Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.12.2009, 18:28   #21
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: OpenSolaris

E ljudi jel neko zna kako da ovo čudo što vi nazivate OS instaliram direkt na HD?

Neki tutorial, link ka istom?

Al onako, za glupe ljude

EDIT: Našao... valjda...
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2009, 18:28   #22
nikolam
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 444
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 69 puta na 60 poruka
Post Re: OpenSolaris

Citat:
miša topola kaže: Pregled poruke
Jel ima neki tutorijal za instalaciju OpenSolaris-a?
Citat:
JohnnyNT kaže:
Al onako, za glupe ljude
Nema turtlorijal, Kornjače ne držimo
Šalim se, kreni odavde:
To je HTML varijanta propratne knjižice uz Opensolaris 2009.06:

Getting Started With OpenSolaris 2009.06:Installing OpenSolaris 2009.06 From the Live CD

Sve u svemu korak 0: bi bio "Parted Magic": www.partedmagic.com

Usput, sve koje zanima Opensolaris i imaju pitanja, imaju na raspolaganju:
Dopisno društvo Opensolaris Srbija:
http://mail.opensolaris.org/mailman/listinfo/ug-rs-osug
Opensoalris.rs tehnička zajednica
http://www.opensolaris.rs
IRC kanal #opensolaris-sr na serveru irc.freenode.net
http://java.freenode.net//index.php?...opensolaris-sr
Tim redosledom

Poslednja ispravka: nikolam (2.12.2009 u 18:34) Razlog: JohnnyNT
nikolam je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku nikolam na korisnoj poruci:
JohnnyNT (2.12.2009)
Stara 2.12.2009, 18:30   #23
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: OpenSolaris

Pa dobro sad, mede i yeke su jedna stvar a root lozinka je potpuno druga

A što se tiče "upucavanja u nogu" novih korisnika ipak ne mislim da bi toliko velika šteta mogla da se napravo root nalogom u LiveCD distribuciji koja uz to još nema ni podršku za čitanje a kamoli pisanje po recimo NTFS-u (nisam siguran za ostale fajl sisteme).

No dobro. Tu je šta je. Lepo je imati ovako nešto ali opet kažem nije ovo OS za one sa slabim živcima i nedostatkom želje za eksperimentisanjem
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
oluja (3.12.2009)
Stara 2.12.2009, 18:32   #24
Half-Life boy
Veteran
 
Član od: 18.10.2007.
Lokacija: Xen
Poruke: 1.071
Zahvalnice: 118
Zahvaljeno 149 puta na 117 poruka
Određen forumom Re: OpenSolaris

Citat:
miša topola kaže: Pregled poruke
Jel ima neki tutorijal za instalaciju OpenSolaris-a?
Napravicu ja tutorial, radim za predmet operativni sistemi prezentaciju Solarisa.
Half-Life boy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2009, 18:34   #25
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: OpenSolaris

Citat:
Half-Life boy kaže: Pregled poruke
Napravicu ja tutorial, radim za predmet operativni sistemi prezentaciju Solarisa.
Neka budu i screenshot-ovi. Slabo se snalazim sa rečima.
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2009, 19:03   #26
Djordje Turjacanin
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.6.2008.
Lokacija: Prnjavor, RS
Poruke: 3.872
Zahvalnice: 491
Zahvaljeno 1.031 puta na 664 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Djordje Turjacanin Slanje poruke preko Skypea korisniku Djordje Turjacanin
Određen forumom Re: OpenSolaris

Citat:
nikolam kaže: Pregled poruke
Imaš "Parted magic" CD koji može od slobodnog mesta na NTFS disku da
napravi novi odeljak (Partition) (Kao što je pomenuo Urke)
http://www.sk.co.yu/2007/12/sklp01.html
http://partedmagic.com/
Posle se provereno diže u "Paru" sa Vindovsom (XP).
Ma znam, instalirao sam ja i Ubuntu prije. Problem je što i ovako kuburim sa prostorom. Samo 12 GB slobodno od diska te pod hitno moram kupiti novi.
Djordje Turjacanin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2009, 20:21   #27
nikolam
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 444
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 69 puta na 60 poruka
Post Re: OpenSolaris

