Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Komunikacioni uređaji i umrežavanje

ŠDK - Komunikacioni uređaji i umrežavanje Saveti u vezi sa kupovinom modema, mrežne opreme…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.12.2005, 18:48   #1
MadMan
Član
 
Član od: 18.12.2005.
Lokacija: Teslic
Poruke: 128
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 6 puta na 3 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku MadMan
Arrow Wireless oprema

Vase preporuke za wireless kartice i ostalu opremu, mozda i jeftiniji AP.
da ne predje 150€

Poslednja ispravka: Freško (14.6.2007 u 0:50)
MadMan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2005, 22:08   #2
Lucifer_King®
Član
 
Član od: 10.12.2005.
Poruke: 143
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Wireless oprema

Ma kupish neku asus-ovu karticu i neku budz antenu,kabel i ajd cao,nema tu shta da se premislja...
Lucifer_King® je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2005, 23:21   #3
Suicide samurai
Član
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 217
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Suicide samurai Slanje poruke preko Yahooa korisniku Suicide samurai
Određen forumom Re: Wireless oprema

ako si se vec odlucio za wireless, onda znas da svi preporucuju Linksys WRT-54G (ili to u nekoj podvarijanti), a za antenu - pa naravno - samogradnja - samo sta ti se dopadne i za sta ti treba - mozes kantenu, biquad itd... a mozes i ovo, a i nje skupo

http://www.nst.co.yu/antena1.htm

mozes i da odes na: http://www.netiks.co.yu/
Suicide samurai je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.12.2005, 0:44   #4
VeNoM
Član
 
Član od: 16.12.2005.
Lokacija: BGD
Poruke: 370
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 23 puta na 13 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku VeNoM
Određen forumom Re: Wireless oprema

pogledaj šta preporučuje provajder pa se po tome kotiraj...moj ti je predlog...
VeNoM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.12.2005, 12:17   #5
sim.a
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Poruke: 152
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 8 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Wireless oprema

Poslusaj coveka pre nabavke.
sim.a je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.12.2005, 19:21   #6
spider
Novi član
 
Član od: 18.12.2005.
Poruke: 16
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Wireless oprema

Ja sam za 120E dobio AP, antenu, normalno kabel oko 10m i montazu od strane provajdera. Mislim da sam preplatio posto je AP OvisLink ali mi radi kao zmaj . Toplo ti preporucujem ovakvu varijantu, neka se provajder zeza sa montiranjem. Bolje on da padne sa krova nego ti, zato je placen.
spider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2006, 15:16   #7
Sale013
Kind Of A Big Deal
 
Avatar korisnika Sale013
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Levo od Pakla
Poruke: 2.214
Zahvalnice: 344
Zahvaljeno 450 puta na 265 poruka
Određen forumom Re: Wireless oprema

Pa.. Ja sam obicno ugradjivao gemteka i ponekad planeta sto se tice AP. Gemtek jos ni jedan nije crko dok je planeta bilo par slucajeva.. uglavnom jeftina i efikasna solucija! da kucnem u drvo onaj moj gemtek gore radi 2 godine non stop bez problema..
Sale013 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2006, 16:26   #8
Dusan Despotovic
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Poruke: 1.965
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 364 puta na 273 poruka
Određen forumom Re: Wireless oprema

imas D-Link za 60-70 evra(900 ,2000 model)Sto se tice antene sam je napravi .Jos racunaj konektore i Koaks.kabli.Preporucio bih ti antenu Amos.Lako se pravi i domet joj je do 2,5km.Ja sam jedno dve godine na WiFi-u.Oprema mi je Linksys-ova .Sve radi kako treba.Interna mreza ima nas oko 35 ljudi i net nam je na 384k. Evo ti par linkova
http://www.bgwireless.net/
http://yu1aw.ba-karlsruhe.de/ANT.htm#prakt
Dusan Despotovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2006, 17:44   #9
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: Wireless oprema

Jel moze da se uzme pci kartica koja ce bezicno biti povezana sa AP-om?
Pre sam imao sve na kablu pa mi je kabal visio a to mi se ne dopada. Znaci kabal od antene do AP a odatle do pci kartice bezicna veza.
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2006, 18:39   #10
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Wireless oprema

