Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Pregled rezultata glasanja: Da li je realno da se okupi ekipa ljudi i napravi jednu online igricu i da pritom zaradi?
Da! 4 10,81%
Moguce je! 8 21,62%
Tesko, ali ostvarljivo! 15 40,54%
Ne! 10 27,03%
Glasova: 37. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.5.2011, 23:01   #21
nikola1belgrade
Član
 
Član od: 7.5.2011.
Lokacija: Beograd
Poruke: 28
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko Skypea korisniku nikola1belgrade
Određen forumom Re: Pravljenje online igrice

Dajte neki 3D program za pravljenje nekih delova igrica??? Pomogucstvu sa tutorialom nekim
Ja sam nasao neki Blender koji sma skinuo i instalirao malo pre... Sta mislite o tom programu? Postoji li jos neki bolji?
nikola1belgrade je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2011, 23:38   #22
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Pravljenje online igrice

Ha, neki Blender... Blender polako postaje baja među 3D programima, ako imaš želje i vremena možeš mu se posvetiti. Ja planiram da u skorije vreme pređem na njega.
Ako ti treba samo za modelovanje tu je Gmax
http://www.turbosquid.com/gmax

Nego, da li shvataš koliko je pravljenje igre koja liči na nešto kompleksan posao, koliko treba vremena, znanja, živaca napraviti unikatnu igru, pa još browser based (jer tu ima stvari kojih nema kod nekih drugih igara)? Nemoj misliti da si prvi koji je došao na "super" ideju, ali nažalost još uvek ne zna da programira/modeluje/crta koncepte pa misli da će skupiti par dobrodušnih dobrovoljaca koji znaju ponešto o tome i nadaju se da će uz njegovo stručno vođstvo i ideje zaraditi hrpu novca ili se zaposliti u nekom velikom studiju. Samo smo ovde viđali koliko hoćeš takvih, dođu, pričaju kako imaju ideje i nadure se kad im neko kaže istinu.
Ako već imaš ideje, čuvaj ih, ili ih zapiši nekako, možda kao priču, svejedno, uradi bar nešto, stavi ih u drugi oblik, ako već nemaš znanja i sredstava da pretočiš u igru. Verovatno si još mlad, imaš vremena da naučiš bilo šta, možda programiranje ili 3d, prati dešavanja u međuvremenu i šta drugi ljudi pričaju, uči iz svega.
Za mesec-dva ćeš verovatno misliti da je ideja koju sada imaš glupa, ili će ti pasti neka nova, uglavnom, počni da radiš nešto, ne na igri, već počni da radiš na sebi, pa kada budeš naučio dovoljno, možeš da predložiš ideju za igru, jer ćeš znati tačno kako, koliko i šta će ti trebati da je napraviš.

Ako hoćeš da praviš svoje igre, ali samo smišljaš priče, a da drugi rade ostalo, spremi gomilu para pa nađi ljude. Evo ja se prvi javljam, ako plaćaš.
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2011, 23:43   #23
siv0nja
Član
 
Član od: 21.2.2010.
Lokacija: Subotica
Poruke: 85
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 31 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: Pravljenje online igrice

Citat:
DavidovicN.S kaže: Pregled poruke
Ako cemo vec da se bavimo stereotipima, ti si verovatno od one vrste koja voli da napada druge zato sto ima kompleks vise vrednosti. Jel ti nije palo na pamet da je covek trazio savet i da mu svi odovaraju svojim misljenjima. Ako covek prati samo tvoje misljenje kako mu savetujes u svom postu, aludiranjem na to da su svi osim tebe glupi i nerealni, i ulozi pare u nesto, a posle propadne i izgubi sve ulozene pare, krivica ce da bude samo tvoja
Niko ovde nece da namerno osteti coveka pogresnim informacijama, ovde se samo iznose misljenja.


Mozda nije savrsen primer, sad kad razmislim svi su sa myspace-a presli na face, iako su slicni servisi, ali mislim da kapirate poentu onoga sto sam ispricao...

Hm mnogo si ratoboran Davidovicu , Jeste lik je trazio savet i gledam kako mu polako ubijate volju sa pricama , da je to tesko ,nema leba od toga itd ...pa drugi su probali pa su odustali , pa nemoj da bacas pare na to vec probaj ovo ,ja bi ovo ja bi ono......

