Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.1.2008, 20:48   #261
steve89
Starosedelac
 
Član od: 1.8.2006.
Poruke: 1.888
Zahvalnice: 1.485
Zahvaljeno 2.094 puta na 760 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Ako je neko možda primetio, i ja sam počeo (još odavno ) da koristim š, đ, ć i ''ekipu''.
steve89 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku steve89 na korisnoj poruci:
MilanSM (12.1.2008), Ulmawen (11.1.2008)
Stara 11.1.2008, 20:49   #262
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
peccatum kaže: Pregled poruke
nije u tome problem,nego pisem na laptopu na kom ne mogu da nadjem gde se nalazi 8. slovo azbuke
eto
cela mudrost
i udovoljavam vam, ne pisem kvacice uopste
setisfajd
Nađi gde ti je taster sa znacima "\" i "|", tu ti je "ž".
Inače, te se stvari rešavaju programom koji se dobija iz Start -> All programs -> Accessories -> Accessibility -> On-screen keyboard.

Startuješ program, prebaciš na našu tastaturu i gledaš gde je koje slovo.

Ako ti se raspored ne sviđa, postoje programi pomoću kojih možeš da napraviš sopstveni raspored.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2008, 21:08   #263
M1los
Starosedelac
 
Član od: 13.5.2006.
Lokacija: Prijedor, RS
Poruke: 1.475
Zahvalnice: 781
Zahvaljeno 105 puta na 83 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku M1los
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
mr.marvin kaže: Pregled poruke
Ne bih da ovo zvuci kao uvreda, ali velika slova i intepunkcija u chatu, te recenice kao iz knjiga izgledaju veoma - snobovski.

Pa da... Obrnut sistem vrijednosti: Sve normalno je nenormalno, a sve nenormalno - normalno

I sad ja ispadam snob, jer držim do pravopisa
M1los je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2008, 21:18   #264
mr.marvin
Član
 
Član od: 28.4.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 435
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 112 puta na 81 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
M1los kaže: Pregled poruke
I sad ja ispadam snob, jer držim do pravopisa
Da, kad vec tako pojednostavljujes - ti si snob. I spamer. A ja sam spamer. Mozda i snob, kad je vec tako jednostavno.
mr.marvin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2008, 22:01   #265
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

nEmA fRkE, i To Sa SpAmOvAnJeM sE dA sReDiTi Po KrAtKoM pOsToOpKOo, PoGoToVo aKo NaStAvItE dA sE nEdOlIcHnO oPhOdItE mEdjOoSoBnO.
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2008, 22:53   #266
zdravkelja
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.12.2006.
Lokacija: secretlevel.org
Poruke: 4.264
Zahvalnice: 1.929
Zahvaljeno 1.916 puta na 819 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Ne znam dal bas ima veze sa temom, nisam je celu gledao...

''...Mini-bossovi obicno dropuju bolji loot nego regularni mobovi...''

Ovo je iz opisa jedne RPG igre, nisu sad vazni detalji.

I aj sad ti govori srpski Vise stranih nego nasih reci
zdravkelja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2008, 23:06   #267
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Mora da autor tog opisa ima 13 ili 14 godina.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2008, 1:36   #268
M1los
Starosedelac
 
Član od: 13.5.2006.
Lokacija: Prijedor, RS
Poruke: 1.475
Zahvalnice: 781
Zahvaljeno 105 puta na 83 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku M1los
Određen forumom Re: Govori srpski?

Ili je Kuzma
M1los je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2008, 1:40   #269
Iilija64
Banned
 
Član od: 20.9.2007.
Lokacija: Tomislavgrad
Poruke: 1.547
Zahvalnice: 181
Zahvaljeno 281 puta na 200 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Iilija64
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
M1los kaže: Pregled poruke
Ili je Kuzma
Sto posto je on
Iilija64 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2008, 2:21   #270
nebojsa986
Veteran
 
Član od: 12.5.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.039
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 204 puta na 163 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Good god, kolika tema o upotrebi kvacica i par uobicajenih engleskih fraza za internet komunikaciju. Sto bi ja voleo da je i meni najveca briga pravopis na SK forumu, stvarno vam zavidim.
nebojsa986 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2008, 3:14   #271
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
zdravkelja kaže: Pregled poruke
Ne znam dal bas ima veze sa temom, nisam je celu gledao...

