Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.10.2013, 18:44   #1
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Бизарни кварови.

Иако сам сигуран да смо их сви имали, желим да представим свој најновији.

Наиме, рачунар се у последњих неколико дана гасио, сам од себе, изненада и без повода. ОК, пад напона, немам појма.. Све док га више није било могуће укључити. Пре неки дан сам помињао своје задовољство најјефтинијим могућим напајањем (LC Power 420-12H), рек`о, нема Бога, ко ме вук`о за језик, оде у вечна ловишта.. 2000 динара, нема везе.

Моје резервно није било ту, ништа, одем, убијем два сата тако, м`јок, не пали машина ни са њим (резервним). Пробај разне форе (држи се тастер за укључивање и истовремено се убацује кабл у напајање - рокенрол), не ради. Мењај утичницу, продужни.. И онда употребим кабл за напајање са свог гитарског појачала.. И ето га, ради. Пробам тај сумњиви кабл на појачалу (кабл марке "Wong YIP, WY-013), не ради. Дакле, да сам одмах био паметан, уштедео бих време, новац итд итд.

Али добро, макар сам сазнао да и кабл за напајање, као и сваки други, може да се "поквари". Такође, савет дакле за власнике мало скупљих напајања - веома је стварно и могуће да је кабл попут мог бившег најслабија карика у вашој драгоценој машини. Тако да, када купујете PSU од 100 евра, купите и неки добар кабл.

За сваки случај
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2013, 18:52   #2
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: Бизарни кварови.

Zanimljiva tema.

Prije par dana me je zezala PCI Wireless kartica, pa sam više puta otvarao komp, vadio je, čačkao, mijenjao slot i vraćao je. Prilikom toga sam izvadio grafičku, da bih mogao prići drugom PCI slotu. Poslije, kada sam sve vratio, primijetio da Screen Saver štopa, sjecka. I to onaj Windows Bubbles, defaultni. I GTA IV ide na jako malo frejmova, sjecka. Reinstalirao sam drajvere, provjeravao grafičku i na kraju vidio da sam zaboravio ubosti 6-pinsko napajanje u nju. Radila je na "pola snage" ili na 75% snage, pa nije mogla fino da renderuje. Inače je u pitanju 9600GT.

Poslednja ispravka: Prief Lirator (7.10.2013 u 18:59)
Prief Lirator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2013, 19:37   #3
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Бизарни кварови.

Kupila komšinica štampač i ja otišao, sve povezao, uključio i radilo super. Sutradan me zove i kaže da ne radi. Ja odem, pogledam, vidim ok sve, uključen u struju, povezan, ima papira, drajveri su i dalje tu, samo računar ne prepoznaje da je štampač uopšte priključen. Tražim ja softverski kvar, a i ne razmišjam da pogledam USB kabl kojim je povezan sa računarom. A on pripada meni, prethodnog dana sam ga doneo jer ga ona nije dobila uz štampač (radio sasvim dobro sa mojim komp. i štampačem), računam da je ispravan.

I tako posle sat vremena nagađanja i testiranja, odlučim da ipak pogledam kabl i imam šta da vidim - pojeo ga miš na sredini I tako mi je prokleti glodar oduzeo sat vremena života, a njoj sam samo rekao da kupi kabl i otrov za miševe (ili mačku)


Prigodna vizuelizacija
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2013, 19:49   #4
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: Бизарни кварови.

Jako zanimljiva tema...

Evo sta se meni desilo...Jes' da nije kvar ali je zanimljiva situacija. Kupim ja sebi za novaka pre par godina multifunkcionalni uredjaj (skener, stampac i kopir masina), dosecam kutiju kuci, moji odusevljeni zbog iznenadjenja (jer je i njima trebao stampac) i ja kao IT strucnjak povezem sve lepo. Nakon povezivanja, citanja upustva, pritisnem ja on/off dugme, kad ono nista. Ja stao u cudu, moji se zbunili, pritisnem ja opet, ono opet nista. Pocnem da im psujem sve po spisku i tek mladji burazer me lupka po ledjima i pod foru "Brate, bez Tesle nista nece da radi" i daje mi strujni kabl koji naravno nije bio ukljucen

Eto, nije kvar, ali jako smesna situacija
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2013, 21:16   #5
Obtainer
Veteran
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
Poruke: 671
Zahvalnice: 219
Zahvaljeno 282 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Бизарни кварови.