Pa sta da su likovi koji su pravili Travian uradili nesto slicno kao i on i da su slusali druge nikad nebi napravili Travian , kritika je bila upucena na njega konkretno da ovakvim pitanjima nista nece napraviti ,zbog uticaja ljudi na ovom forumu koji i nisu bas kompetentni da daju ovakve odgovore ,pa umesto da samo odgovore na njegovo pitanje prosipaju filozofiju , a ti sto si se osetio prozvanim to je tvoj problem.

- Koga briga za originalnost danas ...otkud ti za pravo da ti komentarises kako bi bilo glupo napraviti Travian klon ? ,itekako je isplativo , moze ga skroz iskopirati i nek negde napise Travian klon ,...imace brdo igraca .... mnogima je Travian vec dosadio i hteli bi promenu ,napraviti nesto slicno i ubacti /izbaciti neke stvari bi bilo bolje nego izmisljati toplu vodu i na taj nacin rizikovati ulozene pare.
Otkud tebi za pravo uopste da tako pricas ? sta si ti neki strucnajk za marketing kod BB igara mozda ? ,ako neke stvari ne znas ili povrsno znas nemoj da drugima solis pamet. Kad bi tako svi razmisljali nikad nebi bilo igara poput Call of Duty recimo - posto nije originalan ...Medal of Honor klon, a o Doomolikim igrama da ne pricamo , sta je radio Frogster sa Runes Of Magicom ???? WOW kopija ne klon KOPIJA i imaju nekoliko miliona igraca ,a sve su iskopirali ...cak i stil samo promenili malo gameplay.

Jedan veoma dobar primer je Kings Age ...igra iz iste kuhinje , isti gameplay samo neke sitne izmene i drugacija grafika ...pa opet ljudi igraju ??? svabe koje su napravile Traviana imaju brdo BB igara pod svojim imenom i sve im donose ogromnu zaradu ....a znas zasto je to tako ? e pa zbog razlicitih ukusa, neko ne voli one cartoon rimljane iz Traviana i vise voli neke SF karaktere i okruzenje .
siv0nja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2011, 23:44   #24
nikola1belgrade
Član
 
Član od: 7.5.2011.
Lokacija: Beograd
Poruke: 28
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko Skypea korisniku nikola1belgrade
Određen forumom Re: Pravljenje online igrice

Citat:
Highlander kaže: Pregled poruke
Ha, neki Blender... Blender polako postaje baja među 3D programima, ako imaš želje i vremena možeš mu se posvetiti. Ja planiram da u skorije vreme pređem na njega.
Ako ti treba samo za modelovanje tu je Gmax
http://www.turbosquid.com/gmax

Nego, da li shvataš koliko je pravljenje igre koja liči na nešto kompleksan posao, koliko treba vremena, znanja, živaca napraviti unikatnu igru, pa još browser based (jer tu ima stvari kojih nema kod nekih drugih igara)? Nemoj misliti da si prvi koji je došao na "super" ideju, ali nažalost još uvek ne zna da programira/modeluje/crta koncepte pa misli da će skupiti par dobrodušnih dobrovoljaca koji znaju ponešto o tome i nadaju se da će uz njegovo stručno vođstvo i ideje zaraditi hrpu novca ili se zaposliti u nekom velikom studiju. Samo smo ovde viđali koliko hoćeš takvih, dođu, pričaju kako imaju ideje i nadure se kad im neko kaže istinu.
Ako već imaš ideje, čuvaj ih, ili ih zapiši nekako, možda kao priču, svejedno, uradi bar nešto, stavi ih u drugi oblik, ako već nemaš znanja i sredstava da pretočiš u igru. Verovatno si još mlad, imaš vremena da naučiš bilo šta, možda programiranje ili 3d, prati dešavanja u međuvremenu i šta drugi ljudi pričaju, uči iz svega.
Za mesec-dva ćeš verovatno misliti da je ideja koju sada imaš glupa, ili će ti pasti neka nova, uglavnom, počni da radiš nešto, ne na igri, već počni da radiš na sebi, pa kada budeš naučio dovoljno, možeš da predložiš ideju za igru, jer ćeš znati tačno kako, koliko i šta će ti trebati da je napraviš.

