Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Nosači podataka

ŠDK - Nosači podataka Saveti u vezi sa kupovinom hard diskova, optičkih uređaja (CD/DVD), flash diskova, floppyja...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.2.2011, 1:38   #1
maniyac
Član
 
Član od: 27.11.2009.
Poruke: 149
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 18 puta na 15 poruka
Određen forumom Backup resenje?

Sta mi je najbolje resenje za povremeni backup podataka sa laptopa i kako to najsigurnije, najbrze i najbolje izvesti???

Kada kazem BKP podataka, mislim na SVE podatke sa laptopa! OS i svi fajlovi, takozvani ghost citavog HDD-a... pre svega sa cime to uraditi, da li postoji jednostavno "one touch button" resenje? (Takodje me zanima kako to uraditi? Koji program preporucujete?)

Ja sam mislio da uzmem neki HDD od 1TB i neko externo kuciste za isti, a da to kuciste ima i LAN prikljucak, tako da bih podatke prebacivao velikom brzinom preko mrezne karte.
Da li uzeti posebno HDD i externo kuciste ili neko kompletno gotovo resenje (mrezini HDD), mada vidim da je to prilicno skupo i jedno i drugo, a pogotovo drugo. Mozda uzeti neki prenosni hdd pa prebacivati podatke preko USB-a (da li bi to trajalo predugo)?

Dosta pitanja, pa ako neko zna ili ima predlog, neka se oglasi (pre svega po pitanju hardwarea, ali i softwarea).

Hvala,
M


EDIT: typo

Poslednja ispravka: maniyac (24.2.2011 u 22:48)
maniyac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2011, 5:10   #2
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: BKP resenje???

za image sistema ti je po meni najbolj ilegendarni norton ghost. Sto se ext hdd tice najbolej i jeftiniej resenje je da uzmes ti hdd sa velicinom koju ti hoces i dokupis posebno fioku za njega,pritom gledajuci podrzava li ta fioka te velicine jer ima nekih fioka koej odbijaju da rade sa terabatnim diskovima. Ako bi povezao preko e sata porta,kopiranje bi bilo maltene identicno onome kao kad bi disk radio unutar kucista racunara.
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2011, 22:47   #3
maniyac
Član
 
Član od: 27.11.2009.
Poruke: 149
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 18 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: BKP resenje???

Mhm, dobio sam jos nekoliko preporuka za Northon Ghost, ali i za Acronis True Image... te cu jos odluciti... Da li je neko imao iskustva sa oba programa? Koji je bolji, pouzdaniji?

Sto se tice hadrware-a tu mi treba detaljniji savet.
Koliko je sporije prebacivanje preko USB umesto LAN? E-sata prikljucak na laptopu nemam, tako da ta varijanta otpada.
Da li moze da bude problem, ako ne daj Boze zatreba, pri vracanju (restore) ghost imagea to sto je externi HDD prikljucen preko LAN ili USB porta? Da li cu moci da ga vidim uopste iz tog DOS-like okruzenja?
maniyac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2011, 0:04   #4
maniyac
Član
 
Član od: 27.11.2009.
Poruke: 149
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 18 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Backup resenje?

niko?
maniyac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2011, 0:05   #5
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Backup resenje?

preko usb porta ces ga videti sigurno,a preko lan nisam siguran. Oba progrmaa sto si naveo su odlicna..ja sma jednom koristio acrnis true image i vrlo je dobar i jednostavan.
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2011, 3:37   #6
maniyac
Član
 
Član od: 27.11.2009.
Poruke: 149
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 18 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Backup resenje?

Najradije bih uzeo ovako nesto, jer ima LAN port, ali je previse para kad se uzme u obzir da cu morati da dokupim i HDD od 1TB sto na tu cenu dodaje jos nekih 6k din. Tako da sam blize gotovoj varijanti nekog externog HDD u kucistu koji je oko 8k din. Mada to mi onda dodje na isto, kao i sam da uzmem neki HDD od 1TB i dokupim kuciste koje mi se zaista dopada... ALI tu postoji problem sto sva ta externa kusta nemaju LAN prikljucak, vec USB 2.0 ili oni skuplji USB 3.0.
Da li znate za neko resenje sa LAN prikljuckom da nije preskupo?
maniyac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2011, 0:14   #7
maniyac
Član
 
Član od: 27.11.2009.
Poruke: 149
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 18 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Backup resenje?

