Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.11.2008, 18:15   #1
Win32
Član
 
Član od: 15.3.2007.
Poruke: 129
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Thumbs up Kako da sačuvam podatke kada mi padne sistem

Ovo verujem da interesuje veliki broj ljudi, znachi ako na sistemskoj particiji imam bitne fajlove koje ne zelim da izgubim a ne stigem uvek da odradim backup ili ako neko ima samo jednu particijju, a desi se neki error i da posle toga OS nemoze da se boot-uje i da jedino resenje pretstavlja format i reinstalacija OS-a, onda kako najjednostavnije i najpouzdanije sachuvati fajlove sa sistemske particije, tj. kako ih kopirati na drugu particiju (i kada su obe NTFS) ili kako ih kopirati na USB flash memoriju ili narezati na disk, nemojte samo predlagati noshenje hard diska kod druga i stavljanje harda na njegov kompjuter jer nemaju svi mogucnosti za to, Cuo sam da moze sa nekim Live Os cd-om koji podrzava ntfs read and write, koji podrzava rezanje diskova (u sluchaju da nema dovoljno prostora na drugoj particiju)i koji cita USB flash memorije, ali nisam uspeo da nadjem takav Live OS cd, isprobao sam sam samo Linux Knoppix ali ne zavrsava posao, takodje sam probao i sa fajl manager-ima sa Hiren's boot CD-a ali tu je mana sto oni rade u ms dos-u tako da prilikom kopiranja fajlove imana budu skracena na 8 simbola, tako da su posle toga neki fajlovi neupotrebljivi, pogotovu ako je neka instalacija u pitanju, koja ce raditi i nako reinstala OS-a i ciji ceo folder zelite da sacuvate, ok predlozite najbolje resenje
Win32 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.11.2008, 18:19   #2
Jamiroquai
Veteran
 
Član od: 19.2.2007.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 610
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 96 puta na 57 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Jamiroquai
Određen forumom Re: Kako da sačuvam podatke kada mi padne sistem

Jel si probao sa miniPe-om ? Meni uvek koristi
Jamiroquai je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Jamiroquai na korisnoj poruci:
Win32 (24.11.2008)
Stara 24.11.2008, 18:25   #3
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Kako da sačuvam podatke kada mi padne sistem

Puppylinux i .
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
Win32 (24.11.2008)
Stara 24.11.2008, 18:31   #4
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Kako da sačuvam podatke kada mi padne sistem

Postoje i Live Windows XP i Vista iz domace radinosti koji takodje zavrsavaju posao
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Predrag Stankovic na korisnoj poruci:
Win32 (24.11.2008)
Stara 24.11.2008, 20:32   #5
Win32
Član
 
Član od: 15.3.2007.
Poruke: 129
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Kako da sačuvam podatke kada mi padne sistem

Ima li neshto shto moze da se butuje sa USB fleshke a i da mogu da integrisem neki program total commander naprimer?
Win32 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2008, 0:30   #6
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Kako da sačuvam podatke kada mi padne sistem

Citat:
Win32 kaže: Pregled poruke
Ima li neshto shto moze da se butuje sa USB fleshke a i da mogu da integrisem neki program total commander naprimer?
Pa kaze ti Goran a i ja potvrdjujem da Puppy Linux staje bez problema na usb i mozes sve podatke da sacuvas putem tog (minimalistickog ali funkcionalnog) OS-a.
Imas tamo na sajtu i tut kako da sve pokrenes sa usb sticka,bez obzira pao ti win ili ne.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2008, 0:57   #7
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Kako da sačuvam podatke kada mi padne sistem

Imas verziju XP-a koja moze da se podigne sa USB-a
DonCorleone91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2008, 3:04   #8
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Kako da sačuvam podatke kada mi padne sistem

Well... Ako ti knoppix ili neki USB bootable linux ne rešava problem, znači samo da ne znaš da ih koristiš... Svi linuxi nude čitanje NTFS-a, a ni pisanje više nije toliki problem tako da možeš da kopiraš fajlove... Pročitaj malo faking menjual, nije toliko teško...

Inače... Disaster recovery je nešto što se planira... Setup koji meni vrši posao izgleda otprilike ovako, bar za Windows XP.

