Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.7.2009, 1:35   #61
lijenština
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Sablasni Kosačanovac
Poruke: 1.266
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 703 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

Ja sam isntalirao iz GUIa (hardware drivers) kako je već rečeno. 180 su poslednji drajveri.
lijenština je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2009, 2:38   #62
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
Nije X server nikakva zastita, nego mu dodje nesto kao podrska za GUI, da se seljacki izrzim. Kad njega iskljucis ima samo textualni mod, kao MS-DOS samo mnogo bolje.
Pa na Ubuntu v8 mi je tako instalirao drajver bez problema, bez samo terminala (DOS like).
Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
Mada, neznam sto ne odes samo u System--> Hardware Drivers, i stikliras drajver pa da ono samo instalira bez obaranja X-a? To je naj bezbolnije resenja, bukvano tri klika, radi ako imas internet konekciju.
To je problem, tu mi nista ne prijavljuje, a nema drajvera (ne mogu da ukljucim vizuelne efekte).
Edit: Posle apdejta sistema prijavio mi je drajve i upravo se skidaju. Hvala Bogu!
Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
Postojanje potrebe za autorizacijom je jedan od najvecih razloga zasto virusi nemogu nista linux-u. Neznaju sifru. A ako uklonis potrebu za sifrom, ista nece biti potrebna ni virusima... Stvarno neznam sta je toliko tesko. Smisli sifru od barem 6 karaktera koju mozes lako da ukucas i koristi kad treba. Kad ukucas sifru, ona ostaje narednih pet minuta, i nece ti ponovo traziti sifru dok ne istekne 5 minuta. Nisam siguran da to tako radi na defaultu ali tako je kod mene.
Znam, ali sve jedno smara. Kao UAC na Visti i Sedmici. Nekako mi lakse da ubacim neki antivirus.

Takodje, i dalje nikako ne mogu da vidim podatke sa D particije i to me najvise nervira. Da li je to zbog toga sto je wubi instalacija na D particiji ili nesto drugo? Ne mogu ni muziku da pustim, sve mi je na D-u.

Poslednja ispravka: toxic (17.7.2009 u 2:56)
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2009, 3:12   #63
lijenština
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Sablasni Kosačanovac
Poruke: 1.266
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 703 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

Treba da se mountuju prvo. Imaš li ikonu opšte sa D drajvom ? Davno je bilo ali mi se čini da sam koristio ntfs-config da mountujem pri boot-u.

https://help.ubuntu.com/community/Mo...irdPartyNTFS3G
http://www.ubuntugeek.com/widows-ntf...tu-feisty.html

Probao i sa težim načinom ručnim editovanjem fstab-a ali se ne sećam zašto sam to radio.

A što se tiče passworda mene i ne smara toliko.Kada jednom podesiš sistem šifru kucaš samo kada ulaziš u synaptic ili radiš updejt.

Poslednja ispravka: lijenština (17.7.2009 u 3:22)
lijenština je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku lijenština na korisnoj poruci:
toxic (17.7.2009)
Stara 17.7.2009, 3:21   #64
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

Nasao sam resenje, bila je sve vreme tu. Stvar je u tome sto ne treba da se mountuje particija gde je wubi, nalazi se u direktorijumu: places > computer > file system > host. Sad sam tek nasao... Jos samo da sredim i TV kartu i sve ce biti super.
Ovo resenje sa wubijem mogu svakom ko zeli dual OS sa Winom da preporucim, mnogo finije radi nego klasican dual boot.
Hvala svima na pomoci!
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2009, 8:59   #65
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

Možeš li navesti zašto finije radi?

Ja sam uveren u suprotno recimo. Prvo mi na pamet pada fragmentacija NTFS fajl sistema, koja će da uspori i Ubuntu na njoj.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2009, 12:48   #66
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

Finije radi kao dual boot Wina i Linuxa, posebno za pocetnike (kao sto sam ja). Mnogo manje prostora zauzima, jednostavnija je instalacija. Ovde mi fragmentacija nije nesto bitan faktor, Ubuntu je i tako brz sistem, nemam ovde nista prezahtevno za rad na sta bi fragmentacija uticala. Uostalom, postoje defragmentatori.
Pre sam imao klasican dualboot, ali ovako mi se mnogo vise svidja. Jasno je da bi Ubuntu radio bolje sa svojim fajl sistemom, ali meni treba i Windows kao primarni OS, bar za sada i ovo resenje mi je za sada najbolje.

