Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 31.5.2013, 12:46   #21
dzambo
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.562
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 199 puta na 108 poruka
Određen forumom Re: Programerska praksa/iskustvo

Pa sada, jos ne znam tolko da bi znao da preciziram. Znam samo da necu moci da radim tamo gde je puno matematika i fizika zastupljena, jer su obe oblasti za mene po prilicno teske.
Ucim C (na savet mnogih jer kazu da je dobar za pocetak), plan mi je da uskoro predjem na Javu i njoj da se posvetim.
Ne znam da li je to problem kod pocetnika ali mi tesko ide shvatanje i povezivanje kao da ne mogu u glavi da 'desifrujem' sta se tacno trazi od zadatka i samo razmuvanje raznih vecih primera. Ali aj jos na pocetku pa ce biti, nadam se, mnogo bolje kasnije. Ipak je ovo nova oblast za mene i ranije nisam imao iskustva sa programiranjem.
dzambo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2013, 13:03   #22
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Programerska praksa/iskustvo

Pa sad sve zavisi... Msm da je bolje da kreneš da učiš Javu odma ako već planiraš da se baziraš samo na nju... Pošto C i Java su kao nebo i zemlja, pa ne vidim neku korist radeći prvo C ...

Taj problem ćeš najlakše da rešiš radeći one algoritamske dijagrame (msm da se tako zovu, ono sa kockicama, rombovima itd) a ako baš mrziš sebe onda URM(Unlimited Register Machine). xD
Po meni ta dva najbolje razvijaju način razmišljanja koji ti je potreban da bi mogao programiraš iole bezbolno
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2013, 13:16   #23
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Programerska praksa/iskustvo

znam i ja sam mnogo puta video da početnicima preporučuju C .. pa posle C++ .. ja sam protiv toga uči odmah šta ti treba da primenjuješ a ne da krećeš od praistorije programiranja pa da ideš redom kako je koji jezik izlazio i prevazilazio predhodni.. ali to je samo moje skromno mišljenje, programeri sa fakultetom i sami fakulteti tako rade.. krenu od najstarijeg jezika.. pa kako napreduješ na fakultetu tako stižeš do novijih tehnologija .. a i ta java bušna ko sito malo malo pa preporuče da se ukloni iz sistema zbog security riskova...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
PeTkO (13.6.2013)
Stara 31.5.2013, 13:38   #24
dzambo
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.562
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 199 puta na 108 poruka
Određen forumom Re: Programerska praksa/iskustvo

Sada sam iskopao preko gugla, na ovo mislis

Radio sam par puta tako, malo mi je smor, posto radim na papiru a ako bi radio npr iz Worda onda puno vremena oduzima, ali ako ce mi tako mnogo vise olaksavati dok ne udjem u stos bez toga onda cu videti i odma da se prebacim na algoritme prvo da radim.

Citat:
URM(Unlimited Register Machine)
sta mu ovo dodje?

To su me savetovali neki blizi ljudi koji su u tome, mada je bilo i onih koji su odma rekli - predji na Javu. Mada i po netu ima podeljenog misljenja, mislim da oni stariji programeri sa 10+ god. iskustva su za to da se krene od C-ea, mladji koji su sledili njih, a racionalni odma preporucuju sustinu, mozda bolji njih(vas) da slusam . Ali reko ajde da ispostujem kao neki protokol. Mislim da ce mi biti mnogo zanimljivije OOP nego ovo konzolno. Ja sam ipak tip ljudi koji voli vizuelno da vidi da se nesto odigrava i pojavljuje a ovo preko C-a, pa neka bude da malo naucim tu logiku programiranja i bar te knjige iscitam do kraja sto sam kupio.
dzambo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2013, 16:17   #25
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Programerska praksa/iskustvo

Pa radi na papiru
Poenta programiranja nije u tome da ti sediš za računarom sve vreme xD

URM je mašina sa ograničenim skupom instrukcija.
4 instrukcije tačnije. Postavi registar na nulu, uvecaj registar za 1, promeni vrednost dva registra, skoci na neki registar.
I simpatično je što se svaki kod ikad napisan može svesti na URM.