1. Sistemski hard disk se deli na dve ili više particija (po potrebi), prva particija je u zavisnosti od potreba i veličine diska između 10 i 20 GB i namenjena je instalaciji windowsa i dodatnog softvera. Ostale particije služe za podatke i eventualno programe koji ne mogu da stanu na particiju C... Page file, trebalo bi da ostane na C, mada mi je najbolje mesto drugi hard disk... Instalacije igara obavezno stavljati van particije C... u većini slučajeva će moći da se igraju bez ponovne instalacije (eventualno uz upisivanje nekih gluposti u registry) tako da se taj element smora eliminiše.

2. Nakon instalacije windowsa, drajvera i osnovnog paketa softvera (office, drajveri, ostala sitnurija koju je smor instalirati od nule), poželjno je bar My Documents premestiti na drugu particiju, jednostavna operacija, desni klik na My Documents, Properties, pa Move to.

3. Od ostalih stvari, potrebni su pojedini delovi korisničkog profila iz C:\Documents And Setting\%username%. Konkretno, interesuju me folderi Application Data i Eventualno Desktop i SendTo ako sam izvodio neke kerefeke. Nema smisla čuvati ostalo, ovo je najbitnije za sprečavanje ponovnog konfigurisanja svake sitne gluposti u svakom programu, najveći broj tih stvari (uključujući i profile u web browserima, email klijentima i IM klijentima) čuva se u app. data. Pomoću programa ntbackup (dolazi uz windows), može se automatizovati redovan inkrementalni bekap ovih foldera na npr. dnevnoj bazi (kratko traje) na drugu particiju ili USB fleš (dovoljan je neki mali fleš, nema mnogo podataka a i lepo se kompresuju)

4. Napravi image diska pomoću nekog od programa kao što je Norton Ghost, Acronis True Image, ili neke besplatne varijante, bitno je samo da kompresuje image kako bi stao npr. na jedan DVD. (korak nije neophodan, ali olakšava stvari), ako se img stavlja na drugi disk, ne bih se gadio ni dd-a sa nekog live linuxa (mada je uz malo gimnastike i tu moguće obezbediti kompresiju, ništa previše komplikovano... rtfm...)

5. Čekaj da krepa windows... Kvarno se nakezi, vrati img diska i restoruj najsvežiji Doc .& Sett.... Ako nemaš img, samo pregazi windows novom instalacijom, preusmeri My Documents i vrati Podatke za korisnički profil... PAŽNJA: Pri reinstalaciji windowsa ne brisati postojeću particiju C: već je samo formatirati...

Često koristim razne varijante ovog sistema i zaista mi se nije skoro desilo da izgubim podatke u slučaju krepalog windowsa, a što se efikasnosti tiče... pa... Ako koristim imidž unapred podešenog sistema na C: particiji, problem se rešava onoliko brzo koliko je potrebno da se isti iskopira. Ukoliko moram da instaliram sve od nule, štoperica se zaustavlja na ispod dva sata pod uslovom da ne moram da dovlačim drajvere sa neta, u to vreme ne računam sitne programčiće, već osnovni paket softvera (office, AV i FW ako se koriste, alternativni browseri i e-mail klijenti i media palyeri sa pratećom podrškom)...

Mana je što se pri vraćanju img-a gubi sve što je instalirano u međuvremenu, pre svega stvari sa windows update koje moraš ponovo da skidaš ako ih nisi sahranio negde na
vreme, ali čuj... zadržao si sav pr0n, thats gotta count for something...
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku bladerunner na korisnoj poruci:
Orvel (25.11.2008), Win32 (26.11.2008)
Stara 26.11.2008, 21:10   #9
Win32
Član
 
Član od: 15.3.2007.
Poruke: 129
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Kako da sačuvam podatke kada mi padne sistem

Citat:
bladerunner kaže: Pregled poruke
Well... Ako ti knoppix ili neki USB bootable linux ne rešava problem, znači samo da ne znaš da ih koristiš... Svi linuxi nude čitanje NTFS-a, a ni pisanje više nije toliki problem tako da možeš da kopiraš fajlove... Pročitaj malo faking menjual, nije toliko teško...
Isprobao sam ovaj puppy linux i sa njim mogu da kopiram fajlove sa jedne NTFS particije na drugu ili na USB Flash, a to sa knoppix-om (probao sam 2 verzije) nisam mogao, mozda je trebalo da nesto konfigurisem ali nisam uspeo da nadjem takvu opciju, a i procitao sam a je pisalo da je moguc samo ntfs read ali ne i write

