Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.5.2006, 15:49   #101
huligan
Starosedelac
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Panama City,Panama
Poruke: 1.294
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 42 puta na 30 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku huligan
Lightbulb Re: Tolkien World...

Vidim da ovde ima puno vecih fanova Tolkina od mene samog.Po mom skromnom misljenju knjiga je definitivno keva za sve ostale slicne tematike.Film je pristojno odradjen i ja sma licno njime zadovoljan.Moze da prica ko sta hoce ali Jackson je lik i zna svoj posao.Da li neko od vas vilenjaka,patuljaka i ljudi zna neki forum koji okuplja ljude iz nase(Srednje) zemlje?
huligan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.5.2006, 12:56   #102
Iluminator
Član
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 139
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Tolkien World...

www.tolkien.co.yu
Iluminator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.5.2006, 20:23   #103
Carl Jonson CJ
Starosedelac
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: In Rainbow Reputacija: Najgori od svu decu
Poruke: 1.237
Zahvalnice: 733
Zahvaljeno 294 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Carl Jonson CJ
Određen forumom Re: Tolkien World...

Да,добар форум,само нажалост много се учитава на диал-упу
Carl Jonson CJ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2006, 10:58   #104
Surovi
Član
 
Član od: 25.3.2006.
Poruke: 187
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Tolkien World...

[QUOTE=Iluminator]
kad vec spominjemo filmove, ja mislim da je prvi uradjen najvernije originalu

A sta je sa tomom bombadilom! nisam bas citao sve postove ali niko ga ne pominje bre!! ON JE NAJVECI BAJA

da... pa jeste prvi film ipak najbolji i bez tomice
Surovi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.5.2006, 12:39   #105
Carl Jonson CJ
Starosedelac
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: In Rainbow Reputacija: Najgori od svu decu
Poruke: 1.237
Zahvalnice: 733
Zahvaljeno 294 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Carl Jonson CJ
Određen forumom Re: Tolkien World...

Неком се и не свиђа Том,зар не боби?
Carl Jonson CJ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.5.2006, 22:40   #106
Iluminator
Član
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 139
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Tolkien World...

nije bitno da li se svidja ili ne, on jeste veoma zanimljiv lik.
medjutim, znacaj i ono sto cini toma zanimljivim se mora objasnjavati, a takvo objasnjenje se ne moze dati kroz film...ovako, na suvo, tom bombadil mozda bi mozda u filmu predstavljao, da se grubo izrazim, dodatnu komplikaciju za gledanje publici - dakle - visak.
sto ne znaci da to nije bezveze, to sto ga nema.
i pored toga, prvi deo ima najmanje odstupanja, i pored one permutacija aruena-glorfindel i ostalo.
Iluminator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2006, 10:01   #107
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Tolkien World...

Prokletstvo!!!

Ukrali mi foru (nije za dial/up-ovce):
http://www.youtube.com/watch?v=wo8bz...obbits%20Funny
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2006, 13:48   #108
Shang Tsung
Veteran
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Mirijevo, Beograd
Poruke: 1.108
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 95 puta na 71 poruka
Određen forumom Re: Tolkien World...

A zanimljiva stvar sa Tomom je, ako ste primetili da je on stavio prsten i ...
nije mu bilo nista. Potpuno je imun na enchatnment od prstena.
Shang Tsung je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2006, 14:54   #109
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Tolkien World...

Citat:
Shang Tsung kaže:
A zanimljiva stvar sa Tomom je, ako ste primetili da je on stavio prsten i ...
nije mu bilo nista. Potpuno je imun na enchatnment od prstena.
Ma Tom, po meni, jednostavno ne bi ni trebao da bude u knjizi. Mislim, taj karakter vise slici knjizi Alisa u zemlji cuda, nego Gospodaru prstenova, na kraju krajeva, bolje da ga je stavio u Hobitu.
Nekako mi suvise ludacki raspolozen za jednog majara. Prosto ga zamisljam kako drzi prsten izmedju palca i kaziprsta i :" hahahaha ...hahaha... hahahahaha... "
Cela ta glava je skroz blesava.
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2006, 20:48   #110
Iluminator
Član
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 139
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Tolkien World...