Ni ovo mi se ne cini lose, a i cena je nesto niza s obzirom da ima HDD u sebi...
Mada, ovako nesto + 1.5k din za kuciste je mozda pametnije resenje?
maniyac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2011, 3:11   #8
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Backup resenje?

jeste,mozda cak je jos pametnije da bude greeen serija ako ces ga koristiti kao skladiste.
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2011, 5:37   #9
maniyac
Član
 
Član od: 27.11.2009.
Poruke: 149
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 18 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Backup resenje?

da, iskljucivo kao skladiste za bkp!
razmisljao sam i o tome, ali necu ustedeti nesto puno, F2 green je 200 kinti jevtiniji od ovog F3 na 7200 o. 32mb
maniyac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2011, 8:33   #10
ivance95
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2009.
Poruke: 1.359
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 221 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Backup resenje?

Prebacivanje preko USB-a bi trebalo da bude otprilike duplo sporije, nego preko LAN-a. Ne znam da li imas e-sata, ali to bi bilo najbolje resenje.
ivance95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2011, 16:34   #11
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Backup resenje?

Citat:
maniyac kaže: Pregled poruke
Ni ovo mi se ne cini lose, a i cena je nesto niza s obzirom da ima HDD u sebi...
Mada, ovako nesto + 1.5k din za kuciste je mozda pametnije resenje?
Ova prva varijanta ti je bolja nego kupovina diska plus kupovina fioke.

Ovaj NAS od Verbatima koji si ti naveo ima Gigabitnu mrežnu karticu što ti je u teoriji duplo brže nego klasičan USB 2.0 standard. U teoriji je to malo drugojačije ali opet je brže od USB-a. Možeš očekivati brzine transfera od nekih 70 Megabajta po sekundi. Što je najsličnije brzinama kada je hard u računaru. Tako da je gore navedeni Verbatimov NAS zaista odlična kupovina.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2011, 2:17   #12
maniyac
Član
 
Član od: 27.11.2009.
Poruke: 149
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 18 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Backup resenje?

Taj Verbatimov Gigabitni LAN u praksi, kako pisu po forumima, ne radi ni blizu imena "Gigabitni", ali bi svakako bilo brze i udobnije.
No, ne gledam iskljucivo performanse vec i cenu. A kako cu HDD koristiti iskljucivo za BKP ghosta jednom mesecno, performanse odlaze u drugi plan...

Btw, zasto mi je izbrisana prethodna poruka?!
maniyac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2011, 4:08   #13
maniyac
Član
 
Član od: 27.11.2009.
Poruke: 149
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 18 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Backup resenje?

Da ponovo odgovorim, posto mi izbrisase poruku...

Citat:
ivance95 kaže: Pregled poruke
Ne znam da li imas e-sata, ali to bi bilo najbolje resenje.
Citat:
maniyac kaže: Pregled poruke
E-sata prikljucak na laptopu nemam, tako da ta varijanta otpada.
maniyac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.3.2011, 18:31   #14
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Backup resenje?

Citat:
maniyac kaže: Pregled poruke
Taj Verbatimov Gigabitni LAN u praksi, kako pisu po forumima, ne radi ni blizu imena "Gigabitni", ali bi svakako bilo brze i udobnije.
No, ne gledam iskljucivo performanse vec i cenu. A kako cu HDD koristiti iskljucivo za BKP ghosta jednom mesecno, performanse odlaze u drugi plan...
Šte se tiče brzine Gigabitnog LAN-a u teoriji je to 128 Megabajta po sekundi. U praksi je brzina 60-70MB po sekundi, što je manje više i prosečna brzina SATA2 diskova koji se nalaze trenutno na tržištu. Što je svako veoma upotrebljivo za većinu primena. Tako da je NAS fenomenalna stvar u slučaju da u kući/firmi imaš Gigabitnu infrastrukuturu mreže. A ako je slučaj da imaš sto megabitnu mrežu onda je NAS mučenje jer u tom slučaju u praksi protok oko 10 Megabajta po sekundi što je već i malo ako se manipuliše fajlovima čija se veličina izražava u gigabajtima.

Citat:
maniyac kaže: Pregled poruke
Btw, zasto mi je izbrisana prethodna poruka?!
Pogledaj, citirao si samoga sebe, a u poruci se nalaze samo još "*****" tako da baš i nisam video poentu tog posta, pa je zato izbrisan.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.3.2011, 19:06   #15
maniyac
Član
 
Član od: 27.11.2009.
Poruke: 149
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 18 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Backup resenje?

Ja sam video mnoogo manje brzine da se pominju...
Da li znas posto je tako nesto kod nas i gde ima? Ili mozda neku preporuku drugog uredjaja? Ili neki dobar externi HDD na USB?