Ako hoćeš da praviš svoje igre, ali samo smišljaš priče, a da drugi rade ostalo, spremi gomilu para pa nađi ljude. Evo ja se prvi javljam, ako plaćaš.
vala na savetu... Do sada znam dosta o programiranju i pravljenju web sajtova i tih stvarcica, ali jos nisam upoznat sa 3D tehnologijom Zelim to nauciti i pokusati nesto
nikola1belgrade je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2011, 2:35   #25
DavidovicN.S
Član
 
Član od: 30.9.2007.
Poruke: 203
Zahvalnice: 106
Zahvaljeno 80 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Pravljenje online igrice

Citat:
siv0nja kaže: Pregled poruke
Hm mnogo si ratoboran Davidovicu , Jeste lik je trazio savet i gledam kako mu polako ubijate volju sa pricama , da je to tesko ,nema leba od toga itd ...pa drugi su probali pa su odustali , pa nemoj da bacas pare na to vec probaj ovo ,ja bi ovo ja bi ono......

Pa sta da su likovi koji su pravili Travian uradili nesto slicno kao i on i da su slusali druge nikad nebi napravili Travian , kritika je bila upucena na njega konkretno da ovakvim pitanjima nista nece napraviti ,zbog uticaja ljudi na ovom forumu koji i nisu bas kompetentni da daju ovakve odgovore ,pa umesto da samo odgovore na njegovo pitanje prosipaju filozofiju , a ti sto si se osetio prozvanim to je tvoj problem.

- Koga briga za originalnost danas ...otkud ti za pravo da ti komentarises kako bi bilo glupo napraviti Travian klon ? ,itekako je isplativo , moze ga skroz iskopirati i nek negde napise Travian klon ,...imace brdo igraca .... mnogima je Travian vec dosadio i hteli bi promenu ,napraviti nesto slicno i ubacti /izbaciti neke stvari bi bilo bolje nego izmisljati toplu vodu i na taj nacin rizikovati ulozene pare.
Otkud tebi za pravo uopste da tako pricas ? sta si ti neki strucnajk za marketing kod BB igara mozda ? ,ako neke stvari ne znas ili povrsno znas nemoj da drugima solis pamet. Kad bi tako svi razmisljali nikad nebi bilo igara poput Call of Duty recimo - posto nije originalan ...Medal of Honor klon, a o Doomolikim igrama da ne pricamo , sta je radio Frogster sa Runes Of Magicom ???? WOW kopija ne klon KOPIJA i imaju nekoliko miliona igraca ,a sve su iskopirali ...cak i stil samo promenili malo gameplay.

Jedan veoma dobar primer je Kings Age ...igra iz iste kuhinje , isti gameplay samo neke sitne izmene i drugacija grafika ...pa opet ljudi igraju ??? svabe koje su napravile Traviana imaju brdo BB igara pod svojim imenom i sve im donose ogromnu zaradu ....a znas zasto je to tako ? e pa zbog razlicitih ukusa, neko ne voli one cartoon rimljane iz Traviana i vise voli neke SF karaktere i okruzenje .
Izvoli napravi Medal of honor kopiju, licno cu da te poljubim u du*e, i to na nacionalnoj televiziji! Ovde se ne radi o visokobudzetnim igrama, nego o browser based igri. Ne zelim da se svadjam sa momkom koga drma zakasneli pubertet, jer ova tema i nije o tebi i o tome sta ti pokusavas svojim glupim postovima da postignes, vec je tema o browser igrama. Nikoli mora da se daju realni pogledi na stvar, a ne misljenje nekoga kao sto si ti koji misli da originalnost nije bitna za igre. Ova izjava ti je unistila kredibiltet na ovom forumu.

Kome je bitna originalnost? Pa svima koji hoce da odvoje vreme za igre. Niko nece da igra godinu dana jednu browser igru tipa travian, da bi sledece godine presao na nekog travian klona, koji se od traviana razlikuje po boji pozadine i imenima jedinica. Rekao sam coveku svoje misljenje, cak se i slozio s tim u prethodnim postovima, ne znam zasto moras da uskaces u raspravu kao advokat koga niko nije unajmio. Aj' sad idi u wc isprazni se jer ovo nije mesto za to.
DavidovicN.S je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2011, 10:04   #26
siv0nja
Član
 
Član od: 21.2.2010.
Lokacija: Subotica
Poruke: 85
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 31 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: Pravljenje online igrice

Hahahaha takvi filozofi kao ti meni ne mogu odredjivati kredibilitet , ne umes da citas izmedju redova ,tako da je svaka daljna konverzacija stobom izlisna , prvo porasti pa se onda svadjaj , raspravljas se poput neke strine , bez pravih argumenata , Originalnost u igrama , hm , sta je u Call of Duty originalnost , sta je i u travianu originalnost ? ja govorim o nacinu izvodjenja a ne o kozmetici koju tu igru cine jedinstvenom ....uzmi za primer Super Maria i Giana Sisters (ukoliko si uopste i cuo za ovu igru),shvatices o cemu govorim , a ti idi pravi originalnu igru decko ,pa kad je napravis javi se ...ko zna mozda opet izmislis tetris .

