Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.11.2006, 2:26   #621
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
Ocelot kaže:
Ala smo dobrodušni. Hoćemo da srušimo zle korporacije. Zato nas ceo svet mrzi.
Necemo da rusimo korporacije,ali bi ti lovatori mogli da potraze neko drugo trziste za cedjenje para...
Inace skoro sve velike korparacije su zle korporacije
A mrze nas zbog drugih stvari
Covenant je offline  
Stara 23.11.2006, 2:38   #622
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
nighthawk kaže:
Sta sad kao ono ja sam kupio original patike u butiku, a tvoje su sa buvljaka. U stvari one iz butika su iste samo imaju nakacenu veliku cenu.
Nisam to rekao ali u ponekim slučajevima i jeste tako kao što si rekao.

Citat:
nighthawk kaže:
Gledaj sad to iz ovog ugla, ako se ne varam ta igra kosta 40 e. Ti posto vidim iz javnog profila da si mlad te pare si dobio od drugih pa sad mozes da pricas kako je bolje imati original. Da si te pare sam zaradio sigurno bi ih potrosio na nesto drugo, vaznije, a koristio bi krekovanu igru.
Iz ove tvoje poruke može se reći da si me predstavio kao malog parazita. Nije tačno. Jesam mlad. Ali pare ne dobijam tek tako. Još kao malog su me učili da bez truda nema nagrade. Otac mi je zanatlija i uvek kad mogu ja idem sa njim i pomognem mu u poslu, nisam kao neki koji se samo izležavaju kući. Eto, prošle godine (leto) sam radio i čitavo leto nisam tražio centa od roditelja za izlazak, za knjigu o programiranju koja nije jeftina, uplaćivanje internet sati (ni to nije jeftino) i upisao srednju školu i još mi je nešto love ostalo posle toga. E tako sam i kupio ovaj original i uživam u tome jer znam da sam ga zaradio. I jeste bolje kupiti original ali u ovoj zemlji jedino ako imaš baš dobar razlog. Imam samo 2 original igre i preko 50 pirata. Ove dve igre sam uzeo sa razlogom a ovo ostalo, naravno, jer ne mogu original.

I kad imam pare, potrošim ih na ono što mi treba.
hacker_aca je offline  
Stara 23.11.2006, 2:41   #623
Ocelot
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Ocelot
 
Član od: 3.4.2006.
Poruke: 3.151
Zahvalnice: 373
Zahvaljeno 991 puta na 533 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ocelot Slanje poruke preko Skypea korisniku Ocelot
Određen forumom Re: Pirati???

Nisu to lovatori (bar ne većina), to su ljudi koji su napravili nešto sa željom da na tome zarade. Nema tu ničeg lošeg.
Ocelot je offline  
Stara 23.11.2006, 2:53   #624
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Ja kad stavim sebe u njihovu situaciju itekako bi naplacivao sav softver koji napravim. Zamislite koliko oni casova dnevno provedu kucajuci, modelirajuci i ostalo. Zamisli ti kopas u rudniku na 100m dubine i kad izasjes na povrsinu oni sto nisu nista radili uzmu isto, a mozda cak i vise para nego ti sto se mucis ceo dan dole i kopas. Tako ja poredjujem Pirate sa Originalima. Cinjenica je da ja mozda u celom svom zivotu bi odigrao 5, a ne 500 igrica da sam kupovao originale, ali takav je nas standard i sta tu moze da se radi.
dragomix je offline  
Stara 23.11.2006, 14:23   #625
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
Ocelot kaže:
Nisu to lovatori (bar ne većina), to su ljudi koji su napravili nešto sa željom da na tome zarade. Nema tu ničeg lošeg.

Pa vidis, tu i jesi i nisi u pravu. Neki ljudi su stvarno nesto napravili sami (nekoliko prijatelja) i hoce od toga nesto da zarade. Ali velike kompanije placaju programere koji verovatno imaju (skoro) iste plate bez obzira na uspeh igre, a najveci deo zarade uzimaju vlasnici te kompanije. Ovo isto vazi i za muziku i filmove. Jedan deo ide izvodjacima, a vecinu zadrzava kompanija, koja onda postane dovoljno bogata da ima para i vremena da spijunira sta ko skida preko torrenta i onda u saradnji sa provajderima salje pretece mailove.

Treba srusiti takve kompanije, a ako ih ne mozemo srusiti onda im bar oduzeti sto veci deo zarade. Ne treba nam ni jedna softverska kuca, sasvim lepo bi mogli da prodjemo sa open source zajednicom. Tada bi se programi i igre cenili po kvalitetu, a ne po tome koliko je koja kompanija ulozila u marketing.
nighthawk je offline  
Stara 23.11.2006, 15:22   #626
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.416
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Cesto, kad propadne distributer (iliti ta veeelika kompanija), a desava se kad im dobro ne ide sa prodajom igara, takodje propadnu i ti mali razvojni timovi koji zavise od tih velikih kompanije (retki su izuzeci kad te male firme imaju sredstva da sami distribuiraju svoje igre).