Na 5oj strani imaš objašnjeno malo bolje šta je URM.
http://poincare.matf.bg.ac.rs/~danij...s/URM_EBNF.pdf

Neki zadaci i rešenja na iste.
http://poincare.matf.bg.ac.rs/~danij...s/URM_EBNF.pdf

Odosmo u debeli offtopic xD
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Teva na korisnoj poruci:
dzambo (31.5.2013)
Stara 6.6.2013, 19:08   #26
Eris
Član
 
Član od: 30.6.2007.
Poruke: 487
Zahvalnice: 341
Zahvaljeno 103 puta na 52 poruka
Određen forumom Re: Programerska praksa/iskustvo

evo nekih par firmi koje nude prakse:
www.levi9.com (tokom cele godine nude praksu/Java)
www.hinttech.com (letnja i zimska praksa/Java i .Net)
www.codecentric.rs (Java, Android, iOS)
www.vegaitsourcing.rs
www.mi-system.co.rs
www.execom.eu

i jos par firmi za koje nisam siguran da imaju praksu ali uvek mozete proveriti
www.prozone.rs
www.danulabs.com
Eris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Eris na korisnoj poruci:
doctor (6.6.2013), dzambo (6.6.2013), Toce (18.6.2014)
Stara 11.6.2013, 23:22   #27
pyost
Član
 
Član od: 30.10.2005.
Lokacija: Vancouver, BC
Poruke: 475
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 95 puta na 75 poruka
Određen forumom Re: Programerska praksa/iskustvo

http://www.microsoft.com/serbia/mdcs/internship.aspx
pyost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2013, 21:28   #28
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: Programerska praksa/iskustvo

Evo ja upravo sad završavam drugu godinu na ETF-u u Beogradu, odsek Računarska tehnika i informatika, pa reko da priupitam ima li neko ko je isto to završio i kakvi bi mi bili izgledi da već sad nađem neki programerski poslić.
Što se tiče znanja: C, C++, C# (dosta dobro), Java (solidno), dobro poznavanje algoritama, solidno poznavanje arhitekture računara i solidno poznavanje rada na linux-u (komunikacija niti, pisanje skripti, instalacija i sl.). Tu su i neke nebitne stvari poput Pascala, Delphija, asemblera itd... Ne znam koliko je i to bitno, ali i dobro poznavanje matematike.
Od konkretnih stvari, pravo sam malo igre (C# XNA), pisao kernel od nule koji podržava niti i događaje (završen, kompletno funkcionalan) i svojevremeno sam radio u jednoj firmi gde sam razvijao rešenja za Microsoft SharePoint.
Lično mislim da sam sposoban da već radim nešto konkretno uz fakultet, pa reko da vidim može li me neko uputiti .
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2013, 18:25   #29
Markonije
Starosedelac
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 1.200
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 276 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Programerska praksa/iskustvo

Citat:
dzambo kaže: Pregled poruke
Ako ovako studenti posle 4 god. studiranja imaju mogucih problema sta onda ja da ocekujem i mnogi drugi koji su krenuli samostalno da uce? Razumem da je ovo dugi put i da treba vremena ali mi ne zvuci ovo optimisticno kada se neko skoluje za programiranje a zatim ne teze ide primanje na posao i ako treba puno kadrova za programiranje.
Moja neka zamisao, kada budem bio znao vise, da krenem od freelensera sajtova, vidim negde da udjem i da volontiram a dalje ce vreme pokazati.
Android,Windows Phone 8,'proste igre' -> steam,kickstarter


ZeFrank prodaje lepe zelje koje zarobio u teglici i prodaje ih uspesno za 400$


Sto ti ne bi napravio aplikaciju koju neko moze naci za korisnu,pa da ti plati nekoliko dolara.