Nego, petljam jos sa TV kartom. Imam KWorld BT878 TV/FM kartu, komanda lspci izbacuje mi sledece:
Citat:
01:0a.0 Multimedia video controller [0400]: Brooktree Corporation Bt878 Video Capture [109e:036e] (rev 11)
Flags: bus master, medium devsel, latency 64, IRQ 17
Memory at cffff000 (32-bit, prefetchable) [size=4K]
Capabilities: <access denied>
Kernel driver in use: bttv
Kernel modules: bttv

01:0a.1 Multimedia controller [0480]: Brooktree Corporation Bt878 Audio Capture [109e:0878] (rev 11)
Flags: bus master, medium devsel, latency 64, IRQ 7
Memory at cfffe000 (32-bit, prefetchable) [size=4K]
Capabilities: <access denied>
Ali nigde u ovoj i ovoj listi ne mogu da nadjem parametre za nju, najblize sto mi nalazi je 78 -> Jetway TV/Capture JW-TV878-FBK, Kworld KW-TV878RF [0a01:17de], ali nece da radi. Sad, ja sam dosta toga ovde cackao, jel dovoljno: sudo rmmod bt878, sudo rmmod tuner, sudo rmmod bttv da ocisti ovo sto sam radio i da li da reinstaliram TVtime, posto sam i njega nesto drndao, izbacuje samo No signal? I sta da radim da bi proradilo? Koristio sam ovu komandu:
sudo modprobe bttv card=xx tuner=xx, sa raznim parametrima.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2009, 19:47   #67
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

Malo sam napredovao s TV kartom. Izgleda da cip nije bio BT878 vec BT848 i sa njim radi kako tako, nalazi kanale, dobra je slika, ali je ton preslab (pojacam sve na max i tek onda se nesto tiho cuje). Takodje, koji god tuner da ubacim prestane sve da radi.
Ovako sam radio:
Prvo sam sve obrisao, i TVTime i drajvere:
sudo rmmod bt878
sudo rmmod tuner
sudo rmmod bttv

Onda sam ubacio drajvere samo za bttv, odnosno karticu (card=25 - Terratec TerraTV+ Version 1.0 (Bt848)/ Terra TValue Version 1.0/ Vobis TV-Boostar):
sudo modprobe bttv card=25
Nisam ubacivao tuner jer tad nista ne radi. Ubacio sam bttv red u /etc/modules. Napravio sam fajl bttv u /etc/modprobe.d, sa kodom:
# i2c
alias char-major-89 i2c-devb
options i2c-algo-bit bit_test=1
# bttv
alias char-major-81 videodev
alias char-major-81-0 bttv
# TV Card Selection
options bttv card=25 radio=0 pll=1 adc_crush=0

U mixerima sam ton u line in-u digao do kraja, a onda sam digao sve i demutirao sve. Ubacio sam TVTime, podesio TV standard na PAL, audio na PAL B/G, frequency table na Europe.

Problem je sto je zvuk preslab, a voleo bi i da tuner radi. Imali nekog resenja za ovo?
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2009, 20:18   #68
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Problem je sto je zvuk preslab, a voleo bi i da tuner radi. Imali nekog resenja za ovo?
Nemam TV karticu pa neznam kakav tacno problem imas i kako da ga resis, ali imam jedno glupo pitanje.