Pa secate se kako je propao Black Isle. Interplay, zbog lose zarade na PC trzisu se restruktuirao na konzole, a BI dobi nogu. Naravno sad ti ljudi rade negde drugde, ali sigurno nece vise nikad moci na naprave BG3, jer je eto to jos uvek u vlasnistvu te veeelike firme.

Tako, da reci da sudbina developera ne zavisi od prodaje naslova koje su napravili uopste nije tacna.
player1 je offline  
Stara 23.11.2006, 18:17   #627
Ne$A
Veteran
 
Član od: 4.10.2006.
Poruke: 539
Zahvalnice: 293
Zahvaljeno 37 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Pirata je bilo i uvek ce ih biti. U mojoj skoli svi, ali bas svi softveri su piratski!
Cak cemo neki projekat koji saljemo na neko takmicenje ( simens, mislim) raditi u piratizovanom softveru! A za originale nemaju svi pare pa je piraterija njima jeftinija i bolja. Naj skuplji original koji sam je kupio kostao je 1,200 din. i to je bila ona igra "Upotrebi klikere" (za moju bracu). Posle toga nisam imao puno para a igra je bila s**nje. A da sam kupio tu igru u piratskoj verziji puko bi samo 200din. i bilo bi me bas briga!!
Ne$A je offline  
Stara 23.11.2006, 18:51   #628
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Aj razumem sve, ali piratizovati domaći softver je totalni retardizam. A posle ćete da potežete advokate kad vidite svoj program na ulici za 150 dinara.
voodoo_ je offline  
Stara 23.11.2006, 21:31   #629
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Ja mislim da nase razvojne timove treba podrzati. Ona igra sto se nudi u SK-u je veoma povoljna, a i veoma kvalitetna. Mislim da treba pomoci nasim ljudima pre svega, a ne kupovati neke retardo igrice za 200din koje vidim sad po trafikama. Neznam zasto je SK prestao da uz brojeve ponudi originalnu igricu.
dragomix je offline  
Stara 24.11.2006, 4:25   #630
LunaticRS
Starosedelac
 
Član od: 1.11.2006.
Lokacija: alpha centauri
Poruke: 1.203
Zahvalnice: 317
Zahvaljeno 77 puta na 63 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku LunaticRS
Određen forumom Re: Pirati???

Mislim sto reci...Mi imamo samo 2 opcije, a to su piraterija ili originalni softveri po cjenama prilagodjenim za istocnoevropsko trziste....Mislim da velikim kompanijama bi vise godilo da za svoj softver dobiju nesto para nego nista...Normalno da mi jos jedno 10-15 godina necemo biti u mogucnosti da kupujemo originale po cijenama kao sto su u EU...
LunaticRS je offline  
Stara 24.11.2006, 9:08   #631
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.416
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
LunaticRS kaže:
Mislim sto reci...Mi imamo samo 2 opcije, a to su piraterija ili originalni softveri po cjenama prilagodjenim za istocnoevropsko trziste....
Tacno. Samo sto jos izdavaci treba tek da ponude opciju broj 2.
player1 je offline  
Stara 24.11.2006, 11:36   #632
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

To se nikad nece dogoditi jer ce uvek biti svercera. Kupi ovde igru po ceni od 10 eura, a tamo proda po 50 eura. Zarada po primerku je velika pa kad to pomnozimo na stotine primeraka koliko moze da prodje u jednoj turi mislim da je isplativo. Prosto je nemoguce da izdavaci to urade. OSUDjENI SMO NA PIRATE. Preosta je nam jos nekih 15 godina robije, a mozda i dozivotna.
dragomix je offline  
Stara 24.11.2006, 11:45   #633
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.416
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Pa zar to nije bio razlog za ono "regionisanje" DVD-ova, po oblasti izdavanja. Znaci za flim moze, a...
player1 je offline  
Stara 24.11.2006, 12:04   #634
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Filmovi su drugo. DVD filmovi se ni izbliza neprodaju kao igre. Svaki HIT film se na DVD prodaje po znatno nizim cenama od igrica, a i filmovi su samo za nase trziste. Ovde bi se verovatno prodavele igrice na Engleskom. Ja licno nebi kupio nijednu igricu u kojoj mi u meniju pise na srpskom.
dragomix je offline  
Stara 24.11.2006, 12:47   #635
tab503
Član
 
