Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Aplikativni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Aplikativni softver Svi programi i alati koji se ne uklapaju ni u jednu od ponuđenih kategorija

Pregled rezultata glasanja: Koji browser koristite?
Firefox 69 39,66%
Opera 51 29,31%
Chrome 65 37,36%
Internet Explorer 9 5,17%
Safari 5 2,87%
neki drugi 7 4,02%
Glasanje sa više mogućnosti izbora. Glasova: 174. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.12.2013, 17:04   #141
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: Koji browser koristite i zašto ?

Pa ovo sledece cu reci iskljucivo na svom primeru, kako ne bi ispalo da generalizujem.

Ja inace isprobam svaku portable verziju sa portableaps, pen, portablefreeware, a znam i sam da ucinim neki program portabilnim preko vec svima znanih aplikacija.


Ja sam licno probao da na primer ucitam jednu te istu stranicu na matorom chrome(iumu) i u isto vreme novom, posto mozes drzati vise razlicitih verzija otvorenih istovremeno. I do cega sam dosao (opet iz mog licnog testiranja) :

Chrome 12 vs neka nova verzija.

- Matori Chrome 3x manje zauzima na disku (aj nebitno, recicete, imamo velike hard diskove)

- Matori Chrome se podize 2x brze, ucitava dosta brze stranice (posebno flash / javu)

- Nikad nisam imao ni 1 problem sa Flash 10.3 i YT, nikad nisam video sajt YT da ne radi i daleko brze se sve ucitava na matorim verzijama.

- zauzece procesora kao i memory footprint su opet manji na starijim verzijama. Nece mi se desiti da mi 1 process od Chrome odvali kao nekim na forumu pola giga rama ili vise na YT makar pustio 1080p i vise.

- na starijim verzijama smo bar mogli da podesimo kojim redosledom ce nam prikazati zadnjih 8 otvorenih stranica, moglo se premestati , na novim ne moze (ili sam ja slep). Isto tako mogao si imati vise linkova sa istog sajta medju 8 najposecenijih stranica.

- pa kad na to dodam portable koji ne pise nista zivo u registry, niti ostale sistemske foldere, cini se jos i bezbednijim, jer ga "moguc zlonameran softver ne vidi u registry instaliranog".

- stalnim updejtovanjem, svog moguceg softvera se dobija non stop pisi / brisi po sistemu / registry i dolazi do usporavanja racunara.


Da ne bi bilo da tripujem uzeo sam kao reper i starije 2 masine. Athlon 3000 i moj netbook Intel Atom 1.66. Oba su slozicete se na granici upotrebljivosti za YT (720p), no tu se recimo vide najvece razlike izmedju browsera. Flash 10.3 daleko manje opterecuje procesor (cak i sa ukljucenom hardw. akceleracijom, kao i bez) na obe masine, kako na netbooku ,tako i na starom Athlonu.


Ako bih pokrenuo 5 identicnih sajtova na 2 chromiuma (12 i novi), video bih da identicno ucitani sajtovi zderu mnogo manje rama na starijim verzijama (neko ce reci, pa zato imamo RAM, ali ...)

Nije poenta imati veliki hard disk i ram (iako na normalnoj masini imam 6 hard diskova , solidan Quad, graficku i 8 gb rama), ja isto tako volim da imam optimizovan sistem. Zasto da koristim noviju verziju aplikacije koja izgleda identicno, a trosi 2-3x vise resurse ?


Znam ja da developeri uvek nesto cackaju ispod haube, ali ja to ne vidim. Vidim samo da mi stranice, sam browser, online filmove, you tube klipovi mnogo brze se ucitavaju / rade ,na starijim verzijama, kojima su uzgred receno i installeri 2-3x manji.


Ja mogu da verujem developerima "da svaka nova verzija radi bolje i bolje i brze i brze", ali to bas u praksi nije tako. Sumnjam da brze radi aplikacija koja ima 3x veci memory footprint, koja vise odvaljuje CPU time, kao i koja losije cak ucitava stranice, nego starije verzije (ziv primer xxxx topica o You Tube, Google Plus i slicnih, koje ja nikad nisam imao).


Ovo opet sve pisem iz licnog iskustva. Tako na primer 720p na matorim racunarima koji jedva guraju nece da se vrte sa Flash 11.x ,ali ladnjaka idu na 10.3.