Da nije slucajno smanjeno u Ubuntu? Obicno je ton smanjen do kraja posle instalacije, meni je uvek tako bilo... probaj da pojacas u System --> Preferences.
Citat:
toxic kaže:
Znam, ali sve jedno smara. Kao UAC na Visti i Sedmici
Nisam te razumeo, da li ti smeta dok radis preko GUI ili preko konzole? Ako je preko GUI, mislim da Ubuntu ne podrzava logovanje kao root (nisam probao), ali evo sta sam ja uradio da imam su u konzoli:
Kod:
# sudo passwd root
Posle ovoga ce da te priupita za novu UNIX sifru kojiu treba i da potvrdis naravno. I onda mozes da se prebacis u root dok si u konzoli, komandom su. Mozda mozes i da se logujes u GUI kao root, ali ja to nisam pokusavao niti to preporucujem za svakodnevno koriscenje.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2009, 20:31   #69
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

Nije ton smanjen, to sam prvo pokusao. Sve ostalo se cuje dobro samo TV pravi problem. Inace, logovao sam se i kao root u GUI vise puta, neke stvari ne mogu kao korisnik. Smeta mi u oba slucaja, smaranje za sifrom, kucanje sudo, menjanje korisnika (cas toxic, cas root)... ko da radim u Fort Knox-u.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2009, 20:45   #70
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Inace, logovao sam se i kao root u GUI vise puta, neke stvari ne mogu kao korisnik.
Sta nemoze kao korisnik? U konzoli, sudo sve resava, ako te smara da kucas stalno sudo, onda su. A u GUI, jedino sto moze da zasmeta je to sto nema Nautilus u Super User modu po defaultu, ali to resis tako sto napravis launcher u koji uneses komandu gksudo nautilus, i nadalje kad ti treba superkopiranje i brisanje, koristis taj launcher za nautilus. Naravno, kad ga startujes, prvo ce pitati za sifru.

Ne pada mi na pamet sta moze da se sredi da ti ne trazi sifru tako cesto, ali kad ukucas sifru ona ostaje vremenski, to si valjda primetio. Ima i caka da se to produzi, ali me nije zanimalo pa nisam upamtio. Mozes da vidis to da sredis.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2009, 20:51   #71
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Ubacio sam bttv red u /etc/modules. Napravio sam fajl bttv u /etc/modprobe.d, sa kodom:
# i2c
alias char-major-89 i2c-devb
options i2c-algo-bit bit_test=1
# bttv
alias char-major-81 videodev
alias char-major-81-0 bttv
# TV Card Selection
options bttv card=25 radio=0 pll=1 adc_crush=0
Ovaj deo moze samo kao root korisnik, kako ovo da odradim preko konzole sa sudo, ne znam. Ma navikam se vec na 1001 zastitu, vecina toga se radi samo posle instalacije, pravi problem je nefunkcionalni TV.

P.S. Nautilus bese ona podmornica? (: Nisam jos naucio sve to o Linux-u, koristim ga sve ukupno nekih desetak dana...
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2009, 11:16   #72
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

instalirao sam jedan driver od ona dva u hardware drivers (173 da budem detaljniji koji je recommended) i sada je zelen, kao aktiviran. google earth i dalje secka ali mislim manje nego pre... da li treba i onaj drugi driver ili neshto preko synaptica?
EDIT: pokrenuo sam igricu tux racer (chisto da vidim kako ide) koja mi je pre seckala... sad mi je na monitoru izbacio crn ekran kao da je ugashen monitor i poruku da treba da promenim rezoluciju na 1024x1200... tako neshto nisam siguran... morao sam da restartujem sistem.

Poslednja ispravka: stepanov (18.7.2009 u 12:06)
stepanov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2009, 12:07   #73
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

On ti nudi dva drajvera uvek, jedan novi i jedan stari, ako novi ne radi kako treba. S tim sto je najnoviji iz serije 180. Trebalo bi i da uradis update sistema. Iz synaptica ubaci programe koji ti trebaju.
Prelistaj ove dve teme:
Ubuntu vodič za preživljavanje (posle instalacije)
Linux alternative za Windows
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2009, 12:08   #74
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

skoro updateovan... kakve programe koji mi trebaju? ne razumem te...
stepanov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2009, 12:17   #75
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