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
A što se tiče "upucavanja u nogu" novih korisnika ipak ne mislim da bi toliko velika šteta mogla da se napravo root nalogom u LiveCD distribuciji koja uz to još nema ni podršku za čitanje a kamoli pisanje po recimo NTFS-u (nisam siguran za ostale fajl sisteme).
Ti izgleda ne shvataš da ljude koji koriste (Open)Solaris (A i Linuks, *BSD, OSX..) Baš briga za Ntfs. Ntfs je zaostalo brdo šljunka koje treba da odnese bager. To uopšte nije prioritet za CD za postavljanje sistema.

To što Mene zanima Ntfs i meni treba za razmenu podataka to je druga stvar. Ali nemožemo ceo svet da merimo prema svojim aršinima.
Imaš ZFS koji je milion puta bolji od svega ostalog što postoji
i jedna od glavnih mesta gde se i koristi OS jeste upravo zbog njega.
Kome treba Ntfs, ja sam opisao postupak kako se dodajena Opensolaris.

E da, takođe, ljude koji drže stotine mašina i slično, živo baš briga za "root"
nalog sa živog diska. Opet ako je to nekom važno on je jack/jack i "root" je: opensolaris. Priča završena.
Ako hoćeš stavi ga da sistem, pa da idemo dalje

Citat:
No dobro. Tu je šta je. Lepo je imati ovako nešto ali opet kažem nije ovo OS za one sa slabim živcima i nedostatkom želje za eksperimentisanjem
Preciznije, nije za "Lezi lebu da te jedem" Ljude.
Oni će svakako naći da zaposle par ljudi koji znaju da rade na sistemu..
Ali sa druge strane, on JESTE za sve koji ga se dohvate.
Sve radi što treba, možeimati milion primena i ima ih, tako da ne treba tako ograničeno odmah zaključivati. Upoznaj pa vladaj

U glavnom u sadašnjoj postavci je IDEALAN za razvoj novih programa.
A zašto? Zbog ZFS, DTrace, Crossbow, xVM i drugih radosnih skraćenica..
Tako da je to odlično za ljude koji nešto već znaju i žele da prodube svoje znanje .. praveći nešto, ne samo koristeći.

Poslednja ispravka: nikolam (2.12.2009 u 20:30)
nikolam je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2009, 22:47   #28
nikolam
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 444
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 69 puta na 60 poruka
Lightbulb Re: Opensolaris

Neko je pitao odakle da doda kodere/dekodere za zvuk i video zapise?
Evo objašnjenja za to ali i za ostale izvore progama

Prava stvar su legalne (Fluendo) biblioteke i tome služi "codeina".
Mala tajna je da ja mislim da iste biblioteke mogu da se koriste
i za Opensolaris i za Linuks, jer imam potvrdu da je neko ko ih je kupio
za Opensolaris, kasnije legalno koristio i na Linuksu.

Evo inače jednog mesta:
http://ips.homeunix.com:10000/

pfexec pkg set-publisher http://ips.homeunix.com:10000/ ips.homeunix.com
pfexec pkg refresh

kada otvorite, videćete čemu služi

Postoje još i :

http://pkg.opensolaris.org/release opensolaris.org - ovo već imate
http://pkg.opensolaris.org/contrib contrib - ovo je jako korisna riznica/izdavač koga bi mogli svi da dodaju. sadrži proverene i odabrane pakete koji su došli iz "pending" Paketi su dodati od strane zajednice

http://pkg.opensolaris.org/pending pending - Paketi koji su takođe došli iz zajednice ali nisu još prošli kontrolu da bi došli u "contrib" ili nisu odobreni. Obazrivo sa njima.

https://pkg.sun.com/opensolaris/extra/ extra - dostupno je samo posle registracije 1. na San stranama sa svojim nalogom
i posle toga na zatražite sertifikat prijavljujući se svojim San nalogom.
Imate raspoloživo uputstvo na stranama kako se dodaje ključ i gde,
kako korišćenjem grafičkog upravljača paketima, tako i iz komandne linije
Iz OVE riznice/izdavača možete lako da postavite Adob Fleš za svoj Mrežni Čitač Fajerfoks, Virtualboks i drugo.

