Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.2.2016, 0:19   #41
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Naocari za kompjuter

Anti-glare, i kako reče lobanja, nisu stakla nego plastika.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2016, 21:57   #42
Haker95
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.462
Zahvalnice: 233
Zahvaljeno 129 puta na 109 poruka
Određen forumom Re: Naocari za kompjuter

A da li pomaze, protiv zamaranja ociju, podizanje frekvencije osvezavanja, npr. sa 60 na 75Hz? I takodje, podesavanje na samom monitoru da slika vuce na crvenu boju? Imam LCD monitor Prestigio P171
Haker95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2016, 14:48   #43
Boyka
Član
 
Član od: 19.9.2011.
Poruke: 152
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 19 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Naocari za kompjuter

Pozdrav,

U poslednje vreme provodim dosta vremena za računarom, a u budućnosti ću još više, pošto studiram IT...Iz tog razloga hteo bih čisto preventivno da uzmem naočare, trenutno vidim "normalno", pre par meseci sam prošao lekarski za C kategoriju bez naočara, međutim bojim se da mi se taj vid ne pokvari buljeći u ekran..

E sad, jedni mi govore da odem kod oftalmologa i da mi da naočare sa običnom dioptrijom, ali sa nekim posebnim staklom ili šta već, uglavnom da smanjuje kontrast ekrana (?). Dok drugi kažu da ne idem, pošto na taj način tek mogu pogoršati vid vremenom, kao ukoliko nosim naočare sa bilo kakvom dioptrijom, a nisu mi potrebne...

Voleo bih da pročitam vaše savete i iskustva, pa da znam kako i šta dalje. Hvala unapred
Boyka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2016, 15:37   #44
Acanen
Starosedelac
 
Član od: 5.12.2007.
Poruke: 2.252
Zahvalnice: 241
Zahvaljeno 1.131 puta na 842 poruka
Određen forumom Re: Naocari za kompjuter

Zumiraj tekst koji citas i podesi brightness/contrast na monitoru.
Drugo resenje je kupovina flicker free ips monitora ali oni su skupi.
Acanen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2016, 15:58   #45
Boyka
Član
 
Član od: 19.9.2011.
Poruke: 152
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 19 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Naocari za kompjuter

Citat:
Acanen kaže: Pregled poruke
Zumiraj tekst koji citas i podesi brightness/contrast na monitoru.
Drugo resenje je kupovina flicker free ips monitora ali oni su skupi.
Hvala na odgovoru. Koristim program f.lux, pokazao se kao dosta dobar (Barem po meni).

Što se tiče drugog rešenja, planiram da kupim Dell P2417H, čini mi se da on ima taj "flicker free"..iako ni ne znam šta to znači xD
Boyka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2016, 16:32   #46
Acanen
Starosedelac
 
Član od: 5.12.2007.
Poruke: 2.252
Zahvalnice: 241
Zahvaljeno 1.131 puta na 842 poruka
Određen forumom Re: Naocari za kompjuter

flickering-treperenje

Na youtube-u mozes videti razliku izmedju flicker free i obicnih monitora.
Da Dell P2417H je fliker free. Na sajtovima itsvet i eponuda ces naci spisak prodavnica koje imaju taj monitor. Koristim Dell u2311h ips monitor koji nije flicker free ali mi ne zamara oci.
Acanen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2016, 19:22   #47
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Naocari za kompjuter

na monitoru ne treba previše štedeti
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2016, 20:26   #48
Boyka
Član
 
Član od: 19.9.2011.
Poruke: 152
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 19 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Naocari za kompjuter

Našao sam preko severnih komšija za 196e taj Dell, pa ću ga verovatno uzeti..A ovaj sadašnji (LF Flatron W2042S), ću ostaviti pored, pa ako nekad zatreba koristiću ih kao oba

Znači bolje da uzmem monitor, nego da se bakćem sa naočarima?
Boyka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2016, 21:03   #49
pedjosav
Starosedelac
 
Član od: 17.5.2008.
Poruke: 1.469
Zahvalnice: 1.095
Zahvaljeno 607 puta na 452 poruka
Određen forumom Re: Naocari za kompjuter

Ja se igram na kompu još od vremena commodore 64
čitam puno knjiga takodje
naočare zasad ne nosim a imam 45 godina
prošle godine sam bio na sistematskom pregledu i čini mi se da ne vidim kao nekad (i kažu da se ne treba čuditi jer godine čine svoje)
medjutim u poslednjih nekoliko meseci sam primetio da vidim duplo
razlog tome je što radim noću a danju nedovoljno spavam (a i godine naravno)

Ovo sam napisao čisto da se ne brineš, da ne uzimaš naočare ako ti ne trebaju.
Pr eneki dan sam čuo :"Ko radi ono što ne mora - dobije ono što mu ne treba".