Član od: 4.9.2006.
Poruke: 340
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno 25 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

a sto originale ne prodaju kao DVD-ove za 200 din (ne govorim o onima za 99din) :lol:
Mislim da izdavacke kuce grese. One drze cene umesto da ih obore.
Na nasem trzistu ne zarade ni dinar. Ako bi oborili cenu zaradili bi bar nesto sto je vise nego nista. U svakom slucaju kad bi se najnovije igre nasle za 200 do 500 din ubedjen sam da bi svi kupili original iz jednostavnog razloga.
Multiplayer bez problema i nema zezanja sa krekovima.
U startu oni grese jer umesto sto silom pokusavaju da izbace pirateriju, pirateriju ce iskoreniti niskim cenama. Cena originalnog diska u masovnoj proizvodnji koju prave je smesna (ako prelazi evro ili dva) Da je to istina i da zaradjuju uzasno para kao dokaz se moze reci i odakle im pare da uloze par miliona evra u razvoj neke igre. Zaradjuju oni uzasno. ZAto i ne pokusavaju da obore cene jer zarada na ovom trzistu je za njih smesna. E dok oni imaju takav stav i ja imam stav da cu igrati samo pirate. Kad obore cenu, prvi cu kupiti original da se ne zezam ali tek kad bude normalno niske cene.
tab503 je offline  
Stara 24.11.2006, 12:57   #636
LunaticRS
Starosedelac
 
Član od: 1.11.2006.
Lokacija: alpha centauri
Poruke: 1.203
Zahvalnice: 317
Zahvaljeno 77 puta na 63 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku LunaticRS
Određen forumom Re: Pirati???

Mislim stvarno svaka cast ovim moderatorima...pogledaj majke ti koliko smo raspredali pricu o pirateriji, a to je kao zabranjeno na ovom forumu...lol
aj sad zdravo
LunaticRS je offline  
Stara 24.11.2006, 12:59   #637
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: Pirati???

Ljudi, cene nisu toliko visoke. Problem je što se vi u startu vezujeze za AAA naslove dok su još "vrući."

Kada igra izađe (kao i flim) tada je eXkluziva i prodaje se po visokoj ceni. Prvo kupuju baš oni željni koji moooraju da je imaju. Posle nedelju, dve ekskluzive cena drastično pada na neku razumnu meru, a posle kako izlaze novi naslovi i kako taj zastareva cena vrtoglavo pada. Ako si voljan da sačekaš godinu dana možeš kupiti bivši AAA naslov za manje od $10. (govorim o zapadnom tržištu)

Nego, naši klinci vide opis, odmah MORAJU da imaju igru i onda se žale da kad bi kupovali sve te igre ne bi imali "leba da jedu". Pa ne bi ni ovi zapadnjaci da tako razmišljaju.


Naravno, sa druge strane imamo bahatost naših trgovaca ali to ne vredi pripisivati stranim kompanijama. Kod nas ljudi nisu navikli da zarađuju od normalnih marži tip 3% - 5% već kod nas ako nije preko 100% marža onda nećemo ni da ulazimo u biznis. Zato su i igre kod nas toliko skupe čak i kad prilično zastare.

Ali to nije problem samo sa igrama, ali da ne idem u offtopic...
Nemesis je offline  
Stara 24.11.2006, 13:02   #638
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

A zasto bi ti bio u podredjenom stavu u odnosu na ostale Evropljane. Ako svi kupuju po 50 evra igricu zasto bi na ovom trulom balkanu smanjili cene. Gresis da im je ovde zarada 0. Ja zivim u Kraljevu i ovde ima jedna jedina prodavnica sa originalnim naslovima. Kad sam ja hteo da kupim original (a nisam ga kupio) onaj lik sto prodaje otvori mi svesku u kojoj je najmanje 100 narucenih igrica, a zamisli koliko je on prodao nenarucenih igrica. Ima ljudi koji imaju para pa kupuju. Imam ja druga koji piratski disk u zivotu nije video, a naruci po 5 igrica da mu ovaj nabavi (originale naravno), a ja se ovde secem i jedva mogu da nabavim nesto novo da igram. Oni na njemu zarade ko da 50 ljudi kupi igricu od po 500din. tako da ih boli uvo i za mene i za tebe i nase muke i nestasice i to sto bi ja za jednu originalnu igricu otkinuo calu cetvrtinu plate. To su cinjenice.
dragomix je offline  
Stara 24.11.2006, 13:11   #639
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.416
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
Nemesis kaže:
Ako si voljan da sačekaš godinu dana možeš kupiti bivši AAA naslov za manje od $10. (govorim o zapadnom tržištu)
Tesko...
Za godinu dana mozda padne na 30$.
Taman toliko da mogu da naprave za 50$ komplet sa ukljucenom ekspanzijom za igru.

Da padne na 10$ treba par godina.
Eto kod nasih legalnih prodavaca bas mozes da nadjes te bajate naslove (tipa Q3) za 800din, znaci oko 10e. Nista jeftinije ne postoji.
player1 je offline  
Stara 24.11.2006, 13:14   #640
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.416
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
dragomix kaže:
A zasto bi ti bio u podredjenom stavu u odnosu na ostale Evropljane. Ako svi kupuju po 50 evra igricu zasto bi na ovom trulom balkanu smanjili cene.
Onda je lepo vreme da tripliramo cene karata u bioskopima...
Zasto da budemo podredjeni. Pa isti film pravljen za iste pare...

Isto i za DVD izdanja. Cak bi ona trebalo da budu i skuplja, jer su morali da rade nase titlove.


EDIT:
A eto nisu, cak su jeftinija.
Ma mora da su distributeri filmova glupi...
player1 je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:45.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com