Niko nece da igra godinu dana jednu browser igru tipa travian, da bi sledece godine presao na nekog travian klona, koji se od traviana razlikuje po boji pozadine i imenima jedinica.

Da si ikad igrao Travian , pa posle toga Kings Age ,znao bi o cemu sam pricao .....ovako

Od mene na ovom threadu previse, necu dalje da se raspravljam sa takvima poput tebe ,jer ovo nije mesto za to.
siv0nja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2011, 15:23   #27
nikola1belgrade
Član
 
Član od: 7.5.2011.
Lokacija: Beograd
Poruke: 28
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko Skypea korisniku nikola1belgrade
Određen forumom Re: Pravljenje online igrice

Molim vas nemojte vise da se svadjate ovde, postoji PM... Ja sma ovu temu otvorio da bi dobio neke savete i pomoc a ne da slusam svadje
Da li imate jos nesto da mi porucite oko pravljenja browser igara, ideja, 3d tehnologije? Ako nemate ne pisite nista
Pozdrav!
nikola1belgrade je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2011, 16:40   #28
DavidovicN.S
Član
 
Član od: 30.9.2007.
Poruke: 203
Zahvalnice: 106
Zahvaljeno 80 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Pravljenje online igrice

Citat:
siv0nja kaže: Pregled poruke
Hahahaha takvi filozofi kao ti meni ne mogu odredjivati kredibilitet , ne umes da citas izmedju redova ,tako da je svaka daljna konverzacija stobom izlisna , prvo porasti pa se onda svadjaj , raspravljas se poput neke strine , bez pravih argumenata , Originalnost u igrama , hm , sta je u Call of Duty originalnost , sta je i u travianu originalnost ? ja govorim o nacinu izvodjenja a ne o kozmetici koju tu igru cine jedinstvenom ....uzmi za primer Super Maria i Giana Sisters (ukoliko si uopste i cuo za ovu igru),shvatices o cemu govorim , a ti idi pravi originalnu igru decko ,pa kad je napravis javi se ...ko zna mozda opet izmislis tetris .

Niko nece da igra godinu dana jednu browser igru tipa travian, da bi sledece godine presao na nekog travian klona, koji se od traviana razlikuje po boji pozadine i imenima jedinica.

Da si ikad igrao Travian , pa posle toga Kings Age ,znao bi o cemu sam pricao .....ovako

Od mene na ovom threadu previse, necu dalje da se raspravljam sa takvima poput tebe ,jer ovo nije mesto za to.
to sto nisam cuo za tu glupu igru moze da bude samo minus za tvoj podjednako glupi argument. Opet kopija koja ne moze da se poredi sa originalom. Call of duty uzmi i zavuci tamo gde ti sunce ne sija, odakle si ga i izvuk'o. Koji je tvoj argument u celoj ovoj prici ako kazes da se ja svadjam bez argumenata. Dok je moj argument o originalnosti potpuno validan, tvoj argument su izgleda facepalm smajliji. Kings age, giana sisters.... Ne moram da igram svaki trash koji se izbaci da bih znao sta hocu od igara.

Od tebe je na ovom threadu previse jos od trenutka kad ti je palo na pamet da napises prvi post.




tvoj citat:
prvo porasti pa se onda svadjaj

moj citat:
Ne zelim da se svadjam sa momkom koga drma zakasneli pubertet

----------------
Tvoj citat:
a ti idi pravi originalnu igru decko
(btw, nisam ti ja decko, to nije cak ni rec, kaze se decace ili momce) ,pa kad je napravis javi se ...ko zna mozda opet izmislis tetris .

Moj citat:
Izvoli napravi Medal of honor kopiju,
--------------

Tvoj citat:
Od mene na ovom threadu previse, necu dalje da se raspravljam sa takvima poput tebe ,jer ovo nije mesto za to.

Moj citat:
Aj' sad idi u wc isprazni se jer ovo nije mesto za to.


I ti mi pricas o nekim argumentima, ti si uzeo moj post prebacio ga u negaciju i postovao ga ponovo. Toliko o tvojim argumentima i misljenjima. Cist kontras, bas ti lezi nadimak.