http://pkg.opensolaris.org/dev dev - ovo dodajete samo ako želite da pređete na novo tekuće razvojno izdanje i da ga namestite za podrazumevano. Tekuće razvojno izdanje sadrži sve objavljene sigurnosne ispravke i nove pakete, i uopšte je razvojno. Ali. je izuzetno stabilno

Uz korišćenje mogućnosti ZFS i Okruženja za podizanje (Boot Environment), daje vam mogućnost da na istom disku držite više različitih izdanja sistema
(Ograničeno samo prostorom na disku) i koristite ih neizmenično kad god poželite, jer jedni drugima uopšte ne smetaju
(Posebno ako se upoznate sa komandom "beadm" - man beadm)
Iealno za razvoj.

Postoje još i:
"Blastwave"
http://blastwave.network.com:10000/ blastwawe - velika riznica programa za Solars 8, 9,10 pre svega ali i za Opensolaris. Sadrži zaista ogroman broj programa, pod kontrolom same organizacije.
Mana je što se po svemu sudeći programi postavljaju u posebnu fasciklu unutar /opt direktorijuma ali je to i prednost jer se ne mešaju sa ostalima.
Sadrže zaista mnogo programa.

"SunFreeware"
http://pkg.sunfreeware.com:9000/ sunfreeware - zaista dugo tu. Na strani se pominju svi Solaris sistemi koji su postojali i još se koriste. Zaista za poštovanje.

Još raspoloživo:
Adob Akrobat:
Adob Fleš za vaš mrežni čitač, ako ga već niste postavili kroz "extra" riznicu posle pravljenja naloga i sertifikata, kako je gore i opisano (što se preporučuje).

"Seamonkey" - Simonki sa svojim 2.0b2 izdanjem za Opensolaris i Solaris i tekućim 2.0 ili novijim izdanjem, ova mrežna Krstarica vam daje mogućnost
da nastavite stopama proverenih Mozila proizvoda ali sa svim novim i modernim mogućnostima. Ja mislim d aje bolji od Fajerfoksa a vi?

Opera - mrežni pregledač (i još dosta toga) ali Zatvorenog koda. Svejedno, koristiće nekome ili se može držati kao rezerva itd.

Ako hoćete da pravite svoje pakete a da vam tamo neka "moćna" mašina prevodi sav kod i sama pravi pakete,
pogledajte uputstvo za "SourceJuicer". Još jedan "+" za lak razvoj.

Pfju, koliko izvora programa. A sad
Upravljač paketima u šake i na.. preuzimanje

Poslednja ispravka: nikolam (2.12.2009 u 23:30) Razlog: http://jucr.opensolaris.org/
nikolam je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku nikolam na korisnoj poruci:
holodoc (2.12.2009)
Stara 2.12.2009, 23:34   #29
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: OpenSolaris

Citat:
nikolam kaže: Pregled poruke
Ti izgleda ne shvataš da ljude koji koriste (Open)Solaris (A i Linuks, *BSD, OSX..) Baš briga za Ntfs. Ntfs je zaostalo brdo šljunka koje treba da odnese bager. To uopšte nije prioritet za CD za postavljanje sistema.
Ih bre nemoj da si takav. Nije NTFS baš toliko đubre koliko bi neki želeli da bude

Što se tiče gore citiranog shvatam ja šta koga interesuje ali poenta moje primedbe je bila da ne verujem da je veliki broj ljudi koji su nabavili disk uz časopis spreman da u potpunosti zabatali Windows i odmah iz neba pa u rebra pređe na openSolaris Potpuno druga stvar je da li neko nešto podržava ili ne i ja to ne dovodim u pitanje već možda krajnju podesnost za čitaoce od kojih veći deo verovatno još uvek ne shvata baš najbolje koncept UNIXa.

Što se tiče resursa najviše me je interesovao Flash i ovi najobičniji kodeci da dok eventualno pišem kod bar mogu da slušam net radio. Ništa drugo. Ne volim ja da šaram po sistemima koje koristim za posao.