''...Mini-bossovi obicno dropuju bolji loot nego regularni mobovi...''

Ovo je iz opisa jedne RPG igre, nisu sad vazni detalji.

I aj sad ti govori srpski Vise stranih nego nasih reci
Ok, mogao si da "prevedeš" ovu rečenicu, da razumemo i mi "nepismeni" šta to piše.
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2008, 11:30   #272
mr.marvin
Član
 
Član od: 28.4.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 435
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 112 puta na 81 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
zdravkelja kaže: Pregled poruke

''...Mini-bossovi obicno dropuju bolji loot nego regularni mobovi...''
Zamislite svijet u kome svi pricaju na potpuno isti nacin, gdje je sve propisano i nema odstupanja od norme. Jezivo.

Kad procitas citiranu recenicu ti odmah znas ko ju je mogao napisati (tinejdzer, vjerovatno) i cime se ta osoba bavi i kako provodi vrijeme. Htjedoh reci, jezik koji ljudi koriste govori nesto o njima, i obratno.

Ovo gore je posebna vrsta jezika, neki gejmerski zargon, kojem je cilj da na sto sazetiji nacin sagovorniku (koji mu je slican) prenese informacije. Uz to mozda postoji i namjera i da se izoluju svi govornici kojima ovo nije jasno.

U ovome nema nista lose, i sasvim je logicno - nije se recenica nasla u pismenom radu vec na gejmerskom forumu. Na SK moderatorima je da, ako zele, skrenu paznju na jezik. Mada, ako bi se sa tim pocelo, ne znam gdje bi bio kraj.
mr.marvin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2008, 12:43   #273
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
mr.marvin kaže: Pregled poruke
Zamislite svijet u kome svi pricaju na potpuno isti nacin, gdje je sve propisano i nema odstupanja od norme. Jezivo.
To nikada ne može da se desi. Ljudi pričaju različitim jezicima, a svaki jezik ima svoje fraze koje se ne mogu prevesti doslovno.
Pre bih rekla da treba zamisliti svet gde su svi pismeni, a vokabularom i načinom izražavanja govore nešto o sebi. Ako je biti pismen jezivo, onda ne znam o čemu mi ovde pričamo.
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Ulmawen na korisnoj poruci:
MilanSM (12.1.2008)
Stara 12.1.2008, 12:46   #274
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
mr.marvin kaže: Pregled poruke
Zamislite svijet u kome svi pricaju na potpuno isti nacin, gdje je sve propisano i nema odstupanja od norme. Jezivo.
Tako je. Jezik se i razvija i evoluira tako što neko odstupi od norme, pa to postane nova norma.


Citat:
mr.marvin kaže: Pregled poruke
Kad procitas citiranu recenicu ti odmah znas ko ju je mogao napisati (tinejdzer, vjerovatno) i cime se ta osoba bavi i kako provodi vrijeme. Htjedoh reci, jezik koji ljudi koriste govori nesto o njima, i obratno.
I ovo je tačno, verovatno i više nego što možeš da zamisliš. Profesor Higins (onaj iz "Pigmaliona") je mogao po naglasku da odredi (maltene) iz koje je ko ulice.

Citat:
mr.marvin kaže: Pregled poruke
Ovo gore je posebna vrsta jezika, neki gejmerski zargon, kojem je cilj da na sto sazetiji nacin sagovorniku (koji mu je slican) prenese informacije. Uz to mozda postoji i namjera i da se izoluju svi govornici kojima ovo nije jasno.
Sad si rekao pravu stvar. Postojala namera ili ne, takav "žargon" isključuje "neposvećene". Nema tu samo po sebi ništa loše, ali ipak je ovo forum gde poruke čitaju i ljudi koji nisu posvećeni u tajne "13374" (tako se valjda piše "leeta" ), a hteli bi da vide o čemu se radi. U redu je ako se takav način pisanja koristi za neke "stručne" teme, interesantne i razumljive uskom krugu "odabranih", ali ne vidim čemu kriptično pisanje u temama kakve su (navodim otprilike) "Smešne situacije", "Kvarovi" itd. Meni lično to nije neki ogroman problem jer sam "enigmatičar u duši" (), ali dosta ljudi neće da se petlja sa odgonetanjem napisanog, nego samo želi da vidi o čemu se radi.