ne slazem se uopste....tom je veoma zanimljiv i intrigantan lik, i predstavlja jednu drugu dimenziju cele price.
On nije blesav, vec radostan i miran u svojoj mudrosti, znanju, i jednostavnosti zivota koji vodi sa Zlatozrnom.
E, sad....sto se tice prstena....
1. on mora biti majar, ili nesto vise, da bi mogao da bude imun na prsten. jednostavno, moc prstena njega ne privlaci, a sauron, tvorac prstena, takodje je, (kao i Olorin-Gandalf, ili Kurumir-Saruman) majar.
Ipak, Gandalf se plasio prstena, tj. odbio je da ga cuva...zato sto se bojao onoga sto bi prsten uradio njemu, iako bi mu prvobitna zamisao bila da cini dobro, naravno. Govorimo ovde o Gandalfu, majaru koga su (sa Sarumanom, RAdagastom, Alatarom i Palandom) poslali Valari (gandalfa - Varda (i Manve), Sarumana (koji je zvanicno poslat kao PRVI, ali ne i u Vardinim ocima (gandalf)), Radagasta (posla ga Javana), i Alatara i Palanda (posla ih Orome)). Dakle, Gandalfova misija na srednjoj zemlji je bila borba (ne 1:1) sa sauronom, unistenje prstena, izmedju ostalog. On je tu zbog toga.

S druge strane, Tom nije. Vec sam opisao kakav je, i kakav zivot vodi. Moc njemu nije od znacaja, niti se posebno interesuje, barem to ne ispoljava, za probleme Srednje Zemlje. Ako je majar, imajmo u vidu da on vec odaaavno, zivi na srednjoj zemlji, daleko od Valinora. Dakle, on je samotnjak (zajedno sa Zlatozrnom). Zato se on ne plasi prstena. Ne zeli moc, niti nista vise od onog zivota koji ima.
Iluminator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2006, 20:53   #111
Iluminator
Član
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 139
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Tolkien World...

Kada sam rekao da gandalfova misija nije borba 1:1, to je znacilo sledece:
Gandalf, i ostali majari, nisu poslati na srednju zemlju da se licno sukobe sa suronom. Iako je ganalf priznao, kao najmudriji od Istara (majara poslatih na srednju zemlju; "carobnjaka"), da se plasi saurona, to ne znaci da se Gandalf zato nije sukobio sa Sauronom. To nije bila njegova misija. Oni su dosli da pomognu i organizuju, posavetuju narode srednje zemlje u borbi protiv Saurona.

Potvrdu ovoj tezi mozemo naci i u primeru sa Balrogom:
Barog je Morgotov majar. Morgot ga je stvorio u pevanju Ainura (stavaranju sveta), kao i druge njegove majare. On je zlo, zao po stvaranju, i veran sluga Morgotov (kasnije sauronov).
Prica je Sauronova drugacija: Sauron je bio Auleov majar (isto kao i Saruman).
Aule i Morgot su bili slicni - obojica odusevljeni stvaranjem. Medjutim, glavna morgotova razlika je bila ogromna zelja, ambicija za moc. Zaveden zeljom za moci, Sauron je postao sluga Morgotov - od koga je mogao dosta nauciti, kao i od aulea, ali ih je ambicija za moci spajala (osobina strana auleu - on je jednostavno uzivao u stvaranju, ne u kontrolisanju. ne u moci). Isti je slucaj i sa Sarumanom.
Posto je Sauraon postao Morgotov glavni pomocnik, Sauron je od svog gospodara naucio mnogo. Nakon unistenja morgotovog, Sauronu su se priklonili svi morgotovi majari, pa tako i Balrog.
To ne znaci da je Sauron vise mocan od balroga ( manje nije sigurno.. ). Balrog je takodje majar, sluga Morgotov, velike moci.
Gandalf je uspeo da ga porazi. Iako je njegovo telo unisteno, duh je njegov besmrtan, a dovoljeno je bio snazan da se vrati. Iz Valinora polsat je opet, i istom oblicju, ali sada i zvanicno kao PRVI istar, u BELOM.
Dakle, gandalf bi mozda i mogao da se suprotstavi Sauronu, ali - on nije zato tu. Suprotstavio se Balrogu jer je bio direktno napadnut, cela druzina.

Gandalf posle zavrsene cele price, nakon poraza sauronovog, odlazi kod toma. jos jedan dokaz da je tom majar, ako ne i nesto vise.

Imao sam ranije jos jednu teoriju o Tomu, ali mislim da nije tacna, pa je necu iznositi.

**************
znam da sam ovo pomalo tesko-za-citanje napisao, pa ako vas interesuje sve ovo, pazljivo procitajte dvaput.
Iluminator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2006, 21:14   #112
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Tolkien World...