Tokom godina sam imao sijaset problema sa kompjuterima, ali ih je većina sada već otišla u zaborav.
Ipak poslednji problem koji sam imao je bio sa monitorom. Naime, pre dvadesetak dana, nakon što sam jedne večeri stavio komp u sleep režim, sledećeg dana se više nije hteo upaliti monitor već je ispisivao "no signal" i "no cable connected."
Probam VGA kabel-radi (nastavio bih koristiti VGA, ali nije bio moj kabel). Rekoh mora da je riknuo DVI ulaz ili kabel. Padne mi na pamet da bi mi možda pomogao HDMI kabel, pa sam otišao da ga kupim, iako sam bio skeptičan jer su DVI i HDMI najverovatnije na istoj ploči. Ipak odem po kabel, dođem, spojim-i ništa. Opet isto. Rekoh mora na servis.
Na kraju odem još malo na net, i nađem da je nekim ljudima pomoglo istovremeno spajanje monitora i kompjutera sa VGA i DVI kablom i onda restartovanje kompjutera pa vađenje nepotrebnog kabla. Ja se odlučim na tu metodu, samo koristeći HDMI kabel i slika se pojavi. Izvadim VGA upotrebim scaling opciju da mi se slika raširi na ceo ekran i to je bilo to.
700 i nešto dinara mi ode jer je monitor "odlučio" da upropasti EDID.
Obtainer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2013, 21:22   #6
cane.prebranac
Starosedelac
 
Član od: 14.6.2011.
Poruke: 2.250
Zahvalnice: 137
Zahvaljeno 440 puta na 399 poruka
Određen forumom Re: Бизарни кварови.

Evo mog iskustva mrzi me da kucam ponovo pa cu linkovati na temu http://www.sk.rs/forum/showthread.ph...97#post1799097
cane.prebranac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2013, 11:45   #7
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Бизарни кварови.

Evo šta je mene mučilo:

Komjuter je počeo bez razloga i potpuno nasumično da beep-će, iako mi je Beep bio isključen u Device Manageru, nije bilo nikakvih drugih problema. Pošto sam tada imao instaliranu Aviru koja po defaultu diže uzbunu kada nađe nešto (bar u toj verziji koju sam tad imao), prvo sam posumnjao na to, pretresao sam sva podešavanja, čak sam skroz isključio AV, ali ništa. Pošto nisam mogao da se setim ni jednog drugog razloga zašto bi se čuo beep kada je sve u redu s kompjuterom i hardverski (proverio sam temperature Everestom, napon Everestom i multimetrom) i softverski (skenirano DDS-om) pomislio sam da je Avira "pobrljavila" (nisam imao ni jedan drugi program koji koristi sistemski beep), pa sam obrisao Aviru i instalirao AVG. Međutim, ni ovo nije rešilo problem. Onda sam probao live linux i kada sam i ovde čuo beep onda sam definitivno isključio softverske probleme, ali i dalje nisam imao pojma o čemu se radi. Kvar sam utvrdio tek kad sam ušao u BIOS, otvorio HW monitor i ostavio ga tako uključenog. Posle nekog vremena čuo se beep i video sam pad napona na 3.3V grani.

Šta sad mislite - crklo mi napajanje? Nije, to napajanje i dalje radi, problem je bio u tome što ATX konektor nije bio do kraja uguran. Bio je labav za oko pola milimetra i zbog toga nije imao dobar kontakt. Ovo sam video tek kad sam krenuo da skidan napajanje. Ovo uopšte nisam mogao da vidim kada sam baterijskom lampop gledao unutrašnjost kućišta dok je kompjuter bio ispod stola.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2013, 3:56   #8
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Бизарни кварови.

Problem sa laptopom koji do dana današnjeg nisam otkrio... Iz čista mira windows 7 počeo sa podizanjem skoro 10 minuta! I reinstaliram ja sistem. Neće. Zamijenim Hard disk sa drugim i sa novim sistemom. Neće. Probam različite drajvere. Sve isto! Niko ni na google ne može da kaže gdje je zapelo. I stavim windows 8 kad ono radi sve sjajno -_- Kontam da neki driver zeza, ali mi ni dan danas nije jasno koji i kako, kada je ranije sve radilo sjajno.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2013, 11:57   #9
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Бизарни кварови.

Стварно занимљива тема.

Ево какав сам ја проблем имао:
У рачунару имам два харда, оба су САТА. Временом сам приметио да ми када приступам одређеним партицијама, један хард као да се залеће, као да је био угашен па нагло креће. С обзиром да имам 6 партиција које су се временом измешале ни дан-данас не знам која партиција је на ком диску. У једном тренутку, кренем да упалим рачунар, он доће до оног дела када избаци windows лого и уместо да се систем дигне, он ту стоји. Пробао сам разне ствари који су ми пале на памет и ништа. Онда отворим кућиште, све делује нормално. Одлучим да откачим хард на коме ми није био систем и... рачунар је прорадио за трен. Онда погледам џек од сата кабла који је био уџекан у хард а у њему...