E, da - i Dejan Ristanović ne nosi naočare. Ako neko gleda u monitor ceo život- on je taj.

pozdrav i ne brini unapred.
pedjosav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2016, 22:18   #50
ETR1
Veteran
 
Član od: 7.9.2012.
Poruke: 818
Zahvalnice: 131
Zahvaljeno 151 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Naocari za kompjuter

Mene oči i glava najviše bole posle računarskih vežbi na faksu, svi oni novi lcd led monitori plus projektor i sve upaljene neonke u sali me tako sastave sa svih strana i hoće glava da mi eksplodira Dok kući već osam godina imam LG Flatron L222WS TFT monitor čije 100% osvetljenje izgleda kao 40% na novim monitorima, uopšte ne zrači i tamnija je slika tako da me uopšte ne boli glava. A kažu na faksu da su informatičari po difoltu kratkovidi, tako da kad sednem u 4-5 red, već mi kreda na neosvetljenoj (pošto table sad imaju neke neonke na vrhu) tabli bude mutna i jedini je izlaz kad profesor i diktira to što piše i onda ga pratim po sluhu i uspem sve da napišem
ETR1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2016, 23:07   #51
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Naocari za kompjuter

Citat:
ETR1 kaže: Pregled poruke
Mene oči i glava najviše bole posle računarskih vežbi na faksu, svi oni novi lcd led monitori plus projektor i sve upaljene neonke u sali me tako sastave sa svih strana i hoće glava da mi eksplodira Dok kući već osam godina imam LG Flatron L222WS TFT monitor čije 100% osvetljenje izgleda kao 40% na novim monitorima, uopšte ne zrači i tamnija je slika tako da me uopšte ne boli glava. A kažu na faksu da su informatičari po difoltu kratkovidi, tako da kad sednem u 4-5 red, već mi kreda na neosvetljenoj (pošto table sad imaju neke neonke na vrhu) tabli bude mutna i jedini je izlaz kad profesor i diktira to što piše i onda ga pratim po sluhu i uspem sve da napišem
Da li monitori na faksu trepere ili ne? Ako trepere nije ni čudo što te boli glava. Takođe vidi kakvo je stanje kad prebaciš preset boja na warm. Što se kratkovidnosti tiče, posjeti oftamologa i to što prije.
I mene oči znaju da zabole kad prvo imam vježbe u kabinetu u kome se nalaze Lenovo ThinkVision 24" 16:10 IPS monitori, nakon toga u drugom kabinetu gdje se nalaze neki HP-ovi 19" TN monitori ne baš tako dobrog kvaliteta
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2016, 0:07   #52
ETR1
Veteran
 
Član od: 7.9.2012.
Poruke: 818
Zahvalnice: 131
Zahvaljeno 151 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Naocari za kompjuter

Ne trepere monitori, pre godinu dana su kupili sve novo, mislim da su asusovi 19 inča, baš ću sutra pogledati. Imamo u jednoj sali tablu za markere i ona je sjajna, pa kad krene ona svetlost projektora da se odbija od to kao u ogledalu, pošto nemaju tu ono platno, to najviše zamara kad gledam u to.
ETR1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2016, 0:33   #53
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Naocari za kompjuter

Citat:
ETR1 kaže: Pregled poruke
Ne trepere monitori, pre godinu dana su kupili sve novo, mislim da su asusovi 19 inča, baš ću sutra pogledati. Imamo u jednoj sali tablu za markere i ona je sjajna, pa kad krene ona svetlost projektora da se odbija od to kao u ogledalu, pošto nemaju tu ono platno, to najviše zamara kad gledam u to.
To što su novi ne znači da ne trepere.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2016, 20:24   #54
ETR1
Veteran
 
Član od: 7.9.2012.
Poruke: 818
Zahvalnice: 131
Zahvaljeno 151 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Naocari za kompjuter

Pa eto ne znam onda, kad gledam u njih, ništa ne treperi, normalna je slika. Jedan je Benq DL 2215 Led, a drugi je neki Asus Splendid 19 inča.
ETR1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2016, 21:00   #55
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Naocari za kompjuter

vidi se kad snimaš kamerom ekran
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2016, 21:39   #56
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Naocari za kompjuter

Nikako ne uzimaj dioptriju ako ti nije potrebna. Neko je već rekao, što veći monitor i uveličaj font da možeš komforno da se zahvališ a ne da piljiš u monitor i sitna slovca, to ubija. Takođe smanji brightness i uvek imaj neku lampu upaljenu da ne bude prevelikog kontrasta između monitora i njegove okoline.