Znam ja da danas svi imamo moderne racunare (manje-vise), ali zasto da imam bloatowan sistem, sa najnovijim softverom (ako nema neku racionalnu svrhu), koji zauzima daleko vise resursa, nego nesto starije verzije. Ja koristim drugacije sistem.


Cak mi je i Adobe Flash Player portabilan ,kako u Operi / FF / Chrome, tako sto se napravi folder Plugins, pa se ubaci fajl po imenu : NPSWF32.dll i dobije se integrisani flash 10.3 koji radi bez ikakvih problema sa YT. Ali zasto to uraditi, kad je najlakse lupiti update ? I onda se ljudi cude :" nece ovo da radi, zasto mi racunar radi sporo, zasto mi jedan tab pojeo pola gigabajta rama, zasto mi YT secka, kad otvaram novi tab... i xxx pitanja".


Ovo bih svima odgovorio u tim temama, ali ne bi imalo smisla. Ju, ne daj Boze da koristis stariju verziju ! Zamisli ne imati najnoviji FF i Chrome ? Katastrofa.

Sve ovo navedeno cesto vazi i za FF, kao i za tonu drugih aplikacija. Zato ja lepo imam Windows koji trosi 380 MB, 200 potable aplikacija ,sve lepo radi, nema bagova, sve leti, YT trosi minimalne resurse, ne trza, ne koci... cak i na teskim krsevima.

Ceo ovaj gore text je plod mog iskustva i ne generalizujem. Neko se nece sloziti uopste.
Sladjan85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Sladjan85 na korisnoj poruci:
Laskaris (23.12.2013), Picard (16.12.2013)
Stara 16.12.2013, 22:19   #142
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.660
Zahvalnice: 2.261
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Koji browser koristite i zašto ?

Citat:
Sladjan85 kaže: Pregled poruke
iako na normalnoj masini imam 6 hard diskova , solidan Quad, graficku i 8 gb rama
Moj komp je znatno slabiji; zapravo, nisam nikada koristio niti kod nekoga video kompjuter jak kao tvoj S druge strane, retko gde sam video bilo kakve probleme ili usporavanja sa novim verzijama brauzera, Fleša i slično (jedini problem je slabo poznavanje rada pojedinaca, tj. virusi, spajver, razni tulbarovi, nekorišćenje alata kao što je CCleaner, velika defragmentacija i slično).

Naravno, znam da si ti malo extreman po tom pitanju, ali (iskreno) mislim da totalno preteruješ. Naravno, to je tvoja stvar i tvoje pravo

Ja imam često suprotno iskustvo: ako nekome komp radi usporeno, ja prvo pogledam da li su glavni programi ažurni. Ako nisu (a često nisu ), apdejtujem ih i to - obično - ubrza rad na kompjuteru.

Citat:
Sladjan85 kaže: Pregled poruke
Ali zasto to uraditi, kad je najlakse lupiti update ?
Ovo je moje mišljenje 101% Najviše mrzim programe koji nemaju mogućnost potpuno automatskog apdejtovanja...
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku ZoNi na korisnoj poruci:
Belphegor (16.12.2013), Mare! (16.12.2013)
Stara 16.12.2013, 22:49   #143
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: Koji browser koristite i zašto ?

Imamo suprotne stavove. Ja nikad ne drzim update ukljucen, mada on je na portable aplikacijama i onako obicno iskljucen. Sve gore je plod mog iskustva i time sam se mnogo bavio.

Ne moze program koji trosi mnogo vise CPU time, koji ima daleko veci memory footprint i koji se 2x sporije pokrece i zauzima vise prostora biti brzi, od mnogo lakseg blizanca.

Mozes probati da drzis 2 verzije uporedo u portable varijanti pa probati. No u ono gore sam siguran 100%.

I sam sam aktivan na sajtovima kao sto su portablefreeware, betaarchive... pa imam iskustva i sa drugim korisnicima, to i jeste bila tema, a odatle i kopam potrebne aplikacije.


Kao sto je i Windows sporiji sto mu vise updateS natrpas, tako su aplikacije sporije sto su vece i vece ,a pokrecu se na istom hardveru.

Da je svaka nova verzija brza ,niko ne bi kupovao novi hardver ! U teoriji ja bih svaki put imao brzu i brzu aplikaciju

Ako je svaka nova verzija Windowsa brza i ako su mnogo glomaznije aplikacije brze, zasto mi kupujemo hardver ? Mogli bismo jos da vucemo p4.

