Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.7.2015, 19:29   #1
brane88so
Novi član
 
Član od: 13.3.2009.
Poruke: 19
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Dal' je to maticna, il' ko zna sta li je...

Veliki pozdrav narode!

Konfiguracija:

Chieftec Ctg-750c
Msi B75MA-P45
I5 3450
4x4 Exeleram
Sapphire dual x 7870
Seagate baracuda 1tb 7200

Zadesio me jedan malo cudan problem, komp. je u izvornoj prici do pre 7 dana bio u varijanti Codegen 300x 500w i Powercolor 7770.
Odlucio sam prvo da zamenem napajanje sa malo pouzdanijom i jacom pricom, uzmem Chiefteca, ubacim, kad ono ni mrr. Nista se ne desava, nema starta, pomislim garant nije dobro, vratim staro, ista stvar. Prespojim zelenu i crnu, oba rade. Vadio sam bateriju, precesljavao kablove, probao direktan start s maticne, nista. Pravac servis, gde se ustanovi kratak spoj, reseno, i sve radi.

Posle dva dana narucim 7870, ubacim je, palim komp kad monitori nista ne reaguju, ne pale se. Mada sad primecujem da ne svetli lampica od harda,ba ni od Pwr dugmeta na kucistu, hdd ni ne cujem da radi. Opet sa mislju da sad nova graficka ne radi, vracam staru, ista prica. Ne mos zameniti deo, a da se nesto ne desi... Prilkom stavljanjanove grafike, vadio sam memoriju i premestio hdd, ali sam sve lepo spojio i vratio kako treba (imam iskustva 15god., u tim osnovnim zahvatima). Pokusavam sa premestanjem i kombinovanjem rama, ponovo vadjenjem bat na 30 min., skinem sve sem procesora, nema zvukova, kablove cistim i pretresam (komp inace pazim, redovno cistim ventilatore itd.), ali nista ne pomaze. Ponovo u servis.., mislim se da je maticna naprasno kapitulirala.

Covek me zove, kaze uspeo ga pokrenuti, nije ni on siguran sta je, misli da je do rama ili ploca ,ali se restartuje prilikom podizanja Windowsa, 7 proffesional je u pitanju, to je do softwera reko, rusicu ga kad dodjem kuci. Kaze mi da je napajanje, hdd, grafa sasvim u redu.

Kuci ga pokrenem, i stvarno na podizanju se restartuje. Ponovo palim, i odlazim na system repair, koji stoji iznad start windows normaly, cisto iz radoznalosti, da vidim jel moze nesto uraditi, mada i sam znam da je to obicna glupost. Nudi restore, ali ostavljam ga da odradi do kraja, da vidim jel moze nesto uraditi, posle 15min., naravno nista, i ugasi ga redovno.
Pre nego sam ga ponovo hteo pokrenuti, da probam srusiti sistem, rekonidem probati staru grafu, i samo uradim zamenu, kad ono opet ista stvar, monitor ne konta, lampice ne svetle, hdd se ne cuje, vracam novu, nema promene...

Sa kompom pre nikada nisam imao problem, star 2.5 god. Winwin. Dva monitora su u pitanju, Dell U2312HM i Dell U2412HM, sa oba ista stvar.

Moja procena da je maticna u autu, i mislio sam da cu u servisu dobiti konkretan odg., ali sve se to izgleda radi na dum dum varijanti...

Kao spas za savet ostali ste mi vi. Sala mala, ako bi mogao neki savet, mozda je neko nesto slicno iskusio, hvala unapred!

Izvinjavam se na pravopisu, kucam sa tel., a nije bad zgodno
brane88so je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2015, 20:45   #2
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Dal' je to maticna, il' ko zna sta li je...

Probaj update BIOSa, mada i meni deluje da je maticna "odlepila".
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2015, 23:50   #3
brane88so
Novi član
 
Član od: 13.3.2009.
Poruke: 19
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Dal' je to maticna, il' ko zna sta li je...

Ako uspem da ga pokrenem, probacu neku varijantu. Da sam makar siguran da je ona100%, uzeo bih drugu i gotovo. Hvala na infu.
brane88so je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2015, 20:50   #4
Snipe
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2006.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 1.677
Zahvalnice: 663
Zahvaljeno 485 puta na 289 poruka
Određen forumom Re: Dal' je to maticna, il' ko zna sta li je...

Koliko vidim primetio si da nema aktivnosti na lampicama od power i hdd.

Znaci proverio si sve sto se moglo proveriti, menjao si module, napajanje, grafiku i resetovao BIOS.