Sto se tice obrisane poruke, to je bio odgovor na poruku clana ivance95, a kako je bila odmah ispod samo sam citirao ono sto sam vec u ranijem postu rekao. Zvezdice su tu samo iz razloga sto mi je sistem trazio da poruka sadrzi najmenje per karaktera, te udarih pet puta * . (citat je racunao kao nula karaktera)
Stoga sam napisao slicnu poruku ispod ponovo, koja je prosla tvoju cenzuru, iako je smisao isti...?!
maniyac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.3.2011, 19:39   #16
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Backup resenje?

Citat:
maniyac kaže: Pregled poruke
Ja sam video mnoogo manje brzine da se pominju...
Da li znas posto je tako nesto kod nas i gde ima? Ili mozda neku preporuku drugog uredjaja? Ili neki dobar externi HDD na USB?
Kod nas su NAS uređaji slabo zastupljeni.

Trenutno sam uspeo da nađem Patriot Valkyr, cena je oko 15500 Dinara bez HDD-a. Uređaj je zaista fenomenalan ali i košta dosta.

Moj ti savet da ako ti već treba tako nešto sastavi jednu mašinu baziranu za Intel Atom integrisanoj ploči, Ima tih ploča na tržištu za oko 5000 Dinara, dodaš 512-1GB Ram to je još 1500 Dinara, i kupiš neko kućište za 2000 Dinara. I uz to ti treba i jedan CF-IDE adapter sa CF karticom od 1GB to je još 2000 Dinara ukupno. Suma sumarum to mu izađe oko 100 Eura bez hardova a isto je efikasno kao kupovni NAS a jeftinije je i po meni bolje. Što se softvera tiče tu je FreeNAS koji fenomenalno radi posao i ima gomilu opcija kada je menadžment u pitanju.

Što se tiče NAS-a nemoraš čak ni da kupuješ novu mašinu uvek možeš FreeNAS da instaliraš na neku staru P4 mašinu. Ja sam to recimo uradio, na matoru P4 na 2.66GHz dodao sam 3 SATA kartice (pošto ploča nema SATA Podršku, i ubacio sam GB LAN karticu, na flešku instalirao FreeNAS i to evo do sad radi fenomenalno već 6 meseci. Evo kako sve to izgleda,

Poslednja ispravka: Freško (14.3.2011 u 20:48) Razlog: tipo
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.3.2011, 21:43   #17
maniyac
Član
 
Član od: 27.11.2009.
Poruke: 149
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 18 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Backup resenje?

Huh! Svaka ti cas'! Ovo izgleda fenomenalno!
Ja ne planiram ovako nesto ozbiljno, niti imam vremena da to sve sredjujem i odrzavam... Cak nisam ni nacisto da li da uzimam NAS ili obican externi HDD. Ali hvala u svakom slucaju na savetima.
maniyac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.3.2011, 22:15   #18
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Backup resenje?

Citat:
maniyac kaže: Pregled poruke
niti imam vremena da to sve sredjujem i odrzavam...
Sto se setovanja FreeNAS-a tice ono je krajnje jednostavno, cak i korisnik sa prosecnim znanjem moze da ga podesi za oko 1h. Meni je licno trebalo oko 20 Minuta da ga podesim kako meni odgovara . Sto se odrzavanja tice, za ovih oko 6 meseci koliko ga imam napravio sam 3-4 bekapa setovanja za svaki slucxaj. U pitnju su .xls fajlovi od nekoliko kilobajta. I za svo to vreme sam ga resetovao 5-6 puta, a najduzi UP bezz restarta je bio 67 dana. Tako da ako se stave hardverski ispravne komponente u pitanju je veoma pouztan a pritom i veoma jeftin fajl server koji svako sebi moze da priusti.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.5.2011, 17:03   #19
dragansky
Novi član
 
Član od: 22.5.2011.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Backup resenje?

Pitanje za @Freško za ovu maticnu za pravljenje NAS servera http://www.monitor.rs/index.php?page...emart&Itemid=1



I sta je jos potrebno dodati naravno memoriju, kuciste i hard-diskove imam.
Neznam cemu CF-IDE adapter sa CF karticom od 1GB i dali je to potrebno u varijanti sa ovom plocom?
FreeNAS bi koristio za NAS sever.
dragansky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Backup odredjenog foldera preko interneta (on-the-fly)? as110022 Aplikativni softver 4 10.3.2010 11:45
Backup fajlova preko Win XP-a! Mefisto Kvarovi 1 19.2.2009 14:43
Backup podataka na Win98 Milan79vr Aplikativni softver 1 11.7.2008 14:01
Backup resenje firefly Aplikativni softver 11 20.9.2007 17:38
Izlapeli Copy/Paste... Deusdies Kvarovi 20 15.5.2006 18:04


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:59.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com