Cilj svake komunikacije (pa i pisane) je da se prenese poruka. Bojim se da se to ne postiže kada svako piše kako mu se ćefne, što se na kraju svede na nepoštovanje onih koji poruku treba da prime.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
mr.marvin (13.1.2008)
Stara 13.1.2008, 1:46   #275
mr.marvin
Član
 
Član od: 28.4.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 435
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 112 puta na 81 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
Ulmawen kaže: Pregled poruke
To nikada ne može da se desi. Ljudi pričaju različitim jezicima, a svaki jezik ima svoje fraze koje se ne mogu prevesti doslovno.
Male su sanse da se desi, ja sam uzeo kao primjer da se to desi. Medjutim, kad bi se desilo, ta promjena bila bi vidljiva uglavnom govornicima istog jezika.

Doduse, ta promjena ne mora da bude tolika da je nazovemo utopijom. Samo se vrati malo u proslost i prisjeti se fraza koje su bile aktuelne i koje su se kao sablon ponaljale na svakom koraku. Uostalom, lako je vidjeti da je svako "treniranje mozga" praceno sablonskim jezikom (vjera, politika, skola, vrsnjaci, profesija).

Citat:
Ulmawen kaže: Pregled poruke
Pre bih rekla da treba zamisliti svet gde su svi pismeni, a vokabularom i načinom izražavanja govore nešto o sebi. Ako je biti pismen jezivo, onda ne znam o čemu mi ovde pričamo.
Ulmawen, zamijenjujes teze. Ako bih ja sad zamijenjivao teze, onda bih mogao reci da ti tvrdis da su samo oni pismeni vrijedni pomena kao ljudi. Ali ja to necu reci

Neka grupa ljudi, ako su dugo zajedno i bave se istim stvarima, traze nacin da sto manje enegrije trose u namjeri da razmijene ideje. Ovo "sto manje energije" dolazi i od samog jezika, koji tezi ekonomicnosti. Sad, razne zajednice imaju svoje vrezije "jezika". Lopovi, narkomani, ljekari, programeri, gejmeri, tinejdzeri. Logicno i toliko puta ispricano.

Kad je rijec o pisanom jeziku, stvari se komplikuju kad u jednacinu dodas medij kao sto je internet. Prije je jedini pisani medij bila knjiga, casopis i slicno, a prepiska je obavljana putem pisama. Podrazumijeva se da je pismenost bila na velikom nivou u prepisci. Danas imamo internet, koji je mjesavina svih stilova i funkcija. Govorimo formalnim, sluzbenim, "tajnim" jezikom, zargonom. Koristimo temine u vezi sa internetom: forum, post, administrator, logovanje (koliko se ovo razlikuje od recenice gejmera-tinejdzera, ako to kazes nekome ko ne zna sta je internet?). Mjesta na kojima ostavljamo poruke variraju od chat prozora u ircu, gdje to cita jos nekoliko osoba, do privatnih chat poruka. Tu su zatim licni sajtovi, blogovi, zvanicna obavjestenja i slicno. Stvari su se promijenile.

Hocu reci, kad je jezik u funkciji brze razmjene informacija, kao u chatu, onda se tezi ekonomicnosti. Dok pisem ovaj post, imam vremena da mislim o velikim slovima, zarezima, organizaciji recenice, pravopisu, pasusima, poruci koju prenosim; mogu da ispravim, da se vratim da naglasim i slicno, ali ni to nije kao kad se pise za novine npr. (mada ja ne pisem...). Medjutim, nesto sto sam nabrojao u chatu ne postoji (pasus, veliku slovo) i o tome se ne razmislja, a poruka se svodi na ono sto bi bilo kazano naglas, samo pretoceno u ascii. Na prvom mjestu je komunikacija a na drugom ekonomicnost.

Mogu misliti na sta bi licilo ovo sto sam ovdje napisao u chat prozoru. Chat dodje kao neka vrsta "razgovora" u kome se dosta toga dopusta. Doduse, ne i sve - i tu se vidi pismenost.