Meni se jednom desilo u istoj situaciji da je samo nakon resetovanja BIOS-a komp nazovi oziveo i podigao se sistem ali nije zadugo radio. Voltaze na napajanju bez opterecenja su bile ok, RAM moduli ok, GPU ok.

Preostaje jos CPU ili maticna, ja tipujem da je maticna i kod tebe jer u 90% tih situacija maticna je ta koja otkaze.

Eventualno mozes premeriti voltaze na napajanju sa unimerom, tako kako si prespojio zelenu sa crnom, ali sumnjam da je do njega.

Na ovom kompu sto se meni desilo, kasnije se ispostavilo da je maticna crkla.
Snipe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Snipe na korisnoj poruci:
brane88so (20.7.2015)
Stara 19.7.2015, 21:43   #5
Љуша
Deo inventara foruma
 
Član od: 18.11.2011.
Poruke: 5.410
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.057 puta na 827 poruka
Određen forumom Re: Dal' je to maticna, il' ko zna sta li je...

Наслов теме ме подсети на ову песму:

--
Љуша je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2015, 9:40   #6
brane88so
Novi član
 
Član od: 13.3.2009.
Poruke: 19
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Dal' je to maticna, il' ko zna sta li je...

Sve varijante sam probao, kao sto kazes ili maticna ili cpu, mada i meni mnogo vise vuce na nju. Trazio sam novu iz tog perioda B75 ili H77 cipset, ali su kod nas slabo tj. nikako u prodaji, a novije sa podnozijem 1155 su mnogo slabije.

Kad je nabavim, nadam se kroz par dana, javljam situaciju.

P.S. Naslov i jeste ta asocijacija.
brane88so je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.7.2015, 14:54   #7
brane88so
Novi član
 
Član od: 13.3.2009.
Poruke: 19
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Dal' je to maticna, il' ko zna sta li je...

Uspeo sam da ga pokrenem, bez da kupujem plocu, sva sreca...

Sve kablove, memoriju itd. sam ponovo pretresao, ali sam pri vracanju 4-pinskog kabla, "ubo" drugi, jer napajanje poseduje dva. I odjednom komp. se pali, i dolazi redovno do windows logo-a i restart. Zasto je odjednom proradio ne znam, jer sve ostalo sam probao i nije hteo tj., radi ali onako kako sam opisao u prethodnim postovima. To sa 4pin sam odradio pukim slucajem, i taman sam hteo da odustanem, i pokrene se. Mada je i sa izvornim 4pin konektorom radio pre koji dan...

Razlog restarta:

Odnesem hard kod druga, kod njega digne sistem. Kod mene on na delic sek. pokaze cuven i Blue Screen. F8 stopiram i zapisem kod 0x0000007B, izmedju ostalog neki standardan tekst, proverite viruse, hard itd.

Cackao sam na netu preko moba, i gomila mogucih uzroka i resenja, ali jedno sam zapazio, da je moguc problem u sata postavkama u biosu.
Meni je namesten na ahcp, i imam opciju ide, namestinam na nju i restart.
Promenim u registry bazi vrednosti, i sada dize i sa ahci modom.

If your system works in IDE mode but not in AHCI mode then the following procedure should solve the problem:

1) Run the Registry Editor (regedit.exe)
2) Navigate to Registry Key: HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Servic es\Msahci
3) Set the "Start" value to 0 (zero)
4) Navigate to Registry Key: HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Servic es\Pciide
5) Set the "Start" value to 0 (zero)
6) Shut down
7) Start up again, but before Windows boots go into the BIOS configuration screens and change the disk mode to "AHCI". Save the new BIOS configuration and restart so that Windows boots.

When Windows starts, it will detect the change, load new disk drivers, and do one more reboot to start up with them.


Prva vrednost mi je bila na 3.


Hvala svima na pomoci!
brane88so je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.7.2015, 14:58   #8
Dejan Simic
Član
 
Član od: 25.10.2009.
Lokacija: #5%&
Poruke: 397
Zahvalnice: 61
Zahvaljeno 43 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Dal' je to maticna, il' ko zna sta li je...

Citat:
Љуша kaže: Pregled poruke
Наслов теме ме подсети на ову песму:

--
Mislis da je brane slucajno izabrao naslov ?
Dejan Simic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
novi procesor, maticna i RAM - HITNO kavajakm ŠDK - Osnovne komponente 16 25.10.2013 17:56
nova maticna ploca ziggy98 ŠDK - Osnovne komponente 7 21.9.2013 21:23
Maticna bez POST-a. Bokile Kvarovi 6 11.8.2012 20:19
maticna ploca... dzordz ŠDK - Osnovne komponente 10 13.2.2011 16:43
Mrtva maticna, ili nesto drugo? SirDuck Kvarovi 11 29.7.2007 2:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:12.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com