Hvala za ove linkove. Kad isprobamo će da bacimo drvlj....ovaj...neki dinar Bar da ima za pivo... Pivo kao u besplatno pivo
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2009, 0:40   #30
nikolam
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 444
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 69 puta na 60 poruka
Smile Re: OpenSolaris

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
spreman da u potpunosti zabatali Windows i odmah iz neba pa u rebra pređe na openSolaris
E pa tako treba, TAKO TREBA, Bacite Okove, rako je Holodoc!

Citat:
Potpuno druga stvar je da li neko nešto podržava ili ne i ja to ne dovodim u pitanje već možda krajnju podesnost za čitaoce od kojih veći deo verovatno još uvek ne shvata baš najbolje koncept UNIXa.[
GNU is not Unix. Linux is not Unix. GNU is not Linux. Opensolaris is not GNU/Linux Moj tata je veći od tvog tate hahah
Znas kako su nas ucili.. prvi put je uvek lako, samo treba sve raditi SPONTANO

Citat:
Što se tiče resursa najviše me je interesovao Flash i ovi najobičniji kodeci
Za fleš se prijavi na extra da dobiješ ključ (ja mislim bolje nego Adob strana)
a ono drugo imaš na prvoj riznici eto

Citat:
Hvala za ove linkove. Kad isprobamo će da bacimo drvlj....ovaj...neki dinar Bar da ima za pivo... Pivo kao u besplatno pivo
Eheh, odes lepo na "Sun Support" i kupis podrsku za Opensolaris, zvaničnu. 300 doloresa, sića brate a prava podrška
A za pivo mož da se dogovorimo kad se pretplatiš na dopisno društvo, dodžeš i prijaviš se kod nas i onda te uključimo u nešto kOnkeretno pivopijsko
nikolam je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2009, 1:31   #31
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: OpenSolaris

Kao što rekoh videćemo kada prođe kroz moje ruke tj. kad nađem malo vremena za eksperimentisanje pošto sam sada u nekoj velikoj gužvi sa poslom.

U suštini ono što je rekao bih pozitivna osobina kod mene je da nisam isključiv po pitanju bilo čega tako da će "openSolaris" dobiti poštenu priliku da se pokaže da li vredi truda ili ne.

Iskreno bih voleo da se veoma dobro pokaže kao serverska platforma tako da ga ako se pokaže kao pouzdan, brz i efikasan stavimo u laboratoriji na jedan solidan Quad Xeon Dakle ništa preterano fancy osim da služi kao AMP (Apache, MySQL, PHP) platfoma uz dodatak klasičnih servera tipa DNS, mail server itd.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2009, 15:19   #32
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: OpenSolaris

Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
Iskreno krivo mi je što Sun nije ubacio u OS više svojih stvari koje je razvio (valjda je Sun izmislio onaj interfejs sa prozorima koji mogu da da se okreću i minimiziraju celi u dock čiji izgled je Apple posle primenio u Leopardu (čini mi se)), takođe razne sistemske biblioteke valjda nisu njihove nego su open source zamena.
http://tinypic.com/r/24b7osn/6

Nisam siguran na da to ono na sta mislis, ali ako jeste, to se zove Common Desktop Envoriment. Dolazi uz Solaris 10 i jos neke operativne sisteme kao sto su HP-UX i OpenVMS. CDE nije izmislio Sun (barem ne sam) nego nekoliko kompanija koje drze jednako pravo na njega, i zato ne moze da bude open source dok se svi ne sloze. A nece nikad. Solaris 10 moze besplatno da se skine sa Sun-ovog sajta. Koristim ga neko vreme (povremeno) i prilicno mi se svidja. Samo definitivno nije napravljen za desktop. Dobar je za ucenje UNUX-a jer ima prilicno dobru dokumentaciju... a i nema TAB da dovrsava komande u konzoli, pa mora sve da se kuca do kraja. Nije open source iz istog razloga zasto ni CDE nije open source. Previse AT&T koda unutra.