Sad, druga je stvar sto neki ljudi oblik komunikacije kao sto je post na ovom forumu mijesaju sa chatom. Imam i neko svoje objasnjenje zasto je to tako ali necu da pokrecem flame.
mr.marvin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2008, 12:10   #276
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Ne zamenjujem teze, nego se ne razumemo.
Citat:
mr.marvin kaže: Pregled poruke
Hocu reci, kad je jezik u funkciji brze razmjene informacija, kao u chatu, onda se tezi ekonomicnosti. Dok pisem ovaj post, imam vremena da mislim o velikim slovima, zarezima, organizaciji recenice, pravopisu, pasusima, poruci koju prenosim; mogu da ispravim, da se vratim da naglasim i slicno, ali ni to nije kao kad se pise za novine npr. (mada ja ne pisem...). Medjutim, nesto sto sam nabrojao u chatu ne postoji (pasus, veliku slovo) i o tome se ne razmislja, a poruka se svodi na ono sto bi bilo kazano naglas, samo pretoceno u ascii. Na prvom mjestu je komunikacija a na drugom ekonomicnost.
Sa ovim se slažem. Ali, dozvoli, na jednom primeru. Recimo da žurim negde, a da moram da objasnim šefu (šefici u mom slučaju) nešto u vezi posla. Ako kažem:
Čula se sa Markom.
Sve ok.
Intervju dogovoren za sutra.
Pozdrav!

To je skraćena verzija razgovora, ali je i dalje pismena, sa sve znakovima interpunkcije i velikim slovima. To pokušavam da kažem. Naravno da nisam za uniformisanost (i ne bih tu mešala religije i ideologije nikako), ali pismenost je pismenost... Određeni načini komunikacije su takođe ok u određenim krugovima ljudi (npr. gejmerski, rp idr) sve dok nema nikoga sa strane, koji u tom slučaju pojma ne bi imao o čemu se priča. A to je osnovno nepoštovanje sagovornika, baš kao što je to i, npr, pisanje postova upotrebom alternativnih metoda (npr. shto smo se loodo prowelee sinotj, ne mozhesh ni da zameesleesh! Prichatju tee kad se chujemo).
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Ulmawen na korisnoj poruci:
M1los (13.1.2008), mr.marvin (13.1.2008)
Stara 13.1.2008, 12:39   #277
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
Ulmawen kaže: Pregled poruke
... npr. shto smo se loodo prowelee sinotj, ne mozhesh ni da zameesleesh! Prichatju tee kad se chujemo.
E, kad vidim ovaj "pirotsko-orvelovski novogovor"...
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2008, 16:07   #278
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Govori srpski?

Ovde na forumu (što u srpskom nije slučaj) imenica "miš" je nepromenljiva po padežima. "Koji miš imate?", "Ja uzmem da grizem miš..." i slično. I nikom to ne smeta.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2008, 1:20   #279
Orvel
Veteran
 
Član od: 6.4.2006.
Lokacija: Životinjska farma
Poruke: 784
Zahvalnice: 434
Zahvaljeno 336 puta na 169 poruka
Angry Re: Govori srpski?

Danas sam čuo dosta bisera na jednoj televiziji, ali nisam stigao da ih sve popišem pa ću preneti samo jedan:
"Ova dva kandidata su išli na svesno targetovanje jednog dela populacije."
Nisam nažalost zapamtio ime čoveka odgovornog za "targetovanje" , ali mislim da je neki profesor (pričao je o studentima...)?! Sve tužnije...
Imao je i neku rečenicu gde je upotrebio izraz "mainstream populacija" ili nešto slično. Ako čita ovo () poručio bih mu da ide "bouling" u tamo neki "city".
Orvel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2008, 1:33   #280
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Govori srpski?

Taj polusvet koji se bavi politikom i vrti oko nje (čast retkim izuzecima) je najplodnije tlo za bujanje jezičkog korova - nema te novotarije od gluposti koju oni neće "apsolvirati" i "aplicirati" ("staviti u funkciju" ) "u cilju" () i "u smislu" () "mobingovanja" i impresioniranja auditorijuma.

Formula je jednostavna: što zakukuljenije i izvitoperenije nešto kažeš, utoliko si stručniji i mudriji.

Poslednja ispravka: zoran845 (21.1.2008 u 1:49) Razlog: sitnica
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
BeoCity aDSL - prevara na srpski način griva Internet usluge 32 13.7.2012 16:38
Srpski jezik! Renee Operativni sistemi 12 18.2.2009 13:17
Travian srpski server (početak s1) B@NE Mrežne igre 107 8.2.2009 20:24
Srpski T9 PDarko Aparati i oprema 1 14.6.2007 2:38
srpski zagor Belfegor Cvet kompjutera 11 25.5.2007 9:49


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:49.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com