Poslednja ispravka: Sladjan85 (16.12.2013 u 23:00)
Sladjan85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.12.2013, 23:09   #144
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Koji browser koristite i zašto ?

pa pazi nisam baš pratio šta je sve updejtovano do poslednje verzije, ali tom logikom možemo da kažemo da ako ugasimo cookies, flash, slike i javascript da će stranice da se učitavaju brže, a za 10 verzija je verovatno dodato i nešto korisno, a i mi korisnici smo sigurniji raznim zakrpama koje su uočene u raznim zakrpama.. sve u svemu, ipak preporučujem običnim korisnicima da koriste poslednju verziju..
sad to što većina koristi chrome, ali i ne žale se mnogo, tako da ono..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.12.2013, 23:19   #145
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: Koji browser koristite i zašto ?

Ali niko nije rekao da se gase Java / Flash / Images. Ne znam cemu to ubacivanje ? Pricamo o 2 verzije koje prakticno izgledaju isto. No ono je svakako bilo moje misljenje i drzim se toga na osnovu velikog iskustva. Browseri nicu kao na traci i svaki put su krupniji i krupniji. Nisu promenili 2 opcije (neke i ukinuli), a 2-3x su vece.


Znam da je popularno download last version. A pogresno je verovanje da CCleaner "cisti sve". On cak i ne cisti najbolje, bio je nedavno uporedni opis u Svetu Kompjutera.


Svakako ne moze 3x veca aplikacija, koja se sporije ucitava, trosi ludacki ram, kao da ima "memory leak", da bude brza. Moze subjektivno. Da li je neko probao da 2 verzije pokrene u isto vreme ? Pa se licno uveri ? Ili da isprobava razne verzije flash playera ? Ili onako subjektivno, kao kad se instalira sveze "brze je" ?
Sladjan85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.12.2013, 23:36   #146
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Koji browser koristite i zašto ?

iskreno i ja sam batalio chrome.. baš sam pisao par posta dole
Nego, pre nekoliko godina sam koristio Maxthon, a čini mi se da je naš član ZoNi radio prevod ili tako nešto. Verzija 1,nešto.
E to je bio browser, radio na IE engine, a zauzimao vrlo malo memorije.. inače kineski browser..
Sad sam zadovoljan sa firefox, najnovijim, ja sam mu odredio da koristi 1GB ram..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
ZoNi (16.12.2013)
Stara 16.12.2013, 23:48   #147
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Koji browser koristite i zašto ?

Ja koristim Chrome... Pokrene se brzo, instant je spreman za rad, vezan mi je za Google nalog, sinhronizuje se sa Android uređajima. Ali pre svega - pokreće se brzo i instant je spreman za rad. Zabole me koliko RAM-a zauzima, imam (prosečnih) 4GB RAM-a i nikad ga nije bilo premalo, pokrenem Chrome sa desetak tabova, 2-3 instance Visual Studia, Office, pustim neku muziku itd. i komp nikad ne usporava.
S druge strane Firefox mi je previše trom a Opera mi je ružna, dosadna i često me je u prošlosti zezala. Novi IE nije toliko loš ali nemam nameru da napuštam Chrome. To je browser koji je, po meni, najbolji izbor za običnog korisnika koji hoće da "uleti" na Web bez mnogo razmišljanja. A ni za nas developere nije loš iako mi se tu Firefox ipak maalo više dopada.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.12.2013, 23:49   #148
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.660
Zahvalnice: 2.261
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Koji browser koristite i zašto ?

Citat:
Sladjan85 kaže: Pregled poruke
zasto mi kupujemo hardver ?
Zato što živimo u kapitalizmu, ne zbog realne potrebe
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.12.2013, 23:55   #149
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Koji browser koristite i zašto ?

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
a Opera mi je ružna, dosadna i često me je u prošlosti zezala.
Počela je da koristi chromeov engine, možda ti se sada i svidi

Ja još uvek koristim Operu 12 kao primarni, a Opera Next kao pomoćni, uz QupZilla (jako brza).
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2013, 22:14   #150
Dark Magician
Veteran
 
Član od: 14.1.2011.
Poruke: 812
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 140 puta na 103 poruka
Određen forumom Re: Koji browser koristite i zašto ?

