Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Ostale komponente

Ostale komponente Kućišta, napajanja, periferije, štampači, skeneri, tastature, miševi, džojstici...

Odgovor

Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.9.2009, 15:01   #1
jare25
Član

Član od: 9.3.2009.
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 8 puta na 5 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku jare25
Određen forumom Nekoliko pitanja

Kupih juche nov HDD i 2 venta thermaltake 12cm UV. Mislio sam da ugradnja hdd i vena nece bit naporan posao, ali poshto sam morao da maknem pednju masku zbog postavljanja venta odluchih da ga kompletnog rastavim, obrishem od prashine i sl.

E sad ima nekoliko stvai koje me zanimaju:

Postavio sam jedan vent na prednju masku, na one rupice na maski stavio "zashtitu" od prashine u vidu parcheta od unihopki (one zgodne zenske charape). Znam da, kad ste porchitali o kojim se ventima radi, pomislili kako su buchni. I jesu. Instalirao sam fan speed i u njemu smanjio brzinu venta na 50% i tan se bash lijepo utisha. Nisam osjetio neku veliku razliku u protoku vazduha, tako da me zanima kako da sredim da mi se vent pali na 50% brzine kad upalim komp? Smara me da svaki put to radim ruchno. Palo mi je na pamet da se to radi iz BIOS-a, al nisam siguran kako. Moja plocha je M2N-E (BIOS ver. 1701).

Shto se tiche venta, plave je boje i nadao sam se da ce da svijetli (ako postoje takvi ventovi, nisam bash upucen). Moje nade je podgrijalo to shto ima 2 konektora za struju. Jedan ide na plocu, a drugi se spaja na napajanje (najvishe zbog ovoga sam pomislio da ce da zasvijetli, al trt). Shta ce mu 2 konekotra za struju?

HDD sam morao postavit iza venta (po sredini). Nadao sam se da nece morat tako, nego da vent u punom kapacitetu ubacuje vadzuh, al nije bilo drugog nachina. Pretpostavljam da to i nije toliko loshe (da hladi disk), mada i nije neophodno.

I zna li ko kako da ubijem prashinu?????

P.S.
prije nekoliko dana sam na GF 8500GT stavio vent od nekog starog procesora i prikljuchio ga na plochu. Koliko sam ja skapirao na M2N-E ima samo 3 ulaza za ventilatore. Jedan 4-pinski za CPU i josh 2 3-pinska. Na ova dva 3-pinska sam prikljuchio vent sa grafe i ovaj TT 12cm. Evo shta pokazuje fan speed:

Malo mi je chudno shto nemam opcije za 3 fana, iako za sva 3 prikazuje brzine. E sad nisam siguran koji je koji odje. Kad smanjim speed2 (sa slike) na 0, GPU dize temp sa 50c na 58c (mozda bi i vishe nego nisam htio da je muchim) i smanjuje se brzina Fan3 (na slici 5357 RPM). Tako da kapiram da je to onaj vent koji bruji i koji sam spushtao na 50% brzine.

Poslednja ispravka: jare25 (15.9.2009 u 15:28)
jare25 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2009, 15:55   #2
jare25
Član

Određen forumom Re: Nekoliko pitanja

Izgleda da speed fan moze da regulishe brzinu samo 2 venta. Pokushao sam da nadjem neki drugi program, al izgelda da je speed fan najbolji...
Stara 16.9.2009, 16:41   #3
player1
V.I.P. Test Play

Član od: 5.4.2006.
Zahvalnice: 4.044
Zahvaljeno 3.920 puta na 2.543 poruka

Koliko se ja razumem (a razumem se malo), 3-pinski konektori imaju samo opciju za ocitavanje obrtaja (2 su napjanje 3. je za ocitavanje), dok je 4-pinski neohodan za kontrolu obrtaja.

Bar je tako pisalo u uputstvu za moju plocu.

