Box je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2006, 0:04   #9
Oliver
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: green forest
Poruke: 325
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Post Re: Problem sa XP-om

Sačuvaj ovo kao idebak.reg i ubaci u registry
Kod:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet002\Control\Class\{4D36E96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0001]
"EnumPropPages32"="storprop.dll,IdePropPageProvider"
"InfPath"="mshdc.inf"
"InfSection"="atapi_Inst_primary"
"ProviderName"="Microsoft"
"DriverDateData"=hex:00,80,62,c5,c0,01,c1,01
"DriverDate"="7-1-2001"
"DriverVersion"="5.1.2600.1106"
"MatchingDeviceId"="primary_ide_channel"
"DriverDesc"="Primary IDE Channel"
"MasterDeviceType"=dword:00000001
"SlaveDeviceType"=dword:00000002
"MasterDeviceTimingMode"=dword:00020010
"MasterDeviceTimingModeAllowed"=dword:ffffffff
"MasterIdDataCheckSum"=dword:0002ac3b
"SlaveDeviceTimingMode"=dword:00002010
"SlaveDeviceTimingModeAllowed"=dword:ffffffff
"SlaveIdDataCheckSum"=dword:0001f6ea
Oliver je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2006, 20:47   #10
sokratbg
Član
 
Član od: 27.11.2005.
Poruke: 264
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 20 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Problem sa XP-om

Citat:
Oliver kaže:
Sačuvaj ovo kao idebak.reg i ubaci u registry
Kod:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet002\Control\Class\{4D36E96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0001]
"EnumPropPages32"="storprop.dll,IdePropPageProvider"
"InfPath"="mshdc.inf"
"InfSection"="atapi_Inst_primary"
"ProviderName"="Microsoft"
"DriverDateData"=hex:00,80,62,c5,c0,01,c1,01
"DriverDate"="7-1-2001"
"DriverVersion"="5.1.2600.1106"
"MatchingDeviceId"="primary_ide_channel"
"DriverDesc"="Primary IDE Channel"
"MasterDeviceType"=dword:00000001
"SlaveDeviceType"=dword:00000002
"MasterDeviceTimingMode"=dword:00020010
"MasterDeviceTimingModeAllowed"=dword:ffffffff
"MasterIdDataCheckSum"=dword:0002ac3b
"SlaveDeviceTimingMode"=dword:00002010
"SlaveDeviceTimingModeAllowed"=dword:ffffffff
"SlaveIdDataCheckSum"=dword:0001f6ea
molim te reci cemu ovo sluzi?
sokratbg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2006, 22:11   #11
semaglig
Član
 
Član od: 15.1.2006.
Lokacija: Celje
Poruke: 131
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku semaglig
Određen forumom Re: Problem sa XP-om

Citat:
vladale kaže:
Imam jedan gadan problem, nadam se da ce ga ekipa SK-a uz pomoc korisnika ovog foruma resiti.
Problem je nekoliko puta objasnjavanju I/O portu ali ta "fora" kod mene vise ne pomaze.
Imam VIA plocu i AMD procesor. Nadam se da cete odmah znati problem? U pitanju je DMA mode koji mi se non-stop iskljucuje tako da stalno u Device Manageru trebam da brisem ono....

Jos veci problem je da iako u Nero Info Tool-u vidim da je DMA Mode ukljucen, ali ipak Nero nece ni da mrdne. Buffer je na 0% i odmah mi unisti prazan cd prilikom rezanja. Ponekad reze - ponekad ne. Evo danas, nije hteo da reze Verbatim cd, pa sam ubacio Smart Buy(cd rw 193 mb-a od druga(trebam nesto da mu rezem)) i narezao ga je. Nakon toga sam ubacio Verbatim i konacno narezao disk. Tako sam morao odmah da ubacim i drugi i treci i cetvrti... dok radi.. . Imam XP. Na drugim sistemima ovaj problem nisam imao. Da li je instaliranje nekog drugog sistema potrebno ili se ovaj problem moze resiti? Inace danas cu instalirati Linux(konacno su mi stigli cd-i).
Nešto moram da te pitam. Imaš li ti orginal Win. XP pro sa svim popravcima i imaš li orginal nerota i koju verziju?
semaglig je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem pri povezivanju sa TV-om VMedic Operativni sistemi 11 3.2.2009 23:36
hp 3820 problem S-man Ostale komponente 4 7.2.2006 5:12
Problem sa smedjim linijama koje se na ekranu pojavljuju sa desne na lijevu... Jann Grafika 4 15.12.2005 12:42
U.S. Robotics problem Nikola Milosavljevic Kvarovi 7 12.12.2005 0:36


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:35.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com