Poenta: zavrsavaj projkete i probaj da ih prodash GDE GOD + KAKO GOD


Ja sam komsiji preko puta (auto prevoznik) prodao aplikaciju koja mu vodi otpremnice i radne naloge plus stampa crystal report (to mozes da naucis iz bilo koje knjige vezane za OOP)

freelancing je teski smor(cast talentovanim izuzecima kojima ne pripadam,ni blizu)
Markonije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2013, 13:20   #30
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Programerska praksa/iskustvo

Citat:
dzambo kaže: Pregled poruke
Pa sada, jos ne znam tolko da bi znao da preciziram. Znam samo da necu moci da radim tamo gde je puno matematika i fizika zastupljena, jer su obe oblasti za mene po prilicno teske.
Ucim C (na savet mnogih jer kazu da je dobar za pocetak), plan mi je da uskoro predjem na Javu i njoj da se posvetim.
Ne znam da li je to problem kod pocetnika ali mi tesko ide shvatanje i povezivanje kao da ne mogu u glavi da 'desifrujem' sta se tacno trazi od zadatka i samo razmuvanje raznih vecih primera. Ali aj jos na pocetku pa ce biti, nadam se, mnogo bolje kasnije. Ipak je ovo nova oblast za mene i ranije nisam imao iskustva sa programiranjem.
Za pocetnike kao idealan jezik za razumevanje oblasti programiranja gotovo svi preporucuju Python, pa tek onda C, najvise zbog daleko jednostavnije i sazetije sintakse i citljivijeg koda, kao i zbog automatskog memory managementa, koji u C mora rucno da se radi.

Koliko dugo ucis?

Ali ako si krenuo C i ako ti dobro ide, jednostavno preskoci ovu moju poruku
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2013, 13:57   #31
dzambo
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.562
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 199 puta na 108 poruka
Određen forumom Re: Programerska praksa/iskustvo

Par meseci. Imam neko elementarno znanje iz C-ea.
Ali uskoro cu pohadjati kurs u Javi tako da cu se samo onda njoj posvetiti i tu cu gledati da uhvatim dobar zalet.
dzambo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2013, 14:56   #32
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Programerska praksa/iskustvo

Ja sam takodje krenuo sa Pythonom pre 2 meseca, odradio nesto malo preko 100 zadataka, i stigao do prvog ozbiljnijeg problema - rekurzivnih funkcija, a koliko vidim tek se sad sve zakuvava i komplikuju koncepti koje sam dosad naucio

Btw u skoli imao keca iz informatike, matematiku redovno se izvlacio da ne polazem

Koliko kontam u ovoj oblasti jedini zakon je learning by doing, u prevodu sto vise problema resis na sto vise mogucih nacina to se vise usavrsavas. Kad ti u glavu "udje" metodologija postavljanja i resavanja problema, izbor jezika kojim saopstavas kompjuteru sta da radi je cisto tehnicke prirode.

Put jeste dug, najbitnije je ne odustajati
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2014, 16:29   #33
prozor_xp
Član
 
Član od: 9.9.2013.
Poruke: 151
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Programerska praksa/iskustvo

Da li neko zna neku firmu koja trenutno prima studente IT-a na praksu (pozicija java programer ili web-developer)?
prozor_xp je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2014, 0:18   #34
prozor_xp
Član
 
Član od: 9.9.2013.
Poruke: 151
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Programerska praksa/iskustvo

Neko mi je poslao licnu poruku ali je registrovan kao gusest i ja ne mogu da mu odgovorim tako da molim onoga ko mi poslao poruku da mi posalje i njegov kontakt.
prozor_xp je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2014, 18:27   #35
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Programerska praksa/iskustvo

Taj što je slao te PM-ove je ostavio i e-mail adresu na kraju poruke za kontakt.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2018, 1:21   #36
Boyka
Član
 
Član od: 19.9.2011.
Poruke: 152
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 19 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Programerska praksa/iskustvo