"Project Indiana" je pokrenut kako bi Sun zamenio sav kod koji ne poseduje i napravio novi Solaris koji imaju pravo da otvore. OpenSolaris je isto sto i Fedora za RHEL, s' tim sto Solaris 10 jos nije open source. Mozda Solaris 11 bude... ako Oracle odluci.

http://en.wikipedia.org/wiki/SunOS
http://en.wikipedia.org/wiki/Solaris...ting_system%29
http://en.wikipedia.org/wiki/OpenSolaris
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2009, 15:29   #33
dare023
Veteran
 
Član od: 30.6.2006.
Lokacija: Bečkerek
Poruke: 722
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 133 puta na 122 poruka
Određen forumom Re: OpenSolaris

Svaka čast i za temu i za disk
Ja sam ga probao na laptopu (live cd) i osećao sam se kao kod kuće , valjda zbog gnoma.
Ono što me je malo iznenadilo je da nisam uspeo da pokrenem mrežnu karticu, a wireless je prepoznao i pronašao kućnu mrežu.
Mislim da je ovo sistem koji svakako puno obećava
dare023 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dare023 na korisnoj poruci:
nikolam (3.12.2009)
Stara 3.12.2009, 16:38   #34
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Thumbs down Re: OpenSolaris

Citat:
dare023 kaže: Pregled poruke
Svaka čast i za temu i za disk
Ja sam ga probao na laptopu (live cd) i osećao sam se kao kod kuće , valjda zbog gnoma.
Ono što me je malo iznenadilo je da nisam uspeo da pokrenem mrežnu karticu, a wireless je prepoznao i pronašao kućnu mrežu.
Mislim da je ovo sistem koji svakako puno obećava
Da i ja sam ga sad isprobao i jos uvek pati od te bolesti sa mreznim karticama.Bolje da ste stavili Ubuntu 9.10 na cd nego ovo,moje licno misljenje.
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2009, 16:39   #35
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: OpenSolaris

Čisto da znate. Aktivacioni mail za registraciju na http://www.opensolaris.rs/ ide u Junk (Spam) folder, bar na Džemailu. Tako da ako ste se posle registracije pitali zašto vam ne stiže mail probrčkajte malo po đubretu.

I ako hoćete bar malo da pomognete u tome da se mail ne tretira kao spam kliknite na dugme "This is not a spam" mada bi autori mailova trebali da porade na razlogu zbog kojeg mail ide automatski u đubre. Verovatno zbog nedostajućih headera tako da ako budem imao malo vremena kasnije pogledaću detalje.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
nikolam (3.12.2009)
Stara 3.12.2009, 19:18   #36
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: OpenSolaris

Citat:
na12 kaže: Pregled poruke
Da i ja sam ga sad isprobao i jos uvek pati od te bolesti sa mreznim karticama.Bolje da ste stavili Ubuntu 9.10 na cd nego ovo,moje licno misljenje.
Koju mreznu imas? Ne radi mreza out-of-the-box ali ima drajveri koji se ne instaliraju bas lako ali barem rade...
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2009, 20:30   #37
Half-Life boy
Veteran
 
Član od: 18.10.2007.
Lokacija: Xen
Poruke: 1.071
Zahvalnice: 118
Zahvaljeno 149 puta na 117 poruka
Određen forumom Re: OpenSolaris

Isprobavao sat-dva sa kolegom, wireless kartica ne radi (drajveri sa njenog diska se naravno ne mogu instalirati), kod video fajlova ima samo zvuka, prvo je bilo iskorisceno 750MB rama pa onda grunu na 1 do 1.1GiB.
Nabacite kodeke, drajvere i ostalo sto vam treba za Solaris na fles (ili na disk) pre nego sto ga instalirate.

Dakle, akd se ubaci disk prvo se podesi par stvari i onda se podigne sistem, na desktopu ce se naci ikonica za instalaciju koja je prilicno jednostavna.
Moguce je koristiti sistem i bez instaliranja samo disk treba da ostane u kompu.
Juce sam probao da instaliram u Virtual PC-u al nesto nije uspelo, nije se pojavio desktop.
Half-Life boy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2009, 3:30   #38
nikolam
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 444
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 69 puta na 60 poruka
Određen forumom Re: OpenSolaris