Poslednja ispravka: DavidovicN.S (10.5.2011 u 16:52)
DavidovicN.S je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2011, 17:37   #29
hr0nic
Član
 
Član od: 16.11.2005.
Lokacija: Smederevo
Poruke: 257
Zahvalnice: 128
Zahvaljeno 414 puta na 91 poruka
Određen forumom Re: Pravljenje online igrice

Ma ljudi nemojte da se svadjate, svako ima razlcito misljenje (i iskustvo) o pravljenju igara. Pustite to rekla-kazala... Eto, covek koji je postavio temu, trebalo bi iz ove rasprave da shvati koliko je tesko da se sakupi tim. Tako je isto i u timu, ako nemas coveka koji ce da presece to. A da bi to imao, ipak je potrebno novca za realizaciju. Ne kazem da je to 100% tako, ali bar 98% jeste.

Ako si dovoljno uporan, nema veze koje znanje imas trenutno, niti sta bi ti radio u timu, mozes sve da napravis, pa cak i taj kolofdjuti
hr0nic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2011, 17:39   #30
EclipsE
Starosedelac
 
Član od: 16.4.2006.
Lokacija: Scary Movie Reputacija: ■■□
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 378
Zahvaljeno 279 puta na 196 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku EclipsE
Određen forumom Re: Pravljenje online igrice

Kad god čitam nešto vezano za programiranje na ovom forumu, samo se svađate

Pravljenje browser based igara nije to toliko lako... Pogotovu za nekog ko tek kreće sa programiranjem, zato što vremenom vidite koliko ne znate i koliko toga treba naučiti za tako neki projekat.

Treba osmisliti igru do detalja tako da ne bude dosadna. Džabe nekom najbolji programeri sveta ako brzo smori. Govorim to iz iskustva, zato što sam već pokušavao da napravim jednu browser based igru, ali sam tek posle realizovanja svega shvatio da je igra... dosadna. U principu sam realizovao sve što sam zamislio, ali je na kraju projekat ipak propao zato što nisam imao dobru ideju.

Što se tiče tehničkih stvari, imao sam dosta problema. Sigurnost je na prvom mestu, i mora se voditi računa o bilo čemu sa čime igrač dolazi u kontakt da ne bi mogao da ti dođe neko ko Jack The Ripper i obori sajt . Realizacija gameplay-a može isto da bude veoma težak posao u zavisnosti od toga kako si zamislio igru. Ja sam recimo pravio real-time gameplay, i zamisao mi je bila super ali kada je došlo vreme da se sve to uradi ispade da nije baš onako kako sam zamislio

Zaključak: ako hoćeš da naučiš html/css/javascript/jquery/web design/php/oop/mysql itd. za nedelju dana, ne nadaj se tome. I posle toliko godina programiranja opet nailazim na brdo stvari koje ne znam... Jedino što možeš jeste da budeš uporan, i možda ćeš jednog dana uspeti da napraviš nešto, a do tad, knjigu u ruke
EclipsE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku EclipsE na korisnoj poruci:
nikola1belgrade (10.5.2011)
Stara 10.5.2011, 17:42   #31
chaami
Član
 
Član od: 15.12.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 120
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 39 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: Pravljenje online igrice

@DavidovicN.S & @siv0nja meni je vaša rasprava zanimljiva i baš bi bilo lepo da nastavite. Ionako nemam ništa pametno danas da radim.
Btw glupo je davati primer super maria i giana sisters. Naime osamdesetih godina je mario postojao samo na nintendo konzolama, i tačno je da je giana njegova kopija, ali kopija koja je napravljena za c64. To bi bilo kao da sad neko krene da pravi za PC kopiju neke igre koja postoji samo za playstation. Naravno da je uspeh zagarantovan. Giana je tada bila, zbog tužbe nintenda, povučena iz prodaje, ali je zbog masovnog deljenja među ljudima stekla kultni status.
Sa druge strane još je gluplje za igru koja egzistira skoro četvrt veka reći da je glupa. Giana Sisters se i danas igra na nintendu (ko bi reko) i mislim da je ima i na iPhone-u.
Pozdrav obojici ... i samo nastavite
chaami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Fifa 11 WU TANG CLAN Sportske simulacije 4770 30.5.2017 17:32
online anti virus scan wog326 Zaštita 11 4.9.2010 18:33
King's Bounty Online DylaN MMORPG igre 2 9.7.2010 16:18
Online igranje... dzambo O igrama uopšte 7 28.12.2005 0:57


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:07.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com