Inače, informatičari i programeri nakon više godina mogu da postanu kratkovidi ali za to nije kriv monitor niti bilo kakvo zračenje već prosto konstantan fokus oka na blizinu, pa sočivo sa vremenom gubi elastičnost. Dokaz da monitori nisu krivi za to je što ljudi koji čitaju jako puno knjiga imaju isti problem iako je običan papir u pitanju. Dakle blizina je neprijatelj.

Rešenje je veći monitor, veći font, pravljenje češćih odmora u kojima nećeš gledati u telefon, novine... Već u nešto malo više udaljeno.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2016, 16:42   #57
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Naocari za kompjuter

Moram da iznesem svoje viđenje svega ovoga jer imam neke probleme u zadnje vreme.

Završavam faks i počinjem da osećam posledice, vid na daljinu mi je definitivno oslabeo, moram da zatvorim oči i gledam "kroz trepavice" da bih video normalno. Odem kod lekara i kaže mi "nemaš dioptriju oči su ti umorne". Od tada sam počeo da pazim. Pored toga, imam blage bolove u vratu a nekad i leđima.

1. Obavezna upotreba monitora - rad na laptopu je smrt a znam da mnogi studenti funkcionišu samo na laptopu. Bilo kakav monitor će instant pomoći oko problema sa vidom, ako ništa drugo omogućiće vam da lagano zumirate sadržaj na ekranu i sprečite naprezanje očiju - meni ovo mnogo pomaže jer najveći deo vremena za računarom provedem u čitanju i kucanju. Laptop vam taman ostaje kao second screen.

2. Instalirajte f.lux na računar ili jednostavno podesite monitor tako da prikazuje toplije boje. Program "tintuje" boje u topliji spektrum tako da ekran deluje "žućkasto". Od kako sam se navikao na njega ne mogu da radim bez njega, oči se mnogo manje naprežu i mogu duže da radim bez zamora. F.lux će automatski konfigurisati monitor u zavisnosti od doba dana.
Slobodno spustite konfigraciju za dnevno svetlo na 4000K ako radite u prostoriji koja ne dobija mnogo dnevnog svetla a noćno na manje od 3500K. U početku će delovati kao previše žuto ali kad se naviknete nema nazad.
Pored toga što se oči manje zamaraju lakše ćete moći da zaspite. Efekti "bluelighta" na spavanje su dokazani, potražite na Googleu.
Ko se bavi poslom gde je preciznost prikaza boja bitna šta da vam kažem, pređite na dalje savete.

3. Smanjite osvetljenje monitora ako ste u mračnoj prostoriji ili kada jednostavno padne mrak.

4. Obavezno upalite svetlo u sobi ili držite stonu lampu uključenom blizu monitora/iza njega tako da imate više različitih izvora svetla pored samog monitora, ovo pomaže mnogo, smanjuje zamor očiju jer je očima lakše da se adaptiraju na ujednačeno overall osvetljenje nego na jedan izvor svetla.

5. Prilikom rada na računaru nesvesno trepćemo 2-3x ređe. Doktor mi je preporučio upotrebu veštačkih suza. Ove suze dolaze u plavo-zelenoj bočici, oblikom identična onoj za kapi za oči. Jedna bočica je (da ne lažem) ~700-900 dinara i dovoljna je za mesec dana upotrebe. Na nekih sat vremena kapnem po jednu-dve kapi u svako oko i pomaže puno kada radim duže od par sati bez prestanka.

6. Primetio sam da kvalitet mog vida na daljinu zavisi od toga koliko sam koristio računar prethodnih dana i koliko i kako sam spavao, dakle, imajte to na umu.

7. Pravilo 20-20-20 koje sam pročitao negde. Nakon 20 minuta rada napravite pauzu od 20s tako što ćete skrenuti pogled na predmet udaljen barem 20 stopa (6 metara) od vas tako da očni mišići mogu da se opuste. Ne znam koliko pomaže jer zaboravim da podesim tajmer uvek kad sednem za komp da me podseti na ovo ali apsolutno ima smisla.

