Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.10.2011, 2:12   #1
lukababic
Član
 
Član od: 1.7.2008.
Poruke: 217
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 119 puta na 49 poruka
Određen forumom Kupovina iz Amerike, carina, DHL i posta

Pozdrav svima

Drug koji zivi u Americi mi je kupio par stripova i sada ih treba poslati za Srbiju. Stripova ima 3, Americkog su formata (3-4 cm manji od A4 sa svake strane), debeli po 1cm i sve zajedno vrede 50 evra.

Da li neko ima iskustva sa carinom, stanjem isporuke (ugruvanosti), obicnom postom, DHL-om ili nekim drugim vidom dostave paketa iz inostranstva?

Standardna Americka posta u Americi funckionise neverovatno dobro, nista se ne izlomi, pocepa ili slicno... sto nije slucaj sa nasom postom. Drug je slao u okviru US gomilu paketa standardnom isporukom i sve je proslo odlicno, ali nikada nije on slao nekom ovde pakete pa ne zna u kakvom bi stanju stigli u Srbiju. Par poznanika je dobijalo pakete koji su otvarani i osteceni na carini, pa sam zbog toga razmisljao o DHL-u. Ali sam negde na internetu procitao da DHL isto podleze carini, gde carinici bahato preturaju po posiljkama i odokativno odredjuju taksu. Takodje su me vec iznervirali iz DHLa jer na sajtu nema nikakvih informacija o cenama, a sa Info telefona su me nasetali na gomilu drugih brojeva ali bez odgovora, naravno sa velikim cudjenjem na svako moje pitanje.

U principu, nikada nisam dobio paket iz US niti znam nekog, pa pokusavam da sa tim drugom iz US smislim najbolji nacin za slanje te posiljke a da se ne izlomi u transportu i da nasi carinici ne udare taksu od 100 evra.

Da li neko moze da mi pomogne i podeli neko iskustvo ili da neki savet?

Hvala

P.S. U medjuvremenu sam na internetu procitao gomilu negativnih iskustava sa DHL-om u Srbiji. Evo primera DHL+Carina za telefon kupljen u Nemackoj:

Citat:
Nekad je bilo $100, pa ako je vrednost ispod toga ona se ne carini (ali ako ti roba stiže DHL-om u svakom slučaju si morao da platiš špediterske usluge), sada je to 20 evra zbog Neckerman kataloške prodaje koja je uveliko koristila tu 'rupu' od 100 dolara ...

Računica za taj smartphone ti je sledeća:
84 eur Telefon
16 eur Nemacki PDV (19%)
36 eur DHL Transport
40 eur DHL Usluga carinjenja (3540 din, račun od prošle nedelje)
14 eur Carina (ako je carina 10% kao što tvrdiš, mada treba proveriti)
27 eur PDV (18% na sve)

Ukupno: 217 eur

Ako carina nije 10%, već ti ocarine zbirno (što je verovatnije), carina je u tom slučaju 30%, i onda će te taj telefon ukupno koštati 248 eur
Da li je moguce da bi DHL-om po istom ovom sistemu transport i carina kostali ~200 evra !?!

Nasumicno nalazim informacije da se knjige NE carine, medju koje spadaju i stripovi.

Poslednja ispravka: lukababic (20.10.2011 u 2:47) Razlog: Nove informacije
lukababic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2011, 11:07   #2
=FI=Ghost
Veteran
 
Član od: 27.5.2008.
Lokacija: Negde u Nemačkoj
Poruke: 1.077
Zahvalnice: 639
Zahvaljeno 326 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: Kupovina iz Amerike, carina, DHL i posta

Meni je pre 6 - 7 godina stigao paket u Hrvatsku iz Amerike običnom poštom. Unutra se nalazila malo veća skulptura sa onim staklenim globusom ispunjenim vodom i ništa se nije oštetilo. Ako se dobro sećam, bilo je vidljivo da ga je carina otvarala ali se ništa nije polomilo. Ne znam da li ti ovo može pomoći, ali sigurno ne škodi
=FI=Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2011, 12:04   #3
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Kupovina iz Amerike, carina, DHL i posta

20 evra je kad ti šalje firma, mislim da je kad pojedinac šalje (tvoj drug) poklon besplatna carina do 100e. Nemoj me držati za reč oko cifre, ali jeste drugačije kada je reč o fizičkom licu. Pogledaj na sajtu uprave carina. Da meni neko šalje stripove tog oblika, rekao bih mu da ih stavi u koverte sa balončićima iznutra i pošalje najobičnijom poštom kao pismo. Šansa da nikad ne stigne postoji, ali u 90% slučajeva stiže i bude besplatno. Čak i firme šalju knjige do 20e vrednosti na taj način.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2011, 18:01   #4
lukababic
Član
 
Član od: 1.7.2008.
Poruke: 217
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 119 puta na 49 poruka
Određen forumom Re: Kupovina iz Amerike, carina, DHL i posta

Hvala na savetima.