Citat:
Iluminator kaže:
znam da sam ovo pomalo tesko-za-citanje napisao, pa ako vas interesuje sve ovo, pazljivo procitajte dvaput.
Nije uopste tesko za citanje, cak bih imao jednu ispravku da uputim.
Morgot nije stvorio Balroge, vec je njih, kao i sve drugo stvorio Iluvatar, a oni su se kao i dobar deo Majara jos u pocetku priklonili Morgotovoj pesmi. Morgot je vrlo brzo izgubio moc da stvara i od samog pocetka umeo je samo da izopaci ono sto je stvoreno. Aule sa druge strane jeste bio najslicniji Morgotu, ali je za razliku od ovoga krenuo u stvaranje nargotrima, prvenstveno iz zelje da sto pre vidi prvorodjene, a ne iz zelje da zavlada njima.

No, nije mi jasno zasto si ispisao toliku gomilu teksta, a u njoj najmanje navodis Toma Bombandila.

Vidi sta meni smeta kod Toma. Nije meni problem da skontam, da je jos jedan Majar u srednjoj zemlji, i da zivi usamljeno sa svojom zlatozrnom. Problem je u tome kako je on predstavljen. Majar mora da bude mudar, a ne vickast, da ucestvuje, makar i neprimeceno u krupnim dogadjajima, a ne da bere pecurke, i peva sa Zlatozrnom. Jednostavno ta glava je obojena mnogo veselijim tonovima, nego sto je ostatak knjige i po mom skromnom misljenju nije joj mesto u Gospodaru prstenova. Mozda bi dobro pasovala u Hobitu, ko zna.
To ti je kao da Morgota ubacis u pricu Alisa u zemlji cuda, ako me razumes.

Inace, pohvalno je to sto vrlo dobro znas materiju, dacu ti jedan mocan poen.
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2006, 22:02   #113
Eddie
Član
 
Član od: 11.3.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 482
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 20 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Eddie Slanje poruke preko Skypea korisniku Eddie
Određen forumom Re: Tolkien World...

@Iluminator
Govorimo ovde o Gandalfu, majaru koga su (sa Sarumanom, RAdagastom, Alatarom i Palandom) poslali Valari (gandalfa - Varda (i Manve), Sarumana (koji je zvanicno poslat kao PRVI, ali ne i u Vardinim ocima (gandalf)), Radagasta (posla ga Javana), i Alatara i Palanda (posla ih Orome)).

Ovo je prvi put da sam negde naisao na imena ostala 2 Istara!Covece gde si to nasao?
Eddie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.5.2006, 2:21   #114
barjaktar
Član
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: BL
Poruke: 123
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Tolkien World...

Citat:
Eddie kaže:
Ovo je prvi put da sam negde naisao na imena ostala 2 Istara!Covece gde si to nasao?
To i mene zanima...
barjaktar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.5.2006, 2:28   #115
Iluminator
Član
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 139
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Tolkien World...

@Eddie:
pa, isprva na sajtu ciji sam link gore okacio, a onda sam sa interneta skinuo deo nedovrsenih prica - deo o Istarima.

@bobi: morgot je pevao svoju pesmu takodje, na samom pocetku. a od samom pocetka su balrozi sa njim. balrozi su, izmedju ostlih, oni koji su sa njim unistavali pevanja i uvodili disharmoniju. Da li su proizisli iz njegove pesme, disharmonicen, u suprotnosti melodijom...ili su mu se priklonili - ne znam...ali mislim da je ono prvo. Naravno, ne garantujem nista.
Slazem se za aulea,, cini mi se da sam tako nesto i ja napiso...mada su u misli ilvatarovoj Manve i Morgot braca...,

napiso sam tu gomilu teksta (tj onaj drugi deo) jer se i o tome ranije spominjalo, a na kraju sam dodao ganalfovu posetu na kraju kao jos jedan dokaz za tezu o tomu bombadilu....iako se dobar deo toga ne tice. tek da objasnim ljudima da sauron neuporedivo jaci od istara...kao i da je balrog velike snage, mozda jednak po snazi sauronu. inace, zaboravio sam da napomenem da je sauron postao blizak morgotu jer ih je zblizavala zajdenicka zelja za moci, dok balrozi nemaju takav motiv. oni su otelotvorenja cistog zla - bez ambicije. oni sluze svom gospodaru. Sauron je, zato, mnogo pogodniji da bude neko ko je blizak morgotu...
Iluminator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.5.2006, 2:38   #116
Iluminator
Član
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 139
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Tolkien World...