Sto se tice dodatnih prikljucaka za napajanje (koji ne idu u plocu), ideja je koristiti iste ako nema slobodnih prikljucaka za plocu (na primer imas veliko kuciste i oces 4 venta). Takodje, u tom slucaju ne mogu ni da se ocitaju obrtaji.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
jare25 (16.9.2009)
Stara 16.9.2009, 17:22   #4
jare25
Član

Aha. Onda vjerovatno nema potrebe da ga prikljuchujem na plochu. A bio sam se zabrinuo dje cu stavit josh jedan TT 12cm poshto vishe nema mjesta na plochi. Kad sam glupan, pa nisam ni provjerio radi li sa samo jednim prikljuchenim konektorom). Ovaj tt i nije toliko losh (josh kad bi svjetlio), tako da nema potrebe da mu kontrolishem brzinu. A koliko ima 4 i 3-pinskih konktora na novijim plochama?

EDIT:
@player1
Koliko se ja razumem (a razumem se malo), 3-pinski konektori imaju samo opciju za ocitavanje obrtaja (2 su napjanje 3. je za ocitavanje), dok je 4-pinski neohodan za kontrolu obrtaja.

mislim (chak sam siguran) da nisi u pravu. pomocu speed fana sam smanjio brzinu venta sa grafichke koji je prikljuchen na jedan od ona 2 3-pinska.

EDIT1:
ovo sam zaboravio da pitam u prvom postu:
Na prednjoj maski imam prikljuchak za 2 usb i zvucnike. Zna li ko kako da ih spojim na plochu (poshto otkad sam kupio ovo kucishte imam prikachen "produzni kabl" za usb kako ne bih flashke ubacao pozadi)? USB-ovi su mi jedino bitni.
Stara 17.9.2009, 9:44   #5
jare25
Član

Kakav sam slijepac!
Sinoc ubachih josh jedan vent od starog procesora, al sluzi da izbacuje vazduh. Tako da sad imam 4 venta: CPU, na grafi, TT12cm koji ubaca i ovaj koji izbaca vazduh. Nadam se da sve ovo ima efekta, mada me malo zabrinjava ovaj TT koji i nema neku svrhu (bar mi se tako chini) jer sam ga postavio na one "rupice" u kucishtu i chini mi se da nema dovoljan protok vazduha. Ovaj vent od procesora postavio pozadi, isto na rupice, s tim shto sam te iste rupise isjekao kako bi vent imao nekog smisla tu i mogao normalno da izbacuje vazduh. Ne znam koliko je korisno ovo shto sam uradio, al eto. Od vishka ventilatora valjda ne moze glava da me zaboli. Razmishljam da izrezem otvor sa gornje strane za josh jedan TT 12cm koji bi isto ubacivao vazduh (doshao bi izmedju napajanja i dvd-a). Shta mislite oce li sve ovo bit dovoljno da se unutrashnjost normalno hladi? Naravno sve bih zashtitio charapom. :-)

Zanima me utiche li ovoliko ventilatora na potroshnju i stabilnost sistema s obzirom da imam neko kinesko napajanje?

A shto se tiche speed fana izgleda da radi samo sa ventima od CPU-a. I dalje imam samo 2 opcije za speed. Prva normalno radi sa ventom sa CPU-a, a druga istovremeno kontrolishe ova druga 2 venta od CPU (jedan sa fgrafe, drugi za izbacanje).
Stara 14.10.2009, 13:36   #6
emailnikola
Član

Član od: 20.3.2007.
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 38 puta na 24 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku emailnikola

Imao sam i ja taj problem i resio sam ga ovako...

http://images.google.com/images?hl=e...-8&sa=N&tab=wi

jeste da moras da ulozis koji dinar ali vredi 100%.
emailnikola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
kuleri, ventilatori

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno

Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Nekoliko pitanja o laptopu (i izbor modela do 55.000) Schnak3 Prenosni računari 57 13.9.2009 12:50
Da li se grafička više greje ako spojim monitor preko DVI? - i još nekoliko pitanja... Mali Veseljak Grafika 6 24.4.2008 20:43
Nekoliko pitanja (AV za Vistu i AdobeR) THE_BOSS Zaštita 5 23.4.2008 15:42
SAMSUNG E250 -Pitanja, saveti .... romalion Aparati i oprema 0 29.2.2008 18:48
Nekoliko pitanja i problema (zvuci kao i/o port :) ) mijatovic_86 Šta da kupim? 5 25.1.2006 22:13

Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:57.