Citat:
bladerunner kaže: Pregled poruke
1. Sistemski hard disk se deli na dve ili više particija (po potrebi), prva particija je u zavisnosti od potreba i veličine diska između 10 i 20 GB i namenjena je instalaciji windowsa i dodatnog softvera. Ostale particije služe za podatke i eventualno programe koji ne mogu da stanu na particiju C... Page file, trebalo bi da ostane na C, mada mi je najbolje mesto drugi hard disk... Instalacije igara obavezno stavljati van particije C... u većini slučajeva će moći da se igraju bez ponovne instalacije (eventualno uz upisivanje nekih gluposti u registry) tako da se taj element smora eliminiše.

2. Nakon instalacije windowsa, drajvera i osnovnog paketa softvera (office, drajveri, ostala sitnurija koju je smor instalirati od nule), poželjno je bar My Documents premestiti na drugu particiju, jednostavna operacija, desni klik na My Documents, Properties, pa Move to.

3. Od ostalih stvari, potrebni su pojedini delovi korisničkog profila iz C:\Documents And Setting\%username%. Konkretno, interesuju me folderi Application Data i Eventualno Desktop i SendTo ako sam izvodio neke kerefeke. Nema smisla čuvati ostalo, ovo je najbitnije za sprečavanje ponovnog konfigurisanja svake sitne gluposti u svakom programu, najveći broj tih stvari (uključujući i profile u web browserima, email klijentima i IM klijentima) čuva se u app. data. Pomoću programa ntbackup (dolazi uz windows), može se automatizovati redovan inkrementalni bekap ovih foldera na npr. dnevnoj bazi (kratko traje) na drugu particiju ili USB fleš (dovoljan je neki mali fleš, nema mnogo podataka a i lepo se kompresuju)

4. Napravi image diska pomoću nekog od programa kao što je Norton Ghost, Acronis True Image, ili neke besplatne varijante, bitno je samo da kompresuje image kako bi stao npr. na jedan DVD. (korak nije neophodan, ali olakšava stvari), ako se img stavlja na drugi disk, ne bih se gadio ni dd-a sa nekog live linuxa (mada je uz malo gimnastike i tu moguće obezbediti kompresiju, ništa previše komplikovano... rtfm...)

5. Čekaj da krepa windows... Kvarno se nakezi, vrati img diska i restoruj najsvežiji Doc .& Sett.... Ako nemaš img, samo pregazi windows novom instalacijom, preusmeri My Documents i vrati Podatke za korisnički profil... PAŽNJA: Pri reinstalaciji windowsa ne brisati postojeću particiju C: već je samo formatirati...
Ok sve ja to znam i radim image sisteme jednom mesecno, takodje sve stavljam na druge particije i radim backup profila i update-ova programa ali nekad se desi da te iznenadi a i ne pitam to ja samo zbog sebe nego i zbog drugih ljudi koji su malo vishe "Aljkavi" tako da sve trpaju u C ili imaju samo jednu particiju, ili misle nikad se nece to njima desiti

EDIT: Trazeci Live Windows XP koji su pomenuli Predrag Stankovic i DonCorleone91
skinuo sam neki PE Builder sa kojim sam od instalacije Windows-a napravio BartPE Live Cd i u njemu integrisao Total Commander tako da mi je ovo za sad najjednostavniji nacin za fajl managemant van OS-a, a poceo sam da skidam neki Windows XP Live USB Edition 2008, pa cu videti kako on radi

Poslednja ispravka: Win32 (26.11.2008 u 21:30)
Win32 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2008, 22:26   #10
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Kako da sačuvam podatke kada mi padne sistem

Mislim da ces se odusheviti
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako ja brata smaram kada igra FIFA 08 zokocx Brbljaonica 10 7.3.2009 22:16
Posle "welcome" ekrana sistem stane i ne uloguje se na account lukababic Kvarovi 5 1.7.2008 15:01
I kada na netu ne radim NISTA, saljem neke podatke (bytes sent ide 5kb/s)!? polarnimeda Operativni sistemi 6 21.12.2006 10:03
Kako spasti podatke sa cd-rw chris Nosači podataka 4 2.5.2006 21:50
Kada je kraj?? Kako Znati??? (CD/DVD rezaci) VeNoM Kvarovi 19 28.12.2005 0:48


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com