Шта је био проблем?
Кабл док је убоден у хард је био нагло повијен на доле пошто му је сметала графичка. То је зато што сам био лењ да га спустим за једно место ниже. У међувремену је пластични део на коме су контакти на харду пукао и контакти нису најбоље додиривали кабл.

Шта сам урадио?
Полако сам извадио оно парче пластике из кабла и хард из кућишта. Мало супер лепка на пластику али и на контакте са доње стране, са горње належу контакти на каблу. Ово је битно пошто је пластика веома танка и неће баш нешто специјално да држи а ово му дође као арматура. У сваком случају, све ради ево већ годину дана а уједно потврђује причу да је сваки наизглед компликован квар заправо веома прост.
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2013, 13:39   #10
cane.prebranac
Starosedelac
 
Član od: 14.6.2011.
Poruke: 2.250
Zahvalnice: 137
Zahvaljeno 440 puta na 399 poruka
Određen forumom Re: Бизарни кварови.

Citat:
Dekip kaže: Pregled poruke
Стварно занимљива тема.

Ево какав сам ја проблем имао:
У рачунару имам два харда, оба су САТА. Временом сам приметио да ми када приступам одређеним партицијама, један хард као да се залеће, као да је био угашен па нагло креће. С обзиром да имам 6 партиција које су се временом измешале ни дан-данас не знам која партиција је на ком диску. У једном тренутку, кренем да упалим рачунар, он доће до оног дела када избаци windows лого и уместо да се систем дигне, он ту стоји. Пробао сам разне ствари који су ми пале на памет и ништа. Онда отворим кућиште, све делује нормално. Одлучим да откачим хард на коме ми није био систем и... рачунар је прорадио за трен. Онда погледам џек од сата кабла који је био уџекан у хард а у њему...

Шта је био проблем?
Кабл док је убоден у хард је био нагло повијен на доле пошто му је сметала графичка. То је зато што сам био лењ да га спустим за једно место ниже. У међувремену је пластични део на коме су контакти на харду пукао и контакти нису најбоље додиривали кабл.

Шта сам урадио?
Полако сам извадио оно парче пластике из кабла и хард из кућишта. Мало супер лепка на пластику али и на контакте са доње стране, са горње належу контакти на каблу. Ово је битно пошто је пластика веома танка и неће баш нешто специјално да држи а ово му дође као арматура. У сваком случају, све ради ево већ годину дана а уједно потврђује причу да је сваки наизглед компликован квар заправо веома прост.
Ti konektori na sata kablovima su jako losi, bar kod ovih jeftinijih kablova, vremenom pucaju od toplote koju pravi hard. Ja sam imao slican problem kada mi je vrisnuo sata kabl, samo sto je meni crkao na sastavu konektor kabl. Hard se vidi u biosu, ali sistem da digne ili da se formatira nikako. Ceo jedan dan sam proveo u formatiranju, jer ga je formatirao jako sporo. Odnesem kod drugara probamo hard sa mojim kablom komp ni da mrdne, tek kad smo probali sa njegovim kablom komp se upali normalno.
cane.prebranac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2013, 16:18   #11
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Бизарни кварови.

Kod mene je lom bio na hardu a ne na kablu.
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2013, 16:30   #12
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Бизарни кварови.

i ja sam se namučio nekoliko dana sa BSODima dok nisam otkrio da mi ne radi jedan sata kabl
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2013, 17:07   #13
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Бизарни кварови.

Javljam se i ja (doduše, kod drugara, a sumnjao sam na HDD). Zaista ih prave k'o od bede, oni široki na matorim ATA diskovima su se daleko ređe kvarili.
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2013, 1:38   #14
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Бизарни кварови.

Citat:
JohnnyNT kaže: Pregled poruke
Javljam se i ja (doduše, kod drugara, a sumnjao sam na HDD). Zaista ih prave k'o od bede, oni široki na matorim ATA diskovima su se daleko ređe kvarili.
Pa kad su deblji provodnici unutra.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2013, 16:36   #15
Marc0men
Novi član
 
Član od: 2.11.2013.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Бизарни кварови.

pozz za sve clanove imam 1 problem i nadam se da bi mogli da mi pomognete od relativno skoro comp mi je pobrljavio kad a izgasim iz struje i ponovo ga upalim lampica za power na prednjem panelu kucista brzo trepce i tako nekih 20 min kad prestane i tek tada mogu da upalim comp a do tada nista pritiskam power buton i nista se ne desava.Ako je neko imao slican problem da mi pomogne da znam sta i dali moram da menjam maticnu ili napajanje ili postoji neka alternativa pozz.
Marc0men je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:19.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com