8. Koristim anti-refleks naočare koje imam još od srednje škole, bez dioptrije. Nisam siguran koliko pomažu ali deluje mi da je gledanje u ekran (direktnom komparacijom sa/bez naočara) manje zamorno, posebno kada recimo kao sada gledam u crni tekst na beloj pozadini. Još imaju i neki blagi tint na žućkasto-zeleno koji se ni ne primećuje osim ako baš ne obratim pažnju na to.

9. Dovoljno veliki radni sto da se udobno smestim i da pritom monitor mogu da udaljim od očiju na normalnu distancu.

10. Nevezano za oči: dobra stolica za rad u kojoj mogu da ispravim leđa i u kojoj zadnjica ne utrne nakon dužih perioda sedenja. Apsolutno je preporučljivo i prekidati rad i ono 20-20-20 pravilo pretvoriti u 20-40-20 i iskoristiti tih 20 sekundi da se razgibate. Plus pomaže oko koncentracije i uklanjanja simptoma veštačkog umora.

Ima ljudi koji ne osećaju posledice nakon silnih godina provedenih za računarom i blago njima ali ja evo počinjem da osećam blage simptome sa 23 godine, ne želim ni da razmišljam šta će biti za 10 godina. Brinite o svom zdravlju na vreme.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2016, 11:36   #58
perablenta
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.1.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.264
Zahvalnice: 1.052
Zahvaljeno 1.666 puta na 1.059 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku perablenta
Određen forumom Re: Naocari za kompjuter

Za moje oči, na primer, je najvažnije sledeće:
Direktan, prav pogled očiju pada na predeo monitora, u mom slučaju TVa, od sredine ka gore, nekih 30%. Grafički ispod.
Samo tada mi se oči ne zamaraju i posle 16 sati ispred kompa.

U suprotnom me bole očni mišići i suze mi oči.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	monitor.jpg
Viđeno:	49 puta
Veličina:	3,2 KB
ID:	55041  
perablenta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2016, 3:48   #59
Boyka
Član
 
Član od: 19.9.2011.
Poruke: 152
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 19 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Naocari za kompjuter

Hvala svima na odgovoru, odlučio sam se za kupovinu monitora, i uzeo sam Dell P2417H.

Sad imam pitanje, priključio sam ih oba (stari LG Flatron w2042S), Dell sam namestio kao primarni. U igrama sam primetio ukoliko namestim na Borderless Window, mogu da "skačem" sa jednog ekrana na drugi ekran, bez automatskog spuštanja igre na primarnom ekranu, što je slučaj ukoliko je igra nameštena npr na FullScreen, to mi je okej.

Takođe sam primetio, da npr šta god otvorim na sekundardnom monitoru (LG), on meni automatski otvara na primarnom, iako npr na sekundardnom odem na start, pa lupam npr Computer. Može li se nekako podesiti da šta pokušam da otvorim na sekundardnom da se tu i otvori, a ne da otvara na primarnom, pa da onda moram da prevučem sa primarnog na ovaj?

Takođe sam korigovao i samu poziciju sedenja u odnosu na primarni ekran, kada se skroz ispravim u sedećem položaju, oči su mi u ravni sa vrhom ekrana, dok kad se opustim, oči su mi otprilike kao što je prethodni član povukao liniju na svom crtežu.

Sekundardni monitor sam stavio sa leve strane ovog Della pod uglom od nekih ~45 stepeni.

Hvala još jednom svima
Boyka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2016, 6:43   #60
AlekBGD
Član
 
Član od: 15.12.2008.
Lokacija: Beograd, Zemun
Poruke: 254
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 19 puta na 17 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AlekBGD
Određen forumom Re: Naocari za kompjuter

Nisam siguran, ali nekako mi je logično da su oči u visini sredine monitora.
AlekBGD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Neće da radi novi kompjuter pmale Osnovne komponente 16 10.6.2012 17:56
POMOC !!! Da li se isplati da kupim ovakav kompjuter ? blabla21 Šta da kupim? 15 18.7.2011 12:06
Kompjuter se sam restartuje :s JaSamKorisnik Kvarovi 26 21.4.2011 4:44
Nov kompjuter do 55 000 RSD Душан-94 ŠDK - Osnovne komponente 17 19.6.2010 15:11
Ne mogu da ugasim kompjuter na Visti Robert Operativni sistemi 6 23.5.2008 0:55


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:50.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com