I, da. Sto se tice onog- nije tesko za citanje: to nisam rekao jer mislim da je komplikovano vecini vas sve to, nego jer mislim da sam previse zakukuljio moju poentu o tomu, u prvom postu.
Jos da dodam da sa pisao toliko o gandalfu jer hocu da uspostavim paralelu izmedju njega i toma.
Za toma se slazem da izgleda totalno drugacije - ali to mi se kod njega dopada. razbija koncepciju. one nije majar koga se to tice. napisao sam:
"On nije blesav, vec radostan i miran u svojoj mudrosti, znanju, i jednostavnosti zivota koji vodi sa Zlatozrnom."
On predstavlja neku mirnocu, i neko daleko proslo vreme... vreme mira i spokoja.
Mislim da je ta glava tu da nam pokaze da je Srednja zemlja mesto gde sunce i dalje sija, kao i da nam pokaze kako je nekad bilo... meni se dopada jer predstavlja neku cudesnu utopiju...i iako odudara (mozda i previse), daje nam sliku srednje zemlje kao raznovrsnije i bajkovitije. Tom i sam ne zeli da napusti takvu idilu, moc njega ne interesuje, on je tu, u sumi, i drugde ne moze da bude. to je tom.
Da je u stilu hobita vise-tu se slazem. ali mozda je i jednoj, pretezno mracnoj knjizi kao sto je LOTR potrban ovakav dasak proletnjeg vazduha, da se tako izrazim.


Drago mi je sto ovde ima dosta poznavalca. respect.
Iluminator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.5.2006, 10:16   #117
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Tolkien World...

Citat:
Iluminator kaže:
morgot je pevao svoju pesmu takodje, na samom pocetku. a od samom pocetka su balrozi sa njim. balrozi su, izmedju ostlih, oni koji su sa njim unistavali pevanja i uvodili disharmoniju. Da li su proizisli iz njegove pesme, disharmonicen, u suprotnosti melodijom...ili su mu se priklonili - ne znam...ali mislim da je ono prvo...
Pa nije bas ni unistavao pesmu, vec je svojom harmonijom pokusavao da nadjaca, prve tri teme Iluvatarove. Tako se doslo u situaciju da je tema Iluvatareva bila lepsa i melodicnija, dok je Morgotova (i ostalih koji su ga sledili) bila bucna i ritmicna (oustalom to Tolkin sam kaze). Inace, ja sam potpuno siguran da Morgot nije stvorio majare, jer Tolkin sam kaze da kad Morgot oglasio "mnogi u njegovoj blizini se obeshrabrise i pocese da uskladjuju svoju muziku sa njim". Valari jednostavno nisu imali moc ni da predskazu kada ce se prvorodjeni pojaviti, kamoli da stvore neko bice slicno njima, samo manje moci (majare). Jedini koji je to pokusao bio je Aule, ali posto je vizija ui njegovoj glavi bila nejasna, jedino sto je uspeo da stvori bili su krzljavi nargotrimi (patuljci). Ali s'obzirom da je to ucinio iz ljubavi, Eru mu je dozvolio da i oni prebivaju u srednjoj zemlji.

Citat:
Iluminator kaže:
a na kraju sam dodao ganalfovu posetu na kraju kao jos jedan dokaz za tezu o tomu bombadilu...
Dobro, ja bih se ovde zaustavio oko dalje rasprave o Tomu Bombandilu. Ja sam rekao sta mislim, ti si rekao i ja cu svakako da ispostujem tvoj stav. Zanimljivo je tvoje razmisljanje u kojem navodis kontrast kao bogastvo u nekom delu, ali Tolkin svakako ima i bez Toma sasvim dovoljno kontrasta, tako da mu ovaj dodje pomalo kic u celoj prici.

Ali rekoh, necemo dalje u raspravu, jer moram da ispostujem ovakvog poznavaoca Tolkinovih remek dela.
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.5.2006, 11:01   #118
Iluminator
Član
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 139
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Tolkien World...

ok. postovanje je obostrano. da li si clan na gorelinkovanom forumu?

Poslednja ispravka: Simke (23.5.2006 u 7:11) Razlog: Slovna greška ...
Iluminator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.5.2006, 21:06   #119
Carl Jonson CJ
Starosedelac
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: In Rainbow Reputacija: Najgori od svu decu
Poruke: 1.237
Zahvalnice: 733
Zahvaljeno 294 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Carl Jonson CJ
Određen forumom Re: Tolkien World...

Стиго сам до 200 стране Силмарилиона.
Carl Jonson CJ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.5.2006, 1:49   #120
Iluminator
Član
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 139
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Tolkien World...

good for you...
ja nisam citao ceo silmarilion, samo delove koji su me interesovali
Iluminator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Predlog absonic Tekstovi u SK 21 28.9.2007 14:36


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:20.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com