Malo da osvežim temu, ako je to moguće ustvari

Zanimaju me iskustva sa intervjua za praksu, šta vas pitaju, je l' na srpskom ili engleskom se odvija intervju?..Kakvi testovi i zadaci budu? Konkretno zanima me C#, al dobro bi mi došlo bilo kakvo iskustvo koje napišete. Hvala lepo
Boyka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2018, 14:14   #37
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Programerska praksa/iskustvo

Zavisi od firme do firme. Negde će te smarati idiotskim pitanjima (tipa šta implementira i kako radi neka tamo klasa u nekom frejmvorku), negde će te smarati samo suvom teorijom o design patternima i UML-u, negde će tražiti da pišeš kod da rešiš neki problem, negde neće. Negde će fokus biti samo na sirovom poznavanju jezika negde i na poznavanju sporednih stvari itd itd itd.

Najbitnije su sledeće stvari:
- samopouzdanje: šta znaš, ili misliš da znaš, moraš i da pokažeš a i ako pogrešiš niko ti neće zameriti; odgovaraj na pitanja kako znaš i umeš
- ne smeš biti drzak i bezobrazan i ne smeš se bojati da kažeš "to ne znam" ali moraš naglasiti da si spreman da to što ne znaš i naučiš
- nipošto se ne se plašiti onog ko te intervjuiše niti same firme niti pristajati na bilo kakvu ponudu osim one koja tebi odgovara i obavezni pregovarati
- moraš da analiziraš onog ko te intervjuiše i samu firmu u koju si došao isto onoliko koliko i oni analaziraju tebe u toku samog intervjua i da odmah počneš da se prilagođavaš tome na licu mesta (što će pokazati da imaš tu sposobnost) ili jednostavno pobegneš glavom bez obzira ako ti se ne dopada to što vidiš

Poslednja ispravka: doctor (30.11.2018 u 19:07)
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
Boyka (1.12.2018), player1 (30.11.2018), voodoo_ (30.11.2018)
Stara 1.12.2018, 4:01   #38
Boyka
Član
 
Član od: 19.9.2011.
Poruke: 152
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 19 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Programerska praksa/iskustvo

Hvala puno na odgovoru, pogotovo na poslednjem savetu

Ove nedelje sam pozvan u jednu firmu na intervju, rekli su prvo razgovor sa HR, pa ako prođem, onda tehnički intervju.

Konkretno što se tiče C#, znam ono osnovno, klase, nasleđivanje, kompozicija, enkapsulacija, polimorfizam, apstrakcija..Malo je problem što na višoj, nismo radili toliko teoriju, tj nismo skoro pa nikako. Moraću preko neta da potražim teoriju i odgovore vezano za date termine, iako ja mogu kroz primer koda i na "svakodnevnom" jeziku da objasnim šta je šta. Pored C#, znam još osnovno iz php, mysql, javascript, html/css...Potrudio bih se maksimalno na praksi, pošto, jelte, u mom je interesu je da se pokažem u najboljem svetlu, pa ako Bog da, da i ostanem kod njih.
Boyka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2018, 4:29   #39
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Programerska praksa/iskustvo

Bez brige i njima odgovara da imaju besplatnog radnika
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Boyka (1.12.2018)
Stara 1.12.2018, 23:04   #40
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Programerska praksa/iskustvo

Sve i da imaš iskustva nikako nisi "besplatan" prvih mesec-dva a kao junior možda i duže jer si beskoristan dok učiš i prilagođavaš se.

Svakako ne treba raditi za džabe ali realno treba dosta vremena za uklapanje u projekat, u tim itd. Tu firma investira vreme (i novac) u tebe i očekuje kasniji povrat te investicije.

Ti što misle da ako im praktikanti i juniori rade za džabe imaju bilo kakvu dobit - grdno greše. Ti ljudi nauče to što im treba i zapale.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
player1 (1.12.2018)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:53.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com