U medjuvremenu sam proverio i novi zakon o carinjenju oslobadja placanje carine pri primanje posiljki ukoliko posiljka ima "declared value" manju od 70evra - ako je prijavljena vednost <70e nema carine. Cak je i RTS izvestavao o tome:

http://www.rts.rs/page/stories/sr/st...o+70+evra.html

Posto sam ja veliki baksuz, nesto sam nesiguran u obicnu postu i ako bilo sta moze da podje naopako verovatno bi mene bas to zadesilo. Jednostavno ne poznajem puno ljudi koji su primili ista iz inostranstva pa da uporedim price. Mada vi mi kazete da je obicna posta pouzdana, a ja se onda opet setim da je ovo Srbija i da je mom komsiji malena skulptura od slonovace dosla sva izlomljena...

Tako da sam krenuo da istrazujem koliko bi me kostalo da mi taj drug posalje stripove DHL-om ili FedEx-om:

DHL Express Medium Box, 3.5 lbs = $203.32
FedEx International Economy 4 lbs = $146

Da li je moguce da kupovina stripova iz inostranstva za Srbiju moze da bude ovoliko komplikovana i skupa!?!
lukababic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2011, 18:13   #5
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Kupovina iz Amerike, carina, DHL i posta

Hej, svi zajedno vrede 50 evra... jeftinije ti je, ako nestanu usput, da kupiš ponovo i probaš opet preko pošte, nego da plaćaš DHL. Razmisli.

Ja sam kupovao knjige iz UK i nikad se nije desilo da neka ne dođe... Doduše nisam u zgradi pa ne može neko da je uzme sa otirača kad poštar ostavi, ali sama pošta radi više manje ok. Radije bih verovao njima nego "domaćoj ispostavi strane firme koja gotovo da i nema veze sa tom stranom firmom već radi kao franšiza".

Najveći problem jeste mogućnost da paket "kalira" na carini, ali to nije do prevoznika, tako da je svejedno dal' šalje poštom ili drugačije.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2011, 18:48   #6
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Kupovina iz Amerike, carina, DHL i posta

Čekaj da neko ide odande ovamo ili odavde na odmor tamo i nek ti donese taj, besplatno je, sigurno je, a stripovi se neće pokvariti.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2011, 17:49   #7
lukababic
Član
 
Član od: 1.7.2008.
Poruke: 217
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 119 puta na 49 poruka
Određen forumom Re: Kupovina iz Amerike, carina, DHL i posta

Posto ste me ubedili da koristim obicnu postu, zanima me u kakvom stanju stizu prekookeanske isporuke u Srbiju? Da li se naruceni diskovi lome, knjige cepaju i slicno?

Takodje, prema ovom novom zakonu se knjige ne carine, posiljke manje od 70e se ne carine i paketi naznaceni kao "poklon" se ne carine... da li je ovo istina ili nasi carinici svejedno otvaraju kao blesavi kada vide da je paket iz Amerike a ne neka bezvezna mala kovertica?

Da li postoji nacin da se takve international posiljke prate? Preko nekog internacionalnog broja?
lukababic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2011, 17:52   #8
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Kupovina iz Amerike, carina, DHL i posta

Zavisi od pakovanja. Ako je dobro upakovano neće mu biti ništa. Takođe, pošto piše da šalje privatno (fizičko) lice i da prima fizičko lice, te da je poklon posredi, možda neće otvoriti... a možda hoće da vide šta je (može i da napiše napolju gift-books / poklon-knjige, to nije loše).
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2011, 21:52   #9
mmaja
Novi član
 
Član od: 20.12.2010.
Poruke: 11
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kupovina iz Amerike, carina, DHL i posta

Sta si uradio sa slanjem? Mojoj drugarici su predlozili viaddress Trebalo bi da su dosta povoljniji od drugih nacina slanja.
mmaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2011, 20:18   #10
game
Novi član
 
Član od: 3.12.2011.
Poruke: 0
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kupovina iz Amerike, carina, DHL i posta

Moje drugarice su kupovale preko tog viaddress i vidim da su prilično zadovoljne. Roba im je stigla na vreme i cena usluge slanja je bila jeftinija nego kod ostalih.
game je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
amazon, carina, dhl, kupovina, posta

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pogodi avanturu Diego Avanturističke igre 5762 28.2.2017 5:07
Koliko bi koštala kupovina predmeta iz Amerike? Thunderman Brbljaonica 33 5.10.2012 21:19
Konferencija mladih lidera iz dijaspore i Srbije 2011, Beograd, 15. i 16. jul Dukes Dešavanja i događaji 7 9.7.2011 17:05
Telefon iz Amerike - gde je SIM? Nikoolar Aparati i oprema 9 30.6.2009 10:48


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:34.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com