Citat:
NikolaS kaže:
Jel moze da se uzme pci kartica koja ce bezicno biti povezana sa AP-om?
Pre sam imao sve na kablu pa mi je kabal visio a to mi se ne dopada. Znaci kabal od antene do AP a odatle do pci kartice bezicna veza.
Naravno da moze... ako ti ne smeta malo zracenja iz kucista Salim se. Kakvu antenu uzimas zavisi gde se nalazi provajderski AP u odnosu na tebe. Kakav ces kabl uzeti zavisi od duzine, tj. koliko je uredjaj (tvoj AP ili PCI kartica) udaljena od antene. I naravno da ne moze bilo koja antena... imas usmerene, omni, sektor. Ono sto tebi treba jeste usmerena, al ajde ti nama prvo reci na koliko je udaljen AP koji gadjas i da li ima direktnu opticku vidljivost ili je izmedju neka zgrada, drvo, brdo...itd.
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2006, 18:44   #11
B@NE
Starosedelac
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Velika Greda, Vojvodina
Poruke: 1.918
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 137 puta na 100 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku B@NE Slanje poruke preko Yahooa korisniku B@NE
Određen forumom Re: Wireless oprema

Ja sam svoju opremu za wireless platio nesto manje od 30 evra, ali sam napravio sam kantenu. WiFi kartu sam platio negde oko 2000 din, i kabal nesto manje od 1000 din sa konektorima. Ali ja sam blizu AP i imam direktnu vazdusnu liniju bez ikakvih smetnji!
B@NE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2006, 20:04   #12
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: Wireless oprema

Citat:
Patton kaže:
Naravno da moze... ako ti ne smeta malo zracenja iz kucista Salim se. Kakvu antenu uzimas zavisi gde se nalazi provajderski AP u odnosu na tebe. Kakav ces kabl uzeti zavisi od duzine, tj. koliko je uredjaj (tvoj AP ili PCI kartica) udaljena od antene. I naravno da ne moze bilo koja antena... imas usmerene, omni, sektor. Ono sto tebi treba jeste usmerena, al ajde ti nama prvo reci na koliko je udaljen AP koji gadjas i da li ima direktnu opticku vidljivost ili je izmedju neka zgrada, drvo, brdo...itd.
E tu je caka... pre sam imao opticku vidljivost i onda je podignuta neka zgrada i nista. A od januara pocinje sa radom novi AP do koga imam direktnu vidljivost (moze biti da je isprecena neka banderica, drvi ili slicno ali vidi se...) i koji se nalazi na oko 2 km vazdusnom linijom naravno. Koja antena je preporucljiva? A i kako da trazim AP koji ce biti bezicno povezan s PCI karticom jer nisam toliko upucen u to pa da se obavestim? Neki specifican model? Mogu da izdvojim do nekih 12k dinara za sve.
Antena bi mi bila na nekih 10-tak metara od racunara, a onda ispod ide od nje kabal do AP-a i odatle signal do PCI kartice?!
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2006, 20:26   #13
Dusan Despotovic
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Poruke: 1.965
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 364 puta na 273 poruka
Određen forumom Re: Wireless oprema

Sto se tice opticke vidljivosti.Teorija i praksa nije isto.Ne mora da znaci ako nemas opticku vidljivost,da neces imati mrezu (signal).Iz licnog iskustva poznajem par ljudi koji nemaju ama bas nikakvu opticku vidljivost i sve funkcionise kako treba.Cak i antene im nisu uperene u pravom pravcu.Desava se da je refleksija(odradi celu stvar) signala velika i da se odbija od nekih zgrada itd... I sve ima radi kako treba.Moja antena ne gleda u opste na pristupnu tacku gde se kacim ,tj na interni FTP server .Koji nam kontrolise mrezu i net.Pomerena je za oko 40 -50 stepeni nalevo i radi. Interni protok (izmedju 2 racunara) je 1,5mb/s.Poznajem ljude kojima je antena normal. na terasi a sa druge strane visespratnica(zgrada).Njima je antena pomerena 80-90 stepepena(levo il desno) pa sve im radi kako treba.Zivela WiFi "BRE"
Dusan Despotovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2006, 20:54   #14
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Wireless oprema