Citat:
Half-Life boy kaže: Pregled poruke
Isprobavao sat-dva sa kolegom, wireless kartica ne radi (drajveri sa njenog diska se naravno ne mogu instalirati)
Pa naravno. nadam se da ne očekuje niko Unix platformi radi podrška sa Vindblovs..
(Za vašu informaciju Vindovs je iznutra mnogo sličniji VMS nego UNIX svetu)

Savetujem sve one koji se pitaju šta radi sa Opensolaris a šta ne radi,
da konsultuju bazu računarskih delova (HCL) koji pouzdano rade sa Opensolaris (neki su dodatno podržani u najsvežijem razvojnom izdanju (dev) na primer)

Citat:
kod video fajlova ima samo zvuka,
Pogledati temu iznad, tamo se pominje jedan izvor paketa koji se stavi na sistem i preko koga se rešavaju koderi/dekoderi.
Citat:
prvo je bilo iskorisceno 750MB rama pa onda grunu na 1 do 1.1GiB.
1 GB je granica ispod koje sistem radi na 32 bita. preko toga radi na 64 bita. 2GB je dobro 1GB je realan minimum. 768Mb memorije je minimalno za bilo kakav rad u praksi (512Mb zvanično da se postavi na sistem)
Dosta memorije se troši na jednostavno ubrzanje rada sa diskom. Ta memorija nije trajno zauzeta, ne mešati sa potrošnjom za sistem. Ali Opensolaris ne može ionako da se meri vindovs aršinima itd. To je pravljeno da radi godinama neprestano, nije ni čudo.

Citat:
Nabacite kodeke, drajvere i ostalo sto vam treba za Solaris na fles (ili na disk) pre nego sto ga instalirate.
To je prvo teško izvodljivo. Ako vam ne radi mreža ili slično,
onda ima smisla da se poteže za USB ali je svakako preporučljivije da se pogleda HCL .
Koristite mrežne karte koje su već podržane. To je ozbiljniji sistem
pa i nije prioritet da sve bude podržano već pouzdano.

Citat:
Dakle, akd se ubaci disk prvo se podesi par stvari i onda se podigne sistem, na desktopu ce se naci ikonica za instalaciju koja je prilicno jednostavna.
Moguce je koristiti sistem i bez instaliranja samo disk treba da ostane u kompu.
Juce sam probao da instaliram u Virtual PC-u al nesto nije uspelo, nije se pojavio desktop.
VirtualPC je poznat po tome da ne radi sa svim sistemima.
Imate besplatni Virtualboks (Virtualbox) koji postoji na svim znanim platformama i radi odlično.

P.S:
Hvala za utiske! ako još ima slobodno šaljite (i pitanja i ostalo)

Sve koje zanima Opensolaris i imaju pitanja, imaju na raspolaganju:
Dopisno društvo Opensolaris Srbija:
http://mail.opensolaris.org/mailman/listinfo/ug-rs-osug
Opensoalris.rs tehnička zajednica
http://www.opensolaris.rs
IRC kanal #opensolaris-sr na serveru irc.freenode.net
http://java.freenode.net//index.php?...opensolaris-sr
Tim redosledom

Poslednja ispravka: nikolam (4.12.2009 u 4:28)
nikolam je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2009, 16:34   #39
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: OpenSolaris

^ Šta mu dodje "VBS" ?
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2009, 17:01   #40
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: OpenSolaris

Misliš VMS?

VMS je operativni sistem za mainframe računare (one velike ormančine u klimatizovanim sobama, kojima se pristupa preko terminala) koji je napravila firma DEC (Digital Equipment Corporation).

U vreme kad je VMS bio u upotrebi, za mainfraim računare koristio se i UNIX (onaj stari, originalni).
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
opensolaris, solaris, sun, unix


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Razmena distribucija urke Slobodni softver 9 26.6.2010 1:08
OpenSolaris u Srbiji - besplatna letnja škola OpenSolarisa :) nikolam Dešavanja i događaji 7 8.9.2009 11:27
OpenSolaris u Srbiji :) nikolam Slobodni softver 9 24.7.2009 0:10
OpenSolaris 2008.5 RidiK Operativni sistemi 9 6.5.2008 22:45
OpenSolaris Starter Kit! (2.DVD) FREE laikexpert Slobodni softver 4 10.3.2007 11:28


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:19.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com