Pa programe. Na Winu koristis Winamp, Office, Nero,... i za Linux ce ti trebati takvi programi. Njih odabiras i ubacujes preko neta iz Synaptic Package Manager-a. One dve teme ce ti pomoci da se lakse snadjes.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2009, 13:30   #76
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

dobro to sa novim programima nema veze sa mojim pitanjem... ne zanm shta je problem ni google ne pomaze.. shto mi to izbaci? da instaliram drugi driver ili ovaj ponovo??? google i dalje secka znachi neshto nije u redu.
instalirao ver 180 i evo
stepanov@stepanov-desktop:~$ glxgears
Xlib: extension "GLX" missing on display ":1.0".
Error: couldn't get an RGB, Double-buffered visual
stepanov@stepanov-desktop:~$ glxgears
Xlib: extension "GLX" missing on display ":1.0".
Error: couldn't get an RGB, Double-buffered visual
stepanov@stepanov-desktop:~$ glxinfo | grep -i opengl
Xlib: extension "GLX" missing on display ":1.0".
Xlib: extension "GLX" missing on display ":1.0".
Xlib: extension "GLX" missing on display ":1.0".
Xlib: extension "GLX" missing on display ":1.0".
Xlib: extension "GLX" missing on display ":1.0".
Error: couldn't find RGB GLX visual or fbconfig
Xlib: extension "GLX" missing on display ":1.0".
Xlib: extension "GLX" missing on display ":1.0".
Xlib: extension "GLX" missing on display ":1.0".
Xlib: extension "GLX" missing on display ":1.0".
Xlib: extension "GLX" missing on display ":1.0".
stepanov@stepanov-desktop:~$

plus je neshto na pochetku hteo da tera sistem u low graphics mode...
ali ga je podigao normalno...

Poslednja ispravka: stepanov (19.7.2009 u 13:42)
stepanov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2009, 1:53   #77
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

Uspeo sam da sredim TV kartu da radi. Stavio sam drugi drajver za bttv, card=2 - Hauppauge (bt848), i ubacio nove drajvere za zvucnu skinute sa Realtek-ovog sajta. Koristio sam ovo uputstvo, nekom ce verovatno zatrebati. Ostaje jos srediti i daljinac.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.7.2009, 10:47   #78
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

sad mi je nesto palo na pamet... ako imam 64 bitni sistem da li to kao kod wina znaci da mi treba jaci hardware za igrice? jer kad gledam system req. za win igrice za 64bitne usere treba jacha konfa da bi igrali istu igru???????
stepanov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.7.2009, 13:21   #79
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

Pazi, veca je zahtevnost zato sto, prvo, moras da imas x64 procesor koji jaci od nekog x86 procesora koji je, pak, dovoljan za datu igru (znaci, nije potreban toliko jak procesor, ali jednostavno nema slabijeg x64), i drugo, x64 OS trosi i vise RAM-a, to je ono sto je bitno. x64 je bolji za kompove koji imaju 4 i vise GB RAM-a, ti imas 512MB-a. Iako imas x64 CPU, tvoj sistem je preslab u celini i mislim da je bilo bolje da si stavio 32-bitni Ubuntu.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.7.2009, 14:16   #80
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

eh.. sad si me ubio u pojam.... taman sam se navikao na sve... mickie rekao sve sljaka, ali nije rekao i da on ima 8 gb RAM-a!!! eh...
sad sam bas deprimiran....

mislio sam iskoristicu max iz procesora... ali avaj.................
nece mi se sa ovim linux nesto, i to zbog sopstvene neinformisanosti... gde je onaj tuzan smajli???
stepanov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ubuntu 9.04 - Jaunty Jackalope Dual pretop Slobodni softver 64 28.5.2009 17:20
Mount CD DVD images - Ubuntu laikexpert Slobodni softver 7 17.4.2009 0:54
Ubuntu vodič za preživljavanje (posle instalacije) laikexpert Slobodni softver 0 26.12.2008 11:18
Pregled GNU/Linux distribucija GoranSTX Slobodni softver 10 30.8.2008 14:52
Ubuntu Ultimate Edition noisy Slobodni softver 34 13.2.2008 1:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:11.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com