Citat:
NikolaS kaže:
E tu je caka... pre sam imao opticku vidljivost i onda je podignuta neka zgrada i nista. A od januara pocinje sa radom novi AP do koga imam direktnu vidljivost (moze biti da je isprecena neka banderica, drvi ili slicno ali vidi se...) i koji se nalazi na oko 2 km vazdusnom linijom naravno. Koja antena je preporucljiva? A i kako da trazim AP koji ce biti bezicno povezan s PCI karticom jer nisam toliko upucen u to pa da se obavestim? Neki specifican model? Mogu da izdvojim do nekih 12k dinara za sve.
Antena bi mi bila na nekih 10-tak metara od racunara, a onda ispod ide od nje kabal do AP-a i odatle signal do PCI kartice?!
Cek, cek, cek... kakav AP, kakva PCI kartica? Ili ces kupiti AP ili ces kupiti WiFi PCI karticu i onda ti ne treba AP. Ako kupis AP, kabl od antene ide u AP, a od AP-a mrezni kabl ide do mrezne u tvom PC-u. Ako kupis WiFi karticu onda ide samo kabl od antene do te kartice i woala. E sad, ako mislis da taj internet rasporedis na vise racunara, onda ce ti trebati AP koji ce onda biti povezan mreznim kablom u switch i svi kompjuteri mrezno u taj isti switch.

Sto se antene tice, treba ti naravno usmerena... e sad... 2km sa rucno pravljenom antenom... hmm... ne znam.
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2006, 22:07   #15
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: Wireless oprema

Ali to onda nije bezicna veza, mislim ne busi mi se plafon i zid (skoro kreceno) a ne zelim da mi opet visi kabal. Zato sam pitao, imao sam na umu da mi bude bezicna veza da bih izbegao to busenje... Treba mi za jedan racunar. A antenu kupujem, ne pravi mi se...
Moze neki predlog za AP, antenu i pci karticu?
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2007, 21:21   #16
damjan89
Novi član
 
Član od: 11.6.2007.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku damjan89 Slanje poruke preko Skypea korisniku damjan89
Određen forumom Re: Wireless oprema

mozeli mi neko reci ako imam antenu koja je na zidu moje zgrade .i ako na nju dodam tanjir od satalicke dali cu da poboljsam prijem signala????
damjan89 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2007, 21:37   #17
B@NE
Starosedelac
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Velika Greda, Vojvodina
Poruke: 1.918
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 137 puta na 100 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku B@NE Slanje poruke preko Yahooa korisniku B@NE
Određen forumom Re: Wireless oprema

Na nju? Ili jedna da stoji ili nijedna obe ne mogu. A koju sad imas na zgradi?
B@NE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2007, 12:50   #18
damjan89
Novi član
 
Član od: 11.6.2007.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku damjan89 Slanje poruke preko Skypea korisniku damjan89
Određen forumom Re: Wireless oprema

sada imam antenu http://www.sweasat.co.ba/multimedia.asp (slika br 7)


al pitam ako iza ove mreze koja se vidi na ovoj slici stavim tanjir od satalicke dal cu da poboljsam signal...ili da umesto mreze stavim tanjir ,dal cu da poboljsam signal...?? hvala unapred

Poslednja ispravka: damjan89 (25.6.2007 u 12:00)
damjan89 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2008, 18:22   #19
__UM__
Veteran
 
Član od: 13.1.2008.
Lokacija: Pozarevac
Poruke: 722
Zahvalnice: 244
Zahvaljeno 23 puta na 21 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku __UM__
Određen forumom Re: Wireless oprema

Hteo bih da se prikljucim na bezicni internet ali zelim da prodjem sto jeftinije...Posto je na putu do antene neko drvece dali ce raditi sve kako treba?A vazdusnim putem od mene do antene ima oko 200m.Sta da radim?
__UM__ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2008, 22:43   #20
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Wireless oprema

Drvce nebi trebalo da smeta , što se tiče opreme preporučujem TP-Link TL-WN551G 54Mb/s Wireless PCI Adapter, Atheros chip eXtended Range , cena je reda veličine ~1300 dinara . Za taj novac dobijaš karticu sa predajnom snagom od ~150mW . Što se antene tiče ReinkJet Antena 2.4GHz 24dbi 75om 9m , cena joj se kreće ~2500 dinara , što ukupno ispada manje od 4000 dinara a obezbediće ti besprekorno stabilnu vezu sa provajderom na toj razdaljini ....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
nikola87 (1.10.2008)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
bežičan, wireless

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pitanja vezana za wireless... Teva Internet usluge 489 22.9.2017 20:02
Umrežavanje 2 računara preko wireless rutera i ADSL rutera Sale013 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 25 24.2.2011 0:57
Oprema za wireless inter/intranet vrmarko Komunikacioni uređaji i umrežavanje 5 30.9.2008 14:44
Wireless wireless router srka Komunikacioni uređaji i umrežavanje 12 12.4.2008 19:47
wireless me ubi... forrest_gump Internet tehnologije 17 20.10.2007 11:41


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:20.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com