Citat:
Sladjan85 kaže: Pregled poruke
Kao sto je i Windows sporiji sto mu vise updateS natrpas
Tu vec debelo gresis, Windows treba da ''updatujes''.
I ne postane spor zbog update, nego zbog framentacije ili nedostatka TRIM.
Dark Magician je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2013, 22:20   #151
Tihi
Veteran
 
Član od: 11.5.2006.
Poruke: 735
Zahvalnice: 84
Zahvaljeno 160 puta na 135 poruka
Određen forumom Re: Koji browser koristite i zašto ?

FF već godinama zbog lenjosti da podesavam neki drugi.
Tihi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2013, 22:43   #152
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: Koji browser koristite i zašto ?

I ja koristim Chrome iz istog razloga.
Odnosno, probao sam kratko i ostale aktuelne browsere i ne leže mi.
Ne znam da li je navika ili nešto drugo.
Zadovoljan sam za sada Chrome-om.
Prief Lirator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2013, 23:00   #153
Mare!
Član
 
Član od: 22.4.2010.
Poruke: 328
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 52 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Koji browser koristite i zašto ?

Takodje, bio sam nesto malo na ff i shvatio sam da ne mogu bez hroma . Ff je nekako spor, trom.

Ne znam da li je navika, ali mi zaista deluje brze, jednostavnije, lakse...
Mare! je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2013, 23:02   #154
Dark Magician
Veteran
 
Član od: 14.1.2011.
Poruke: 812
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 140 puta na 103 poruka
Određen forumom Re: Koji browser koristite i zašto ?

Ja Chrome ne podnosim od kad je nastao, i dalje ga uveliko preskacem.
Bio sam korisnik FF, pa presao na Operu, pa sad jer trosi previse RAM, opet sam korisnik FF i Opere paralelno. IE11 povremeno koristim.
Dark Magician je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2013, 23:41   #155
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: Koji browser koristite i zašto ?

Ok, izgleda da sve zavisi od ukusa.
Ako izbacmo neke specifične zahtjeve, sve se to svodi na isto.
A prije Chrome-a, prije nekoliko godina, sam koristio IE.
Isto tako, i na njega sam navikao jer sam ga prije koristio godinama (otprilike deceniju).
Ali eto, probao sam Chrome, svidio mi se, ostali nisu i zasad je tako.
Prief Lirator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2013, 23:46   #156
Mare!
Član
 
Član od: 22.4.2010.
Poruke: 328
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 52 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Koji browser koristite i zašto ?

^ Isti slucaj , koji je to bio preporod kad sam presao na chrome...niste svesni. Revolucija, ulazim on me pita da sinhornizuje podatke, kaci se na google nalog...ma idi
Mare! je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2013, 14:49   #157
borisgut
Veteran
 
Član od: 22.3.2009.
Poruke: 508
Zahvalnice: 119
Zahvaljeno 107 puta na 85 poruka
Određen forumom Re: Koji browser koristite i zašto ?

Koristim Firefox,i moram priznati da mi se svidja. Chrome mi je ruzan. Operu sam koristio dok je Opera bila Opera,sad kad je Opera postala Chrome broj 2 vise je ne koristim.
borisgut je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2013, 15:19   #158
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Koji browser koristite i zašto ?

Firefox. Zauzima manje memoriju i ima FlashGot i SimpleMail ekstenzije koje su mi nezamenljive.
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2013, 16:43   #159
koojot
Član
 
Član od: 10.12.2009.
Lokacija: KG
Poruke: 189
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 29 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Koji browser koristite i zašto ?

Ja koristim Chromium ali sam galsao sa Chrome jer to je skoro isto.
koojot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2013, 17:36   #160
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji browser koristite i zašto ?

FF samo zato što su ekstenizije na njemu zakon. Ima ih i Chrome ali ne ovako moćne.

Ovo za sporost koju neki pomnju, na žalost, kriv bi mogao biti adblock+. Sjajan bloker ali njegova inicijalizacija i rad usporavaju start FF-a donekle a rendering strana poprilično, čak i ako je aktivana samo EasyLista. Sad umesto njega koristim BlueHell i postao mi je opet podjednako brz kao Chrome ili Opera.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite? GoranSTX Slobodni softver 568 11.1.2024 9:52
Freeware - koji koristite... oluja Aplikativni softver 429 16.12.2021 19:12
Koji OS koristite? thebluephoenix Operativni sistemi 96 14.12.2009 12:26
Koji antivirus program koristite? oluja Zaštita 394 29.2.2008 9:58
Koji player koristite za divx xvid mkv, gledanje filmova... Salito Slobodni softver 8 26.12.2007 0:24


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:00.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com